Par ūdens tīrību domā daudzi iedzīvotāji. Dodoties atpūsties, cilvēki parasti izvēlas tādas vietas, kas pēc viņu domām nav piesārņotas. Iespējams, ka kādā no tām patiesībā uzglūn neredzams apdraudējums.
Šonedēļ sociālajā vidē plašas diskusijas raisīja vairāku iedzīvotāju ievietotās fotogrāfijas ar izsitumiem un pumpām, kas uz bērnu ādas parādījušās pēc peldes Dubkalnu karjerā pie Ogres, kas ir ogrēniešu iecienīta atpūtas vieta.
Ūdens šajā karjerā izskatās tīrs un dzirds, neraugoties uz to, līdzās izlikta informācija, kas vēsta, ka cilvēkiem ar jūtīgu imūnsistēmu ir novērota alerģiska reakcija un peldētāju nieze. Kā arī uzsvērts, lai no tā izvairītos – uzreiz pēc peldes rūpīgi jānoslaukās ar dvieli. Tāpat akcentēts, ka īpaši alerģiskiem cilvēkiem peldēties nav ieteicams, vēsta LNT Ziņas.
Veselības inspekcijā skaidro, ka Dubkalnu ūdenskrātuvē ir veiktas ūdens analīzes, taču tās nekādu piesārņojumu neuzrāda. Dienests atzīst, ka iedzīvotāji ir ziņojuši par izsitumiem un pumpām pēc peldes arī citās Pierīgas ūdenstilpnēs.
Veselības inspekcijas pārstāvis raidījuma veidotājiem uzsvēris, ka, saistībā ar klimata izmaiņām, nelielos ezeriņos, kā arī citās nelielās ūdenstilpnēs, kurās ir stāvošs ūdens ir iemitinājušies parazītiski kāpuri, kas cenšas ielīst cilvēka ādā. Tiem, kuriem āda ir jūtīga, šajās vietās veidojas izsitumi un pumpas.
Normunds Kadiķis raidījuma veidotājiem skaidro, ja tropos ir trematodes, kuras var cilvēka ādu pārdurt un nonākt pat asinsrites sistēmā, radot ļoti nepatīkamas un bīstamas slimības, tad paldies Dievam, šīs sugas, kas dzīvo pie mums, nespēj cilvēka ādu pārdurt, bet rada šīs alerģiskās ādas reakcijas, kas izpaužas kā mokoši izsitumi, varbūt pat drudzis.
Lai izvairītos no nevēlamām sekām, peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, inspekcijas pārstāvji iesaka tūlīt pēc peldes noslaucīties ar dvieli vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, bet to cenšas izdarīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst.
Tāpat nevajadzētu peldēties vietās, kur iespējams ūdens piesārņojums vai apkārtne ir purvaina, un ūdenī mīt daudz gliemežu un ūdensputnu.
Kopumā Latvijā ir 56 oficiāli atzītas peldvietas, kur ūdens kvalitāte tiek regulāri pārbaudīta. Šajās vietās peldēties ir droši. Tāpat ir vairāk nekā 100 peldvietu, kuras apsaimnieko pašvaldības – arī šajās vietās ūdens kvalitāte tiekot uzraudzīta.
Ziņas par tām atrodas Veselības inspekcijas mājas lapā!
Plašāk skaties LNT Ziņas sižetā.