Cilvēks ir dabas sastāvdaļa, tāpēc mūsu organismu pastāvīgi ietekmē laika apstākļi un to izmaiņas noteiktā laika periodā.

 

LAIKA TIPU IEDALĪJUMS

 

1. laika tips – īpaši labvēlīgs.

Tam raksturīgs neliels mākoņu daudzums, nelielas atmosfēras spiediena izmaiņas, gaisa temperatūras starpība dienā un naktī nav lielāka par 5 – 10 grādiem, bet mitruma izmaiņas – par 5 – 10 %. Lēns vējš.

 

2.laika tips – labvēlīgs.

Atmosfēras spiediena izmaiņas lielākas nekā 1. laika tipam. Gaisa temperatūras starpība dienā un naktī var būt 10 – 15 grādu amplitūdā. Iespējama gaisa masu iekšējā pārvietošanās, vietējie negaisi, nelieli nokrišņi. Mērens vējšs – līdz 5 ballēm. Šis laika tips Latvijā sastopams visbiežāk.

 

3.laika tips – nelabvēlīgs.

Gaidāma nestabila galveno meteoelementu maiņa. Relatīvā mitruma izmaiņas 20 – 40 %, vējš stiprāks par 6 ballēm, vērojami pērkona negaisi ar gāzienveida nokrišņiem, ilgstošas miglas. Šim laika tipam raksturīgs laiks, ko sauc par tveicīgu – gaisa temperatūra + 25 grādi un vairāk, bet mitrums – 70%. Satrauji mainās atmosfēras spiediens.

 

4.laika tips – īpaši nelabvēlīgs.

Šim laika tipam piemīt meteoelementu rakstura lēcieni, spēcīgs vējš ar brāzmām, negaiss, krusa, putenis. Vērojamas straujas vēja virziena izmaiņas, vējšs stiprāks par 8 ballēm. Latvijā vērojams ļoti reti. Satrauji mainās atmosfēras spiediens. Skābekļa daudzuma pazemināšanās pirms negaisa.

 

 

LAIKA TIPU IZSTRĀDE

Šie četri medicīniskie laika tipi tika izstrādāti 20. gadsimta 60tajos gados Vācijā, sadarbojoties mediķiem un meteorologiem. Zinātnieki sāka plaši pētīt, kā laika apstākļi ietekmē cilvēka uzvedību un reakciju – kad viņi labāk strādā, mācās, drošāk vada automašīnu.

 

Daudzi pētījumi atklāj būtiskas sakarības starp laika apstākļiem un cilvēka veselību, piemēram, pēkšņas atmosfēras spiediena maiņas var izraisīt migrēnas lēkmes, draudošu abortu vai ietekmēt dzimstības un mirstības rādītājus.

 

 

 

METEOPĀTIJA (METEOJŪTĪGUMS) un METEOPĀTI

Zinātnieki norāda, ka meteopātija ir spēja just laika apstākļu izmaiņas. Savukārt meteopāts ir  cilvēks, kurš ir jutīgs pret laika apstākļu izmaiņām. Aprakstot tipisko meteopātu tiek uzsvērts, ka sieviešu vidū to ir ap 50%, īpaši sievietes grūtniecības un menopauzes periodā, un tikai ap 35% vīriešu jūt laika apstākļu izmaiņas. Meteopātija biežāk sastopama pilsētas iedzīvotāju vidū. Tipiskais meteopāts ir cilvēks, kurš nodarbojas ar garīgu darbu, retāk atrodas svaigā gaisā un kam ir mazkustīgs dzīves veids.

 

Kā jau minējām iepriekš, visbiežāk par veselības pasliktināšanos, kas saistīta ar laika izmaiņām, sūdzas sirds slimnieki, hipertoniķi, cilvēki ar locītavu slimībām. Tātad negatīvas meteopātiskas reakcijas saistītas ar esošas patoloģijas saasināšanos. Taču jautājums par to, kuras sinoptiskas situācijas konkrētai personai varētu izsaukt veselības izmaiņas (un kādas), joprojām ir atklāts. Aizvien turpinās šo jautājumu izpēte.

 

Bieži meteojūtīgums izpaužas arī kā ātrs spēku izsīkums, turklāt ne tikai fizisks, bet arī garīgp spēju pavājināšanās.

 

Nereti medicīniskais laika tips apstāj ietekmi uz cilvēka miega paradumiem. Kāds mokās ar bezmiegu, cits nespēj valdīt nogurumu un vēlmi gulēt.

 

Tāpat var rasties trauksme, aizkaitināmība un nesavaldība, kam īsti nav iemesla.

 

Meteopāts bieži cieš no galvas sāpēm, paaugstināta asinsspiediena, var būt arī nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra. Dažkārt uzrodas arī spazmatiskas vēdersāpes, kas nav saistītas ar saindēšanos vai kādu citu slimību.

 

Meteopātu organisms reaģē arī uz magnētiskajām vētrām, kas rodas pēc uzliesmojumiem uz Saules. Visbiežāk tad sāk sāpēt galva, paaugstinās asinsspiediens, rodas sirdsdarbības traucējumi. Ir pierādīts, ka magnētisko vētru laikā palielinās ātrās neatliekamās  palīdzības brigāžu izsaukumu skaits, kas saistīts ar sirds darbības krīzēm, infarktiem un insultiem. Diemžēl šajos periodos pieaug arī ar šīm slimībām saistīto nāves gadījumu skaits.

 

 

 

KURIEM JĀBŪT PIESARDZĪGIEM

Speciālisti uzsver, ka īpaši uzmanīgiem un piesardzīgiem ir jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu kaitēm, hroniskām elpceļu slimībām un slimām locītavām.Zinot prognozēto laika tipu, var laicīgi paredzēt organisma atbildes reakciju.

 

Tomēr arī veselam cilvēkam bieži vien nelabvēlīgā laika prognoze izraisa galvassāpes vai miegainību.

 

Tātad laika ietekme var izpausties kā aizdusa, sāpes sirdī, galvassāpes vai galvas reiboņi, paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens, nemiers, bezmiegs, muskuļu un locītavu sāpes un vispārējs vājums.

 

 

ATMOSFĒRAS SPIEDIENA PAAUGSTINĀŠANĀS

Zinātnieki uzsver, ka viens no visbīstamākajiem laika apstākļu faktoriem ir paaugstināts atmosfēras spiediens, īpaši ja tas notiek ļoti strauji. Zināms, ka atmosfēras spiediena paaugstināšanās saistīta ar anticiklona izveidošanos virs konkrētas teritorijas ar tam raksturīgo skaidro laiku bez vēja. Īpaši bīstams paaugstināts atmosfēras spiediens ir cilvēkiem ar sirds asinsvadu slimībām, jo tajā laikā mainās slimo orgānu tonuss, palielinās asins recēšana, kas noved pie lielāka trombu veidošanās riska. Šādos brīžos pieaug miokarda infarkta gadījumu skaits. Ļoti jāuzmanās arī cilvēkiem ar galvas smadzeņu asinsvadu problēmām, jo būtiski palielinās insulta rašanās risks.

 

Atmosfēras spiediena palielināšanās izraisa imunitātes pazemināšanos. Šī iemesla dēļ cilvēks kļūst uzņēmīgs pret dažāda veida infekcijām.

 

Skaidrajā laikā bez vēja palielinās kaitīgo rūpniecisko, automašīnu izplūdes gāzu un citu uzņēmumu izmešu koncentrācija gaisā, tāpēc veselības un pašsajūtas problēmas izjutīs cilvēki, kuriem ir elpošanas orgānu slimības un dažādas alerģijas.

 

Paaugstināts atmosfēras spiediens ietekmē arī cilvēka emocionālo pasauli, kā arī var sekmēt seksuālās funkcijas traucējumus.

 

 

 

ATMOSFĒRAS SPIEDIENA SAMAZINĀŠANĀS

Kad samazinās anticiklona ietekme, to nomaina ciklons, tādējādi paaugstinās gaisa mitrums, un, atkarībā no gadalaika, sākas lietus vai snigšana. Pirmie uz šo parādību reaģē hipotoniķi jeb tiem, kuriem ir zems asinsspiediens, tāpat sirds un elpošanas orgānu slimnieki. Cilvēkiem ar augstu iekšējo galvaskausa spiedienu saasinās migrēnas lēkmes.

 

Atmosfēras spiediena samazināšanās nereti izraisa arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus, pastiprināti veidojas gāzes. Paaugstināta gaisa mitruma dēļ visvairāk cieš cilvēki, kuri sirgst ar elpošanas orgānu kaitēm. Šāds mitruma līenis sekmē arī infekciju izplatīšanos.

 

 

 

UZMANIES CEĻOJOT

Dodoties tālos, taču ātros ceļojumos no vienas klimatiskās joslas uz citu, kādam no tādas krasas klimata maiņas nākas atgūties vairākas dienas, citi izmaiņas nemaz nemanīs. Tomēr speciālisti uzsver, ka  īpaši piesardzīgiem šādos gadījumos jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām.

 

 

Kā laika maiņas ietekmē tevi?

 

 

Sabiedrība

Otrdien vēl 733 jauni Covid-19 gadījumi un 17 cilvēki miruši; slimnīcās 658

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 733 jauni...

Sevišķi smags noziegums šorīt noticis Rīgā; policija izplata paziņojumu

  Valsts policijā šodien, 14. aprīlī, saņemta informācija, ka Rīgā, Purvciemā noticis sevišķi smags noziegums, un...

Latvijā to nezināja gandrīz neviens: Samanta Tīna uzveikusi ļaunu slimību

  Izdevums "Privātā dzīve" savā 13.-19. aprīļa numurā aplūko Lietuvas žurnāla "Stilius" publikāciju, kurā Samanta Tīna...

Parādās jauna versija par šausmīgo avāriju ar bojāgājušajiem uz Siguldas šosejas – VIDEO

  Jau vēstīts par traģisko avāriju uz Siguldas (Vidzemes) šosejas, kur dažus kilometrus aiz Augšlīgatnes piektdienas...

Smaga avārija šorīt notikusi pie Varakļāniem – VIDEO

  Smaga divu spēkratu sadursme otrdien notikusi uz šosejas pie Varakļāniem, ziņo aculiecinieks vietnē "Sadursme". Redzams ,...
NMPD

Covid-19 situācija Latvijā: Diemžēl epidemiologiem nav labu ziņu

  Šobrīd Latvijā atkal vērojams saslimstības ar Covid-19 pieaugums, liecina pēdējie apkopotie dati par pagājušo nedēļu....

Horoskopi un Testi

Foto:Unsplash.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. aprīlis

  Šajā dienā ieteicams kritiski paskatīties uz savu dzīvi un uz to, kādu ietekmi atstāj uz...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. aprīlis

 Ieteicams ievērot piesardzību un nekāpt vienam uz otra „varžacīm”.   Auns Auna zīmē dzimušie šodien kļūs agresīvāki, cenšoties...
Foto:Flickr.com/Jitze Couperus/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. aprīlis

  Lielākā iezīme, kas no pašreizējā zvaigžņu stāvokļa šajā dienā būs jūtama un redzama, būs vēl...
Foto:Pexels.com/Tim Gouw/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. aprīlis

  Ieteicams dienu pavadīt, darot lietas, kas aizrauj un ieviest nelielu devu kaislības arī pavisam ikdienišķās...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. aprīlis

  Auns Šodien ar lepnumu demonstrēsi sava sūrā darba saldos augļus. Draugu un tuvinieku apskatei tiks atklāti...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 12. – 18. aprīlis

Uzzini, ko zvaigznes tev un taviem mīļajiem sola turpmākajām pavasara otrā mēneša dienām. Izbaudi no...

Mājai un Dārzam

No šodienas laiks jūtami mainīsies – prognoze 7 dienām

  Ciklona ietekmē tuvākajās dienās vēl vietām gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš, bet, tam virzoties uz...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Tuvākajās dienās virs Latvijas vēl atradīsies auksta gaisa masa - naktīs gaisa temperatūra būs zem...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi vēl nesagaidīsim īstu pavasari

  Lieldienu brīvdienās laiks lielākoties bija vēss, lai gan ar dažiem pavasarīgākiem mirkļiem, bet pirmdien pat...