Šodien, kad savu vārda dienu svin Jānis, svētki ir arī daudziem Latvijā populāriem un ievērojamiem cilvēkiem. Uzzini vairāk par deviņiem no viņiem.

 

Jānis ir vislatviskākais vārds, tāpēc tam ir vislielākās tipu dažādības:

 

Pirmais tips: vīrišķīgais Jānis – iejūtīgs kolēģis, pasakains bērnu tēvs, labs laulāts draugs. Tomēr arī šis Jānis izstrādā tādus gājienus, par kuriem grūti spriest – kāpēc? Vīrišķība izpaužas galantumā pret dāmām. Viņš ciena un mīl savu darbu. Nepļēguro un nedauzās pa svešu ģimeņu labirintiem.

 
Otrais tips: jūtīgais sapņotājs. Piemīt maigums, iekšējā kautrība, bijība pret sievieti. Arī zināma turēšanās savrup. Vai sapņotājs vienmēr ir spējīgs visus vest uz priekšu? Šis Jānis reizēm nobīstas no vilinājuma, stipras kaislības, nobaidās no sevis. Varbūt tās ir tipiskas Jāņa šaubas – vai vispār iespējama miesas un dvēseles tieksmju saskaņa?

 
Trešais tips: baudītājs. Pašapzinīgais un triviālais dzīves tramdītājs, dimdinātājs un arī tukšinieks. To pēdējā laikā saradies ļoti daudz, un par tiem atmiņā iegulst rūgtas mieles.

 
Ceturtais tips: sarežģītības un daudzplākšņainības paraugs. Šis Jānis iziet garu jo garu nobriešanas ceļu. Viņš iesāk ar diezgan naivu artiskumu, bravūru, kā arī nereti ir anarhists – runā visiem pretī, lai tikai nezaudētu individualitāti. Pa līkumotiem ceļiem (draud arī slīdēšana lejup) Jānis sasniedz īstu spēku atraisītību. Protams, ja viņa ceļā rodas tāda sieviete, kura saprot šo mētāšanos no vienas galējības otrā.

 
Piektais tips: mīkstmiesis un capļaks. Ārišķīgi teatrāls pozētājs, nelaimes čupiņa ikdienā.

 
Un tomēr Jāņiem ir gan intuīcija, gan izpalīdzētspēja, gan praktiskuma gars, gan fantāzija, kas ikdienu pārvērš svētkos. Visīsākās nakts burvība dzīvē bieži vien savijas ar dziļu traģismu.*

 

9 LATVIJAS POPULĀRĀKIE JĀŅI

JĀNIS STREIČS

Atvadīšanās no Maestro Imanta Kokara pie Brīvības pieminekļa

VECUMS: 80 gadi

NODARBOŠANĀS: kinorežisors, aktieris, rakstnieks, gleznotājs, publicists un sabiedrisks darbinieks

Jāņa Streiča vārds daudziem no mums asociējas ar lieliskām un latviešu kultūrai nozīmīgām kinofilmām, tādām kā: 1975. gadaMans draugs – nenopietns cilvēks, 1978. gada Teātris, 1991. gada Cilvēka bērns un daudzām citām, tai skaitā šo svētku neiztrūkstošās sastāvdaļas omas uzlabošanai – 1981. gadā uzņemtās Limuzīns Jāņu nakts krāsā.

1998. gadā izcilais latviešu kinorežisors tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

 

Kinorežisors Jānis Streičs piedzīvojis šoku.. Viņa vēsts visām Latvijas sievietēm!

 

 

JĀNIS ERENŠTREITS

Dziesmu svētku noslēguma koncerts "Latvija - saules zeme"

VECUMS: 75 gadi

NODARBOŠANĀS: diriģents un pedagogs, gaidāmo Dziesmusvētku goda virsdiriģents

Jāņa Erenštreita darbība saistīta ar nozīmīgu devumu Latvijas kultūrizglītībā – zēnu kora kustības veidošanu Latvijā, dziedāšanas tradīciju kopšanu un uzturēšanu un  jauna izglītības modeļa – Rīgas Doma kora skolas izveidošanu Latvijā. Nozīmīgs ir arī viņa pedagoģiskais darbs Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, gan Rīgas Doma kora skolā. Diriģents ir starptautisko zēnu koru festivālu Rīgas Doms organizators un mūzikas direktors, festivāla ietvaros apvienojot pasaules slavenāko zēnu koru koncertus Rīgā. Tāpat Erenštreits aktīvi iesaistījies Latvijas skolu un jaunatnes Dziesmu un deju svētku repertuāra izvēlē un metodiskajā darbā.

1997. gadā apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni.

 

JĀNIS PAUKŠTELLO

Izstāžu "Tuvu. Kostīms Dailes teātrī" un "Plakāti Dailei" atklāšana Dailes teātrī

VECUMS: 66 gadi

NODARBOŠANĀS: aktieris un dziedātājs

Jānis Paukštello kopš 1972. gada darbojas Dailes teātrī, aktīvi piedaloties izrādēs, kā arī kino, šajā ampluā debitējot 1973. gada Rīgas Kinostudijas filmā Pilsētas atslēgas, taču popularitāti ieguvis pēc galvenās lomas atveidošanas jau pieminētā vārda brāļa – Jāņa Streiča filmā Mans draugs – nenopietns cilvēks. Daudzi no mums viņu ir iemīļojuši ne tikai kā aktieri, bet arī dziedātāju, klausoties viņa solo priekšnesumos, gan uzstāšanās kopā ar kolēģiem – Hariju Spanovski, Ivaru Kalniņu, Andri Bērziņu u.c.

 

Saļimis uz soliņa atrasts populārais aktieris Paukštello

 

JĀNIS LŪSĒNS

Dailes teātra 90. jubilejai veltīta preses konference

VECUMS: 58 gadi

NODARBOŠANĀS: komponists

Jānis Lūsēns dibinājis instrumentālo mūzikas grupu Zodiaks un ir populārs ar saviem sacerētajiem skaņdarbiem – operām un muzikālajām izrādēm: 1999. gadā Kaupēn, mans mīļais – Liepājas teātrī, 2000. gadā Indriķa hronikas un 2001. gadā Sfinksa – Latvijas Nacionālajā teātrī, 2000. gadā Putnu opera ­– Latvijas Nacionālajā operā u.c.

2009. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

JĀNIS ŠIPKĒVICS

"Radio SWH" informē par būtiskām pārmaiņām radio programmā

VECUMS: 58 gadi

NODARBOŠANĀS: Radio SWH valdes priekšsēdētājs un ētera cilvēks

Jānis Šipkēvics ir Atmodas laika televīzijas raidījuma Labvakar žurnālists, šobrīd Radio SWH programmu vadītājs un valdes priekšsēdētājs. Cilvēks, kuram vienmēr ir ko teikt un viņa humora izjūta un domu graudi spēj samulsināt ne vienu vien. RadioSWH viļņos kopā ar kolēģi Paulu Timrotu vada pārraidi Ar dziesmu par dzīvi.

 

JĀNIS DEINATS

Informē par Latvijas Nacionālā teātra jaunās sezonas aktualitātēm un plāniem

VECUMS: 56 gadi

NODARBOŠANĀS: fotogrāfs

Daudziem var būt pārsteigums, ka izcilais fotogrāfs Jānis Deinats ir ieguvis aktiera izglītību, absolvējot J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultātes Teātra nodaļu. Taču viņa lielākā kaislība ir fotomāksla, ar to viņš nodarbojas kopš 1989. gada. Ir neatkarīgais fotomākslinieks, kura veikumi rotā daudzu Latvijā populāru žurnālu un laikrakstu lappuses, tāpat mākslas grāmatas un katalogus. Deinats turpina veidot Latvijas kultūras, mākslas, biznesa un politikas elites portretus. Ir Dailes teātra fotogrāfs. Fotomākslinieks kādā intervijā ir teicis, ka fotogrāfijā, tāpat kā kino, kur visi zina, ka uz ekrāna ir aktieri, cilvēks ļaujas pašapmānam, emocijām.

 


JĀNIS VINTERS

Preses konference par Eiropas čempionāta enduro posmu

VECUMS: 45 gadi

NODARBOŠANĀS: uzņēmējs un motosportists

Jānis Vinters kopš 2004. gada ir bijis ilggadējs Dakāras rallija dalībnieks, kurš pirmajos divos dalības gados izstājās, taču 2006. gadā ierindojās 10. vietā, savukārt, gadu vēlāk uzvarēja pat divos ātrumposmos un finišēja 6. vietā. Apvienotajos Arābu Emirātos notiekošajā Desert Challenge guva smagas mugurkaula traumas. Mēs viņu esam iepazinuši ne tikai kā motosportistu, bet arī veiksmīgu uzņēmēju, kurš Elejas pagastā vada 1800 hektārus lielu zemnieku saimniecību Līgo, audzējot kviešus, rapsi un kukurūzu, kā arī kopā ar brāli Eināru Vinteru atverot biogāzes ražotni, uzsākot elektrības ražošanu no kukurūzas skābbarības. Prasmīgā saimniekošana nesusi panākumus un Vinters tiek ierindots starp ietekmīgākajiem un veiksmīgākajiem uzņēmējiem Latvijā.  

Tāpat mēs varējām pārliecināties par Vintera atraktivitāti, kad viņš kopā ar dziedātāju Lieni Šomasi triumfēja TV šovā Dziedi ar zvaigzni.

 

JĀNIS JUBALTS

"Prāta Vētra" informē par grupas nākotnes plāniem

VECUMS: 42 gadi

NODARBOŠANĀS: mūziķis

Jānis Jubalts ir Latvijā populārākās un vienas no veiksmīgākās (ja ne visveiksmīgākās) grupas Prāta Vētra (Brainstorm) ģitārists un šīs apvienības dalībnieks kopš tās dibināšanas – 1989. gadā. Kopā ar grupas kolēģiem turpina veiksmīgu muzikālo karjeru gan Latvijā, gan ārvalstīs. Kā jau ikviens no Prāta Vētras puišiem, arī Jānis Jubalts ir dzīvespriecīga, harizmātiska un pozitīvisma pilna, sportiska un modernas personība, iedvesmojot ikvienu no mums.

 

JĀNIS STĪBELIS (jeb J Stever)

 

Foto:LETA
Foto:LETA

VECUMS: 41 gads

NODARBOŠANĀS: dziedātājss

Jānis Stībelis ir izdevis astoņus studijas albumus, piedalījies vairākos starptautiskos muzikālos konkursos, tai skaitā 2002. gadaJaunajā vilnī, iegūstot godpilno 3. vietu. Mūziķis karjeru sāka 1999. gadā ar grupu Shake & Bake, taču šobrīd mēs ziņu plašāk zinām kā J Stever, kurš pēc veiksmīgās uzstāšanās Jaunajā vilnī jau daudzus gadus koncertē arī kopā ar Krievijas mūzikas tirgu savu vietu atradušo latviešu dziedātāju – Laimu Vaikuli.

Stībelis ir ieguvis bakalaura grādu diriģēšanā Rīgas Pedagoģijas augstskolā.

 

JĀNIS SPRUKTS

jaanis_spruuukkts

VECUMS: 35 gadi

NODARBOŠANĀS: hokejists

Jānis Sprukts ir populārs latviešu sportists, viens no Latvijas  hokeja valstsvienības līderiem, kurš šobrīd pārstāv Kontinentālās Hokeja līgas (KHL) klubu Jaroslavļas Lokomotiv, līdz tam vairākas sezonas spēlējot Rīgas Dinamo. Sprukts ir aizvadījis 14 spēles arī Nacionālajā Hokeja līgā (NHL).Paralēli sportista karjera Sprukts kopā ar kolēģiem: Oļegu Sorokinu, Edgaru Masaļski un Mārtiņu Cipuli iesaistījies biznesa projektā – Mālpilī audzējot sliekas un ražojot biohumusu.

 

Sveiciens Vārda dienā visiem Jāņiem!

________

Vārda apraksta avots: G. Treimanis. Vārdu noslēpumi.

Sabiedrība

Magone piedzīvojusi lielu sarūgtinājumu – kas īsti notika?

  Tikusi pie jauna uzvārda, STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone vēlas beidzot šo jautājumu...

Saeimas vēlēšanu vakarā risinājušies traģiski notikumi

  Kā vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), 1.oktobra vakarā, kad daudzi vēl steidza nobalsot...

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku svētdienas rītā. 02.10.2022. nakts vidū vietām...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde

Paldies ikvienam, pazudusī skolniece ir atrasta

  Jau vēstīts, ka Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres iecirknis meklēja bezvēsts prombūtnē esošo 2007....

Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. oktobris

  Šodien sāksi just enerģijas pieplūdumu. Mēģini saprast un apzināties savas pamatvērtības. Mēģini savas šīs dienas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. oktobris

  Šodien ir īstais brīdis, lai strādātu un attīstītu savu pašdisciplīnu. Atceries lietas, ko iepriekš nācies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. septembris

Šī diena var izrādīties diezgan saspringta. Pirmajā tās pusē vajadzētu atturēties no dažādu lietu iegādes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. septembris

  Šodien pamanīsi, ka apkārtējie tādā vai citādā veidā, bet pakļaujas Tavai ietekmei un aktīvajai rīcībai....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. septembris

Šodien veiksmīgi solās būt dažādi izbraukumi, jo īpaši, ja pats esi to iniciators. Daudz kas...

Mājai un Dārzam

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku svētdienas rītā. 02.10.2022. nakts vidū vietām...

Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...
Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

Septembris bija mitrs un dzestrs, daudzviet zāles virskārtā tika novērota arī salna. Tomēr, beidzoties aktīvajam...