Dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas ceturtdien, 14. martā, vērojis laiku un savā interneta blogā zina stāstīt jaunumus par to, kāda varētu būt šī vasara.

“Jevdokija jeb Eudokija (Εὐδοκία) pareizticīgo baznīcā ir Svētā. Mirusi mocekļa nāvē laikā ap 170. gadu. Pareizticīgo baznīcā Jevdokijai kā atceres diena piešķirts 14. marts (Gregora kalendārs), kas atbilstoši Jūlija kalendāram ir 1. marts. Līdz 1492. gadam (Bizantijas tradīcijā) arī Jaunais gads sākās 1. martā (saskaņā ar romiešu kalendāru). Senču ticējumos (gan slāvu, gan baltu) tā ir diena, kas ieskandina pavasari un šī diena veltīta sievietēm.

Ticējums saka, kāds laiks Jevdokijā – tāds visā vasarā. Ja Jevdokijā vējš no siltās puses (dienvidiem), kā šogad, tad vasara būs silta un lietaina. Ja sals un tukšuma vējš (ziemeļvējš) – būs auksta vasara.

Šodien austrumu pierobežā (Viļakas novads) no rīta bija ap 0 grādiem, bet dienā ap plus pieciem grādiem. Mākoņains, bet starp mākoņiem arī saulīte. Dienas laikā dažas lietus lāses un pēcpusdienā dienvidrietumu vēja pastiprināšanās.

Tātad, vasarā dienvidrietumu vējā būs īslaicīgas, bet stipras pērkona lietus gāzes. 2019. gada vasara rādās būt pa vidu starp pagājušo (2018. gads) sauso un aizpagājušo (2017. gads) slapjo vasaru.

Lai arī sniegs Viļakas apkārtnē pakusis un lauki atbrīvojušies no sniega segas, mežos un mežmalās tas saglabājas. Arī gājputni, tostarp lauku cīruļi un māju strazdi, ar atgriešanos austrumu pierobežā, vēl kavējas.

Šorīt apmīļoju sniega zvaniņus (sniegpulkstenīšus), kuri 11. un 12. martā bija paslēpušies zem sniega segas. Pirmās sniegpulkstenītes Viļakas pusē jau sāka zvanīt februārī… Ticējums saka, ja sniegpulkstenītes uzzied pirms nogrand pirmais pavasara pērkons, būs slikts pavasaris. Nu ko, jāgaida, vai šis ticējums apstiprināsies, jo 8. marta pēcpusdienā Viļakas pusē vairākkārt noducināja arī pirmais pērkons… Starp citu, 2011. gadā pirmais pavasara pērkons Viļakas pusē bija 25. martā (Pavasara Mārā) un tāpat, pēcpusdienā… 2012. gadā pirmais pērkons bija 13. martā. Toreiz, tajās vasarās bija gan pērkona negaisi, gan karstas dienas.

Tomēr, tomēr neskatoties uz aizejošās ziemas niķiem pavasaris jau tepat. Ja ieklausās, bērzos dzird sulas zvanus… Vēl miegainajā augsnē jau mostas Pavasara Brīnums, bet zilās vizbulītes austrumu pierobežā (Viļakas novads) jau modušās un gadu no gada augšāmceļoties katru Pavasari pierāda jaunas Dzīvības mūžīgās piedzimšanas notikumu…” norāda Vilis.

Sabiedrība

AP

Latvietim par nežēlīgu tautieša slepkavību Īrijā piespriests bargākais soda mērs

  Latvijas valstspiederīgais Andrejs Krauze, kurš tika notiesāts par sava tautieša Jura Bula noslepkavošanu pirms vairāk...

Rīgā pie CSDD nepatīkams negadījums, iesaistīts “Rīgas satiksmes” autobuss – VIDEO

  Piektdien Rīgā pie CSDD ēkas Bauskas ielā noticis negadījums, kurā "Rīgas satiksmes" pasažieru autobuss sadūries...

Šodien jāvēro laiks – varēs pateikt, kāds tas būs turpmāk!

  Latvijā atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs sociālajā tīklā "Twitter" publicējis kārtējos norādījumus par...

Horoskopi un Testi

Foto: Tambako The Jaguar/Flickr.com/cc

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. marts

  Šīs dienas galvenais mērķis – pievērst uzmanību būtiskākajam un izvairīties no nevajadzīgiem traucēkļiem. Tas var...
desktopaper.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. marts

  Šīs dienas pirmajā pusē tevi sagaida dažādi pārsteigumi, tev ir jābūt gatavam teju uz visu....
Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. marts

  Šī diena solās būt daudzu izmaiņu un daudzsološu perspektīvu pilna. Iemācies atpazīt labas iespējas un...

Mājai un Dārzam

Šodien jāvēro laiks – varēs pateikt, kāds tas būs turpmāk!

  Latvijā atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs sociālajā tīklā "Twitter" publicējis kārtējos norādījumus par...
Foto:Unsplash.com/Annie Spratt/CC

Tuvākajās dienās pavasarīgais laiks mainīsies; sinoptiķi atklāj prognozes marta beigām

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi stāsta par laiku nedēļas nogalē un nākamnedēļ. Piektdien anticiklons...
Foto:E.standard.net

“Laika vecis” Bricis sarūgtina: Jau drīz pavasari nomainīs pavisam citi laika apstākļi

  Lai arī šīs nedēļas otrā puse ir diezgan pavasarīga, turklāt iestājies arī astronomiskais pavasaris, jau...