Pēdējā laikā bieži dzirdēts termins – ģimenes mediācija. No vienas puses padomājot, skaidrs – tas ir process, kas notiek kopīgi visai ģimenei, taču kas patiesībā ir mediācija un, kad ir īstais laiks tai pievērsties?

Atbild Signe Knipše, krīžu un konsultāciju centra Skalbes ģimenes mediatore.

 

Vērsties pie mediatora pēc palīdzības ir nepieciešams gadījumos, kad izveidojušās lielas domstarpības ar sev tuviem cilvēkiem, kad, šķiet, nespējat rast problēmu risinājumu. Mediators var palīdzēt arī gadījumos, kad partneriem ir radusies vēlme šķirties vai ir nepieciešamība rēķināties ar kādu (piemēram, šķirto vīru), taču attiecības ir tik sliktas, ka tiešs kontakts jūsu starpā nepastāv. Šajā reizē vairāk tieši par ģimenes meditāciju – kas tā ir, kādiem nolūkiem to pielieto, kam tā ir nepieciešama un kā var palīdzēt.

 

Kas ir ģimenes mediācija un kādiem nolūkiem to pielieto?

Mediācija ir domstarpību risināšana trešās personas – mediatora – klātbūtnē. Tas ir citāds veids, kā risināt konfliktus. Alternatīva tiesām, agresijai un vardarbībai, arī klusēšanai un konfliktu nerisināšanai. Ja ģimene nonāk krīzes situācijā un problēmas pašu spēkiem nespēj atrisināt, mediācija ir viena no palīdzības iespējām. Ģimenes mediators ir profesionāli apmācīts cilvēks, kas palīdz vecākiem atrisināt domstarpības tā, lai būtu ņemtas vērā visu ģimenes locekļu intereses, bet, jo īpaši, bērnu vajadzības. Mediatora loma ir atvieglot un uzlabot komunikāciju vecāku starpā. Mediatora profesionālā ētika paredz konfidencialitāti, tāpēc mediācijā pārrunātais – netiek izpausts citiem un ievērot neitralitāti pret katru no pusēm, t.i., nenostāties kāda pusē.

 

Kam ir nepieciešama ģimenes mediācija un kā tā var palīdzēt?

Visbiežāk ģimenes mediācijas klienti ir vecāki, kuri šķiras vai ir jau šķīrušies, bet nespēj vienoties nozīmīgos jautājumos, kas skar viņu bērnu (bērna dzīvesvieta, tikšanās ar bērnu, uzturlīdzekļu jautājums u.tml.) Klienti var būt arī audžu (adoptētāju, aizbildņu u.c.) ģimenes, kurās ir neatrisināti konflikti, strīdīgi jautājumi, saistībā ar bērniem. Praksē ir bijis gadījums, kad pāris sāk mediāciju ar bāriņtiesas norīkojumu saistībā ar šķiršanās procesu, taču mediācijas laikā atklājās, ka šie cilvēki šaubās – vai viņi vēlas šķirties.

Salīdzinājumā ar domstarpību izskatīšanu tiesā, ģimenes mediācija ir vērsta uz to, lai konfliktā iesaistītie paši nonāktu līdz atrisinājumam. Nevis tiesnesis, bet paši vecāki vai iesaistītās puses pieņem lēmumu – labāko saviem bērniem un sev.

Šķiršanās, ilgstošu domstarpību laikā pieaug emocionālā spriedze. Iespējams, ka iesaistītās puses ir zaudējušas uzticību viena otrai, ieslīgušas vainošanā – tu esi tāds un tāds, tu pati tāda utt. Šāda veida saskarsmē ir grūti risināt praktiskus jautājumus, kas bērniem un arī pašiem vecākiem ir svarīgi – kas aizvedīs un sagaidīs bērnu no skolas, kā bērns pavadīs brīvdienas, kādā skolā ies utt. Veiksmīgā ģimenes mediācijā emocionālo spriedzi var mazināt un no vainošanas un apsūdzībām nonākt pie problēmu risināšanas.

 

Kā šis process notiek? Cik ilgi tā notiek?

Ģimenes meditācija notiek, brīvprātīgi piedaloties abām strīdā iesaistītajām pusēm. To var ierosināt viena no pusēm, taču ir jāpanāk, lai arī otrs piekristu. Ar to vien, ka atnāk un piedalās – domstarpības netiek atrisinātas.

Mediācijas ilgums mēdz būt atšķirīgs, parasti 6 līdz 10 sesijās puses nonāk līdz domstarpību atrisinājumam. Viena sesija ilgst vienu līdz pusotru stundu, un sesijas notiek katru vai katru otro nedēļu.

Sesiju skaits un biežums ir atkarīgs no konflikta situācijas un citiem aspektiem, piemēram, partneru attieksmes pret situāciju, kādā psihoemocionālā stāvoklī atrodas bērni un citiem apstākļiem.

Ja mediācija ir bijusi veiksmīga un tās laikā tiek panākta vecāku abpusēja vienošanās par sadarbību bērnu aprūpē un audzināšanā, šo vienošanos vecāki var iesniegt bāriņtiesas vai apgabaltiesas tiesnesim, kas skata šķiršanās lietu. Vienošanos vecāki var arī paturēt tikai savai zināšanai, ja viņi tā vēlas.

 

Vai, dodoties uz ģimenes meditāciju, ir kā īpaši tam jāsagatavojas? Kas jāņem līdzi?

Nākot uz ģimenes mediāciju vēlams pārdomāt, ko šajā procesā vēlaties atrisināt. Līdzi nekas nav jāņem.

Uz ko jāsagatavojas? Uz vairākām tikšanās reizēm, uz konstruktīvu risinājumu piedāvājumiem, uz bērna interesēm. Būtu labi, pārdomāt savu pozīciju svarīgajos jautājumos – ko vēlaties panākt, kāds būtu labākais risinājums bērnam.

 

Latvijā darbojas diezgan daudz profesionālu mediatoru, atliek vien atrast, pie kura vēlaties doties, lai varētu atrisināt domstarpības nekaitējot nevienai no strīdā iesaistītajām pusēm. Iespējams, izdosies pat izlīgt un turpināt veidot kvalitatīvas attiecības.

Sabiedrība

Diemžēl piektdienas rīts sācies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 4. marta plkst. 06.30 līdz 5. marta plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...
Foto:Freely.es

Anglijas latviete dzimtenē pēkšņi tiek pie lielas naudas

  Sestdien, 27. februārī, kāda kundze no Talsiem, kas patlaban dzīvo un strādā par pavāri Lielbritānijā, Simtgades loterijā...
Vilis Bukšs

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Piektdien, kā arī nedēļas nogalē daudzviet gaidāms sniegs, slapjš sniegs, brīžiem snigs stipri. Gaidāms arī...

Māte apstiprina: Midltone mazuļa gaidībās

  Priecīgas ziņas Midltonu ģimenē. Kembridžas hercogienes Keitas Midltones māsa Pipa Midltone ir otrā mazuļa gaidībās,...
Foto:Pexels.com/CC

Pirms 40 gadiem par izvarošanu notiesāts kurzemnieks aizskāris savu mazmeitu

  Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Saldus iecirknī tika saņemta informācija par to, ka kāda meitene,...

99 gadus vecais princis FIlips pārcietis sarežģītu operāciju

Lielbritānijas karalienes Elizabetes II vīrs Princis Filips (99) pēdējā laikā nav manīts sabiedrībā, tāpēc tas...

Horoskopi un Testi

Foto:Unsplash.com/Gabor Juhasz/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. marts

  Šajā laikā visām horoskopa zīmēm vairāk jāmēģina iekļauties savos plānos, lai produktīvi apmierinātu savas vajadzības....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. marts

Zīmēm, kurām pēdējā laikā bijušas grūtības ar stūrgalvību un ieslīgšanu rutīnā, šodien varētu izdoties no...
Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. marts

  Šodien vairāk laika vajadzētu pavadīt savās mājās un veltīt laiku tam, lai vairotu prieku un...

Horoskopa zīmes, kurām MARTS būs īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...
Foto:Flickr.com/Eric Lynch/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. marts

  Šodien daudziem cilvēkiem tā vien būs gaisā jūtama mīlestība. Iespējams, šodien daudzi cilvēki spēs savienoties...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. marts

  Par ļaunu nenāks piesardzība, jo īpaši, ja esi sācis domāt par jauniem projektiem. Ko vēl...

Mājai un Dārzam

Vilis Bukšs

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Piektdien, kā arī nedēļas nogalē daudzviet gaidāms sniegs, slapjš sniegs, brīžiem snigs stipri. Gaidāms arī...

Trešdien un ceturtdien rūpīgi jāvēro laiks – varēs pateikt, kāds būs rudens un nākamā ziema

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā "Twitter" kontā stāsta, kādēļ...

Sinoptiķi brīdina par apstākļiem tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par paaugstinātu ūdens līmeni daudzviet Latvijā. Februāra...