Pasaulē ir milzum daudz dažādu radību – mazu un lielu, citas skaistākas, citas ne tik, taču visi mēs kopā dzīvojam uz šīs planētas – Zeme. Piedāvājam tev aplūkot desmit dīvainīšus.
Jūras lapu drakons
Foto:Animals.nathionalgeographic.com
Šis dzīvnieks spēj maskēties teju tāpat kā hameleons. Tā zeltaini, zaļi brūnā nokrāsa un spurainais lapu tēls, kas plandās līdz ar ūdeni, līdzinās jūras zālēm. Vien pēc tā, ka ieskatoties iespējams ieraudzīt tā acu kustības un pārvietošanos, var secināt, ka tā ir dzīva radība. Tas pazīstams arī kā Austrālijas jūras zirdziņš. Dzīvo mierīgā, aptuveni 10 – 12 grādus aukstā ūdenī un kopš 1982. gada ir atrodas Dienvidaustrāijas valdības noteiktajā aizsargājamo dzīvnieku sarakstā.
Angoras trusis
Foto:Rabbitbreeders.us
Tā ir mājas trušu šķirne, kas izceļas ar garu un mīkstu spalvu. Lai cik neticami, taču šī ir viena no vecākajām mājas trušu šķirnēm un to izcelsme meklējama Ankarā – Turcijā, līdz ar Angoras kaķi un Angoras kazu. Kā izrādās, truši jau ap 1700. gadu Turcijā bijuši populāri mājdzīvnieki un tikai ap 1900. gadu ienākuši ASV. Tos audzē, galvenokārt, vilnas dēļ.
Baltsejas Saki mērkaķis
Foto:Monkeyland.co.za
Tas pazīstams arī kā Guianan Saki un Zelta sejas Saki. Šo sugu var sastapt Brazīlijā, Gajānā, Surinamā un Venecuēlā. Mērkaķis barojas galvenokārt ar augļiem, taču pa reizei nesmādē arī dažādu šķirņu riekstus, sēklas un kukaiņus.
Zvaigžņdeguna kurmis
Foto:Kennet Chatania/Phys.org
Tas apdzīvo Kanādas austrumu un ASV ziemeļaustrumu daļas un ir palicis vienīgais no Condylura cilts dzīvniekiem. Kurmis dzīvo mitrās zemienēs un ēd sīkus bezmugurkaulniekus, ūdens kukaiņus, tārpus un gliemjus. Viņš ir labs peldētājs. Tāpat kā citi sugas brāļi, viņš rok tranšejas, kas var atrasties arī zem ūdens. Pieaudzis tas ir aptuveni 15 – 20 cm garš un sver vien 55 g. Ar savu zvaigžņveida purnu tas atrod ēdienu un var to sagremot ļoti labi, jo viņam mutē atrodas 44 zobi.
Smecera mērkaķis
Foto:Seancrane.com
Visizteiktākā šo zvēru iezīme noteikti ir to lielais deguns. Un ne velti paši mērkaķi (vīriešu dzimuma) ar to tiesīgi lepoties, jo mātītes to uzskata par seksualitātes zīmi. Viņas izvēlas tos, kuriem lielāki deguni. Lieldegunu mērkaķi pārtiek galvenokārt no augļiem, lapām un sēklām. Tēviņi ir krietni lielāki nekā mātītes un var sasniegt līdz pat 75 cm garumu un 24 kg svaru. Mātītes ir līdz 60 cm garas un 12 kg smagas.
Aksolotls
Foto:Tumblr.com
Kāpura stadijā šīs sugas pārstāvjiem nenorit metamorfoze, tāpēc pieaugot tie paliek par pilnīgiem ūdens dzīvniekiem, taču žaunu tiem nav. Šīs brīnumainās radības tiek plaši izmantotas zinātnē, jo viņiem ir vienreizēja īpašība – tiem ataug zaudētās ekstremitātes. Askolotlus arī pie mums, Latvijā, var iegādāties kā akvārija dzīvniekus un turēt savās mājās. Pieaudzis tas var sasniegt pat 30 cm garumu. Ja tie dzīvo akvārijā un kopā ir vairāki – barības trūkuma rezultātā var sākt apgrauzt viens otram ekstremitātes.
Tarsiers
Foto:Bestourism.com
Šiem dzīvniekiem ir milzīgas acis un garas kājas. Galvenais pārtikas avots viņiem ir kukaiņi – viņi tos nolūko un tad strauji lec uz tiem – tādējādi tos noķerot. Pārvietojas pat lēkājot no koka uz koku. Atrodas Dienvidaustrumu Āzijā – Filipīnu salās, Borneo u.c.
Blobfish
Foto:Brucemctague.com
Šī zivs dzīvo dziļos ūdeņos pie Austrālijas un Tasmānijas krastiem. Tās miesa ir želejveida masa, taču blīvums tai ir nedaudz mazāks nekā ūdenim, tāpēc tā spēj pārvietoties pa jūras dibenu nepiepūloties peldēšanai.
Pigmejmērkaķis
Foto:Peacockshock.com
Tie sastopami Brazīljas rietumos, Kolumbijas dienvidaustrumos, Ekvadoras un Peru austrumu daļās. Tas ir viens no mazākajiem pimātiem, tā ķermenis ir vien 14 – 16 cm garš, taču papildus tam ir arī pat 15 – 20 cm gara aste. Tēviņi sver aptiveni 140 g, mātītes – 120. Viņiem ir asi nadziņi, kas īpaši piemēroti, lai rāpelētu pa kokiem. Tā kā tie ir ļoti mazi un arī žigli, savvaļā tos pamanīt ir diezgan grūti. Nebrīvē turēti, tie dzīvo līdz pat 11 gadiem.
Aye-aye
Foto:Nhm.ac.uk
Tas ir lielākais nakts dzīvnieks, turklāt ļoti interesants. Tam ir tievi un gari vidējie pirkststi, ar ko līdzīgi kā dzenis ar knābi, viņi izvelk no koka mizas kāpurus u.c. barību. Šī suga ir ļoti apdraudēta un pēdējos gadsimtos ir iznīcināta gandrīz līdz pēdējam, un vienīgā vieta pasaulē, kur tos vispār iespējams sastapt, ir Madagaskara.
Kurš no šiem desmit tev šķita visneparastākais?