Miegs organismam ir īpaši svarīgs, jo tas palīdz ne tikai justies un izskatīties labi, bet ir arī lielisks līdzeklis cīņā ar stresu.Veselīgam miegam svarīgs ir ne tikai noteikts stundu skaits, bet arī gulētiešanas režīms. Ko darīt, lai atjaunotu dabisko miega ciklu?
Vakarā organismā izstrādājas miega hormons – melatonīns, kas rada miegainību, palīdz iemigt un gulēt. Dienā, saules gaismā šis hormons tik pat kā neizstrādājas. Došanās uz valsti, kurā ir ievērojami citādāka laika zona, ignorējot vēlās vakara stundas un strādājot naktī, ātri vien iespējams izjaukt dabisko un veselīgo miega ciklu. Taču ir dažas lietas, ko ievērojot, šo ciklu ir iespējams atjaunot:
1. ieteikums. Uzturā lieto daudz augļu un dārzeņu, kā arī izmēģini multivitamīnus. Izvairies no dažādām galējībām, piemēram, pārlieku rafinētiem produktiem, kā arī stipri pārstrādātiem ēdieniem un ātrajām uzkodām. Tas ir svarīgi, jo šādā veidā būs iespējams saglabāt veselīgu cukura līmeni asinīs, palīdzot novērst miega cikla traucējumus. Izvairies no ēšanas pirms gulētiešanas. Pēdējai ēdienreizei vajadzētu būt 12 stundas pirms plānotajām nākošās dienas brokastīm. Ja ēd pirms gulētiešanas, cilvēka organisma iekšējais pulkstenis tiek sajaukts. Savukārt, šķidrumu lietot drīkst, un dzērienus pirms gulētiešanas vislabāk izvēlēties siltus, piemēram, uzsildītu pienu vai nomierinošu tēju – vīgriezes, kumelītes u.c.
2. ieteikums. Izmēģini jogu, dziļo, diafragmālo elpošanu, mantras un meditāciju. Visas šīs darbības palīdz samazināt stresu, kas, savukārt, ir labs sākums tam, lai tavs miegs kļūtu ciešāks un pilnvērtīgāks. Atdlšbnošas, relaksējošas, domas sakārtojošas nodarbības palīdzēs ātrāk iemigt un labāk izgulēties.
3. ieteikums. Izvēlies regulāru un vienādu gulētiešanas un celšanās laiku. Piemēram, katru dienu doties pie miera plkst. 22:00 un no rīta celties plkst. 7:00 – tas pat būs vairāk kā lieliski, jo ik dienas ieteicams gulēt vismaz 7 – 8 stundas. Tas nozīmē, ka šāds gulēšanas ritms jāievēro kā darba dienās, tā brīvdienās, jo ķermenis pie tā pierod. Izjaucot šo ritmu ar brīvdienu ilgo gulēšanu vai vārtīšanos pa gultu – ķermenis atkal apjūk, un tas padara grūtāku arī nākamās dienas pamošanos.
4.ieteikums. Guli tumšā telpā – izmanto biezus, gaismu necaurlaidīgus aizkarus vai blīvas žalūzijas, lai aizverot, guļamistabā ir īpaši tumšs kā naktī, tā arī dienā. Pamostoties atver aizkarus vai ieslēdz gaismu, tādējādi dodot ziņu savam ķermenim, ka ir sākusies jauna, skaista diena.
5.ieteikums. Izmanto dabas veltes, lai uzlabotu savu miega ciklu. Piemēram, kumelītes, ko vari lietot gan kā zāļu tēju, gan kā acu kompreses. Painteresējies aptiekā par dažādām labām, veselīgām un dabiskām tējām, tinktūrām vai dabiskiem preparātiem. Kā arī, konsultējies ar savu ārstu par dažādām citām metodēm, kas uzlabo miega kvalitāti un palīdz saglabāt veselīgu miega ciklu, piemēram, akupunktūru.
Lai nu kā, pareizs miega cikls ir ļoti svarīgs ikviena cilvēka dzīvē. Taču katram gadās notikumi, kuru dēļ tas reizēm tiek ignorēts. Atceries – miega ciklu ir vērts to ievērot un darīt visu, lai tas netiktu traucēts.