Nepatīkamus brīžus piedzīvojuši vairāki Eirovīzijas dalībnieki. Diskvalifikācijas un draudi ar tām –  neparastu noteikumu pārkāpumu dēļ. Vai arī mums ir pamats uztraukumam?

 

Aprīļa beigās no dalības Eirovīzijā tika diskvalificēta Rumānija. Tas ticis darīts dēļ valsts parāda Eiropas Raidorganizāciju savienībai (EBU). Parāda summa ir vairāk nekā 21 000 000 dolāru (~18 000 000 EUR). Tā neapmaksāšanas dēļ no dalības starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā tika diskvalificēts Rumānijas pārstāvis Ovidio Anton.

 

 

“Žēl, ka mēs esam spiesti veikt šo darbību. Esam vīlušies, ka mūsu daudzie centieni atrisināt šo jautājumu citādākā ceļā, nav izdevušies un Rumānijas valdība nekādi nav reaģējusi uz tiem,” atzina EBU ģenerāldirektors Ingrid Deltenre. “Mēs esam vīlušies, ka visi mūsu centieni, lai atrisinātu šo jautājumu, nav saņēmuši nekādu atbildi no Rumānijas valdības.” Parāds izveidojies raidorganizācijas Televiziunea Română (TVR) dēļ, kas nu uzsākusi maksātnespējas procesu, kas savukārt noved pie lielas raidorganizāciju pārstrukturēšanas.

 

 

EBU ir bezpeļņas organizācija, kas pārstāv 73 sabiedriskās raidorganizācijas 56 valstīs, tostarp arī Latvijas televīziju. Taču TVR radītās parādsaistības ir tik lielas, ka nu tas apdraud paša EBU stabilitāti.

 

 

EBU apvieno visu Eiropas valstu raidorganizācijas, kuras ik gadu maksā konkrētu summu par dalību Eirovīzijā. Ik gadu šajā konkursā piedalās ne vairāk kā 46 valstis. Piecas lielākās finanšu ieguldītājas konkursā ir Lielbritānija, Francija, Itālija, Spānija un Vācija, kas nodēvētas par “Lielo Piecinieku”. Tām un iepriekšējā gada uzvarētājvalstij (šoreiz – Zviedrija) ir garantēta automātiska vieta finālā, apejot pusfinālus.

 

 

Lai cik dīvaini tas nešķistu, Eirovīzijā startē arī Austrālija (pirmo reizi uzstājās 2015. gadā viesu statusā, iegūstot 5. vietu), taču arī šī valsts ir EBU asociācijā un tāpat kā pārējie ik gadu veic savu finansiālo ieguldījumu, lai piedalītos konkursā.

 

 

Pēc Rumānijas diskvalifikācijas šogad dalībai Eirovīzijā bija gatavas 42 valstis, tostarp arī Austrālijas pārstāve Dami Im, kurai, starp citu, arī šogad bukmeikeri prognozē vietu fināla pieciniekā. Bukmeikeru prognozes 2016. gada Eirovīzijai un pārliecinoši noteiktais uzvarētājs – par to plašāk lasi ŠEIT!

 

Lai gan Rumānijai šogad dalība Eirovīzijā liegta, tu vari aplūkot un novērtēt dziesmu, ar kuru tā būtu pārstāvēta. Ovidio Anton “Moment of Silence”.

 


 

Pēc pirmā pusfināla, kas norisinājās 10. maija vakarā, diskvalifikācijas draudus saņēmusi arī Armēnijas delegācija, kura iekļuva lielajā finālā. Armēnijas dalībnieki pārkāpa Eirovīzijas karoga noteikumus pirmā pusfināla laikā, kad “grīnrūmā” plivināja ne tikai Armēnijas, bet arī strīdīgā Kalnu Karabahas reģiona karogu.

 

eirovizija-armenija

 

Armēnija saņemšot sodu, vēsta mediji. Tai varētu tikt piemērots finansiāla rakstura sods, kā arī iespējama iegūto punktu atskaitīšana. Armēnijai draud arī diskvalifikācija un izslēgšana no Eirovīzijas uz vairākiem gadiem, ja tiks konstatēti vēl kādi konkursa noteikumu pārkāpumi.

 

Kalnu Karabahas reģiona karoga plivināšana radīja aizkaitinājumu un dusmas Azerbaidžānā, kā arī apdraudēja mierīgo atmosfēru starp delegācijām, presi un faniem, kuri apmeklējuši pasākumu. Abas – gan Armēnija, gan Azerbaidžāna – kvalificējās Eirovīzijas finālam.

 

Pagājušajā nedēļā Eirovīzijas organizatori paziņoja, ka pieņemts noteikums, kas aizliedz reģionālo karogu demonstrēšanu Eirovīzijas dziesmu konkursā. Lai gan bija gaidāms, ka fani varētu neievērot šo noteikumu, neviens nedomāja, ka to pārkāps kāds no dalībniekiem tik acīmredzamā un mulsinošā veidā. Kalnu Karabaha ir iesaistīta neatrisinātā strīdā starp Armēniju un Azerbaidžānu. Reģionā dzīvo vairākums armēņu iedzīvotāju, taču tā atrodas Azerbaidžānas robežās. No 1988. – 1994. gadam tur pat šajā saistībā risinājās karš, taču pilnīgs miera izlīgums aizvien nav rasts.

 

Eirovīzijas organizatori ir cītīgi strādājuši, lai norobežotu politiku no konkursa un liktu uzsvaru tieši uz konkursu – vizuālo baudījumu un muzikālo sacensību tajā . māksliniekiem un delegācijām kopumā ir aizliegts piedalīties ar politiska rakstura dziesmām un izplatīt jebkāda veida politiskos aicinājumus u.tml.

 

Šie noteikumi kļuva arī par pamatu karstām diskusijām Lielbritānijā, jo reģionālo karogu aizliegums nozīmē arī to, ka konkursa laikā nedrīkst parādīties arī Velsas karogs, turklāt viens no šī gada Lielbritānijas pārstāvjiem – Džo Vūlfords – ir velsietis. Pēc tā noteikumi tika nedaudz “mīkstināti”, ļaujot reģiona karoga izrādīšanu gadījumā, ja no tā nācis pats dalībnieks. Tiesa – Armēniju tas šoreiz neatspēko, jo dziedātāja patiesībā ir no Vācijas.

 

No kreisās: Džo un Džeks
No kreisās: Džo un Džeiks; Lielbritānijas pārstāvji Eirovīzjā

Turklāt, aizvainojumu britos radījis arī tas, ka ir izveidots ne vien reģionu, bet pat konkrētu karogu saraksts, ko aizliegts izrādīt. Līdz ar to velsiešu un skotu karogi ierindojas līdzās teroristu grupējumu ISIS un Hamas simboliem.

 

Armēnijas dziedātāja Iveta Mukuchayan, pēc iekļūšanas finālā, preses konferencē teikusi: “Es jau gaidīju šo. Bet jūs nedrīkstat aizmirst, ka es savā sirdī pārstāvu šo valsti – savās domās, jūtās un emocijās. Manas domas ir ar manu dzimteni un vienīgais, ko es vēlos šajā saistībā – lai būtu miers starp mūsu robežām.”

 

Arī iepriekš ir bijušas dažādas situācijas Eirovīzijā. 2006. gadā īslandiešu dziedātājai draudēja diskvalifikācija, jo viņa izdziedāja rupju lamuvārdu. 2009. gadā Gruzija grasījās startēt ar dziesmu “We don’t Wanna Pui In”, kas acīmredzami tika traktēta kā maskēts uzbrukums Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Tas notika neilgi pēc Krievijas un Gruzijas konflikta, tāpēc Eirovīzijas organizatori pieprasīja mainīt dziesmas vārdus vai pašu dziesmu. Gruzija izstājās no sacensībām. 2009. gadā policija Azerbaidžānā aptaujāja 42 valstspiederīgos, kuri Eirovīzijā bija balsojuši par Armēniju. Viņiem lika paskaidrot iemeslus šādai rīcībai. Abas valstis arī bija izmantojušas savos video apslēptus vēstījumus konkurentiem, un abas saņēma brīdinājumus par šīm darbībām. Taču šī ir pirmā reize, kad atklāti tiek izrādīts karogs.

 

Diskvalificēta pirmā pusfināla laikā tika arī Krievijas žūrijas pārstāve Anastasija Stotskaja, kura ne tikai bija izveidojusi sižetu par Eirovīzijas dziesmām, kurā pirms uzstāšanās tika atklāta daļa no Nīderlandes un Armēnijas priekšnesumiem, bet arī atklājusi, ka balsos par Armēniju un aicinājusi to darīt arī citus, jo no turienes nāk viņas vīrs. Savas pārraides laikā viņa atklāja arī to, ka atņems punktus Moldovai, lai atdotu tos Nīderlandei. Lai arī Krievijas žūrija par sevi balsot nedrīkst, viņi ir spējīgi iedot punktus valstīm, kuras neapdraud viņu iespējas uzvarēt.

stotskaja
Foto:15min.lt

 

Daudzi preses centrā esošie žurnālisti un fani aicinājuši EBU ieviest lielākas sankcijas Krievijas delegācijai, piemēram, atskaitot daļu punktu vai pat diskvalificējot par šādiem žūrijas pārkāpumiem, taču tas neesot tik vienkārši, jo nav izstrādāti atbilstoši noteikumi. Atliek vien cerēt, ka pēc šī gadījuma tiks pieņemti stingrāki mēri attiecībā pret žūrijas dalībniekiem, kā arī būs iespējams stingrāk sodīt par pārkāpumiem.

 

Jādomā, ka Latvijas delegācija rūpīgi ievēros itin visus Eirovīzijas noteikumus un Justam nebūs jāsastopas ne ar vienu aizrādījumu un diskvalifikācijas draudiem. Cerēsim, ka Eirovīziju vairs neaizēnos līdzīgi gadījumi un paliks vien veselīga konkurence, kas arī Justam ļaus izbaudīt dalību konkursa finālā!

 

Turam īkšķus!

 

Sabiedrība

Foto:Hdwallpapers.com

Sinoptiķi atklāj, kad kļūs vēsāks, tomēr ir arī slikta ziņa

  Šonedēļ laika apstākļus ietekmē anticiklona darbība, un vēl piektdien valstī saglabāsies ļoti stiprs karstums, taču...

Depozīta sistēmas uzturētājs nāk klajā ar paziņojumu

  Sešarpus mēnešu laikā depozīta sistēmā atgriezti 100 miljoni tukšo dzērienu iepakojumu, bet depozīta punktos šobrīd...

Parādās pavisam jaunas ziņas par populāro grupu “Tautumeitas”

  Etno mūzikas grupa “Tautumeitas” nāk klajā ar videoklipu dziesmai “Vīna ūtrai”, kas atrodama grupas jaunākajā...
Foto:Wallpaperhd.com

Sadursmēs ar lauksaimniecības tehniku bojā gājuši trīs cilvēki

  Pēdējo divu nedēļu laikā ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīta lauksaimniecības tehnika, dzīvību zaudējuši trīs cilvēki....

Ļoti nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru karstumu ceturtdien...

Uz šosejas Latgalē nofilmē vājprātīgu apdzīšanas manevru – VIDEO

  Ceļa posmā Rēzekne-Kārsava kāds pārgalvīgs autovadītājs, veicot apdzīšanas manevru, gandrīz izraisījis frontālo sadursmi, liecina vietnē...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. augusts

  Šodien solās būt diezgan aizņemta diena, tādēļ būs grūti nosēdēt mierā. Uzmanies no konfliktiem, tie...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. augusts

  Šodien gribēsies vairāk atpūsties, jautri pavadīt laiku, izklaidēties. Būs grūti turēt sevi grožos, noteikt dažādas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. augusts

  Auns Kas par enerģisku dieniņu! Būsi spiests ļauties straumei pretī pārmaiņām. Iespējams, apsvērsi iespēju pieņemt kādu...
Foto:Flickr.com/Moyan Brenn/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. augusts

  Šodien tavs zinātkāres līmenis krietni pieaugs – tu būsi izslāpis pēc jaunām zināšanām. Taču tu...
Pexels/CC0 License

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 15.-21. augusts

  Augusts sasniedzis savu ekvatoru, tuvojas skolas laiks un atvaļinājumu viļņa beigas. Ļauj vaļu savām vēlmēm,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. augusts

Dienas pirmā puse būs ļoti labvēlīga iesākto lietu pabeigšanai. Otrā dienas puse būs vispiemērotākā jaunu...

Mājai un Dārzam

Foto:Hdwallpapers.com

Sinoptiķi atklāj, kad kļūs vēsāks, tomēr ir arī slikta ziņa

  Šonedēļ laika apstākļus ietekmē anticiklona darbība, un vēl piektdien valstī saglabāsies ļoti stiprs karstums, taču...

Ļoti nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru karstumu ceturtdien...

Izskan ļoti nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši oranžo un daļā valsts pat sarkano brīdinājumu...