Nepatīkamus brīžus piedzīvojuši vairāki Eirovīzijas dalībnieki. Diskvalifikācijas un draudi ar tām –  neparastu noteikumu pārkāpumu dēļ. Vai arī mums ir pamats uztraukumam?

 

Aprīļa beigās no dalības Eirovīzijā tika diskvalificēta Rumānija. Tas ticis darīts dēļ valsts parāda Eiropas Raidorganizāciju savienībai (EBU). Parāda summa ir vairāk nekā 21 000 000 dolāru (~18 000 000 EUR). Tā neapmaksāšanas dēļ no dalības starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā tika diskvalificēts Rumānijas pārstāvis Ovidio Anton.

 

 

“Žēl, ka mēs esam spiesti veikt šo darbību. Esam vīlušies, ka mūsu daudzie centieni atrisināt šo jautājumu citādākā ceļā, nav izdevušies un Rumānijas valdība nekādi nav reaģējusi uz tiem,” atzina EBU ģenerāldirektors Ingrid Deltenre. “Mēs esam vīlušies, ka visi mūsu centieni, lai atrisinātu šo jautājumu, nav saņēmuši nekādu atbildi no Rumānijas valdības.” Parāds izveidojies raidorganizācijas Televiziunea Română (TVR) dēļ, kas nu uzsākusi maksātnespējas procesu, kas savukārt noved pie lielas raidorganizāciju pārstrukturēšanas.

 

 

EBU ir bezpeļņas organizācija, kas pārstāv 73 sabiedriskās raidorganizācijas 56 valstīs, tostarp arī Latvijas televīziju. Taču TVR radītās parādsaistības ir tik lielas, ka nu tas apdraud paša EBU stabilitāti.

 

 

EBU apvieno visu Eiropas valstu raidorganizācijas, kuras ik gadu maksā konkrētu summu par dalību Eirovīzijā. Ik gadu šajā konkursā piedalās ne vairāk kā 46 valstis. Piecas lielākās finanšu ieguldītājas konkursā ir Lielbritānija, Francija, Itālija, Spānija un Vācija, kas nodēvētas par “Lielo Piecinieku”. Tām un iepriekšējā gada uzvarētājvalstij (šoreiz – Zviedrija) ir garantēta automātiska vieta finālā, apejot pusfinālus.

 

 

Lai cik dīvaini tas nešķistu, Eirovīzijā startē arī Austrālija (pirmo reizi uzstājās 2015. gadā viesu statusā, iegūstot 5. vietu), taču arī šī valsts ir EBU asociācijā un tāpat kā pārējie ik gadu veic savu finansiālo ieguldījumu, lai piedalītos konkursā.

 

 

Pēc Rumānijas diskvalifikācijas šogad dalībai Eirovīzijā bija gatavas 42 valstis, tostarp arī Austrālijas pārstāve Dami Im, kurai, starp citu, arī šogad bukmeikeri prognozē vietu fināla pieciniekā. Bukmeikeru prognozes 2016. gada Eirovīzijai un pārliecinoši noteiktais uzvarētājs – par to plašāk lasi ŠEIT!

 

Lai gan Rumānijai šogad dalība Eirovīzijā liegta, tu vari aplūkot un novērtēt dziesmu, ar kuru tā būtu pārstāvēta. Ovidio Anton “Moment of Silence”.

 


 

Pēc pirmā pusfināla, kas norisinājās 10. maija vakarā, diskvalifikācijas draudus saņēmusi arī Armēnijas delegācija, kura iekļuva lielajā finālā. Armēnijas dalībnieki pārkāpa Eirovīzijas karoga noteikumus pirmā pusfināla laikā, kad “grīnrūmā” plivināja ne tikai Armēnijas, bet arī strīdīgā Kalnu Karabahas reģiona karogu.

 

eirovizija-armenija

 

Armēnija saņemšot sodu, vēsta mediji. Tai varētu tikt piemērots finansiāla rakstura sods, kā arī iespējama iegūto punktu atskaitīšana. Armēnijai draud arī diskvalifikācija un izslēgšana no Eirovīzijas uz vairākiem gadiem, ja tiks konstatēti vēl kādi konkursa noteikumu pārkāpumi.

 

Kalnu Karabahas reģiona karoga plivināšana radīja aizkaitinājumu un dusmas Azerbaidžānā, kā arī apdraudēja mierīgo atmosfēru starp delegācijām, presi un faniem, kuri apmeklējuši pasākumu. Abas – gan Armēnija, gan Azerbaidžāna – kvalificējās Eirovīzijas finālam.

 

Pagājušajā nedēļā Eirovīzijas organizatori paziņoja, ka pieņemts noteikums, kas aizliedz reģionālo karogu demonstrēšanu Eirovīzijas dziesmu konkursā. Lai gan bija gaidāms, ka fani varētu neievērot šo noteikumu, neviens nedomāja, ka to pārkāps kāds no dalībniekiem tik acīmredzamā un mulsinošā veidā. Kalnu Karabaha ir iesaistīta neatrisinātā strīdā starp Armēniju un Azerbaidžānu. Reģionā dzīvo vairākums armēņu iedzīvotāju, taču tā atrodas Azerbaidžānas robežās. No 1988. – 1994. gadam tur pat šajā saistībā risinājās karš, taču pilnīgs miera izlīgums aizvien nav rasts.

 

Eirovīzijas organizatori ir cītīgi strādājuši, lai norobežotu politiku no konkursa un liktu uzsvaru tieši uz konkursu – vizuālo baudījumu un muzikālo sacensību tajā . māksliniekiem un delegācijām kopumā ir aizliegts piedalīties ar politiska rakstura dziesmām un izplatīt jebkāda veida politiskos aicinājumus u.tml.

 

Šie noteikumi kļuva arī par pamatu karstām diskusijām Lielbritānijā, jo reģionālo karogu aizliegums nozīmē arī to, ka konkursa laikā nedrīkst parādīties arī Velsas karogs, turklāt viens no šī gada Lielbritānijas pārstāvjiem – Džo Vūlfords – ir velsietis. Pēc tā noteikumi tika nedaudz “mīkstināti”, ļaujot reģiona karoga izrādīšanu gadījumā, ja no tā nācis pats dalībnieks. Tiesa – Armēniju tas šoreiz neatspēko, jo dziedātāja patiesībā ir no Vācijas.

 

No kreisās: Džo un Džeks
No kreisās: Džo un Džeiks; Lielbritānijas pārstāvji Eirovīzjā

Turklāt, aizvainojumu britos radījis arī tas, ka ir izveidots ne vien reģionu, bet pat konkrētu karogu saraksts, ko aizliegts izrādīt. Līdz ar to velsiešu un skotu karogi ierindojas līdzās teroristu grupējumu ISIS un Hamas simboliem.

 

Armēnijas dziedātāja Iveta Mukuchayan, pēc iekļūšanas finālā, preses konferencē teikusi: “Es jau gaidīju šo. Bet jūs nedrīkstat aizmirst, ka es savā sirdī pārstāvu šo valsti – savās domās, jūtās un emocijās. Manas domas ir ar manu dzimteni un vienīgais, ko es vēlos šajā saistībā – lai būtu miers starp mūsu robežām.”

 

Arī iepriekš ir bijušas dažādas situācijas Eirovīzijā. 2006. gadā īslandiešu dziedātājai draudēja diskvalifikācija, jo viņa izdziedāja rupju lamuvārdu. 2009. gadā Gruzija grasījās startēt ar dziesmu “We don’t Wanna Pui In”, kas acīmredzami tika traktēta kā maskēts uzbrukums Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Tas notika neilgi pēc Krievijas un Gruzijas konflikta, tāpēc Eirovīzijas organizatori pieprasīja mainīt dziesmas vārdus vai pašu dziesmu. Gruzija izstājās no sacensībām. 2009. gadā policija Azerbaidžānā aptaujāja 42 valstspiederīgos, kuri Eirovīzijā bija balsojuši par Armēniju. Viņiem lika paskaidrot iemeslus šādai rīcībai. Abas valstis arī bija izmantojušas savos video apslēptus vēstījumus konkurentiem, un abas saņēma brīdinājumus par šīm darbībām. Taču šī ir pirmā reize, kad atklāti tiek izrādīts karogs.

 

Diskvalificēta pirmā pusfināla laikā tika arī Krievijas žūrijas pārstāve Anastasija Stotskaja, kura ne tikai bija izveidojusi sižetu par Eirovīzijas dziesmām, kurā pirms uzstāšanās tika atklāta daļa no Nīderlandes un Armēnijas priekšnesumiem, bet arī atklājusi, ka balsos par Armēniju un aicinājusi to darīt arī citus, jo no turienes nāk viņas vīrs. Savas pārraides laikā viņa atklāja arī to, ka atņems punktus Moldovai, lai atdotu tos Nīderlandei. Lai arī Krievijas žūrija par sevi balsot nedrīkst, viņi ir spējīgi iedot punktus valstīm, kuras neapdraud viņu iespējas uzvarēt.

stotskaja
Foto:15min.lt

 

Daudzi preses centrā esošie žurnālisti un fani aicinājuši EBU ieviest lielākas sankcijas Krievijas delegācijai, piemēram, atskaitot daļu punktu vai pat diskvalificējot par šādiem žūrijas pārkāpumiem, taču tas neesot tik vienkārši, jo nav izstrādāti atbilstoši noteikumi. Atliek vien cerēt, ka pēc šī gadījuma tiks pieņemti stingrāki mēri attiecībā pret žūrijas dalībniekiem, kā arī būs iespējams stingrāk sodīt par pārkāpumiem.

 

Jādomā, ka Latvijas delegācija rūpīgi ievēros itin visus Eirovīzijas noteikumus un Justam nebūs jāsastopas ne ar vienu aizrādījumu un diskvalifikācijas draudiem. Cerēsim, ka Eirovīziju vairs neaizēnos līdzīgi gadījumi un paliks vien veselīga konkurence, kas arī Justam ļaus izbaudīt dalību konkursa finālā!

 

Turam īkšķus!

 

Sabiedrība

Photo by Sarmad Mughal from Pexels

Ekstremālais karstums beidzies: Sinoptiķi steidz ziņot, kāds laiks gaidāms turpmākajās 7 dienās

  Pēdējās dienās daudzviet bijuši pērkona negaisi, kas vietām atnesa arī ekstremālas lietusgāzes un ļoti spēcīgas...

Izskan jaunas ziņas par estrādes leģendu Laimu Vaikuli

  Svētdien, 27. jūnijā, plkst. 15:00 pēc Rīgas laika sociālajā tīklā VK.ru (Vkontakte) un sociālajā tīklā...

Līgo svētkos mīklaini pazudusi jauna sieviete, lūdz palīdzēt

  Valsts policijas Rīgas Ķengaraga iecirknis meklē bezvēsts prombūtnē esošo, 1991. gadā dzimušo Kristīni Ivanovu, kura...

Jāņos liela nelaime notikusi uz ceļa Vidzemē

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 64 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 14 cilvēki un viens gājis...

Brīdina par laiku arī piektdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi norāda, ka arī piektdien daudzviet gaidāms spēcīgs pērkona...

Izplatīts ārkārtīgi nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši sarkano brīdinājumu par spēcīgu pērkona negaisu ceturtdienas...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/llee_wu/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūnijs

  Veiksmīga diena, lai demonstrētu savas mākslinieciskās prasmes. Ja vēlies kļūt labāks un pozitīvāks, būs daudz...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūnijs

  Dienas pirmajā pusē nav ieteicam īsi izbraucieni – tie var izvērsties pārāk emocionāli negatīvā aspektā....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Iespējams, šodien nāksies krietni vien pasvīst dažādos darbos, kas radīs aizkaitināmību, līdz ar to būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

Esi piesardzīgs, jo ir skaidrs, ka šajā dienā apkārt valdīs sarkasms, kurš atsevišķos gadījumos var...
Foto:Wall321.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Zvaigznes ikvienu šajā dienā padarīs nedaudz stūrgalvīgāku un spītīgāku kā ierasts gan privātajā, gan sociālajā...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūnijs

  Šajā dienā ieteicams tomēr ļauties komunikācijai ar apkārtējiem, jo sevišķi svaigā gaisā. Esiet uzmanīgi karstumā!     Auns Auna...

Mājai un Dārzam

Photo by Sarmad Mughal from Pexels

Ekstremālais karstums beidzies: Sinoptiķi steidz ziņot, kāds laiks gaidāms turpmākajās 7 dienās

  Pēdējās dienās daudzviet bijuši pērkona negaisi, kas vietām atnesa arī ekstremālas lietusgāzes un ļoti spēcīgas...

Brīdina par laiku arī piektdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi norāda, ka arī piektdien daudzviet gaidāms spēcīgs pērkona...

Izplatīts ārkārtīgi nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši sarkano brīdinājumu par spēcīgu pērkona negaisu ceturtdienas...