Lai nu kā, bet mums katram ir savs vārds, esam teju klasificēti pēc nosaukumiem. Citam vārds garāks, citam īsāks, vēl kādam šķietami īpatnējs un sarežģīts. Turklāt, modē arvien vairāk iezogas ārzemju vārdi. Tas viss kopumā rada topošajiem vecākiem stresu ar nosaukumu – vārda izvēle.

Mazuļa vārda izvēlēšanās process var būt ļoti grūts un laikietilpīgs, tāpēc nereti tiek atstāts uz pašu gaidību beigu laiku vai pat tiek domāts vēl pēc bērniņa nākšanas pasaulē. Dažiem jaunajiem vecākiem ir grūtības izvēlēties vārdu to nozīmes skaidrojumu dēļ, citiem tāpēc, ka ir grūti vienoties par labāko, vēl kādam, iespējams, šķiet, ka vispiemērotāko vārdu var izvēlēties tikai tad, kad mazulis ir piedzimis. Visupirms noteikti vērā tiek ņemti tie vārdiņi, kas pašiem topošajiem vecākiem šķiet simpātiski. Taču ir dažas lietas, kas var atvieglot šo darbu vai vismaz palīdzēt saprast, kā sākt un pēc kā vadīties.

 

Vārda izvēles pamati

“Jāsāk noteikti ar to, ka nevajadzētu bērnam izvēlēties pārlieku modernu, ārzemniecisku un sarežģītu vārdu. Vajag padomāt par bērnu un to kā viņš nākotnē integrēsies sabiedrībā, nevis vadīties tikai un vienīgi pēc savas patikas. Ja nosaucam bērnu par Izolatoru, tad tomēr vajadzētu padomāt, vai tā tik tiešām ir pareizā izvēle un arī pašam sev argumentēt, kāpēc tā ir vislabākā izvēle. Vai mazais Izolators pieaugot tiešām būs apmierināts ar šādu vārdu?” stāsta ģimeņu psiholoģe Baiba Lazdāne.

Topošie vecāki var meklēt bērniņa vārdam idejas internetā, izšķirstīt vārdu grāmatu, kalendāru, meklēt sava cilts koka saknēs spēcīgus un skaistus vārdus. Galvenais, lai abi vecāki ir vienisprātis, ka izvēlētais vārdiņš ir tas īstais, ka abiem tas patīk un abi ir apmierināti ar iavēli, ko izdarījuši. Iespējams, idejas smelties arī filmās vai grāmatās, taču atceroties, ka nevajag pārspīlēt ar pārlieku ārzemnieciskumu. Latvijā, lai gan jau sākam pierast, tomēr tādi vārdi kā Patriks, Deivids, Brendons u.c. šķiet izlec uz mūsu kultūras fona. Tiesa, jo vecāks kļūst cilvēks, jo grūtāk pieņemt šos jauninājumus.

Ļoti laba doma ir apskatīt arī izvēlētā vārda skaidrojumu, kas atklās tā spēku, ietekmi un to, kā tas var ietekmēt raksturu. Arī tas var būt labs palīgs, lai izvēlētos to īsto un piemērotāko vārdu.

Ir vērts neaizmirst arī par šādām lietām: iespējams, tavā ģimenē ir senas tradīcijas arī vārdu ziņā, vai arī vēlme nosaukt bērnu tieši savā vai partnera vārdā, uzsverot, ka viņš ir, piemēram, Emīls Juniors vai meitenīte, piemēram, Sintija Juniore. Jāatzīst gan, ka arī šī mode ir ārzemnieciska.

 

Ņem vērā dzīvi

Kad tev ir pilna lapa ar izvēlētajiem vārdiem, to nozīmēm un atzīmēm par to, kurš patīk vairāk, kurš tomēr ne tik ļoti, ir priekšā nākošais darba līmenis. Ir jādomā plašāk arī par bērna nākotni. “Ir svarīgi padomāt par to, kā izvēlētais vārds saskanēs ar uzvārdu, kādi varētu būt tā saīsinājumi vai vārda atvasinājumi. Vai vārds nebūs pārāk bērnišķīgs, vai gluži pretēji – pārāk smagnējs. Mūsdienās ir daudz bērnu, kuri cieš sava vārda dēļ. Protams, to visu nav iespējams paredzēt un precīzi redzēt, kā tas var ietekmēt nākotni. Taču ja kaut nedaudz rūpīgāk piedomājam pie vārda, kā arī pie vārda un uzvārda saskaņas, vai iniciāļiem – tas var atrsisināt dažādas problēmas, jo apkārtējie bērni ir pat ļoti nežēlīgi dažādās situācijās. Paši saprotat, ka, ja no bērna iniciāļiem iznāk rezultātā: D.Irsis vai K.Aka, tas nepaliks nepamanīts vienaudžu vidū. To visu vajag apdomāt un vēlreiz apdomāt,” skaidro Lazdāne.

 

Vecāku mijiedarbība

“Nekādā gadījumā vecākiem nevajadzētu par vārda izvēli ķildoties savā starpā, kā arī, ja vēlaties paši izdomāt vārdu savam bērnam, neuzklausot padomus no malas, godīgi to arī pasakiet! Tas nav nekas slikts. Nestrīdieties par otra izvēlētajiem variantiem, bet izsakiet savas domas, nenoklusējiet tās un nepiekrītiet, ja patiesi tā nedomājiet. Šī lieta nav jārisina strīdoties, bet sarunu ceļā,” pamāca psiholoģe. Modes tendence vienu laiku bija likt bērnam divus vārdus. Nu jau tā ir nedaudz pierimusi, taču, labs ieteikums, lai nebūtu jāizvēlas starp diviem labiem variantiem, piemēram, topošā tēva izvēlēto vārdu un topošās māmiņas vēlmi, ir vērts apdomāt divu vārdu ielikšanu. Galvenais ir sadarboties savā starpā!

 

Liec lietā vārdiņu

Ja esat vienojušies par bērna vārdu jau tad, kad mazulis vēl ir mammas puncī, droši varat sākt viņu uzrunāt vārdā. Mūsdienu tehnoloģijas ir tik ļoti attīstījušās, ka noteikt bērna dzimumu var precīzi un pārliecinoši (protams, gadās arī izņēmumi, jo dažkārt mazais spītīgi “slēpjas”), tāpēc arī vārdu izvēle ir vieglāka un nav jādomā vārdiņi abu dzimumu cilvēciņiem. “Arī tad, kad mazulis vēl ir mammītes puncī, ar viņu ir daudz jārunā, viņam jādzied, jāstāsta, cik ļoti viņš tiek gaidīts utt. Un tas, ka varat jau šajā brīdī viņu uzrunāt vārdā – tas ir apsveicami, jo viņš pie tā pierod, tāpat kā pie biežāk dzirdētās šūpuļdziesmas,” apstiprina B. Lazdāne.

 

Latvijā populārākie bērnu vārdi

2012.gadā dzimušajiem mazuļiem visbiežāk dotie vārdi bijuši zēniem Roberts, savukārt meitenēm – Sofija, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotā statistika no Iedzīvotāju reģistra. Kopumā pagājušajā gadā vārds Roberts dots 256 puisīšiem, savukārt par Sofiju nosauktas 225 meitenītes.

No zēnu vārdiem vecāki pērn saviem mazuļiem bieži izvēlējušies arī vārdus Gustavs (218), Artjoms (199), Markuss (192), Daniels (179), Ralfs (176), Aleksandrs (172), Maksims (158), Emīls (157), un Kārlis (133). Savukārt, pērn dzimušajām meitenītēm īpaši populāri vārdi bijuši Emīlija (195), Alise (194), Viktorija (189), Anna (174), Marta (169), Anastasija (153), Paula (151), Elizabete (150) un Evelīna (148).

Salīdzinot ar citiem gadiem, personvārds Roberts populārāko vārdu topā ir turējies jau vairāk nekā pēdējos desmit gadus un bijis arī 2010.gada un 2011.gada biežāk izraudzītais vārds zēniem. Savukārt, personvārds Sofija populārāko vārdu topā ienāca tikai 2007.gadā un pēdējo trīs gadu gaitā bijis izplatītākais vārds meitenēm. Interesanti, ka pērn no desmit izplatītāko vārdu topa pazuduši tādi līdz šim populāri vārdi kā Artūrs un Katrīna, bet to vietā nākuši vārdi Kārlis un Paula, ko vecāki arvien biežāk izvēlas saviem mazuļiem.

 

Neaizmirsīsim teicienu, ka īstā vīrieša vārdā ir jābūt vismaz vienam “R” burtam. Lai jūsu bērniem stipri vārdi!

Sabiedrība

Traktora pēdas un “nomizoti” koki… Pārdroša zādzība Jēkabpilī raisa spraigas diskusijas – VIDEO

  Jēkabpilī šonakt nozagts pretrunīgi vērtētais lielgabals – daļa no pieminekļa, zem kura saskaņā ar vēsturiskajiem...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku trešdien. 24.02.2021. nakts otrajā pusē un...

Diemžēl otrdien atkal teju 1000 Covid-19 gadījumu, miruši vēl 17 cilvēki; slimnīcās 806

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 983 jauni...

Magonei pēc vīra aizbraukšanas pienākuši grūti laiki

  Populārā STV šova "Slavenības. Bez filtra" viena no galvenajām varonēm, dzejniece Magone Šutoviene, nu uz...

Sinoptiķis Bricis atklāj jaunas ziņas par februāra pēdējās dienās un martā gaidāmo laiku – VIDEO

  Brīvdienās Latvijā strauji kļuva siltāks, lielā daļā valsts ir sācies meteoroloģiskais pavasaris. Tomēr vai tik...
Foto:Pexels.com/Kote Baeza/CC

Rīdziniece saņem patīkamu zvanu par bērnu pabalstu 500 eiro apmērā – pēc brīža viss sagriežas kājām gaisā

Jau ziņots, ka Valsts policija aizvien turpina saņemt iesniegumus no iedzīvotājiem, kuri iekrituši telefonkrāpnieku lamatās.  ...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Bousure/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. februāris

    Auns Pielūko, lai pastāvot par savu taisnību, tu nepalaid garām kādus vērtīgus padomus un norādījumus no...
flickr.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. februāris

  Šī kopumā būs diezgan pasīva diena. Labākais, ko vari darīt, pilnvērtīgi atpūsties un/vai doties pastaigā...
Photo by Postmans from Pexels

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. februāris

  Izvairies no pārlieku lielas būšanas uzmanības centrā. Ko vēl zvaigznes sola otrdienai, 23. februārim? Auns Auni...
Foto:Wallpaperbeta.com;Meteo.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. februāris

  Esi piesardzīgs, tomēr neļauj bailēm ņemt virsroku un traucēt tevi ceļā uz mērķi. Ko vēl...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. februāris

Šī diena būs piemērota dažādiem svarīgiem notikumiem un lietām, kas kaut kādu iemeslu dēļ vairākkārt...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 22. – 28. februāris

Ziemas pēdējais mēnesis mērķtiecīgi ieiet finiša taisnē! Uzzini, ko turpmākās februāra dienas paredzējušas tieši tev....

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku trešdien. 24.02.2021. nakts otrajā pusē un...

Sinoptiķis Bricis atklāj jaunas ziņas par februāra pēdējās dienās un martā gaidāmo laiku – VIDEO

  Brīvdienās Latvijā strauji kļuva siltāks, lielā daļā valsts ir sācies meteoroloģiskais pavasaris. Tomēr vai tik...

Šonedēļ laiks ievērojami mainīsies – prognozes 7 dienām!

  Aizvadītajā nedēļā tika pārspēti divi minimālās gaisa temperatūras rekordi: 16.02. Bauskā termometra stabiņš noslīdēja līdz...