Pēdējā laikā bieži dzirdēts termins – ģimenes mediācija. No vienas puses padomājot, skaidrs – tas ir process, kas notiek kopīgi visai ģimenei, taču kas patiesībā ir mediācija un, kad ir īstais laiks tai pievērsties?

Atbild Signe Knipše, krīžu un konsultāciju centra Skalbes ģimenes mediatore.

 

Vērsties pie mediatora pēc palīdzības ir nepieciešams gadījumos, kad izveidojušās lielas domstarpības ar sev tuviem cilvēkiem, kad, šķiet, nespējat rast problēmu risinājumu. Mediators var palīdzēt arī gadījumos, kad partneriem ir radusies vēlme šķirties vai ir nepieciešamība rēķināties ar kādu (piemēram, šķirto vīru), taču attiecības ir tik sliktas, ka tiešs kontakts jūsu starpā nepastāv. Šajā reizē vairāk tieši par ģimenes meditāciju – kas tā ir, kādiem nolūkiem to pielieto, kam tā ir nepieciešama un kā var palīdzēt.

 

Kas ir ģimenes mediācija un kādiem nolūkiem to pielieto?

Mediācija ir domstarpību risināšana trešās personas – mediatora – klātbūtnē. Tas ir citāds veids, kā risināt konfliktus. Alternatīva tiesām, agresijai un vardarbībai, arī klusēšanai un konfliktu nerisināšanai. Ja ģimene nonāk krīzes situācijā un problēmas pašu spēkiem nespēj atrisināt, mediācija ir viena no palīdzības iespējām. Ģimenes mediators ir profesionāli apmācīts cilvēks, kas palīdz vecākiem atrisināt domstarpības tā, lai būtu ņemtas vērā visu ģimenes locekļu intereses, bet, jo īpaši, bērnu vajadzības. Mediatora loma ir atvieglot un uzlabot komunikāciju vecāku starpā. Mediatora profesionālā ētika paredz konfidencialitāti, tāpēc mediācijā pārrunātais – netiek izpausts citiem un ievērot neitralitāti pret katru no pusēm, t.i., nenostāties kāda pusē.

 

Kam ir nepieciešama ģimenes mediācija un kā tā var palīdzēt?

Visbiežāk ģimenes mediācijas klienti ir vecāki, kuri šķiras vai ir jau šķīrušies, bet nespēj vienoties nozīmīgos jautājumos, kas skar viņu bērnu (bērna dzīvesvieta, tikšanās ar bērnu, uzturlīdzekļu jautājums u.tml.) Klienti var būt arī audžu (adoptētāju, aizbildņu u.c.) ģimenes, kurās ir neatrisināti konflikti, strīdīgi jautājumi, saistībā ar bērniem. Praksē ir bijis gadījums, kad pāris sāk mediāciju ar bāriņtiesas norīkojumu saistībā ar šķiršanās procesu, taču mediācijas laikā atklājās, ka šie cilvēki šaubās – vai viņi vēlas šķirties.

Salīdzinājumā ar domstarpību izskatīšanu tiesā, ģimenes mediācija ir vērsta uz to, lai konfliktā iesaistītie paši nonāktu līdz atrisinājumam. Nevis tiesnesis, bet paši vecāki vai iesaistītās puses pieņem lēmumu – labāko saviem bērniem un sev.

Šķiršanās, ilgstošu domstarpību laikā pieaug emocionālā spriedze. Iespējams, ka iesaistītās puses ir zaudējušas uzticību viena otrai, ieslīgušas vainošanā – tu esi tāds un tāds, tu pati tāda utt. Šāda veida saskarsmē ir grūti risināt praktiskus jautājumus, kas bērniem un arī pašiem vecākiem ir svarīgi – kas aizvedīs un sagaidīs bērnu no skolas, kā bērns pavadīs brīvdienas, kādā skolā ies utt. Veiksmīgā ģimenes mediācijā emocionālo spriedzi var mazināt un no vainošanas un apsūdzībām nonākt pie problēmu risināšanas.

 

Kā šis process notiek? Cik ilgi tā notiek?

Ģimenes meditācija notiek, brīvprātīgi piedaloties abām strīdā iesaistītajām pusēm. To var ierosināt viena no pusēm, taču ir jāpanāk, lai arī otrs piekristu. Ar to vien, ka atnāk un piedalās – domstarpības netiek atrisinātas.

Mediācijas ilgums mēdz būt atšķirīgs, parasti 6 līdz 10 sesijās puses nonāk līdz domstarpību atrisinājumam. Viena sesija ilgst vienu līdz pusotru stundu, un sesijas notiek katru vai katru otro nedēļu.

Sesiju skaits un biežums ir atkarīgs no konflikta situācijas un citiem aspektiem, piemēram, partneru attieksmes pret situāciju, kādā psihoemocionālā stāvoklī atrodas bērni un citiem apstākļiem.

Ja mediācija ir bijusi veiksmīga un tās laikā tiek panākta vecāku abpusēja vienošanās par sadarbību bērnu aprūpē un audzināšanā, šo vienošanos vecāki var iesniegt bāriņtiesas vai apgabaltiesas tiesnesim, kas skata šķiršanās lietu. Vienošanos vecāki var arī paturēt tikai savai zināšanai, ja viņi tā vēlas.

 

Vai, dodoties uz ģimenes meditāciju, ir kā īpaši tam jāsagatavojas? Kas jāņem līdzi?

Nākot uz ģimenes mediāciju vēlams pārdomāt, ko šajā procesā vēlaties atrisināt. Līdzi nekas nav jāņem.

Uz ko jāsagatavojas? Uz vairākām tikšanās reizēm, uz konstruktīvu risinājumu piedāvājumiem, uz bērna interesēm. Būtu labi, pārdomāt savu pozīciju svarīgajos jautājumos – ko vēlaties panākt, kāds būtu labākais risinājums bērnam.

 

Latvijā darbojas diezgan daudz profesionālu mediatoru, atliek vien atrast, pie kura vēlaties doties, lai varētu atrisināt domstarpības nekaitējot nevienai no strīdā iesaistītajām pusēm. Iespējams, izdosies pat izlīgt un turpināt veidot kvalitatīvas attiecības.

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Gael Varoquaux/CC

Izplatīts brīdinājums par laiku sestdienas rītā

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem sestdienas rītā. 15.05.2021. no rīta...

Sinoptiķis Bricis komentē izskanējušo nepatīkamo prognozi vasarai – kā būs patiesībā? – VIDEO

  Brīvdienas būs siltas, bet cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Stāsta LTV...

Pēc otrā Eirovīzijas mēģinājuma Samanta Tīna neklusē – VIDEO

  Gatavojoties 65. starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa pusfinālam, Latvijas pārstāve Samanta Tīna veiksmīgi  aizvadījusi jau otro...

“Ne visi sapņi piepildās uzreiz…” Dziedātāja Aija Andrejeva izplatījusi skumju vēsti

  Aijas Andrejevas koncertu “Es iešu tālāk”, kas jau iepriekš Covid-19 pandēmijas dēļ tika pārcelts uz...

Diemžēl SPKC epidemiologi nāk klajā ar nepatīkamu ziņu

  Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 453,3* (pirms...

Ļoti nepatīkama avārija šorīt notikusi aiz Siguldas – VIDEO

  Nepatīkama avārija piektdien dienas pirmajā pusē notikusi uz Vidzemes šosejas, pie Līgatnes tilta, soctīklos vēsta...

Horoskopi un Testi

Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. maijs

  Ikviens šajā dienā jutīsies sevišķi darbīgs un mērķtiecīgs. Izmanto šīs dienas zvaigžņu stāvokli, pavadot dienu...

Horoskops: Atklāj, kas biji pagātnē un to, kas būsi nākamajā dzīvē

Vadoties pēc dzimšanas gada ir iespējams saprast, kas esi – kādas ir tavas rakstura īpašības,...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. maijs

  Ko zvaigznes sola piektdienai, 14. maijam?   Auns Auna zīmē dzimušie ir ļoti enerģiski cilvēki un, lai gan...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. maijs

Laba diena dažādu, gan ar darbu, gan personīgajām interesēm saistītu pētījumu veikšanai. Auns Auna zīmē dzimušajiem ieteicams...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. maijs

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...

Horoskops: Katras horoskopa zīmes SIEVIETES PATIESĀ seja

Astrologi apgalvo, ka zina patiesību. To, ka katrai horoskopa zīmei ir gan labās, gan sliktās...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/Gael Varoquaux/CC

Izplatīts brīdinājums par laiku sestdienas rītā

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem sestdienas rītā. 15.05.2021. no rīta...

Sinoptiķis Bricis komentē izskanējušo nepatīkamo prognozi vasarai – kā būs patiesībā? – VIDEO

  Brīvdienas būs siltas, bet cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Stāsta LTV...

Izskan jaunas ziņas par šovasar gaidāmo laiku

  Pazīstamais sinoptiķis Jānis Trallis, kura veidotās prognozes izmanto ziņu aģentūra LETA un līdz ar to...