Divos gados Latvija no bēgļu nometnēm Grieķijā, Itālijā un Turcijā uzņēmusi 346 personas. Taču apjaušot, ka ar 139 eiro pabalstu mēnesī nav iespējams sākt patstāvīgu dzīvi, Latvijā palikuši vairs tikai 18 bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.

 

Eritrejietis Meharena, kurš tika atvests no bēgļu nometnes Itālijā pērn jūlijā, tomēr nolēmis palikt Latvijā. Viņš strādā Mārupē, starptautiskajā betonēšanas veidņu uzņēmumā “Doka Latvia”. No bēgļu pabalsta vairs nedzīvo.  “Cilvēki nepaliek Latvijā, jo viņiem ir kontakti Vācijā, ar kuriem salīdzina, kādi labumi ir Vācijā, bet Latvijā nekā tāda un viņi brauc projām. Bet es saku, ka vajag mācīties latviešu valodu. Ja mācīsies latviski, tad pavērsies daudz lielisku iespēju atrast darbu,” stāsta Meharena.

 

Par darba atrašanu bēgļiem atbildīgā Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) skaidro, ka divu gadu laikā tikai 93 personas izrādījušas vēlmi reģistrēties strādāšanai un vien 11 cilvēki reāli strādājuši. No politiķu solītā, ka Latvijas ekonomika tikai iegūšot no bēgļu profesionālajām prasmēm un izglītības, patiesībā nekas neesot piepildījies. “Tās prasmes, kvalifikācijas un zināšanas, kas ir iegūtas Sīrijā, Irākā, Afganistānā vai Eritrejā neatbilst tām darba tirgus prasībām, kas mums ir šeit,” saka NVA bēgļu projekta vadītāja Antra Jansone.

 

Tā kā praktiski visi bēgļi aizbēguši no Latvijas, mazāk naudas nācies tērēt viņu integrēšanai darba tirgū. Tagad pilnīgi visām iesaistītajām ministrijām un iestādēm ir „jāvelk” grāmatvedības gali kopā, jo nākamajā piektdienā divu gadu atskaites jāiesniedz valdībā. Taču jau tagad nevalstiskais sektors kritizē, kā valsts iestādes tērējušas patvēruma meklētājiem, bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu domāto naudu.

 

Kā tagad atklājies, valstij bijuši vairāki miljoni eiro neiztērēti, bet nav izrādīta vēlme šo brīvo naudu operatīvi pārdalīt bēgļu akūtāko problēmu risināšanai.  “Tas ir viens no lielajiem sāpīgajiem jautājumiem, jo tā nauda nav tikusi izmantota efektīvi. Lielākā problēma – neesam spējuši reaģēt ātrāk, redzot problēmas,” saka kustības “Gribu palīdzēt bēgļiem” vadītājs Egils Grasmanis. Problēma, visticamāk, bijusi arī sadrumstalotība, jo bēgļu uzņemšanai paredzētie 14,9 miljoni eiro tika sadalīti septiņām ministrijām. “Tas būtu bijis viens liels, palīdzošs bonuss, ja būtu viena atbildīgā iestāde par visu šo rīcības plāna īstenošanas gaitu. Ja ir kādi jautājumi, tad būtu ceļš pie vienas atbildīgās iestādes, kura tad varētu kūrēt to jautājumus. Tagad tā nav,” saka biedrības “Patvērums „Droša māja”” vadītāja Sandra Zalcmane.

 

Tāpat atbildīgie neslēpj, ka bēgļu uzņemšanas programmā galvenā problēma ir, kur dzīvot pēc iznākšanas no Muceniekiem. “Šobrīd cilvēki, kas saņem statusu, diemžēl ir spiesti turpināt uzturēties Mucenieku centrā, kas no formālā viedokļa ir nepamatoti, bet, protams, darbojās šie humānie apsvērumi, ka šīs ģimenes ar bērniem likt uz ielas skaidrs, ka nevaram,” saka Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs. Cik ilgi virs atļautā termiņa Muceniekos personas pēc statusa iegūšanas turpina dzīvot, neviens raidījumam neatklāj. Taču saka – ja to neatļautu, bēgļi būtu bezpajumtnieki.

 

Īres mājokļu atrašana bēgļiem sākotnēji tika uzticēta Ekonomikas ministrijai. Tai gan neizdevās radīt ne datu bāzi ar mazcenas īres dzīvokļiem, jo tādu lēto mājokļu nemaz neesot, ne arī panākt specializētu kredītu izsniegšanu bēgļiem pirmās īres maksai un depozītam. Sabiedrības integrācijas fondā skaidro – problēmas nebūtu, ja pabalsts būtu lielāks. Tagad, kad rudenī valdība skatīs, kā veicies ar bēgļu integrāciju, varētu sākties diskusijas par atbalsta sniegšanas pārmaiņām.

 

Sabiedrība

Ceturtdiena sākusies ar ziņu par lielu nelaimi

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 119 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 13 personas un viena gājusi...

Magone saņēmusi brīdinājumu un steigšus rīkojas

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone pēc ilgām pārdomām likvidē Kiviču ģimenes kā joku...

BMW vadītājs rīkojas nepiedodami – notikusi milzīga nelaime, draud līdz 10 gadiem cietumā

  Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par ceļu satiksmes negadījumu šī gada 19. augustā Rīgā, Maskavas...
pixabay.com

Strādnieks Engures pusē vienā rāvienā atrisina problēmu, kā ziemā samaksāt bargos rēķinus

  Šī gada septembra sākumā 43 gadus vecs kokapstrādes operators no Engures laimējis 10 000 eiro Simtgades loterijā. Laimīgā momentloterijas...

Šonakt Pierīgā risinājušies traģiski notikumi

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 4. oktobra plkst. 6.30 līdz 5. oktobra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Pie Uģa Kuģa ierodas no mobilizācijas Krievijā bēgošs vīrietis

  Šovā "Ģimene burkā" Kuģi dod naktsmājas ticības brālim no Krievijas, kurš, baidoties no mobilizācijas, pametis...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. oktobris

  Šodien nevajadzētu pārlieku nopietni pieķerties dažādām lietām un ieteikumiem. Neviens cits labāk par tevi pašu...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. oktobris

  Šodien vajadzētu pievērst uzmanību saviem vārdiem. Viss, ko tu nejauši izteiksi pat, negribot neko sliktu,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. oktobris

Šis ir ideāls brīdis jaunām romantiskām saistībām un flirtam. Neesi pārsteigts, ja starp tevi un...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. oktobris

  Šodien sāksi just enerģijas pieplūdumu. Mēģini saprast un apzināties savas pamatvērtības. Mēģini savas šīs dienas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. oktobris

  Šodien ir īstais brīdis, lai strādātu un attīstītu savu pašdisciplīnu. Atceries lietas, ko iepriekš nācies...

Mājai un Dārzam

Izskan brīdinājums par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdienas vakarā un naktī uz...

Laiks mainīsies! Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par šonedēļ un turpmāk gaidāmo

  Kāds laiks gaidāms turpmāk? To sarunā ar "Rīta panorāmu" skaidro LTV laika ziņu redaktors Toms...

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku šonedēļ – prognoze 7 dienām!

  Pirmdien Latvijai no dienvidaustrumiem pietuvosies plašs ciklons, kura rietumu mala arī noteiks laikapstākļu nedēļas sākumā...