Eiropas valstu līderi pandēmiju salīdzina ar karu. Mūsu dzīves laikā nekas tāds nav pieredzēts. Sociālā distancēšanās un karantīna būs realitāte nevis dažus mēnešus, bet, iespējams, pat pusotru gadu. Visai sabiedrībai ir jāpielāgojas jaunam dzīves modelim. Tas nebūs viegli, bet mērķis ir tā vērts – tūkstošiem dzīvību, svētdienas vakarā vēsta TV3 “Nekā personīga”.

No tiem, kas šajās dienās atgriežas Latvijā, ir atkarīgs, vai izdosies izvairīties no tā, kas notiek Itālijā, Spānijā un, visticamāk, drīzumā notiks arī citur Eiropā. Bet tiem, kas pret drošības pasākumiem attiecas ar bravūru, eksperti brīdina, ka sekas bezatbildīgai rīcībai var būt traģiskas. Labā ziņa ir tā, ka katrs sabiedrības loceklis var palīdzēt sērgas apturēšanā, ievērojot aizliegumus un vienkārši sēžot mājās.

Kopš starptautisko pasažieru pārvadājumu slēgšanas Latvija īsteno lielāko repatriācijas operāciju valsts vēsturē. Šajās dienās atgriezušies, vēl ir ceļā vai drīzumā atbrauks ap četriem tūkstošiem cilvēku.

“Kas notiks ar šiem pieciem vai cik tūkstošiem cilvēku, kas ir ieradušies nedēļas laikā. Neviens viņiem izskriet līdzi nevar nevienā valstī, kur viņi aiziet, kā viņi uzvedas. Mūsu uzdevums ir runāt, ja tie ir radinieki vai kaimiņi, vai draugi, arī ziņot policijai, ja mēs redzam, ka netiek ievēroti šie noteikumi, tātad visi tie ir mūsu uzdevumi,” saka Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā, profesors. Uga Dumpis. “Infekciju slimību epidemioloģijā ir ārkārtīgi svarīga cilvēku migrācija. Pūļi apstājušies, kaut ko gaida kopā. Ierodas mājās noguruši. Tātad tas ir skaidrs, ka šis ir milzīgs izaicinājums, tieši šī tagadējā daudzo cilvēku atgriešanās, jo, protams, lielākā daļa no viņiem nav inficēti, bet daļa no viņiem ir noteikti inficēti. Kā aptvert šo ļaužu masu, būs mūsu lielākais izaicinājums, jo neviens pagaidām īsti netiek galā ar šiem tūristiem un strādniekiem, visās valstīs tā ir tā galvenā problēma, es domāju, demokrātiskajās valstīs.”

Atbraucēji ir vieglprātīgi. To apliecina jau vairāk nekā 100 policijas fiksētie pārkāpumi. Par vīrusu nesatraucās arī Itālijā, tur Covid-19 pielīdzināja gripai. Tagad Itālijā dienā nomirst ap tūkstoti pacientu. To neprognozēja neviens. Domāja, ka Ķīnas dati nav precīzi.

“Es gan nekad nebiju optimists liels, bet es vienmēr domāju, ka ir vairāk tādu, kas pārslimo asimptomātiski vai vieglā formā, paklepo, pašņaukājas, neveic testus un ka tā mirstībai ir nevis 1%, bet kaut kur 0,3%, kas ir trīs reizes augstāka kā pie sezonālās gripas. Ka agri vai vēlu atklāsies, ka daudzi cilvēki ir pārslimojuši, daudziem cilvēkiem iestājas šī aizsardzība, iespējams. Bet izskatās diemžēl, ka tas nepiepildījās, šīs prognozes,” stāsta U. Dumpis.

Itālijā tikai pirms mēneša bija mērens saslimušo skaita kāpums. Tāds tas šobrīd ir Baltijas valstīs. Taču tas ir mānīgi.

Katrs ar koronavīrusu saslimušais aplipina vairākus cilvēkus. Katrs no aplipinātajiem vīrusu nodod tālāk. To sauc par ģeometrisko progresiju. Kā liecina zinātnieku izstrādātas datorsimulācijas, viens koronavīrusa nēsātājs pāris mēnešu laikā izraisa vairāku tūkstošu saslimšanu. No viena Ķīnā saslimušā šobrīd vīruss nonācis pie 300 tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. Līdz mēneša beigām saslimušo skaits pasaulē var būt ap miljonu, bet miruši būs jau vairāki desmiti tūkstošu.

“Ģeometriskajai progresijai ir tāda īpatnība, ka ilgu laiku tā līkne ir gandrīz plakana, un mēs pat nepamanām, ka kaut kādi notikumi attīstās un tad pēkšņi, strauji līkne maina raksturu un aiziet vertikāli gaisā. Tas ir tas negaidītais efekts, ko mēs arī Ķīnā redzējām, Itālijā redzam, kā tas notiek, un tad, kad tā līkne iet vertikāli augšā, tad to procesu apturēt ir ārkārtīgi sarežģīti,” stāsta RTU profesore Andra Blumberga.

Datorsimulācija rāda, ka lielākā ietekme uz vīrusa izplatību ir diviem faktoriem. Tam, cik stingra ir sociālā distancēšanās, un cik daudziem iedzīvotājiem testē infekciju. Vismazāk cilvēku upuru ir, ja testē maksimāli daudz cilvēku un inficētie ievēro stingru karantīnu.

“Mani kolēģi ASV ir uztaisījuši modeli, kas pieejams arī internetā, ko katrs paskatīties un paeksperimentēt ar cipariem, redzēt, kā mainās tā uzvedība. Viņi piedāvā četrus scenārijus, ko paskatīties detaļās: ja nedara neko, kā notikumi attīstās… Viņu stimulē tādu hipotētisku pilsētu, kurā dzīvo miljons iedzīvotāju, tas tā kā bišķiņ lielāka par Rīgu. Ja nedara pilnīgi neko, kā tas vīruss aiziet, ja dara tikai karantīnas pasākumus un testē tikai tos, kuri jau ir slimi, tā kā Latvijā līdzīgi, un tad vēl tāds pasākums, kad testē arī visus tos, kas bijuši jel kādā kontaktā ar tiem, kas jau ir zināmi, ka ir slimi, un pēdējais, ka ir karantīna kopā ar visu testēšanu, līdzīgi kā tas ir Korejā. Tie rezultāti ir interesanti,” norāda profesore. “Protams, tas galējais variants, kad nekontrolē neko, tad ir ļoti daudz saslimušo un ļoti daudz mirušo. Otrā galā, kur visas šīs lietas ir kopā, faktiski uz nulli  to visu var noturēt, ja visi sēž mājās un visus mēs esam notestējuši. Un tad ir interesanti, ka tā karantīnā viena pati un testēšana tiem, kurus mēs zinām, efekts nav tik liels kā tad, ja testē tos, kuri ir bijuši kontaktā, kuri reāli varbūt nēsātāji, bet kuri varbūt paši nemaz nesaslims un tas dod krietni lielāku efektu. Tas ir jautājums par kapacitāti, cik vispār ir testēšanas kapacitāte.”

Tātad jāpanāk, lai cilvēki mazāk tiekas, un laboratorijā jāpārbauda pēc iespējas vairāk iedzīvotāju. To Itālijā saprata pārāk vēlu. Tagad plašu iedzīvotāju testēšanu piemēro Dienvidkoreja, kam vīrusu izdevies ierobežot. Līdzīgu taktiku izvēlējusies Vācija. Arī Latvija testē arvien vairāk.

“Tā ir arī mūsu priekšrocība, ka pie mums epidēmija sākās, varētu teikt, vēlāk. Mēs jau zinām par zālēm šo to, ka diemžēl viņas nestrādā, bet arī labi, nevis dod zāles, kuras nestrādā. Mēs zinām par testiem, par problēmu testēšanām, mēs zinām arī, kas strādā no tām sabiedrības ierobežošanas lietām, kas īsti nestrādā, tātad mēs tiešām tādā ārprātīgā tempā mēģinām mācīties no citu valstu kļūdām,” stāsta Dumpis, un piemetina: “Mēs iesim distancēšanās virzienā. Nav jau īsti citu… Diagnostika, ja ir zāles, tad ir pavisam labi – ātra diagnostika, zāles, tas būtu ideāls risinājums. Tikko ir temperatūra, uzreiz tests un tabletes. Tā revolūcija būtu, bet kamēr, kamēr nekā tāda nav un mums būs jāsēž vairāk mājās.”

Baidoties par ekonomikas nogremdēšanu, Lielbritānija un Nīderlande ar pulcēšanās ierobežošanu kavējās. Taču tagad arī tur slēgtas skolas un restorāni. Eiropā vēl tikai Zviedrija neierobežo cilvēku pulcēšanos. Politiķi to sauc par pūļa imunitātes veidošanas stratēģiju. 

“Mums būs jāmācās dzīvot savādāk, jo tās teorijas par to, ka 70% cilvēku tagad pārslimos vai 50% un mēs viss būs kārtībā… Es neticu, ka mēs jebkad varētu pieņemt ideju, ka nomirs 10 tūkstoši cilvēku dažos mēnešos, lai mēs iegūtu kaut kādu tur dabisko pūļa imunitāti. Šāda metode, es nekad neesmu viņu izpratis. Es domāju, ka tā ir ne tikai ciniska, bet arī nepārdomāta, jo nav arī skaidrs, cik tā imunitāte būs ilga un vai viņa vispār būs, jo tā nav darīšana, piemēram, ar gripu, slimību, ko mēs pazīstam,” brīdina profesors Dumpis.

Epidemiologu aprēķini liecina: tādas rīcības gadījumā izraisīto nāves gadījumu skaits būtu pielīdzināms vidējas Latvijas pilsētas iedzīvotāju skaitam. 

“Vienkāršs aprēķins, 50% cilvēku saslimst, 1% no viņiem nomirst. Tas 10 000 cilvēku dažu mēnešu laikā, tā nu tas galīgi nav scenārijs, uz ko mēs varētu būt gatavi. Vai zāles vai vakcīna, vai labāka izpratne par transmisiju, ko mēs varam darīt, ko mēs nevaram, tātad, kas tiešām mūs apdraud un kādas lietas mēs tomēr varam atļauties darīt. Un, protams, lēnā garā arī liela daļa cilvēku var pārslimot, mēs nesasniedzam šādu… Mēs iemācamies aizsargāt riska grupas, tātad vecus cilvēkus, labāk, pēc iespējas, ka viņi tiek ārā, bet viņiem ir kaut kādā veidā pārtika piegādāta, vai viņi mazāk komunicē, tātad tas būs milzīgs izaicinājums, kādā veidā šo riska grupu aizsargāt. Bet es domāju, ka tā mums būs jādara, jo mēs nevaram atļauties kaut kādus eksperimentus ar Latvijas tautu. Pat vairāk, ja galīgi, tad es teiktu, 20 tūkstoši cilvēku nāve. Ja ir slikta veselības aprūpe, nepieejama, tad ir 2% mirstība un pat augstāka,” drūmākos scenārijus iezīmē infektologs.

Ļaunāko scenāriju mediķi un eksperti negrasās pieļaut. Taču Igaunijā vīruss jau izplatās nekontrolēti. Lietuvā ir bažas, ka saslimis mediķis aplipinājis kādas slimnīcas pacientus. Arī Latvija gatavojas nākamajai fāzei – tam, ka vīruss jau cirkulē sabiedrībā.

“Tāpēc mēs izmainījām mūsu stratēģiju, pielāgojām situācijas attīstībai. Mēs izmeklēsim ne tikai cilvēkus, kas bija ārzemēs, ne tikai ļoti smagus stacionāros pacientus, bet izmeklēsim gan medicīnas darbiniekus tāpēc, ka viņi kontaktējas ar vairākiem, un, ja viņiem parādās simptomi, tas varētu būt indikators, ka  infekcija izplatās. Mēs pārbaudīsim pneimonijas pacientus, kuri hospitalizēti, mēs pārbaudīsim kritiskās infrastruktūras darbiniekus, piemēram, robežsargi, kam tie kontakti lielāki, vai policijas darbinieki,” saka SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Lai pasargātu sirmgalvjus un vājākos, pansionāti un slimnīcas strādā karantīnas režīmā. Izplatības bremzēšanai visā valstī turpinās pulcēšanās aizliegumi un slēgtas mācību iestādes. Bet cīņu ar vīrusu nevar uzvarēt, ja iedzīvotāji noteikumus neievēros. 

“Domāsim par to, ka slimību mēs varam apturēt valstī, ja mēs ievērosim elementārus pasākumus, ko mēs iesakām ievērot. Distancēšanās, neiet sabiedriskās ietās bez vajadzības. Būdams slims, neko neapmeklēt, palikt mājās,” piebilst SPKC speciālists.

Dumpis piebilst: “Daudzi to sauc par karu, un es domāju, ka tas ir karš. Un karš ir tāda visu kopēja lieta.  Vieni karo, citi atbalsta aiz frontes, citi līdzi jūt un cieš, un panes grūtības, kamēr citi karo frontē, un tas ir jāsaprot, ka tas būs tā, ka visi cietīs no šī pasākuma. Tas nepaies garām vienai ģimenei.”

“Tā ir ārkārtas situācija, bet ja varbūt agrākos laikos cilvēki tika aicināti doties karā, tad tagad mēs aicinām cilvēkus nedoties uz pulcēšanās vietām. Mēs aicinām cilvēkus labāk pasēdēt vakarā mājās, nekā izietu ārā, protams, iziet svaigā gaisā. Tā ir viena lieta. Bet neapmeklēsim nevajadzīgi iestādes, kur mums nav tieši jābūt, un arī uz pārtikas veikaliem tāpat mēs visi ejam, un mēs visi iesim, bet, ja mēs ievērojam atstarpes, ja mēs to nedarām visi vienlaikus, bet tā pamīšus, ja tirgotāji ir apzinīgi un nelaiž iekšā vairāk cilvēku nekā viņiem pēc reglamenti ir noteikts, tad mēs būsim maksimāli pasargāti,” norāda premjers Krišjānis Kariņš.

Ekspertiem nav šaubu, ka Covid-19 pasaulē prasīs miljoniem dzīvību. Pat Eiropas valstu attīstītā veselības aprūpe ar to nespēj tikt galā. Mēs katrs esam daļa vīrusa ģeometriskajā progresijā un varam ietekmēt, cik daudzus cilvēkus tas inficēs.

Sabiedrība

Foto:Latloto.lv

Oficiāli: Vakcinācijas loterijā varēs laimēt 100 000 eiro

  Latvijā tiks rīkota Vakcinācijas loterija ar iespēju laimēt no 100 līdz pat 100 000 eiro. Pretendēt...

Ceturtdienas vakarā ļoti smaga avārija piedzīvota Ozolnieku pusē – VIDEO

  Smaga avārija ceturtdienas vakarā piedzīvota Ozolnieku pusē, vēsta aculiecinieki vietnē breaking.lv. Pēc aculiecinieku vārdiem autovadītājs nesavaldīja...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Septiņi glābēji cietuši, četri slimnīcā. Rīgā dzēsts milzīgs ugunsgrēks – VIDEO

  Paaugstinātas bīstamības ugunsgrēkā, kas šorīt izcēlās Rīgā, Rumbulas apkaimē, cietuši septiņi ugunsdzēsēji. Četri no viņiem...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Pašizolācijā Tokijā nonākuši četri Latvijas Televīzijas darbinieki – kā tas ietekmēs spēļu atspoguļošanu?

  Četru Latvijas Televīzijas darbinieku nonākšana pašizolācijā olimpisko spēļu atspoguļošanu būtiski neietekmēs, jo visiem nodrošināta iespēja...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 31. jūlijs

  Šī diena piemērota dažāda veida ceļojumiem - vislabāk, uz tādām vietām, kur nav būts. Ja...
Foto:Unsplash.com/Andrew Branch/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. jūlijs

  Šī diena būs kā radīta tam, lai tu varētu izteikties - nepalaid to garām. Saki...
Foto:Wallpapersas.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. jūlijs

  Šodien pieņemtie lēmumi būs balstīti uz katra paša domām un viedokli. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. jūlijs

  Šodien pacenties pievērst vairāk uzmanības cilvēkiem, kuri ir no zemāka sociālā slāņa. Iespējams, kāds meklēs...
Foto:Flickr.com/Maria Eklind/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūlijs

  Politiskā situācija darbā var kļūt diezgan saspringta. Mēģini būt lietas kursā par to, kas ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūlijs

  Šodien pievērs uzmanību savai veselībai. Ēd veselīgāk, pat, ja iepriekš tev trūka iniciatīvas, nu ir...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās stundās gaidāmajiem laika...