Vairāk nekā divus gadus policijas meklētais jaunietis, kurš portālā draugiem.lv izvērsis plašas krāpšanas shēmas, izrādās, ir 20 gadus vecais Kristaps Meļķis no Mazsalacas, kurš jau vairāk nekā divus gadus dzīvo Lielbritānijas pilsētā Birmingemā, ziņo LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, kas bija devies viņu meklēt.
Intervijā raidījumam Meļķis atzīstas nodarījumā, sola viņa krāpšanas upuriem atgriezt izkrāpto naudu un savām nelikumīgajām darbībām pielikt punktu. Policija savukārt taisnojas, ka nav spējusi Meļķim tikt uz pēdām un aizturēt viņu, jo Lielbritānijas kolēģi divu gadu laikā nav atbildējuši uz Latvijas policijas savstarpējās palīdzības lūgumu.
Portāls draugiem.lv, caur kuru iespējams krāpšanas upuru skaits pārsniedza vairāk nekā simtu, jau saņēmis viņa atvainošanās vēstuli. Tiesa, ar to šobrīd nepietiek, policija pēdējos gados ir sākusi vairāk nekā desmit kriminālprocesus par iespējamām Meļķa noziedzīgajām darbībām.
Jāatgādina, ka pirmās ziņas par krāpnieciskajām darbībām parādījās jau 2012.gada nogalē. Īstenotā krāpšanas shēma slengā tiek saukta par pikšķerēšanu. Proti, ar viltu, visbiežāk piedāvājot bezmaksas statistiku, tiek iegūtas draugiem.lv paroles, bet pēc tam lietotāju kontā to draugiem tiek sūtīti dažādi piedāvājumi. Piemēram, steidzami pa lētu naudu tiek pārdots mazlietots televizors, jo esot vajadzīga nauda, piemēram, lai nokļūtu mājās no ārzemēm vai nauda vajadzīgai mammas ārstēšanai. Tā kā rakstītājs ir it kā draugs, turklāt labi pazīstams, viņa draugu lokā atrodas arī tādi, kas gatavi viņam palīdzēt un lēto televizoru arī nopirkt, ticot uz vārda, ka pēc naudas pārskaitīšanas televizors tiks piegādāts. Konts, uz kuru jāpārskaita nauda, parasti tiek norādīts kāds cits – visbiežāk tas bijis pat paša Kristapa Meļķa konts ar argumentu, ka citi konti šobrīd ir neaizsniedzams. Finālā nauda tiek saņemta, bet nekāds televizors, protams, piegādāts netiek.
Birmingemā raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” satiktais Kristaps Meļķis atzīstas savās krāpšanas shēmās un stāsta, ka viss sācies ar kādu neatdodu kredītu Latvijā, vēlāk izlēmis ar draugiem doties uz Angliju, lai kredītu atmaksātu.
“Sākumā es strādāju. Tas bija sīpollauks. Sīpollaukā mēs nejutāmies īpaši labi. Mēs nestrādājām oficiāli. Sīpollauks bija darbs, kur mēs varējām tikt iekšā bez īpašas komunikācijas. Tas mums sāka nemaksāt. Bija jāgaida. Mums vajadzēja maksāt, teiksim, par māju. Ja mēs nemaksātu par māju, mūs izliktu laukā. Es personām, ar kurām atbraucu, teicu – nesatraucieties, es visu nokārtošu, līdz ar to es pieķēros tam visam,” norāda Meļķis.
Par nekādu hakeri viņš sevi neuzskata, pašmācības ceļā iemācījies angļu valodu, kas palīdzot, un datori viņu allaž interesējuši. Šādas tādas shēmas aizguvis internetā, dažas izdomājis pats, bet atzīst, ka pēdas nav īpaši slēpis. “Jā, tas bija muļķīgi no vienas puses,” viņš norāda, taču uzskata, ka viss labi strādājis, jo daudzi portāla lietotāji esot lētticīgi.
Cik konkrēti naudu viņš izkrāpis, viņš nezinot, taču izmantojis arī ar viltu iegūtos banku karšu datus, lai iepirktos interneta veikalos.
Tagad, atrasts, viņš padarīto nožēlojot. “Visi noziegumi agri vai vēlu, kā teikt, tiek atklāti. Tas tikai laika jautājums. Nu šī diena arī pienākusi. (..) Es gribu atrisināt visu. Šī putra ir ievārīta līdz ausīm.”
Lai izlīgtu ar cietušajiem viņš esot gatavs strādāt godīgi un pamazām naudu atdot: “Strādātu Anglijā, ja mani nedeportētu no šejienes. Es varētu strādāt un atgriezt par mazām summām šo te naudu atpakaļ tām personām, kuras cietušās. Nu, reāli minimālā alga nedēļā ir 260 mārciņas. Es būtu gatavs kaut vai 100, 120, 130 katru nedēļu atgriezt šo summu. Bet, lai to izdarītu, man nepieciešams laiks.”
Raidījums atklāj, ka par viņa krāpšanas shēmām zinājuši arī viņa tuvākie draugi, kas dzīvo turpat Birmingemā, tiesa, policijā nav vērsušies, jo Kristapa bijis žēl.