Pirmo iespaidu dzēst ir grūti – īpaši tad, ja runa ir par pašu pirmo randiņu, lēnu pastaigu un kopīgām vakariņām. Nav noslēpums, ka īstena romantika nav iedomājama bez laba vīna glāzes, taču tikai retajam zināšanas par šo dzērienu sniedzas tālāk par vārdiem „sarkanais” vai „baltais”.

 

 

Par vīna ekspertu nekļūst vienā dienā, tomēr svarīgi zināt pašus pamatprincipus, lai vīna izvēle nesagādātu vilšanos. Īpaši aktuāli tas ir randiņā, atstājot partnerim labu iespaidu par savām zināšanām un gaumi. Kā izvēlēties pareizo vīnu, kas derēs gan maltītei, gan atmosfērai?

 

 

Reģions Francijā, Itālijā vai Čīlē?

Pirmkārt, padomā par valsti vai reģionu, kurā ražotais vīns palīdzētu uzsākt sarunu neveiklā mulsuma brīdī. Ja viens no jums ir bijis Itālijā, iespējams, ir vērts pasūtīt dzērienu tieši no šīs valsts, tādējādi stāstot par personisko pieredzi un piedzīvojumiem saulainajos dienvidos.  Varbūt Tev ir kāds atgadījums, kas saistās tieši ar vīna malkošanu un atmiņām, kuras noteikti izklaidētu partneri. Izmanto to!

 

 

Ko Tavs maciņš par to teiks?

Satiekoties ar simpātiju pirmo reizi un nezinot partnera gaumi, dārgākā vīna pasūtīšana nebūs veiksmīgākais variants, kā pievērst otrās pusītes uzmanību. Šāds žests var kļūt par lieku izrādīšanos un radīt pretēju efektu. Savukārt vislētākais vīns uz galda mazliet sabojās romantisko atmosfēru. Taisnība kā allaž slēpjas zelta vidusceļā, izvēloties dzērienu, kas cenas ziņā maksā vidēji vai mazliet vairāk, nekā parasti atļaujies tērēt vīnam. Gandrīz vienmēr derēs vīns, kura cena ir otrā vai trešā dārgākā, kas atrodama dzērienkartē. Ja finanses neatļauj, skumjām nav iemesla – vīna kā dzēriena izvēle vien būs pietiekami smalks solis, ko spert pirmajā randiņā.

 

 

Vīnogu šķirņu īpatnības

Atrast piemērota vīna pudeli daudz vieglāk ir tiem, kuri iepriekš papētījuši, ko nozīmē svešvalodā rakstītie nosaukumi uz dzēriena etiķetēm. Ieskatam populārākās šķirnes, ko der paturēt prātā:

 

Cabernet Sauvignon. Populārākā un pazīstamākā vīnogu šķirne, kura tiek audzēta teju visās lielākajās vīna ražotāju valstīs. Labākais Cabernet Sauvingnon meklējams Bordo reģionā Francijas dienvidrietumos. Sarkanvīnā ir augsta miecvielas auga tanīna koncentrācija, kas rada mazliet savelkošu un pikantu pēcgaršu un padara vīnu sausāku, tādēļ dzēriens labi sader ar gaļas, īpaši jēra un cūkgaļas ēdieniem, sēnēm un pamatēdieniem, kuru tauku saturs ir ievērojams. Šo vīnu labāk nedzert pie desertiem un šokolādes – tumšo ķiršu, lakricas un piparu garša tam nebūs īstā.

 

Chardonnay. Šardonē ir vēl viens konkurents cīņā par biežāk iegādātā vīna titulu. Sausais baltvīns tiek ražots visās vīndaru lielvalstīs. Noturot to ozolkoka mucās un pievienojot citronu, ābolu, ananāsu, persiku un vaniļas notis, no Šardonē vīnogām iegūst aromātisku augļu vīnu, kas labi sader ar mīkstajiem sieriem, piemēram, zilo un kazas sieru, garšvielās ceptu zivi, sparģeļiem un baltajām sēnēm.

 

Pinot Noir. Šī vīnogu šķirne, šķiet, izturējusi laika pārbaudi, būdama viena no senākajām  šķirnēm pasaulē – tūkstoš gadu vecāka nekā Cabernet Sauvignon. Lielākās Pinot Noir vīna ražotājas ir Burgundijas reģions Francijā, Oregona ASV un Bādene Vācija. Lai gan vīns tiek uzskatīts par garšas ziņā vieglāku, arī tas satur augstu tanīna koncentrāciju un nereti tiek noturēts mucās desmit gadus kā minimums. Pinot Noir baudāms pie sēņu, liellopu un putnu gaļas ēdieniem, kā arī labi iet kopā ar sīpoliem un kariju. Radniecīga vīnogu šķirne ir Pinot Gris, no kuras ražotie sausie baltvīni ir garšas ziņā spēcīgāki, izteiktāki un aromātiskāki.

 

Chenin Blanc. Lielākā šī vīna ražotāja Dienvidāfrika, taču vīnogu šķirne tiek kultivēta arī Francijā. Vīns īpatnējs ar to, ka var būt gan saldais, gan sausais baltvīns. Dienvidāfrikā ražotais Chenin Blanc ir lielisks sausais vīns, savukārt Francijas vīndari izvēlas pārtraukt vīna fermentāciju, pirms viss pievienotais cukurs ir izlietots pagatavošanas procesā, tādā veidā samazinot alkohola koncentrāciju, radot saldu garšu un ļaujot vīnam ilgāk noturēties mucā. Chenin Blanc ļoti labi garšo kopā ar Vidusjūras ēdieniem, suši, teļa gaļu, brī un čedaras sieriem.

 

Riesling. Rīslīnga saldā vīnogu šķirne ir viena no tām, kuras vīnu, bez šaubām, var pasūtīt pie deserta. Vīnogas tiek audzētas mērenā klimata apstākļos – visbiežāk Vācijā. Aromātiskais vieglais baltvīns ar aprikožu, nektarīna, ābolu un medus notīm izcili sader gan ar asiem indiešu Dienvidāzijas ēdieniem, kā arī ceptu pīli, augļu saldēdieniem un kanēli. Ja otrā pusīte labprātāk bauda sarkanvīnu, var izvēlēties Schiava, Brachetto d’Acqui, Freisa vai vēlās vīnogu ražas vīnus, kuru garša būs īpaši salda.

 

 

Dzirkstošais vīns? Padomā vēlreiz!

Vīns ir dzēriens, ar kuru nebūs iespējams nošaut greizi – tas ir romantikas, elegances un simpātiju apliecinājuma simbols. Taču citādi var gadīties ar dzirkstošo vīnu jeb ikdienā tā saukto šampanieti, par ko nepareizi tiek dēvēti visi dzirkstošie vīni. Ja pirmajā randiņā labāk izvēlēties vīnu, tad īpašos gadījumos, piemēram, svētkos, bildinājuma vai par godu citam svarīgam notikumam labāk vērsties dzirkstošā vīna virzienā, kas liks uzsvaru uz nozīmīgo vakaru jums abiem.

 

 

Vai esi gatava randiņam?

 

_________

Atgādinām: Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga tavai veselībai!

Iepriekšējais rakstsPrieks par bildinājumu klints virsotnē izvēršas šausminošā traģēdijā
Nākamais rakstsIemācies zīlēt kafijas biezumos un uzzini, ko tie tev vēsta