Veselības aprūpes speciālisti min, kā atpazīt pazīmes, kad diskomfortu kādā ķermeņa zonā mēs nedrīkstam atstāt bez ievērības!
ASAS SĀPES STARP LĀPSTIŅĀM
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: sirdslēkme
Aptuveni 30 % cilvēku, kurus piemeklējuši nopietni sirdsdarbības traucējumi, nav jutuši klasisko spiedienu krūškurvī. Sāpes starp lāpstiņām visbiežāk sajūt tieši sievietes, tās kombinējas ar sāpēm žoklī, elpas trūkumu un sliktu dūšu.
Ja izjūti šādu nepatīkamu sāpju kombināciju, nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību.
Muskuļu sāpes parasti ir trulas, bet sirdslēkmes – asas un pēkšņas. Zvani ātrajai neatliekamajai palīdzībai.
! Nekādā gadījumā pati nedodies ar auto uz slimnīcu, ja nevēlies gaidīt mājās – palūdz, lai kāds tevi aizved.
KOITĀLAS (PĒRKONA GRĀVIENA ) GALVASSĀPES
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: aneirisma jeb norobežots asinsvada vai sirds dobuma paplašinājums
Teju ikviens no mums ir piedzīvojis pamatīgas galvassāpes, taču iedzerot pretsāpju medikamentus viss ir normalizējies. Bet, ja tev kļūst arvien sliktāk, piedzīvo visbriesmīgākās galvassāpes savā mūžā, kas sākušās pēkšņi – meklē palīdzību!
!Nesēdies pie stūres pats.
Koitālas galvassāpes ir pēkšņas lēkmjveida, pulsējošas, plēsošas sāpes pieres un acu ābolu apvidū, kas nereti attīstās seksuālās kulminācijas – orgasma brīdī dzimumakta laikā.
! Ārsti brīdina – sajūtot šādas sāpēs, nelietot aspirīnu, tas var palielināt smadzeņu asiņošanas risku.
TRULAS SĀPES VĒDERĀ – APAKŠĒJĀ LABAJĀ PUSĒ
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: apendicīts jeb aklās zarnas tārpveida piedēkļa iekaisums
Apendicīts parasti sākas ar asām sāpēm labajā apakšējā vēdera daļā, bet sākumā var būt arī nepatīkamas sajūtas ap nabu, virs tās vai arī pa visu vēderu. Raksturīgi, ka sāpes dažu stundu laikā kļūst stiprākas un paasinās, īpaši izdarot kustības vai klepojot. Dažreiz ir slikta dūša un vemšana.
Visbiežāk pirmajās stundās paaugstinās ķermeņa temperatūra – 37,5—38,5°, bet atsevišķos gadījumos tas var arī nenotikt. Rodas aizcietējums, un gāzes tiek aizturētas, tomēr dažreiz var būt arī caureja, īpaši vasarā.
Ja tev ir aizdomas pat apendicītu, nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību, jo ir būtiska savlaicīga operatīva manipulācija, lai novērstu dažādu bīstamu komplikāciju rašanos.
! Nelieto caurejas līdzekļus.
! Neliec siltas kompreses pie sāpošajām vēdera zonām – tas paātrinās iekaisuma procesa attīstību.
! Nelieto pretsāpju medikamentus, kas traucē slimības noteikšanu, notrulinot simptomus.
SPĒCĪGAS ZOBU SĀPES, NO KURĀM PAMOSTIES NAKTĪ
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: periodontīts jeb infekcijas slimība – zoba saknes un apkārtējo audu iekaisums.
Daudzi neapzinās sastrutojuša zoba bīstamību! Strutas var nonākt žokļa kaulā un izraisīt smagu saslimšanu – žokļa osteomielītu. Ja tās nonāk kaula plēvē, var rasties žokļa periostīts, kas izraisa bīstamas komplikācijas. Ja tev ilgstoši iekaisis un netiek ārstēts augšžokļa dzeroklis var attīstīties deguna blakusdobumu iekaisums.
Dodies pie zobārsta
SĀPES MUGURAS LEJASDAĻĀ (IESPĒJAMS DRUDZIS)
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: urīnceļu un/vai nieru infekcija
Neatstāj bez ievērības šādas nepatīkamas sajūtas, norakstot temperatūru, sliktu dūšu un muguras sāpes uz kādu vīrusu. Šādas sajūtas parasti ir tad, kad urīnceļos ir attīstījušās baktērijas, kas izraisījušas infekciju. Esi vērīga! Parasti viss sākas ar nepatīkamām sajūtām urinēšanas laikā, taču ārsti norāda, ka daudzi nenovēro šādu simptomu.
Dodies pie sava ģimenes ārsta, lai veiktu nepieciešamās analīzes, noteiktu sāpju iemeslu un nozīmētu tev vispiemērotāko ārstēšanas veidu.
! Tieši sievietēm daudz biežāk attīstās urīnceļu infekcijas.
KRAMPJI MENSTRUĀCIJU LAIKĀ, KAS NEMAZINĀS PĒC MEDIKAMENTU LIETOŠANAS
IESPĒJAMAIS CĒLONIS: endometrioze
Ir atklāts, ka aptuveni 176 miljoni sieviešu visā pasaulē neatkarīgi no tautības un sociālā stāvokļa ciešs no endometriozes jeb stāvokļa, kad audi, kas līdzīgi dzemdes gļotādai – atrodami citās ķermeņa daļās: olnīcās, olvados, uz iegurņa vēderplēves, dzemdes saitēm, zarnām, maksts starpsienas, ķeizargrieziena rētaudos, laparoskopijas rētaudos, uz urīnpūšļa, iekšējiem orgāniem u.c.
! 10 % visu sieviešu reproduktīvajā vecumā skar endometrioze.
Sāpes bieži ir saistītas ar menstruālo ciklu, bet sieviete ar endometriozi var ciest no sāpēm, kas nav saistītas ar ciklu – tas arī ir tas, kas šo slimību padara neparedzamu un mokošu, novājinot organismu un daudzos aspektos negatīvi ietekmējot sievietes dzīves kvalitāti.
! 30 – 40 % ar endometriozi slimo sieviešu nevar būt bērnu.
Dodies pie sava ginekologa, lai uzzinātu krampju patieso iemeslu!
Rūpēsimies par savu veselību!