Uzmanies,  iepērkoties internetā!

 

Tuvojoties Ziemassvētkiem, arvien aktuālāka tendence ir dāvanu iegādāšanās interneta veikalos. VAS “Elektroniskie sakari” aicina iedzīvotājus uzmanīties, pērkot dažādas elektroniskās iekārtas (tālruņus, rācijas, radioaparātus u.c.) internetā. Bieži  pircējus vilina radioiekārtu pievilcīgā cena, taču nevajadzētu aizmirst pārbaudīt, vai konkrētā prece atbilst Latvijā noteiktajiem standartiem. Tieši salīdzinoši zemā cena var norādīt uz to, ka iekārta ražota, neievērojot noteikto standartu prasības Latvijas tirgum.

 

Precei jābūt ar “CE” marķējumu

 

“CE” marķējums ir viena no būtiskākajām pazīmēm, kas liecina, ka ierīce atbilst Latvijas tirgus prasībām. Tā ir obligāta zīme, ar kuru jābūt apzīmētai jebkurai radiosakaru iekārtai, kuru paredzēts lietot Latvijā. Produkta etiķetē tiek iekļauta “CE” zīme un norādīts unikālais numurs, kas atbilst konkrētā produkta lietošanas instrukcijai, kuru pievieno produktam tā ražotājs. Ar “CE” marķējumu apzīmētas radioiekārtas konstruē tā, lai tās nenodarītu kaitējumu cilvēku un mājdzīvnieku veselībai, drošībai un īpašumam, kā arī atbilstu citām prasībām, ko nosaka normatīvie akti par iekārtu elektrodrošību.

 

Svarīgi ir uzmanīgi izpētīt grafisko apzīmējumu, lai izvairītos no viltojumiem, kas arīdzen nereti ir novērots. Otrs apzīmējums, kuru nereti uz precēm liek kopā ar “CE” marķējumu, ir aplī ievietota izsaukuma zīme. Elektronisko sakaru speciālisti iesaka pievērst uzmanību šādi marķētu iekārtu noteiktiem dažāda veida lietošanas ierobežojumiem, par kuriem informācija atrodama lietošanas instrukcijā.  Iekārtām, kuras ir marķētas ar izsaukuma zīmi aplī, “CE” marķējums vēl negarantē to, ka radioiekārtu drīkst lietot arī Latvijā. Ja “CE” marķējums uz preces nav atrodams, preci Latvijā lietot ir aizliegts!

 

 

Par radioiekārtu  ir atbildīgs tās lietotājs

 

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par radioiekārtu uzstādīšanu vai lietošanu, pārkāpjot normatīvajos aktos noteikto kārtību, Elektronisko sakaru darbinieki izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 210 eiro, bet juridiskajām personām – no 210 līdz 350 eiro. Par gada laikā atkārtotu pārkāpumu fiziskas personas soda ar 210 līdz 430 eiro naudas sodu, bet juridiskās personas ar 350 līdz 1400 eiro lielu naudas sodu, konfiscējot izmantotās iekārtas un citus pārkāpuma izdarīšanas rīkus un priekšmetus.

 

Elektroniskie sakari  strādā, lai frekvences pietiktu visiem

 

Frekvenču spektra izmantojamais resurss nav bezgalīgs, tas ir ierobežots. Lai apmierinātu Latvijas iedzīvotāju komunikācijas vajadzības, frekvenču spektrs tiek plānots maksimāli efektīvi. Plānošanas un pārplānošanas process notiek tā, lai strādāt varētu arvien jaunas sakaru tehnoloģijas. „Tas ir normāls evolūcijas process – jaunās tehnoloģijas nomaina vecās un tā rezultātā atbrīvojas frekvenču joslas, kuras turpmāk izmantos citām vajadzībām,” atklāj Lauris Labanovskis, VAS “Elektroniskie sakari” Radiofrekvenču uzraudzības nodaļas vadītājs. Šāds piemērs ir televīzijas apraide. Agrāk Latvijā darbojās analogā televīzija, tagad mēs skatāmies digitālo televīziju. Šo pārmaiņu rezultātā ir atbrīvojušās frekvences, kuras var izmantot, piemēram, mobilajiem sakariem.

 

Diemžēl iegādājoties Latvijas tirgum nepiemērotas radioiekārtas, lietotājs traucē radiofrekvenču darbību un rada risku bojāt citas frekvenču joslu izmantojošās ierīces.

 

Elektroniskie sakari ik dienu rūpējas, lai radiosakarus efektīvi pārvaldītu un frekvences pietiktu visiem.

 

Iepriekšējais rakstsViegla un ātra diēta latviešiem. Esi skaista Jaunajā gadā!
Nākamais rakstsVeselība, mīlestība, karjera un nauda – kāds būs tavs 2017. gads?