Pirms pusotra gada trolejbuss nāvējoši sabrauca jaunu sievieti ar bērnu. Viņas ielai pāri gāja pie atļautās zaļās gaismas. To secinājusi policija, kas izmeklēšanu pabeigusi un jau drīz pie tiesas tiks saukta trolejbusa vadītāja, vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga.

 

Bez ģimenes vienā mirklī palikušais laulātais un bērna tēvs  vērsās pie apdrošinātāja, pie kura Rīgas satiksme apdrošina gan materiālos, gan morālos zaudējumus. Vīrietim izmaksātā kompensācija tālu pārsniegusi cinisma robežu – par katru bojāgājušo viņam pienākoties 150 eiro.

 

Izrādījies, ka apdrošinātājs izmaksājis atlīdzību uz spēkā neesošiem Ministru kabineta noteikumiem. Avārijā  ģimeni zaudējušais vīrietis vērsies tiesā pret apdrošinātāju. Šai tiesvedībai var būt būtiska ietekme , jo iespējams atklāsies, ka līdz šim satiksmes negadījumos cietušie kompensācijas par morālo kaitējumu saņēmuši pēc aplamas sistēmas.

 

Rīts pagājušā gada 26.maijā bija neierasti saulains. Valsts pārvaldē strādājošais Ansis Priede savu ģimeni ikdienas gaitās vienmēr pavadīja ar mašīnu. Liktenīgajā dienā viņš  ierosināja  izmantot labo laiku un uz darbu doties kājām. Ansis no mājām izgāja pirmais , 32 gadus vecā Linda un viņu 4 gadīgā meita Žanete mazliet vēlāk.

 

“Atnākot darbā man zvanīja Lindas kolēģe un prasīja, kur Lindiņa ir, kāpēc viņas nav darbā? Teicu, varbūt kavējas. Sāku zvanīt, telefons, izslēgts. Zvanīju uz dārziņu,prasīju, vai Žanetīte ir dārziņā. Man atbildēja, nē, brokastis jau galdā, viņi gaidot. Tad es sapratu, ka telefons nav, iegāju internetā. Modernajā laikmetā kāds tviterī jau bija ielicis bildes, ka ir satiksmes sastrēgums. Kad es ieraudzīju to vietu, es neticēju, bet sāku saprast, ka kaut kas nav kārtībā,” atceras Ansis.

 

Jauno sievieti ar bērnu nāvējoši sabrauca uz gājēju pārejas Čaka ielā. Viņas ielu šķērsoja pie atļautās zaļās gaismas. 18.trolejbusa vadītāja pārbrauca pie sarkanās gaismas, un uzreiz nebremzēja,  uztriecoties gājējām. Pasažieri stāsta,ka trolejbuss sievieti vēl vilka mazu gabalu līdzi. Meitenīte no gūtajām traumām mira notikuma vietā. Viņas mammas dzīvība izdzisa  tās pašas dienas vakarā slimnīcā.

 

“Ir liecinieku liecības, kuri  sēdējuši blakus vadītājai , kuri liecina, ka vadītāja faktiski bijusi aizmigusi.No krimināllietas materiāliem arī izriet,tā ir sensitīva informācija, bet redzams, ka trolejbusa vadītājai veselības stāvoklis nav bijis labs,” stāsta Aldis Bergmanis, cietušā Anša Priedes pārstāvis.

 

Rīgas satiksmes darbiniecei negadījuma izraisīšanas brīdī bija 59 gadi. Viņa liecības nesniedz un savu vainu neatzīst. Krimināllietu pret trolejbusa vadītāju tiesa skatīs decembrī. Neskatoties uz policijas savāktajiem  pierādījumiem, Rīgas satiksme  ir iestājusies par savas darbinieces advokātu, sakot, ka viņa nav vainīga . Un nekādu kompensāciju cietušajam  Ansim Priedem maksāt negrasās.

 

“Tāpēc jau ir apdrošinātājs. Visus savus negadījumus esam apdrošinājuši. Tāda likumdošana pastāv . Un tādu ceļu ejam,” stāsta RS pārstāvis Viktors Zaķis.

 

Bez ģimenes palikušais Ansis Priede pēc atlīdzības vērsās pie apdrošināšanas kompānijas “Gjensidige Baltic”, kur Rīgas satiksme jau ilgus gadus apdrošina savus transporta līdzekļus.

 

Apdrošinātājs sākotnēji lūdza cietušajam iesniegt notiesājošu galīgās tiesas instances spriedumu, kurā būtu redzams, ka vainīga negadījumā ir Rīgas satiksmes darbiniece.   Bet tad  šī gada maijā nolēma segt bēru izdevumus un par sāpēm un garīgajām  ciešanām izmaksāt Priedem morālo kompensāciju.

 

“Apdrošinātāji uzrakstīja , ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem viņi izmaksās atlīdzību. Tā ir 150 eiro par katru cilvēku. Tāda ir morālā kompensācija. Tātad kopā sieva un meitiņa, tie ir 300 eiro,” sašutis bez ģimenes palikušais vīrietis. “Nekāda nauda nekad vairs atpakaļ neatgriezīs manu ģimeni, bet domāju, ka tā ir kārtējā reize, kad par mums smejas. Par mums kā iedzīvotājiem.Par jebkuru cietušo. Grūti saprast, kā var pie šādas formulas nonākt.”

 

2013.gada oktobrī tā dēvētajā Drozdova lietā, kur sešgadīga zēna vecākus sabrauca piedzēries taksometra vadītājs,  Eiropas Savienības tiesa nosprieda, ka ceļu satiksmes negadījumā cietušo ģimenes locekļu apdrošināšanas atlīdzības limits neatkarīgi no bojāgājušo skaita ir vienots visā Eiropas savienībā un Latvijā nostiprināts OCTA likumā. Tie ir pieci miljoni eiro. Taču Latvijā apdrošinātāji līdz šim izmantoja Ministru kabineta noteikumos noteikto limitu, kas par apgādnieka vai laulātā nāvi noteica atlīdzību tikai 150 eiro.

 

Tos par spēkā neesošiem jau no to pieņemšanas brīža 2005.gada 21.maija pērn decembrī atzina  Satversmes tiesa. Spriedumam ir likuma spēks.  Tas nozīmētu, ka arī Ansim Priedem apdrošināšanas atlīdzība nedrīkstētu būt tik maza. Bet apdrošinātājs tā nedomā. Viņi līgumu ar Rīgas satiksmi noslēdza 2014.gadā, kad noteikumi, viņuprāt, vēl bija spēkā.

 

Par OCTA polisēm pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme starptautiskajai apdrošināšanas kompānijai Gjensidige pagājušā gadā prēmijās samaksāja ceturtdaļmiljonu eiro. Tās bijušas zemākās prēmijas.

 

Gadījumā, ja tiesa pilnībā vai daļēji piedzīs no Gjensidiges  morālo kompensāciju  Ansim Priedem, apdrošinātājs  sola sūdzēt tiesā valdību par nepareizi ieviestiem ministru kabineta noteikumiem.

 

Latvijas tiesas sagaida smags jautājums, cik maksā cilvēku dzīvība un kāds naudas  apmērs var kompensēt to skarbo patiesību, ar ko  būs jāsadzīvo  palikušajiem visu atlikušo dzīvi. Ansis Priede saprot,ka tiesāšanās nebūs ne ātra , ne viegla. Taču viņš to dara arī citu cietušo interešu vārdā.

 

“Meklējiet palīdzību, nepadodaties. Būs kāds blakus, kas sapratīs un palīdzēs. Jo jebkurš cilvēks, kurš nedod dievs, nonāks šādā situācijā, kā cietušais, nu, cīnāties par savu taisnību. Un meklējiet palīdzību. Tā mēs varbūt to valsti mainīsim visi kopā,” noslēgumā saka Ansis.

 

Sabiedrība

Rīgā nāvējoši notriektās meitenītes tētis runā publiski: Jāatbild ir visiem, kas atradās auto

  Jau vairākkārt vēstīts par traģēdiju, kas aizvadītajā sestdienā notika Rīgā, Pļavniekos, kur uz gājēju pārejas...

Liela nelaime notikusi daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem Jelgavas pusē – FOTO

  Kā vēsta LTV Ziņu dienests, piektdien spēcīgajā vējā kādai daudzdzīvokļu ēkai Cenu pagasta Jaunpēterniekos norauts...

Ziņo par nopietniem negadījumiem Vidzemē – FOTO

  Vietnē "Sadursme" piektdien aculiecinieki vēsta par diviem nopietniem negadījumiem uz ceļiem Vidzemē. Rankas pusē vieglais auto...

Izskan nopietns brīdinājums par laiku turpmākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni dzelteno un pat oranžo brīdinājumu par...

Vējš plosa Latviju: Centrāltirgus paviljonam norauts jumts un citi negadījumi – FOTO

  Jau kopš ceturtdienas Latvijā plosās pamatīgas vēja brāzmas, iepriekš piekrastē sasniedzot un pārsniedzot pat 30...

Policija tumsā Liepājā pamana auto bez gaismām; tālāk notikumi risinās dramatiski

  Vakar Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Satiksmes uzraudzības rotas amatpersonas Liepājā, Karostas mikrorajonā fiksēja automašīnu,...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. janvāris

  Šī diena ir visnepiemērotākais brīdis, lai veiktu būtiskas izmaiņas personīgajā vai profesionālajā dzīvē. Viss, ko...
Foto:Flickr.com/Rich Herrmann/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. janvāris

  Šī diena sniegs iespēju radīt uzlabojumus savā personīgajā dzīvē jo īpaši, ja tu šobrīd esi...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. janvāris

  Šī diena nebūs piemērota lielu lēmumu pieņemšanai un milzīgam enerģijas patēriņam. Pat normāla fiziskā piepūle...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. janvāris

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...
Foto:Flickr.com/Sean/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. janvāris

  Šodien iespējams pašapziņas trūkums un nav izslēgts, ka radīsies dažādi iekšējie konflikti. Varētu būt grūti...
Foto:Nature.desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. janvāris

  Šī diena kopumā būs dažādu emociju piepildīta - gan interesanta, gan garlaicīga, satraukumu un vienaldzības...

Mājai un Dārzam

Izskan nopietns brīdinājums par laiku turpmākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni dzelteno un pat oranžo brīdinājumu par...

Nopietni brīdina par laiku turpmāk – izskan jauna prognoze 7 dienām!

  Šīs nedēļas izskaņā Latvijā gaidāma vētra, ziemeļrietumu, rietumu vējam pastiprinoties brāzmās līdz 18-23 m/s, piekrastē...
Foto:Flickr.com/Kate Ter Haar/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz ceturtdienas...