Bērna ēdienkartei jābūt dažādai, taču kā to panākat, ja mazais atsakās lietot uzturā veselīgus, taču ne tik garšīgus produktus? BrīvBrīdis.lv piedāvā tev dažas stratēģijas, kas palīdzēs izvēlīgajam ēdājam ēst sabalansēti.

tava bērna ēšanas paradumi nav nostabilizējušies, gatavojot kārtējo maltīti, ievēro šos padomus:

 1. Respektē sava bērna apetīti vai tās trūkumu: ja tava atvase nejūtas izsalkusi, nespied ēst ar varu! Tāpat, ja mazais pēkšņi atsakās turpināt maltīti, neliec ēst tikai noteiktus produktus un spītīgi neuzstāj, lai viņš pilnībā iztukšo šķīvi. Tas var radīt situāciju, ka katra ēdienreize bērnam asociēsies ar nemieru un nepatiku. Pasniedz mazas porcijas, nepārbaro mazo un dod viņam izvēles iespēju palūgt papildporciju. Tāpat nerāj bērnu, ja viņš ēdot sajauc dažādus produktus kopā.

 1. Rutīnas ievērošana: centieties ieturēt maltītes katru dienu aptuveni vienā un tajā pašā laikā, tas pieradinās bērnu pie regulārām ēdienreizēm, veicinot apetīti. Nodrošini sulu vai pienu ēdienreizes laikā un piedāvā ūdeni un vieglas uzkodas starp ēdienreizēm. Tomēr ielāgo, ja bērns starp ēdienreizēm pārlieku daudz lietos šķidrumu un/vai dažādas uzkodas, tas visticamāk nomāks apetīti nākamās ēdienreizes laikā.

 1. Mazini traucējošās lietas: maltītes laikā izslēdz televizoru un citas elektroniskās ierīces, lai bērnam būtu iespēja fokusēt savu uzmanību vienīgi uz ēdienreizi. Paturi prātā, ka tieši televizora reklāmās bieži tiek reklamēti ne visai veselīgi našķi un produkti, kurus bērns var veikalā lūgt iegādāties!

 1. Esi pacietīga, piedāvājot jaunus produktus: mazi bērni parasti aiztiek vai pasmaržo iepriekš nezināmus izstrādājumus, vai nogaršo mazu gabaliņu un tad to izspļauj, taču tas nenozīmē, ka viņš atsakās to ēst, bērns tikai izzina jauno garšu. Iespējams, būs nepieciešama atkārtota šī produkta nobaudīšana kādā citā ēdienreizē, līdz tas tiks iekļauts ikdienas uzturā. Iedrošini mazo pastāstot par šī produktu krāsu, formu, aromātu un konsistenci, paskaidro, kādas labas īpašības piemīt šim jaunumam. Taču neapgalvo, ka tas labi garšo, jo kā tu vari zināt, ka tā šķitīs arī tavam bērnam? Pasniedz to ar jau iemīļotiem bērna pārtikas produktiem.

 1. Padari maltīti interesantu: pasniedz brokoļus un citus dārzeņus ar bērna iecienītāko mērci, servē ēdienu jautrā, radošā formā un raugi, lai maltītei būtu dažādas krāsas, tā ēdienreize būs interesantāka un saistošāka kaprīzajam gardēdim.

 1. Iesaisti bērnu maltītes sagatavošanā: veikalā palūdz, lai mazais izvēlas dārzeņus, augļus un citus veselīgus produktus. Mājās, ņemot vērā mazā vecumu un spējas, iedrošini savu atvasi palīdzēt tev sagatavot maltīti, piemēram, noskalot produktus, samīcīt mīklu vai uzklāt galdu.

 1. Esi labs piemērs: ja tu pati ēdīsi sabalansētu pārtiku, tavam bērnam būs lielāka iespēja sekot pozitīvam piemēram. Taču, ja viņš redzēs, ka tu pati nelabprāt lieto uzturā dārzeņus un augļus, vai varēsi reiz savai atvasei atbildēt, kāpēc viņam tie ir jāēd, ja tu izvēlies, ko citu?

 1. Esi radoša: ja mazais atsakās ēst, piemēram, brokoļus vai cukini, tad sakapātā vai sarīvētā veidā, pievieno tos makaronu mērcei, sautējumam vai zupai. Tāpat bērna iecienītajām brokastu pārslām ar jogurtu pievieno dažādus augļus.

 1. Nesoli desertu kā balvu par labu ēšanu: šādi tu bērna uztverē it kā ieprogrammē, ka tieši deserts ir tas labākais un veselīgākais visā ēdienreizē, kas tikai pastiprinās bērna vēlmi pēc saldumiem. Mazajam, protams, jāēd arī saldie ēdieni, taču dažkārt treknu un cukurotu krēmu vietā, piedāvā viņam augļus ar jogurtu vai, piemēram, dzērveņu ķīseli ar biezpienu u.c. veselīgas alternatīvas.

 1. Neļaujies bērna provokācijām: tas, ja gatavosi atsevišķu maltīti savai atvasei, pēc tam, kad viņš būs atteicies no tevis pagatavotā, var tikai sekmēt mazā kaprīzes. Mudini viņu palikt pie galda, kamēr paēd pārējie, pat, ja viņš atsakās pats piedalīties maltītē. Paskaidro, ka visiem jūsu ģimenes locekļiem tiek gatavots vienāds ēdiens, ka visiem tas ir jānobauda un turpini to piedāvāt mazajam. Iespējams, redzot citu piemēru, viņš kļūs familiārs un sāks ēst.

 1. Maltīšu dienasgrāmata: ja tu turpini raizēties par mazā ēšanas paradumiem, veic pierakstus, kuros atzīmē katrā ēdienreizē mazā apēsto. Ļoti ticams, ka tu atskārtīsi, ka tev ir bijis nepareizs priekšstats par to, cik patiesībā tava atvase apēd. Neaizmirsti, ka bērns ēd tikai tad, kad jūt izsalkumu!

 2. Vidējais nepieciešamo kaloriju daudzums uz ķermeņa svara kilogramu bērnam atbilstoši vecumam:

  No dzimšanas līdz 4 mēnešu vecumam: ~ 115 kilokalorijas(kcal)

  No 4 – 12 mēnešu vecumam: ~ 105 kcal

  No 13 – 24 mēnešu vecumam: ~ 100 kcal

  No 2 – 4 gadu vecumam: ~ 90 kcal

  No 4 – 6 gadu vecumam: zēniem ~ 85 kcal, meitenēm: ~ 76 kcal.

  Pie ārsta!

  Tas, ka bērns atsakās kaut ko lietot uzturā un periodiski mazāk ēd, var būt saistīts ar viņa attīstības posmiem, kas uz laiku izmaina tavas atvases apetīti. Ārsta konsultācija būtu nepieciešama, ja bērns nedēļām un pat mēnešiem ilgi ēd ļoti maz, šajā periodā nav pieņēmies svarā un paaudzies augumā, bērna svars ir mazinājies, viņš ir vārgs un bieži slimo vai sūdzas par sāpēm.

  Ēšanas paradumus nav iespējams uzreiz pilnībā izmainīt, tam nepieciešams laiks un viss jādara soli pa solim. Ja bērnam nav pazemināts svars un viņš ir aktīvs un dzīvespriecīgs, uztraukumam nav pamata. Tomēr, ja tu esi noraizējusies, ka tavas atvases pārlieku kaprīzā ēdiena izvēle ietekmē viņa augšanu un attīstību, sirdsmieram konsultējies ar bērna pediatru!

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/TEDxRiga/CC

Vīķes-Freibergas ģimene izturējusi smagu likteņa triecienu

  Kā savā 23. februāra līdz 1. marta numurā vēsta izdevums "Kas jauns", smagu likteņa triecienu...

Komiķe Suvorova neslēpj – vairs nav prieka dzīvot

  Jau vairākkārt vēstīts par komiķes, skatuves mākslinieces Jolandas Suvorovas grūto likteni vecumdienās - sievietes pensija...

Zināms, kāds laiks gaidāms marta mēnesī

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā publiskojis laika...

Zināms, cik daudzi Covid-19 ierobežojumu pārkāpēji samaksājuši uzliktos sodus

  Trijos mēnešos par COVID 19 ierobežojumu pārkāpumiem Valsts policija piemērojusi sodus viena miljona apmērā. Iekasēti...

Sinoptiķim Bricim ir jaunas ziņas par laiku tuvākajās dienās – VIDEO

  Latviju lielais siltums skāra tikai mazliet, bet citviet Eiropā vairākas dienas vadījušas vasarai atbilstošas temperatūras....

Mīnusi un sniegs vēl nepazudīs… Izskan jaunas ziņas par laiku marta pirmajā nedēļā

  Aizvadītajā nedēļā uzstādīti 11 maksimālās gaisa temperatūras rekordi un teju visā Latvijas teritorijā ir nokususi...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. marts

  Par ļaunu nenāks piesardzība, jo īpaši, ja esi sācis domāt par jauniem projektiem. Ko vēl...
Foto:Unsplash.com/Jordan Whitt/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 1.-7. marts

  Esam teikuši ardievas ziemas pēdējam mēnesim. Uzzini, ar kādām vēsmām un notikumu pavērsieniem sagaidīsim martu....

Tavs horoskops veiksmīgam MARTAM

  Pirmais pavasara vēstnesis – marts – ir klāt! Sveicināsim to ar smaidiem un labām domām!...
Foto:Wonderfulengineering.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. februāris

  Šī diena kopumā sola būt visai labvēlīga. Enerģijas būs daudz, līdz ar to varēsi aktīvi...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. februāris

  Šī būs interesanta diena, kad ikvienam cilvēkam vajadzētu mēģināt iepazīties ar apkārtējo pasauli.   Auns Tevi šodien neietekmēs...
Foto:Flickr.com/Snowshoe Photography/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. februāris

  Ikvienā horoskopa zīmē dzimušajiem šodien vajadzētu apsvērt reto iespēju – būt patiešām pašiem.   Auns Auni ir drosmīgi...

Mājai un Dārzam

Zināms, kāds laiks gaidāms marta mēnesī

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā publiskojis laika...

Sinoptiķim Bricim ir jaunas ziņas par laiku tuvākajās dienās – VIDEO

  Latviju lielais siltums skāra tikai mazliet, bet citviet Eiropā vairākas dienas vadījušas vasarai atbilstošas temperatūras....

Mīnusi un sniegs vēl nepazudīs… Izskan jaunas ziņas par laiku marta pirmajā nedēļā

  Aizvadītajā nedēļā uzstādīti 11 maksimālās gaisa temperatūras rekordi un teju visā Latvijas teritorijā ir nokususi...