Uzzini, kā visvienkāršāk iztīrīt ādas izstrādājumua – mēteļus, somas, apavus, pat mēbeles!
- Ādas mēteļus, jakas un cimdus tīra ar flaneļa lupatiņu, kas samitrināta viegli sakultā olas dzeltenumā.
- Ādas somu var notīrīt ar sīpolu, ik reizi nogriežot tā netīrās kārtas, kamēr soma kļūst tīra. Pēc tam somu spodrina ar mīkstu lupatiņu.
- Ādas mēteļiem un jakām apnēsātās apkakles un aproces atjauno, norīvējot tās ar glicerīnu.
- Pavalkātu ādas jaku var nospodrināt ar svaigām apelsīnu mizām.
- Ādas cimdi (bez oderes) būs kā jauni, ja tos izmazgās pienā ar nelielu mazgājamā līdzekļa piedevu. Cimdus uzvelk rokās un mazgā tāpat kā rokas. Pēc tam noskalo remdenā ūdenī, novelk, uzmanīgi izstiepj un žāvē tālu no siltumierīcēm.
- Mēbelas, kas pārvilktas ar ādu, tīra ar eļļas un etiķa maisījumu (1:1). ādu var tīrīt arī ar saputotu olas baltumu. Pēc tam noslauka sausu un ierīvē ādā mazliet bezkrāsaina apavu smēra, lai tā atgūtu spīdumu. Spodrina ar flaneļa lupatu.
- Stipri netīras kažokādas tīra ar karstām klijām. Klijas, katlā maisot, izkarsē un ieberž kažokā pa spalvai un pret to. Pēc tam ādu izpurina un izdauza. Kliju vietā var ņemt rupjus kukurūzas miltus vai samaltas auzu pārslas.
- Bebra, ūdra, kurmja ādas tīra ar sausām, karstām smiltīm, tās ieberzējot ādā. Netīrās smiltis izpurina un uzber atkal jaunas, kamēr roka vairs nepaliek netīra.
- Zamšādas un velūra izstrādājumus tīra ar benzīna un kartupeļu cietes putriņu. Pēc izžūšanas kartupeļu cieti notīra ar asu suku.
- Lakādas kurpju tīrīšanai izmanto sīpola šķēlīti vai glicerīnu.
- Ādas apavā vai somā radušos švīku vai noberzumu novērš, bojāto vietu aizkrāsojot ar piemērotas krāsas flomasteru, pēc tam ietauko un nospodrina.
- Sāls plankumus no apaviem tīra ar 9% etiķa šķīdumu, pēc tam apavus rūpīgi ieziež ar krēmu.
__________
Avots: G. Ievkalns, Padomi un padomiņi mājsaimniecībā.