Lai nu kā, bet mums katram ir savs vārds, esam teju klasificēti pēc nosaukumiem. Citam vārds garāks, citam īsāks, vēl kādam šķietami īpatnējs un sarežģīts. Turklāt, modē arvien vairāk iezogas ārzemju vārdi. Tas viss kopumā rada topošajiem vecākiem stresu ar nosaukumu – vārda izvēle.

Mazuļa vārda izvēlēšanās process var būt ļoti grūts un laikietilpīgs, tāpēc nereti tiek atstāts uz pašu gaidību beigu laiku vai pat tiek domāts vēl pēc bērniņa nākšanas pasaulē. Dažiem jaunajiem vecākiem ir grūtības izvēlēties vārdu to nozīmes skaidrojumu dēļ, citiem tāpēc, ka ir grūti vienoties par labāko, vēl kādam, iespējams, šķiet, ka vispiemērotāko vārdu var izvēlēties tikai tad, kad mazulis ir piedzimis. Visupirms noteikti vērā tiek ņemti tie vārdiņi, kas pašiem topošajiem vecākiem šķiet simpātiski. Taču ir dažas lietas, kas var atvieglot šo darbu vai vismaz palīdzēt saprast, kā sākt un pēc kā vadīties.

 

Vārda izvēles pamati

“Jāsāk noteikti ar to, ka nevajadzētu bērnam izvēlēties pārlieku modernu, ārzemniecisku un sarežģītu vārdu. Vajag padomāt par bērnu un to kā viņš nākotnē integrēsies sabiedrībā, nevis vadīties tikai un vienīgi pēc savas patikas. Ja nosaucam bērnu par Izolatoru, tad tomēr vajadzētu padomāt, vai tā tik tiešām ir pareizā izvēle un arī pašam sev argumentēt, kāpēc tā ir vislabākā izvēle. Vai mazais Izolators pieaugot tiešām būs apmierināts ar šādu vārdu?” stāsta ģimeņu psiholoģe Baiba Lazdāne.

Topošie vecāki var meklēt bērniņa vārdam idejas internetā, izšķirstīt vārdu grāmatu, kalendāru, meklēt sava cilts koka saknēs spēcīgus un skaistus vārdus. Galvenais, lai abi vecāki ir vienisprātis, ka izvēlētais vārdiņš ir tas īstais, ka abiem tas patīk un abi ir apmierināti ar iavēli, ko izdarījuši. Iespējams, idejas smelties arī filmās vai grāmatās, taču atceroties, ka nevajag pārspīlēt ar pārlieku ārzemnieciskumu. Latvijā, lai gan jau sākam pierast, tomēr tādi vārdi kā Patriks, Deivids, Brendons u.c. šķiet izlec uz mūsu kultūras fona. Tiesa, jo vecāks kļūst cilvēks, jo grūtāk pieņemt šos jauninājumus.

Ļoti laba doma ir apskatīt arī izvēlētā vārda skaidrojumu, kas atklās tā spēku, ietekmi un to, kā tas var ietekmēt raksturu. Arī tas var būt labs palīgs, lai izvēlētos to īsto un piemērotāko vārdu.

Ir vērts neaizmirst arī par šādām lietām: iespējams, tavā ģimenē ir senas tradīcijas arī vārdu ziņā, vai arī vēlme nosaukt bērnu tieši savā vai partnera vārdā, uzsverot, ka viņš ir, piemēram, Emīls Juniors vai meitenīte, piemēram, Sintija Juniore. Jāatzīst gan, ka arī šī mode ir ārzemnieciska.

 

Ņem vērā dzīvi

Kad tev ir pilna lapa ar izvēlētajiem vārdiem, to nozīmēm un atzīmēm par to, kurš patīk vairāk, kurš tomēr ne tik ļoti, ir priekšā nākošais darba līmenis. Ir jādomā plašāk arī par bērna nākotni. “Ir svarīgi padomāt par to, kā izvēlētais vārds saskanēs ar uzvārdu, kādi varētu būt tā saīsinājumi vai vārda atvasinājumi. Vai vārds nebūs pārāk bērnišķīgs, vai gluži pretēji – pārāk smagnējs. Mūsdienās ir daudz bērnu, kuri cieš sava vārda dēļ. Protams, to visu nav iespējams paredzēt un precīzi redzēt, kā tas var ietekmēt nākotni. Taču ja kaut nedaudz rūpīgāk piedomājam pie vārda, kā arī pie vārda un uzvārda saskaņas, vai iniciāļiem – tas var atrsisināt dažādas problēmas, jo apkārtējie bērni ir pat ļoti nežēlīgi dažādās situācijās. Paši saprotat, ka, ja no bērna iniciāļiem iznāk rezultātā: D.Irsis vai K.Aka, tas nepaliks nepamanīts vienaudžu vidū. To visu vajag apdomāt un vēlreiz apdomāt,” skaidro Lazdāne.

 

Vecāku mijiedarbība

“Nekādā gadījumā vecākiem nevajadzētu par vārda izvēli ķildoties savā starpā, kā arī, ja vēlaties paši izdomāt vārdu savam bērnam, neuzklausot padomus no malas, godīgi to arī pasakiet! Tas nav nekas slikts. Nestrīdieties par otra izvēlētajiem variantiem, bet izsakiet savas domas, nenoklusējiet tās un nepiekrītiet, ja patiesi tā nedomājiet. Šī lieta nav jārisina strīdoties, bet sarunu ceļā,” pamāca psiholoģe. Modes tendence vienu laiku bija likt bērnam divus vārdus. Nu jau tā ir nedaudz pierimusi, taču, labs ieteikums, lai nebūtu jāizvēlas starp diviem labiem variantiem, piemēram, topošā tēva izvēlēto vārdu un topošās māmiņas vēlmi, ir vērts apdomāt divu vārdu ielikšanu. Galvenais ir sadarboties savā starpā!

 

Liec lietā vārdiņu

Ja esat vienojušies par bērna vārdu jau tad, kad mazulis vēl ir mammas puncī, droši varat sākt viņu uzrunāt vārdā. Mūsdienu tehnoloģijas ir tik ļoti attīstījušās, ka noteikt bērna dzimumu var precīzi un pārliecinoši (protams, gadās arī izņēmumi, jo dažkārt mazais spītīgi “slēpjas”), tāpēc arī vārdu izvēle ir vieglāka un nav jādomā vārdiņi abu dzimumu cilvēciņiem. “Arī tad, kad mazulis vēl ir mammītes puncī, ar viņu ir daudz jārunā, viņam jādzied, jāstāsta, cik ļoti viņš tiek gaidīts utt. Un tas, ka varat jau šajā brīdī viņu uzrunāt vārdā – tas ir apsveicami, jo viņš pie tā pierod, tāpat kā pie biežāk dzirdētās šūpuļdziesmas,” apstiprina B. Lazdāne.

 

Latvijā populārākie bērnu vārdi

2012.gadā dzimušajiem mazuļiem visbiežāk dotie vārdi bijuši zēniem Roberts, savukārt meitenēm – Sofija, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotā statistika no Iedzīvotāju reģistra. Kopumā pagājušajā gadā vārds Roberts dots 256 puisīšiem, savukārt par Sofiju nosauktas 225 meitenītes.

No zēnu vārdiem vecāki pērn saviem mazuļiem bieži izvēlējušies arī vārdus Gustavs (218), Artjoms (199), Markuss (192), Daniels (179), Ralfs (176), Aleksandrs (172), Maksims (158), Emīls (157), un Kārlis (133). Savukārt, pērn dzimušajām meitenītēm īpaši populāri vārdi bijuši Emīlija (195), Alise (194), Viktorija (189), Anna (174), Marta (169), Anastasija (153), Paula (151), Elizabete (150) un Evelīna (148).

Salīdzinot ar citiem gadiem, personvārds Roberts populārāko vārdu topā ir turējies jau vairāk nekā pēdējos desmit gadus un bijis arī 2010.gada un 2011.gada biežāk izraudzītais vārds zēniem. Savukārt, personvārds Sofija populārāko vārdu topā ienāca tikai 2007.gadā un pēdējo trīs gadu gaitā bijis izplatītākais vārds meitenēm. Interesanti, ka pērn no desmit izplatītāko vārdu topa pazuduši tādi līdz šim populāri vārdi kā Artūrs un Katrīna, bet to vietā nākuši vārdi Kārlis un Paula, ko vecāki arvien biežāk izvēlas saviem mazuļiem.

 

Neaizmirsīsim teicienu, ka īstā vīrieša vārdā ir jābūt vismaz vienam “R” burtam. Lai jūsu bērniem stipri vārdi!

Sabiedrība

Magone nopietni apsver lēmumu, kas var pilnībā mainīt visu dzīvi

  Viesojoties Priekulē pie mammas, STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone apskata arī māju, kurā...

Latvijas estrādes leģendas “Labvēlīgais tips” beidzot pārtrauc klusēšanu

  Vasara tuvojas, drīzumā sākas grupas “Labvēlīgais tips” koncertsērija “Man jau 30”, apgriezienus uzņem pasaules hokeja...

Mūziķis Eilands ar lūgumu piezvana Maestro Paulam un saņem leģendāru atbildi

  Mūziķis Ralfs Eilands izdevis savu jauno singlu uzreiz 2 valodās – gan latviešu, gan angļu....

No šodienas! “Rīga Plaza” nāk klajā ar svarīgu paziņojumu pircējiem

  Modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” aizsāk jaunu iniciatīvu un ievieš kluso stundu, kā atbalstu cilvēkiem ar...

Saņemtas traģiskas ziņas par notikumiem nedēļas nogalē

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 13.maija plkst. 6.30 līdz 16. maijam plkst. 6.30,...

Sinoptiķis Bricis sola jūtamas izmaiņas laikapstākļos – kas mūs sagaida? – VIDEO

  Vēsais pavasaris Latvijā turpinās, pirmdienas rītā atkal vietām bijusi salna un tāda gaidāma vēl arī...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Māris Pehlaks /CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. maijs

  Auns Šodien ne pa kam nevēlēsies piekrist savas otras pusītes sacītajam. Kad viņš jau kārtējo reizi...
Foto:Pixabay.com/Spiritze/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 16.-22. maijs

  Pavasara noslēdzošais mēnesis maijs ar pilnu joni turpinās - nāc, palūko, kā izkārtojušās zvaigznes un...
Foto:Flickr.com/Billy Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. maijs

  Auns Šodien ar visiem pieejamajiem līdzekļiem centīsies atbrīvoties no dusmām. Tās vajās tevi gan personīgajā, gan...
Foto:Behforum.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. maijs

  Auns Šodien nepaguris centīsies panākt kādu, kurš paguvis sasniegt vairāk, nekā tu. Tu izvērtēsi visu, ko...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. maijs

  Auns Šodien tavu uzmanību piesaistīs kāda ierīce, kuru pamanīsi labākā drauga mājās. Protams,arī tev radīsies vēlme...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. maijs

  Auns Šo dienu pavadīsi pozitīvā gaisotnē. Tā tevi burtiski ieskaus. Pamodīsies no šķindošu trauku skaņas, kas...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķis Bricis sola jūtamas izmaiņas laikapstākļos – kas mūs sagaida? – VIDEO

  Vēsais pavasaris Latvijā turpinās, pirmdienas rītā atkal vietām bijusi salna un tāda gaidāma vēl arī...

Iemeslu priekam maz: Jaunākā laika prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē gaidāms visai auksts laiks un, gaisa temperatūra dienā būs līdz +10…+15°,  naktīs...

Nepatīkamas vēstis par gaidāmo laiku; no ceturtdienas viss mainīsies

  Sinoptiķis Jānis Trallis savā "Twitter" kontā īsi ieskicējis prognozes par turpmāk gaidāmo laiku. "Tuvākās diennaktis Latvijā...