Diemžēl mūsdienu dinamiskajā dzīves ritmā daudzi cieš no pārmērīga stresa un tā izraisītām miega problēmām, kas negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti. Šādu tendenci apliecina arī farmācijas uzņēmuma “Sanofi-aventis” un pētījumu aģentūras “Rinkos tyrimų centras” veiktās aptaujas dati.

 

Aptaujas rezultāti rāda, ka vidēji 50% Baltijas valstu iedzīvotāju cieš no stresa izraisītiem miega traucējumiem, tostarp Latvijā – 43,8%. Par to, kā šīs problēmas pārvarēt un kāda loma stresa samazināšanā un miega uzlabošanā ir tieši sabalansētam uzturam, stāsta eksperti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

 

 

Nesabalansēts uzturs paaugstina stresa līmeni

Kā uzsver igauņu eksperte – uztura speciāliste Anelija Soota (Annely Soots), cilvēka uzturs ir cieši saistīts ar stresa un miega problēmām. “Mēs zinām, ka tukšs vai pārpildīts vēders tāpat kā pārmērīga šķidruma un alkohola lietošana pirms došanās gulēt pasliktina miega kvalitāti. Stresainās situācijās cilvēka ķermenis izstrādā vairāk stresa hormonu nekā parasti, bet, ēdot sabalansētu uzturu, ir iespējams ietekmēt šos procesus un veicināt normālu hormonālās sistēmas darbību.”

 

Neregulāra ēšana un zemas kvalitātes ēdiens paaugstina stresa līmeni un noved pie miega problēmām: ”Bieži vien lielās slodzes dēļ ēšana kļūst nesabalansēta, jo cilvēkiem nav laika ēst labi. Savukārt sliktu ēšanas paradumu dēļ ķermenim trūkst nepieciešamās uzturvielas.”

 

 

Organisms ik dienu jāapgādā ar tam nepieciešamajiem minerāliem un vitamīniem

Līdzīgu viedokli pauž arī uztura speciāliste no Lietuvas Daiva Pipiraite (Daiva Pipiraitė): ”Nereti cilvēki, kuri cīnās ar stresu, patērē daudz cukura, nervu sistēmu stimulējošas vielas (kofeīnu, alkoholu), kas savukārt vēl vairāk pasliktina situāciju un cilvēkos rada trauksmi. Tāpat par sliktu nāk arī sāls un pusfabrikātu ēšana. Tieši daudzveidīgs uzturs, kurā ir dārzeņi, ogas, augļi, veseli graudi un to produkti, rieksti, sēklas, nerafinētas eļļas, apgādā organismu ar tam nepieciešamajiem minerāliem un vitamīniem, kas savukārt var palīdzēt samazināt stresa līmeni un uzlabot miegu.”

 

 

Īpaši jāpievērš uzmanība arī pietiekama magnija daudzuma uzņemšanai

Būtiski, ka stresa un miegu problēmu saasināšanos var veicināt arī magnija trūkums organismā. Kā min psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa, tad magnija deficīts organismā mazina cilvēka noturību pret stresu un pat veicina aizkaitināmību. Lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamo dienas devu, papildus uzturā var lietot arī magniju saturošos uztura bagātinātājus. Turklāt noteikti der atcerēties, ka, lietojot kopā ar B grupas vitamīniem, magnijs organismā uzsūksies ātrāk, nomierinot nervu sistēmu un uzlabojot miega kvalitāti.

Iepriekšējais rakstsNeticami: 13 dīvainākās vēsturiskas ārstniecības metodes
Nākamais rakstsJaunā ikdienas realitāte – veģetatīvā distonija