Neizmet olu čaumalas – tās var lieliski noderēt dažādiem mērķiem tavās mājās un pat dārzā. Aplūko, ko ar tām iesākt!

 

Nākamreiz, kad iegādāsies olu kasti raugies, lai tās būtu kartona kastītē. Atver olas uzmanīgi, jo čaumalas varēs kalpot kā lieliski puķpodiņi mazajiem stādiņiem. Turklāt, tajos ievietotajai augsnei olas čaumala būs lielisks kalcija avots – pirmie vitamīni tur iedēstītajai sēkliņai.

1

 

Olu čaumalu satur kalciju, fosforu, magniju un kāliju. Šīs uzturvielas ir būtiskas augu veselībai, kas nozīmē – tas ir lielisks mēslojums. Tu vari čaumalas sadrupināt un iestrādāt to zemē, apkaisīt iestādītos augus vai pievienot lejkannā esošajam ūdenim, kad dodies savu dārzu laistīt.
2

 

Tomātiem un kabačiem ir nosliece uz slimību, ko sauc par ziedu gala puvi. Viens no galvenajiem iemesliem ziedu gala puvei ir kalcija trūkums. Uzber sasmalcinātas olu čaumalu augsnei tajā brīdī, kad sēj šos dārzeņus, kā arī vēlreiz tad, jā pārstādi stādiņus jaunā augsnē.

3

Ja tu savā dārzā veido kompostu – olu čaumalas labāk izmet tajā, ne miskastē. Tās būs lielisks papildinājums kompostam, bagātinot un apgādājot augsni ar nepieciešamajām barības vielām tavā dārzā.

4

Dārznieki apgalvo, ka sasmalcinātas olu čaumalas darbojas arī kā lieliski dabas pesticīdi un ir labs palīgs cīņā ar kaitēkļiem. Sasmalcinātas olu čaumalas, kas uzbērtas augam pie tā saknes, atturēs gliemežu vēlmi tos pagaršot, taču, ja saberzīsi čaumalas pulverveidā, tas darbosies kā dabīgs pesticīds. Atbaidīs kukaiņus no augiem, un nebūs jāizmanto indīgās ķimikālijas.

5

Savukārt romantiskākai noskaņai – vari izdegušos sveču galus pārkausēt, ievietot čaumalā dakti un izkausēto vasku ieliet tajā. Ļauj masai atdzist, sacietēt. Viens un divi – lieliska svecīte gatava! Ja vēlies – čaumalu no ārpuses vari arī nokrāsot.

6

Iepriekšējais rakstsFOTO: Ilze no Gaiķu pagasta tiek pie pilnīgi jauna KIA auto
Nākamais rakstsViss, kas tev ir jāzina, pirms iegādājies SIERU!