Nepatīkamus brīžus piedzīvojuši vairāki Eirovīzijas dalībnieki. Diskvalifikācijas un draudi ar tām –  neparastu noteikumu pārkāpumu dēļ. Vai arī mums ir pamats uztraukumam?

 

Aprīļa beigās no dalības Eirovīzijā tika diskvalificēta Rumānija. Tas ticis darīts dēļ valsts parāda Eiropas Raidorganizāciju savienībai (EBU). Parāda summa ir vairāk nekā 21 000 000 dolāru (~18 000 000 EUR). Tā neapmaksāšanas dēļ no dalības starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā tika diskvalificēts Rumānijas pārstāvis Ovidio Anton.

 

 

“Žēl, ka mēs esam spiesti veikt šo darbību. Esam vīlušies, ka mūsu daudzie centieni atrisināt šo jautājumu citādākā ceļā, nav izdevušies un Rumānijas valdība nekādi nav reaģējusi uz tiem,” atzina EBU ģenerāldirektors Ingrid Deltenre. “Mēs esam vīlušies, ka visi mūsu centieni, lai atrisinātu šo jautājumu, nav saņēmuši nekādu atbildi no Rumānijas valdības.” Parāds izveidojies raidorganizācijas Televiziunea Română (TVR) dēļ, kas nu uzsākusi maksātnespējas procesu, kas savukārt noved pie lielas raidorganizāciju pārstrukturēšanas.

 

 

EBU ir bezpeļņas organizācija, kas pārstāv 73 sabiedriskās raidorganizācijas 56 valstīs, tostarp arī Latvijas televīziju. Taču TVR radītās parādsaistības ir tik lielas, ka nu tas apdraud paša EBU stabilitāti.

 

 

EBU apvieno visu Eiropas valstu raidorganizācijas, kuras ik gadu maksā konkrētu summu par dalību Eirovīzijā. Ik gadu šajā konkursā piedalās ne vairāk kā 46 valstis. Piecas lielākās finanšu ieguldītājas konkursā ir Lielbritānija, Francija, Itālija, Spānija un Vācija, kas nodēvētas par “Lielo Piecinieku”. Tām un iepriekšējā gada uzvarētājvalstij (šoreiz – Zviedrija) ir garantēta automātiska vieta finālā, apejot pusfinālus.

 

 

Lai cik dīvaini tas nešķistu, Eirovīzijā startē arī Austrālija (pirmo reizi uzstājās 2015. gadā viesu statusā, iegūstot 5. vietu), taču arī šī valsts ir EBU asociācijā un tāpat kā pārējie ik gadu veic savu finansiālo ieguldījumu, lai piedalītos konkursā.

 

 

Pēc Rumānijas diskvalifikācijas šogad dalībai Eirovīzijā bija gatavas 42 valstis, tostarp arī Austrālijas pārstāve Dami Im, kurai, starp citu, arī šogad bukmeikeri prognozē vietu fināla pieciniekā. Bukmeikeru prognozes 2016. gada Eirovīzijai un pārliecinoši noteiktais uzvarētājs – par to plašāk lasi ŠEIT!

 

Lai gan Rumānijai šogad dalība Eirovīzijā liegta, tu vari aplūkot un novērtēt dziesmu, ar kuru tā būtu pārstāvēta. Ovidio Anton “Moment of Silence”.

 


 

Pēc pirmā pusfināla, kas norisinājās 10. maija vakarā, diskvalifikācijas draudus saņēmusi arī Armēnijas delegācija, kura iekļuva lielajā finālā. Armēnijas dalībnieki pārkāpa Eirovīzijas karoga noteikumus pirmā pusfināla laikā, kad “grīnrūmā” plivināja ne tikai Armēnijas, bet arī strīdīgā Kalnu Karabahas reģiona karogu.

 

eirovizija-armenija

 

Armēnija saņemšot sodu, vēsta mediji. Tai varētu tikt piemērots finansiāla rakstura sods, kā arī iespējama iegūto punktu atskaitīšana. Armēnijai draud arī diskvalifikācija un izslēgšana no Eirovīzijas uz vairākiem gadiem, ja tiks konstatēti vēl kādi konkursa noteikumu pārkāpumi.

 

Kalnu Karabahas reģiona karoga plivināšana radīja aizkaitinājumu un dusmas Azerbaidžānā, kā arī apdraudēja mierīgo atmosfēru starp delegācijām, presi un faniem, kuri apmeklējuši pasākumu. Abas – gan Armēnija, gan Azerbaidžāna – kvalificējās Eirovīzijas finālam.

 

Pagājušajā nedēļā Eirovīzijas organizatori paziņoja, ka pieņemts noteikums, kas aizliedz reģionālo karogu demonstrēšanu Eirovīzijas dziesmu konkursā. Lai gan bija gaidāms, ka fani varētu neievērot šo noteikumu, neviens nedomāja, ka to pārkāps kāds no dalībniekiem tik acīmredzamā un mulsinošā veidā. Kalnu Karabaha ir iesaistīta neatrisinātā strīdā starp Armēniju un Azerbaidžānu. Reģionā dzīvo vairākums armēņu iedzīvotāju, taču tā atrodas Azerbaidžānas robežās. No 1988. – 1994. gadam tur pat šajā saistībā risinājās karš, taču pilnīgs miera izlīgums aizvien nav rasts.

 

Eirovīzijas organizatori ir cītīgi strādājuši, lai norobežotu politiku no konkursa un liktu uzsvaru tieši uz konkursu – vizuālo baudījumu un muzikālo sacensību tajā . māksliniekiem un delegācijām kopumā ir aizliegts piedalīties ar politiska rakstura dziesmām un izplatīt jebkāda veida politiskos aicinājumus u.tml.

 

Šie noteikumi kļuva arī par pamatu karstām diskusijām Lielbritānijā, jo reģionālo karogu aizliegums nozīmē arī to, ka konkursa laikā nedrīkst parādīties arī Velsas karogs, turklāt viens no šī gada Lielbritānijas pārstāvjiem – Džo Vūlfords – ir velsietis. Pēc tā noteikumi tika nedaudz “mīkstināti”, ļaujot reģiona karoga izrādīšanu gadījumā, ja no tā nācis pats dalībnieks. Tiesa – Armēniju tas šoreiz neatspēko, jo dziedātāja patiesībā ir no Vācijas.

 

No kreisās: Džo un Džeks
No kreisās: Džo un Džeiks; Lielbritānijas pārstāvji Eirovīzjā

Turklāt, aizvainojumu britos radījis arī tas, ka ir izveidots ne vien reģionu, bet pat konkrētu karogu saraksts, ko aizliegts izrādīt. Līdz ar to velsiešu un skotu karogi ierindojas līdzās teroristu grupējumu ISIS un Hamas simboliem.

 

Armēnijas dziedātāja Iveta Mukuchayan, pēc iekļūšanas finālā, preses konferencē teikusi: “Es jau gaidīju šo. Bet jūs nedrīkstat aizmirst, ka es savā sirdī pārstāvu šo valsti – savās domās, jūtās un emocijās. Manas domas ir ar manu dzimteni un vienīgais, ko es vēlos šajā saistībā – lai būtu miers starp mūsu robežām.”

 

Arī iepriekš ir bijušas dažādas situācijas Eirovīzijā. 2006. gadā īslandiešu dziedātājai draudēja diskvalifikācija, jo viņa izdziedāja rupju lamuvārdu. 2009. gadā Gruzija grasījās startēt ar dziesmu “We don’t Wanna Pui In”, kas acīmredzami tika traktēta kā maskēts uzbrukums Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Tas notika neilgi pēc Krievijas un Gruzijas konflikta, tāpēc Eirovīzijas organizatori pieprasīja mainīt dziesmas vārdus vai pašu dziesmu. Gruzija izstājās no sacensībām. 2009. gadā policija Azerbaidžānā aptaujāja 42 valstspiederīgos, kuri Eirovīzijā bija balsojuši par Armēniju. Viņiem lika paskaidrot iemeslus šādai rīcībai. Abas valstis arī bija izmantojušas savos video apslēptus vēstījumus konkurentiem, un abas saņēma brīdinājumus par šīm darbībām. Taču šī ir pirmā reize, kad atklāti tiek izrādīts karogs.

 

Diskvalificēta pirmā pusfināla laikā tika arī Krievijas žūrijas pārstāve Anastasija Stotskaja, kura ne tikai bija izveidojusi sižetu par Eirovīzijas dziesmām, kurā pirms uzstāšanās tika atklāta daļa no Nīderlandes un Armēnijas priekšnesumiem, bet arī atklājusi, ka balsos par Armēniju un aicinājusi to darīt arī citus, jo no turienes nāk viņas vīrs. Savas pārraides laikā viņa atklāja arī to, ka atņems punktus Moldovai, lai atdotu tos Nīderlandei. Lai arī Krievijas žūrija par sevi balsot nedrīkst, viņi ir spējīgi iedot punktus valstīm, kuras neapdraud viņu iespējas uzvarēt.

stotskaja
Foto:15min.lt

 

Daudzi preses centrā esošie žurnālisti un fani aicinājuši EBU ieviest lielākas sankcijas Krievijas delegācijai, piemēram, atskaitot daļu punktu vai pat diskvalificējot par šādiem žūrijas pārkāpumiem, taču tas neesot tik vienkārši, jo nav izstrādāti atbilstoši noteikumi. Atliek vien cerēt, ka pēc šī gadījuma tiks pieņemti stingrāki mēri attiecībā pret žūrijas dalībniekiem, kā arī būs iespējams stingrāk sodīt par pārkāpumiem.

 

Jādomā, ka Latvijas delegācija rūpīgi ievēros itin visus Eirovīzijas noteikumus un Justam nebūs jāsastopas ne ar vienu aizrādījumu un diskvalifikācijas draudiem. Cerēsim, ka Eirovīziju vairs neaizēnos līdzīgi gadījumi un paliks vien veselīga konkurence, kas arī Justam ļaus izbaudīt dalību konkursa finālā!

 

Turam īkšķus!

 

Sabiedrība

NMPD

Svētdien vēl mazāk testu, vien 244 jauni Covid-19 gadījumi un 5 mirušie

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pirmdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 244 jauni...

Nedēļa sākusies ar skumjām ziņām

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 15. janvāra plkst. 06.30 līdz 18. janvāra plkst....

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdien. 18.01.2021. dienas laikā Latvijas ziemeļu...

Liepājas pusē mājsēdes naktī “tēlo muļķīšus” un nopelna milzīgu sodu

  Mājsēdes kontroles laikā naktī no sestdienas uz svētdienu no pulksten 22.00 līdz pulksten 05.00 Valsts...
Foto:Flickr.com/Grigory Gusev/CC

Latvijā stiprākais sals pēdējos gados, bet kas gaidāms turpmāk? Prognoze 7 dienām

Tuvākajās dienās vēl saglabāsies ziemai raksturīgi laika apstākļi - diennakts tumšajās stundās termometra stabiņam vietām...

VIDEO: Komandantstundas pārkāpējs caur Iļģuciema pagalmiem laižas no policijas

  Komandantstunda jeb tā sauktā mājsēde ir spēkā arī šajā nedēļas nogalē, un tas nozīmē, ka...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. janvāris

Tev vajadzētu saglabāt objektīvu skatu uz dažādām lietām un izvairīties no sava viedokļa uzspiešanas, it...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 18. – 24. janvāris

Esam izbaudījuši krietnu devu ziemas spelgoņa un ar zināmām cerībām turpinām lūkoties atlikušās ziemas virzienā...
Foto:Flickr.com/Susanne Nilsson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. janvāris

  Visiem šodien vajadzētu uzmanīgi izvērtēt, kādās aktivitātēs ņemt dalību. Visu zīmju pārstāvjiem šodien jāraugās, lai...
Foto:Carynmirriamgoldberg.com;Meteo.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. janvāris

  Auns Auns kā vienmēr savā elementā – drosmīgs, entuziasma un ugunības pilns. Diemžēl šodien sliktā nozīmē....
Foto:Flickr.com/Tundra Ice/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. janvāris

  Auns Ļoti iespējams, ka vakar un aizvakar izdarīts tik daudz, ka Auns šodien varētu vēlēties...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. janvāris

Izmanto šo dienu, lai pabeigtu kādus iekavējušos darbus. Jo īpaši tādus, kas parasti tev šķiet...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdien. 18.01.2021. dienas laikā Latvijas ziemeļu...
Foto:Flickr.com/Grigory Gusev/CC

Latvijā stiprākais sals pēdējos gados, bet kas gaidāms turpmāk? Prognoze 7 dienām

Tuvākajās dienās vēl saglabāsies ziemai raksturīgi laika apstākļi - diennakts tumšajās stundās termometra stabiņam vietām...

Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados: Zināms, kur sals būs visstiprākais

  Sinoptiķis Jānis Trallis stāsta, ka nakts uz svētdienu būs aukstākā pēdējo gadu laikā, salam vietām...