Cilvēks ir dabas sastāvdaļa, tāpēc mūsu organismu pastāvīgi ietekmē laika apstākļi un to izmaiņas noteiktā laika periodā.

 

LAIKA TIPU IEDALĪJUMS

 

1. laika tips – īpaši labvēlīgs.

Tam raksturīgs neliels mākoņu daudzums, nelielas atmosfēras spiediena izmaiņas, gaisa temperatūras starpība dienā un naktī nav lielāka par 5 – 10 grādiem, bet mitruma izmaiņas – par 5 – 10 %. Lēns vējš.

 

2.laika tips – labvēlīgs.

Atmosfēras spiediena izmaiņas lielākas nekā 1. laika tipam. Gaisa temperatūras starpība dienā un naktī var būt 10 – 15 grādu amplitūdā. Iespējama gaisa masu iekšējā pārvietošanās, vietējie negaisi, nelieli nokrišņi. Mērens vējšs – līdz 5 ballēm. Šis laika tips Latvijā sastopams visbiežāk.

 

3.laika tips – nelabvēlīgs.

Gaidāma nestabila galveno meteoelementu maiņa. Relatīvā mitruma izmaiņas 20 – 40 %, vējš stiprāks par 6 ballēm, vērojami pērkona negaisi ar gāzienveida nokrišņiem, ilgstošas miglas. Šim laika tipam raksturīgs laiks, ko sauc par tveicīgu – gaisa temperatūra + 25 grādi un vairāk, bet mitrums – 70%. Satrauji mainās atmosfēras spiediens.

 

4.laika tips – īpaši nelabvēlīgs.

Šim laika tipam piemīt meteoelementu rakstura lēcieni, spēcīgs vējš ar brāzmām, negaiss, krusa, putenis. Vērojamas straujas vēja virziena izmaiņas, vējšs stiprāks par 8 ballēm. Latvijā vērojams ļoti reti. Satrauji mainās atmosfēras spiediens. Skābekļa daudzuma pazemināšanās pirms negaisa.

 

 

LAIKA TIPU IZSTRĀDE

Šie četri medicīniskie laika tipi tika izstrādāti 20. gadsimta 60tajos gados Vācijā, sadarbojoties mediķiem un meteorologiem. Zinātnieki sāka plaši pētīt, kā laika apstākļi ietekmē cilvēka uzvedību un reakciju – kad viņi labāk strādā, mācās, drošāk vada automašīnu.

 

Daudzi pētījumi atklāj būtiskas sakarības starp laika apstākļiem un cilvēka veselību, piemēram, pēkšņas atmosfēras spiediena maiņas var izraisīt migrēnas lēkmes, draudošu abortu vai ietekmēt dzimstības un mirstības rādītājus.

 

 

 

METEOPĀTIJA (METEOJŪTĪGUMS) un METEOPĀTI

Zinātnieki norāda, ka meteopātija ir spēja just laika apstākļu izmaiņas. Savukārt meteopāts ir  cilvēks, kurš ir jutīgs pret laika apstākļu izmaiņām. Aprakstot tipisko meteopātu tiek uzsvērts, ka sieviešu vidū to ir ap 50%, īpaši sievietes grūtniecības un menopauzes periodā, un tikai ap 35% vīriešu jūt laika apstākļu izmaiņas. Meteopātija biežāk sastopama pilsētas iedzīvotāju vidū. Tipiskais meteopāts ir cilvēks, kurš nodarbojas ar garīgu darbu, retāk atrodas svaigā gaisā un kam ir mazkustīgs dzīves veids.

 

Kā jau minējām iepriekš, visbiežāk par veselības pasliktināšanos, kas saistīta ar laika izmaiņām, sūdzas sirds slimnieki, hipertoniķi, cilvēki ar locītavu slimībām. Tātad negatīvas meteopātiskas reakcijas saistītas ar esošas patoloģijas saasināšanos. Taču jautājums par to, kuras sinoptiskas situācijas konkrētai personai varētu izsaukt veselības izmaiņas (un kādas), joprojām ir atklāts. Aizvien turpinās šo jautājumu izpēte.

 

Bieži meteojūtīgums izpaužas arī kā ātrs spēku izsīkums, turklāt ne tikai fizisks, bet arī garīgp spēju pavājināšanās.

 

Nereti medicīniskais laika tips apstāj ietekmi uz cilvēka miega paradumiem. Kāds mokās ar bezmiegu, cits nespēj valdīt nogurumu un vēlmi gulēt.

 

Tāpat var rasties trauksme, aizkaitināmība un nesavaldība, kam īsti nav iemesla.

 

Meteopāts bieži cieš no galvas sāpēm, paaugstināta asinsspiediena, var būt arī nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra. Dažkārt uzrodas arī spazmatiskas vēdersāpes, kas nav saistītas ar saindēšanos vai kādu citu slimību.

 

Meteopātu organisms reaģē arī uz magnētiskajām vētrām, kas rodas pēc uzliesmojumiem uz Saules. Visbiežāk tad sāk sāpēt galva, paaugstinās asinsspiediens, rodas sirdsdarbības traucējumi. Ir pierādīts, ka magnētisko vētru laikā palielinās ātrās neatliekamās  palīdzības brigāžu izsaukumu skaits, kas saistīts ar sirds darbības krīzēm, infarktiem un insultiem. Diemžēl šajos periodos pieaug arī ar šīm slimībām saistīto nāves gadījumu skaits.

 

 

 

KURIEM JĀBŪT PIESARDZĪGIEM

Speciālisti uzsver, ka īpaši uzmanīgiem un piesardzīgiem ir jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu kaitēm, hroniskām elpceļu slimībām un slimām locītavām.Zinot prognozēto laika tipu, var laicīgi paredzēt organisma atbildes reakciju.

 

Tomēr arī veselam cilvēkam bieži vien nelabvēlīgā laika prognoze izraisa galvassāpes vai miegainību.

 

Tātad laika ietekme var izpausties kā aizdusa, sāpes sirdī, galvassāpes vai galvas reiboņi, paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens, nemiers, bezmiegs, muskuļu un locītavu sāpes un vispārējs vājums.

 

 

ATMOSFĒRAS SPIEDIENA PAAUGSTINĀŠANĀS

Zinātnieki uzsver, ka viens no visbīstamākajiem laika apstākļu faktoriem ir paaugstināts atmosfēras spiediens, īpaši ja tas notiek ļoti strauji. Zināms, ka atmosfēras spiediena paaugstināšanās saistīta ar anticiklona izveidošanos virs konkrētas teritorijas ar tam raksturīgo skaidro laiku bez vēja. Īpaši bīstams paaugstināts atmosfēras spiediens ir cilvēkiem ar sirds asinsvadu slimībām, jo tajā laikā mainās slimo orgānu tonuss, palielinās asins recēšana, kas noved pie lielāka trombu veidošanās riska. Šādos brīžos pieaug miokarda infarkta gadījumu skaits. Ļoti jāuzmanās arī cilvēkiem ar galvas smadzeņu asinsvadu problēmām, jo būtiski palielinās insulta rašanās risks.

 

Atmosfēras spiediena palielināšanās izraisa imunitātes pazemināšanos. Šī iemesla dēļ cilvēks kļūst uzņēmīgs pret dažāda veida infekcijām.

 

Skaidrajā laikā bez vēja palielinās kaitīgo rūpniecisko, automašīnu izplūdes gāzu un citu uzņēmumu izmešu koncentrācija gaisā, tāpēc veselības un pašsajūtas problēmas izjutīs cilvēki, kuriem ir elpošanas orgānu slimības un dažādas alerģijas.

 

Paaugstināts atmosfēras spiediens ietekmē arī cilvēka emocionālo pasauli, kā arī var sekmēt seksuālās funkcijas traucējumus.

 

 

 

ATMOSFĒRAS SPIEDIENA SAMAZINĀŠANĀS

Kad samazinās anticiklona ietekme, to nomaina ciklons, tādējādi paaugstinās gaisa mitrums, un, atkarībā no gadalaika, sākas lietus vai snigšana. Pirmie uz šo parādību reaģē hipotoniķi jeb tiem, kuriem ir zems asinsspiediens, tāpat sirds un elpošanas orgānu slimnieki. Cilvēkiem ar augstu iekšējo galvaskausa spiedienu saasinās migrēnas lēkmes.

 

Atmosfēras spiediena samazināšanās nereti izraisa arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus, pastiprināti veidojas gāzes. Paaugstināta gaisa mitruma dēļ visvairāk cieš cilvēki, kuri sirgst ar elpošanas orgānu kaitēm. Šāds mitruma līenis sekmē arī infekciju izplatīšanos.

 

 

 

UZMANIES CEĻOJOT

Dodoties tālos, taču ātros ceļojumos no vienas klimatiskās joslas uz citu, kādam no tādas krasas klimata maiņas nākas atgūties vairākas dienas, citi izmaiņas nemaz nemanīs. Tomēr speciālisti uzsver, ka  īpaši piesardzīgiem šādos gadījumos jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām.

 

 

Kā laika maiņas ietekmē tevi?

 

 

Sabiedrība

Izskan ļoti nopietns brīdinājums par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par laika apstākļiem trešdienas vakarā...
NMPD

Jau atkal virs 1000 Covid-19 gadījumiem, 20 cilvēki miruši, tostarp trīsdesmitgadnieks; 99 smagā stāvoklī

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 1088 jauni...

Trešdienas rītā saņemtas vairākas skumjas ziņas

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 19. janvāra plkst. 06.30 līdz 20. janvāra plkst....

Jau vairākas dienas meklē Nītaures pusē mīklaini pazudušo autoservisa īpašnieku, aizdomas par ļaunāko – VIDEO

  Jau ceturto dienu Vidzemē, Nītaures pusē, tiek meklēts bezvēsts prombūtnē esošais Mārtiņš Pētersons. Tuvinieki sociālo...

Covid-19 ierobežojumi paliks spēkā; attālināti mācīsies visi

  Kaut arī saslimstība ar Covid-19 stabilizējas, stāvoklis slimnīcās joprojām ir kritisks, norāda valdības pārstāvji. Līdz...

Zināmas visas 15 “Muzikālās bankas-2020” finālistes, ir arī pārsteigumi un debitanti

  Ar klausītāju un žūrijas balsojuma palīdzību noskaidrotas 15 fināla dziesmas, kas turpinās sacensību par 2020....

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. janvāris

  Šī diena solās izvērsties labvēlīga. Tā var radīt labus piedāvājumus un solījumus, kam varēsi uzticēties....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. janvāris

  Šī diena nebūs piemērota nopietniem darījumiem, kam nepieciešama liela koncentrēšanās. Diena domāta atpūtai, nevis tam...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. janvāris

Tev vajadzētu saglabāt objektīvu skatu uz dažādām lietām un izvairīties no sava viedokļa uzspiešanas, it...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 18. – 24. janvāris

Esam izbaudījuši krietnu devu ziemas spelgoņa un ar zināmām cerībām turpinām lūkoties atlikušās ziemas virzienā...
Foto:Flickr.com/Susanne Nilsson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. janvāris

  Visiem šodien vajadzētu uzmanīgi izvērtēt, kādās aktivitātēs ņemt dalību. Visu zīmju pārstāvjiem šodien jāraugās, lai...
Foto:Carynmirriamgoldberg.com;Meteo.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. janvāris

  Auns Auns kā vienmēr savā elementā – drosmīgs, entuziasma un ugunības pilns. Diemžēl šodien sliktā nozīmē....

Mājai un Dārzam

Izskan ļoti nopietns brīdinājums par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par laika apstākļiem trešdienas vakarā...
Foto:Flickr.com/Stanley Zimny/CC

Uzmanību: Uz šo Rīgas ūdenstilpņu ledus no trešdienas DRĪKST atrasties

  No trešdienas, 20.janvāra, ir atcelts aizliegums iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju...

Zināms, kura būs pēdējā aukstā diena šonedēļ

  Sinoptiķis Jānis Trallis savā "Twitter" kontā pastāstījis par laiku otrdien un trešdien. "Otrdien neliels/mainīgs mākoņu daudzums,...