Propoliss ir bišu produkts, kura unikālās īpašības gudri izmanto jau pašas bites. Pēc ievākšanas bites propolisu izziež pa stropu, šādā veidā nodrošinot tajā pilnībā sterilu vidi, jo propolisam piemīt spēja pilnībā iznīcināt mikroorganismus. Līdzīgi tas iedarbojas arī cilvēka organismā. Propolisam ir izteikti antibakteriāla iedarbība, tādēļ to lieto, piemēram, lai dziedinātu visdažādākos iekaisumus – deguna, rīkles, acu, kuņģa – zarnu trakta, ādas u.c.

 

 

Ne velti propolisu dēvē par dabas antibiotiķi. Neiroloģe – apiterapeite Maruta Naudiņa tā iedarbīgumu salīdzina ar medikamentozajām antibiotikām. Viņa stāsta, ka propoliss satur virkni spēcīgu, organisma dziedināšanai un atjaunošanai nepieciešamu vielu – flavonoīdus, kuriem piemīt baktericīdas īpašības, vitamīnus, ogļhidrātus, minerālvielas, mikroelementus u.c. Tādēļ, lietojot propolisa produktus ārīgi vai iekšķīgi, tiek iznīcinātas baktērijas, kā arī liela daļa vīrusu. Medikamentozās antibiotikas turpretim vīrusus nespēj iznīcināt.

 

 

Otra labā lieta – propolisu var lietot ilgstoši, ar laiku tas nezaudē savu iedarbīgumu, jo baktērijas pie tā nepierod. Turpretī medikamentozās antibiotikas, lietojot ilgāku laika periodu, zaudē spēju iznīcināt baktērijas.

 

 

Propoliss arī stiprina organisma imunitāti. Turklāt zinātnieki atklāj arvien jaunas tā īpašības, piemēram, spēju iznīcināt vēža šūnas.

 

 

Propolisa produktus ļoti ieteicams ir lietot ziemā un pavasarī, kad aktivizējas dažādi augšējo elpošanas ceļu vīrusi, kā arī gripa, jo tad risks saslimt būs krietni mazāks.

Maruta Naudiņa uzsver: “Ar propolisu var ārstēt arī dažādas saslimšanas un gūt ļoti labu rezultātu. Slimību ārstēšanai – propolisu mēdz kombinēt ar citiem medus produktiem. Tad tos lieto noteiktā secībā, koncentrācijā un devās. Taču šādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar speciālistu apiterapeitu. Tas ir ārsts (medicīniska persona), kas  specializējies slimību ārstēšanā ar medus produktiem, un var ieteikt kompleksu terapiju konkrētās slimības ārstēšanai.”

 

 

Mūsdienās ir izstrādāti ļoti dažādi propolisa produkti gan iekšķīgai lietošanai – degunam, kaklam, acīm, kuņģa – zarnu traktam, gan ārīgai lietošanai – brūcēm, augoņiem, ādas apdegumiem u.c. Medus veikali konsultants Jānis Malcenieks stāsta: “Piemēram, propolisa ūdeni, (Tas ir Latvijā ražots unikāls produkts, jo ar īpašu tehnoloģiju ir panākts, ka propoliss izšķīst ūdenī.) iesaka lietot cilvēkiem ar kuņģa – zarnu trakta iekaisumu, gastrītu. Propoliss spēj iznīcināt pat kuņģa – zarnu traktā mītošo helikobaktēriju, un propolisa ūdens tam ir ļoti piemērots.

 

 

Propolisa ūdenim nav tik specifiska garša, tādēļ speciālisti to iesaka lietot pa tējkarotītei trīs – četras reizes dienā. Šādā veidā cilvēks var uzņemt nepieciešamo propolisa devu. Propolisa ūdeni var arī pilināt acīs, lai mazinātu acu iekaisumu vai infekciju. Ja ir gadījies saslimt ar kādu no augšējo elpošanas ceļu vīrusiem vai gripu, ieteicams lietot propolisu eļļā, tad daudz ātrāk varēs tikt uz kājām.

 

 

Propolisu eļļā var lietot arī profilaktiskos nolūkos, lai nesaslimtu. Kā zināms, vairums vīrusu un infekciju organismā nonāk tieši caur deguna gļotādu. Propolisu eļļā var pilināt degunā vai mutē vai arī izmantot inhalācijām, tad vīrusiem un infekcijām ceļš būs slēgts.

 

 

Propolisu eļļā var ērti lietot arī kompresēm, piemēram, lai dziedētu apdegumus, jo tas lieliski veicina audu reģenerāciju (atjaunošanos).

 

 

“Savukārt, ja vecākiem ir grūti piedabūt bērnu lietot propolisu, ieteikums ir iedot tam propolisa šokolādi. Tā bērns ar gardu muti uzņems veselībai un imunitātes stiprināšanai nepieciešamo propolisa devu,” norāda Medus veikali konsultants.

 

 

Propolisa šķīdumu spirtā ir ļoti ieteicams lietot ādas brūcēm. Tas dezinficēs, kā arī izveidos brūcei aizsargkārtiņu. Un tad tajā nevarēs iekļūt infekcijas, kā arī brūce ātrāk dzīs. Propolisa šķīdumu spirtā nevajadzētu likt uz gļotādām, jo tas var radīt ķīmisku apdegumu.

 

 

Propoliss medū ir klasisks produkts, kuru vislabāk lietot pirms sāk uzglūnēt augšējo elpošanas ceļu vīrusi, kā arī gripa, jo tad baktērijas un vīrusi nevarēs iemājot organismā. Turklāt ar propolisu medū tiks uzņemtas gan propolisa, gan medus vērtīgās vielas.

 

 

Iepriekšējais rakstsSUPER! Latvijas bērnudārziem dāvinās 755 gaisu attīrošas palmas
Nākamais rakstsProfesors Danilāns: Netuntuļoties siltumā, bet kustēties un smaidīt!