“Bel canto” itāļu valodā nozīmē daiļa dziedāšana – mēdz teikt, ka šis operas stils esot vokālās meistarības un skaistuma etalons, jo tas ir viegls, graciozs, melodisks.

 

Pavisam drīz, jau 16.jūlijā, Dzintaru koncertzāli pieskandēs vieni no pasaulē atzītākajiem belkanto izpildītājiem – amerikāņu tenors Lorenss Braunlijs un soprāns Sāra Koberna. Aicinām iepazīt romantisko un aizkustinošo repertuāru!

 

Braunlija un Kobernas izpildījumā varēs dzirdēt spilgtāko “bel canto” pārstāvju Gaetāno Doniceti, Džoakīno Rosīni un Vinčenco Bellīni skaņdarbus. Tāpat klausītājus priecēs Sergeja Rahmaņinova, Džakomo Pučīni, Džuzepes Verdi un Mihaila Gļinkas kompozīcijas.

 

 

Ārija “Kāda skumja asara” / “Una Furtiva Lagrima” no Doniceti operas “Mīlas dzēriens”

 

https://www.youtube.com/watch?v=mUklpyuRZ9M

 

Doniceti komisko operu “Mīlas dzēriens” (“L’elisir d’amore”) komponēja steigā – sešās nedēļās, tomēr tas netraucēja tai kļūt par vienu no populārākajiem itāļu komponista darbiem, kas aizvien ir pasaules prestižāko operas namu repertuārā. Kā izrādās, Doniceti uzstājis uz vairākām izmaiņām oriģinālajā libretā, un romantiskā ārija “Kāda skumja asara”, kas tenoru vidū ir ļoti populāra, ir viena no tām. Tā jau sākotnēji tika komponēta “bel canto” stilā, izceļot solista balsi, nevis orķestri.

 

Stāsta epicentrā ir Nemorīno un Andīna. Sākotnēji Nemorīno šķiet, ka viņa mīlas objekts ir neaizsniedzami tāls, tomēr jau operas otrajā cēlienā parādās cerība, ka skaistā Andīna tomēr nav vienaldzīga pret Nemorīno. Un tas viņu iedvesmo dziedāt romantisko āriju “Kāda skumja asara” – jo viņam šķiet, ka mīļotās acīs redzējis apslāpētas asaras.

 

 

Ārija “Asile héréditaire” no Rosīni operas “Vilhelms Tells”

 

https://www.youtube.com/watch?v=tdbwg5c1mDs

 

Operas libreta pamatā ir Frīdriha Šillera luga “Vilhelms Tells”, kas savukārt balstās leģendā par šveiciešu tautas varoni Vilhelmu Tellu, kas cīnījās par savas valsts neatkarību un aizsāka pretošanās kustību. Kaut arī Rosīni pēc šīs operas sakomponēšana nodzīvoja vēl teju 40 gadus, tomēr šī bija ievērojamā autora pēdējais darbs. Kā liecina Rosīni laikabiedru teiktas, komponists, jau ķeroties pie darba, esot teicis, ka “Vilhelms Tells” būšot viņa pēdējais veikums. “Asile héréditaire” ir viena no spilgtākajām Rosīni operas ārijām.

 

 

Ārija “Una Voce poco fa” no Rosīni operas “Seviļas bārddzinis”

 

https://www.youtube.com/watch?v=B9n14AsARGg

 

Skaisto Rozīnas āriju uz Dzintaru koncertzāles skatuves izpildīs Sāra Koberna. “Seviļas bārddzinis” tiek uzskatīts par komiskās operas izcilāko meistardarbu, spītējot faktam, ka tās pirmizrāde 1816.gada 20.februārī Romas “Teatro Argentina” esot bijusi pilnīga izgāšanās. Publika esot to izsvilpusi – ugunij eļļu gan pielējis Rosīni sāncensis Džovanni Paizjello, kurš pirms tam esot komponējis tieši šim pašam libretam.

 

Tiesa, otrā izrāde esot bijusi pavisam citādāka – iestudējums esot uzņemts ar skatītāju ovācijām. Ne velti – teju pēc 200 gadiem pēc operas pirmizrādes, izmanīgā Figaro un romantiskās Rozīnas stāsts aizvien ir skatītāju un klausītāju iemīļots.

 

 

Duets “A te, o cara, amor talora” no Bellīni operas “Puritāņi”

 

https://www.youtube.com/watch?v=gAqd0hWSPhY

 

Šajā skaistajā duetā Koberna un Braunlijs stāstīs par nepiepildītu mīlestību un atriebību, kas notrauc savā ceļā visu. Kompozīcija ir daļa no Bellīni pēdējā šedevra – operas “Puritāņi”, kuras darbība norisinās 17.gadsimta Anglijā.

 

Pēc līguma noslēgšanas ar Parīzes “Theatre-Italien” Bellīni esot visai ilgi meklējis iedvesmu un stāstu savai jaunajai operai – līdz beidzot ieraudzījis grāfa Karlo Pepoli lugu “Puritāņi”. Komponistu esot uzrunājis galvenās varones ārprāts. Izrādās, ka sākotnēji Bellīni operu bija iecerējis divos cēlienos, taču pēc sava drauga Rosīni ieteikuma tomēr sadalīja libretu trīs cēlienos. Diemžēl nepilnu pusgadu pēc iestudējuma pirmizrādes 1835.gadā jaunais komponists nomira 33 gadu vecumā.

 

Lorenss Braunlijs un Sāra Koberna uzstāsies fonda “Baltijas muzikālās sezonas” programmas ietvaros. Biļetes uz “Baltijas muzikālo sezonu” koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. Biļešu cena no 15 līdz 75 eiro. 

 

“Baltijas muzikālo sezonu” šogad 3.jūnijā atklāja diriģenta Rikardo Muti un Luidži Kerubīni orķestra koncerts. Vasaras laikā Baltijas Muzikālo Sezonu koncertos uzstāsies operdziedātāji Elīna Garanča, Hibla Gerzmava, Lorenss Braunlijs un Sāra Koberna, Kristīne Opolais un Pāvels Černohs, vijolnieks Džošua Bells, pianists Deniss Macujevs un džeza mākslinieki, trompetists Kriss Boti.