Lai gan tik daudz un dažādi, tomēr visi kā viens ar savu vērtību. Citi ir bagāts kalcija avots, citi – olbaltumvielu, bet citi dietologu piedāvāto produktu topa augšgalā. Uzzini, kas ir visvērtīgākais tavos iecienītākajos riekstos!

 

Tikai aptuveni 30 grami nesālītu riekstu tavā ikdienas ēdienkartē būs ļoti vērtīgs vitamīnu un minerālvielu devums. Turklāt, no to vērtībām varēsi izvēlēties tieši sev piemērotākos, tādējādi uzlabojot veselību.

 

 

Mandeles

Foto:Flickr.com/Harsha K R/CC
Foto:Flickr/Harsha K R/CC

Ja tu nevari vai ikdienā vienkārši nelieto piena produktus, mandeles būs lieliska izvēle, lai nodrošinātu organismu ar pietiekamu daudzumu kalcija. Tajās ir arī daudz E vitamīna un barības vielu, kas palīdz uzlabot ādas stāvokli un izskatu. Turklāt – mandeles visveselīgākās ir tieši veselas, ar visu brūno miziņu, jo tieši šī riekstu daļa ir piepildīta ar vērtīgajiem flavonoīdiem, kas palīdz uzturēt sirds veselību. Sauja mandeļu dienā sniedz cilvēkam ieteicamo minerālvielu, vitamīnu un olbaltumvielu daudzumu. Bez tam, mandeļu eļļa, kas iegūta no riekstiem, ir lieliski piemērota izmantošanai gan kulinārijā, gan medicīnā un skaistumkopšanā.

 

 

Brazīlijas rieksti

Foto:Flickr/MAURO CATEB/CC
Foto:Flickr/MAURO CATEB/CC

Ideāli piemēroti tiem, kuriem ir palēlināta vairogdziedera funkcija. Tie ir labs minerāla selēna avots, kas ir nepieciešams, lai ražotu aktīvo vairogdziedera hormonu. Selēns arī stiprina imunitāti un veicina brūču sadzīšanu. Dienā pietiek ar 1 – 3 Brazīlijas riekstiem, lai saņemtu nepieciešamo selēna devu. Pietiekams daudzums selēna organismā palīdz novērst koronāro artēriju slimību, aknu cirozi un pat vēzi. Turklāt, tāpat kā mandeles un ciedru rieksti, Brazīlijas rieksti arī nesatur olbaltumvielu grupu – glutēnu. Tieši tādēļ tie tiek ļoti plaši izmantoti bezglutēna pārtikas sagatavošanas procesos. Turklāt līdz ar to šie rieksti ir veselīga alternatīva cilvēkiem ar kviešu pārtikas alerģiju un celiakiju.

 

 

Indijas rieksti

532707

Indijas rieksti jo īpaši vērtīgi ir veģetāriešiem, jo tajos ir liels olbaltumvielu un minerālvielu, piemēram, dzelzs, cinka avots. Tie satur arī magniju, kas palīdz uzlabot atmiņu un  samazina risku veidoties ar vecumu saistītiem atmiņas zudumiem. Indijas rieksti ir arī lielisks būtisku vitamīnu avots, piemēram, pantotēnskābes (B5 vitamīns), piridoksīna (B6 vitamīns), riboflavīna, un tiamīna (B-1 vitamīns). 100 g riekstu sniedz 0.147 mg vai 32% no ikdienas ieteicamā piridoksīna daudzuma. Piridoksīns krietni spēj samazināt anēmijas risku. Niacīns palīdz novērst dermatītu.

 

 

Ēdamie kastaņi

Foto:Flickr/Valters Krontals/CC
Foto:Flickr/Valters Krontals/CC

Jā, arī tie ir pieskaitāmi pie riekstiem. Tie ir viszemākā tauku satura un kaloriju skaita rieksti, kas bagāti ar ogļhidrātiem un šķiedrvielām, kā arī ir labs C vitamīna avots. Tajos ir zemāks proteīnu daudzums, taču tie ir nozīmīgs B vitamīna avots, ieskaitot tik svarīgo B6. Kastaņu bezglutēna miltus var lieliski izmantot kūku un cepumu cepšanai. Kastaņi izceļas no citiem riekstus ar to atšķirīgo uzturvielu sastāvu. Tie ir ārkārtīgi bagāti ar vitamīnu C. 100 g riekstu sniedz 43 mg C vitamīna (72% no ieteicamās diennakts devas). C vitamīns ir īpaši nozīmīgs un nepieciešams zobiem, kauliem un asinsvadiem. Turklāt esot arī spēcīgs antioksidants, tas sniedz aizsardzību no kaitīgajiem brīvajiem radikāļiem.

 

 

Lazdu rieksti

Foto:Flickr/Oregon State University/CC
Foto:Flickr/Oregon State University/CC

Tie īpaši labi piemēroti cilvēkiem, kuri sirgst ar sirds un asinsvadu problēmām un/vai vienkārši profilaktiski šo zonu veselības uzlabošanai. Palīdz arī izvairīties, neattīstīties Parkinsona slimībai. Lazdu rieksti ir labs folātu avots, kas spēlē galveno lomu, pietiekamā homocisteīna līmeņa saglabāšanā. Rieksti ir bagāti ar šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām un pilni ar daudzām veselību uzlabojošām fitosanitārajām ķimikālijām. Kopumā tie palīdz pasargāt organismu no dažādām slimībām un pat no vēža. Lazdu rieksti bagātīgi satur B grupas un E vitamīnus. Tie ir bagātīgs minerālvielu avots, piemēram, mangāna, kālija, kalcija, vara, dzelzs, magnijs, cinks un selēna.

 

 

Makadamijas rieksti

Foto:Flickr/Jessica Merz/CC
Foto:Flickr/Jessica Merz/CC

Tie ir vieni no augstākā tauku satura riekstiem, tāpēc visbiežāk tiek izmantoti ēdienos, lai izveidotu labu aromātu un tekstūru. Labi der kā pikantos, sāļos, tā arī saldos ēdienos. Lai gan liels taukvielu avots, tomēr tie satur daudzpusīgu veselībai labu lietu – barības vielas, antioksidantus, vitamīnus (A, B un E) un minerālvielas, piemēram, magniju, kalciju un kāliju, kas ir būtiskas, lai nodrošinātu labu veselības stāvokli un labsajūtu. Ieteicams iegādāties mazās porcijās un rūpīgi uzglabāt, izvairoties no ilgas noturēšanas.

 

 

Pekanrieksti

Foto:Flickr/Aimee Plesa/CC
Foto:Flickr/Aimee Plesa/CC

Šie sirds labdari ir pildīti ar augu sterīniem – vērtīgiem savienojumiem, kas efektīvi samazina holesterīna līmeni. Tie ir arī kā labs antioksidants. Labi palīdz dziedēt un izvairīties no iekaisumiem, asiņu pārliekas sabiezēšanas. Pekanriekti ir bagātināti ar oleīnskābi – veselīgajām taukvielām, kas atrodamas arī olīvās un avokado. Tā kā tie ir arī liels B3 vitamīna avots, pekanrieksti ir ideāls risinājums, ja cīnies ar nogurumu, jo tieši šis vitamīns palīdz enerģijai piekļūt organismam. Rieksti ir bagāti ar mononepiesātinātajām taukskābēm, piemēram, oleīnskābi un ir lielisks fenola antioksidantu avots.

 

 

Pistācijas

Foto:Flickr/frankieleon/CC
Foto:Flickr/frankieleon/CC

Tā kā īpaši bagātinātas ar vitamīnu B6, kas ir svarīgs, lai sabalansētu hormonu līmeni un uzturētu to darbību, pistācijas lieliski derēs sievietēm, kurām ir problēmas ar menstruālo ciklu. Tie ir liels E un B grupas vitamīnu avots. Vēl šajos riekstos ir liels luteīna un zeaksantīna līmenis – tie ir divi antioksidanti, kas rūpējas par acu veselību. Pistācijas ir arī labs kālija un šķiedrvielu avots. Pistācijās ir daudz minerālvielu, piemēram, vara, mangāna, kālija, kalcija, dzelzs, magnija, cinka un selēna. 100 g riekstu nodrošina 144% no ikdienas ieteicamā vara daudzuma organismā. Tas ir īpaši būtisks nervu darbībai, vielmaiņai, kā arī sarkano asins šūnu veidošanā.

 

 

Valrieksti

Foto:Flickr/David/CC
Foto:Flickr/David/CC

To augstais antioksidantu saturs padara šos riekstus par noderīgu līdzekli cīņā pret vēzi. Valrieksti ir arī labs mono-nepiesātināto, sirdij draudzīgo tauku avots un pētījumi liecina, ka tie pat palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs. Šie rieksti bagātīgi arī ar Omega-3 taukskābēm, tāpēc būs lieliska alternatīva tiem, kuri uzturā nelieto treknās zivis. Aptuveni 25 grami valriekstu dienā nodrošina 90% no ieteicamās dienas devas Omega-3 taukskābju. Pētījumos noskaidrots arī tas, ka n-3 taukskābes, pateicoties savai pretiekaismuma darbībai, var palīdzēt samazināt asinsspiedienu, novērst koronāro artēriju slimību un samazināt insulta, krūts, resnās zarnas, prostatas vēža risku.

 

 

Zemesrieksti

Foto:Flickr/Stacy/CC
Foto:Flickr/Stacy/CC

Zemesrieksti ir, tā teikt, enerģijas piepildīti (567 kalorijas uz 100 g) un satur uzturvielas, minerālvielas, antioksidantus un vitamīnus, kas ir būtiski, lai nodrošinātu labu veselību. Pētījumos ir pierādīts, ka zemesriekstos augstā koncentrācijā atrodams antioksidants poli-fenols, kas efektīvi ierobežo dažādu slimību attīstību kuņģī, tostarp kuņģa vēzi. Šie rieksti ir arī lielisks  resveratrola avots, kas rada aizsardzību pret audzējiem, mazina sirds, nervu un Alcheimera slimību attīstības risku un ir piemērots pat vīrusu un sēnīšu infekciju ārstēšanai. Turklāt tas samazina arī insulta risku. Zemesrieksti ir arī lielisks E un B grupas vitamīnu avots. Šie rieksti ir bagāti minerālvielu avots, piemēram, vara, mangāna, kālija, kalcija, dzelzs, magnija, cinka un selēna.

 

Lai gan riekstos ir daudz tauku, lielākā daļa no tiem ir tā saucamie – labie tauki, taču, ja uztraucies par savu svaru, tad tieši tā pat kā ar jebko citu – nevajag pārspīlēt. 

Iepriekšējais rakstsPiecas lietas, kuras Tu nezināji par seru Eltonu Džonu
Nākamais raksts12 pārsteidzoši iemesli, kāpēc ingvers ir labs tavai veselībai + RECEPTES