Lielbritānijas Iekšlietu ministrija (Home Office) brīdina latviešus uzmanīties no krāpniekiem, kas par maksu piedāvā nokārtot “pēc-Brexit” pastāvīgā iedzīvotāja statusu jeb “settled-status”. Viņi lielākoties reklamējas sociālajos tīklos, sevišķi mērķējot uz tautiešiem, kam ir sliktas angļu valodas zināšanas, vēsta LNT Ziņas.

Lai iegūtu pēc iespējas vairāk lētticīgo, blēži cenšas īpaši iebiedēt, ka, nepiesakoties statusam, nedrīkstēs strādāt, būs problēmas ar īres līgumu noslēgšanu, zaudēs sociālekonomiskos labumus un pat tiks izraidīti no Lielbritānijas.

Pēdējo nedēļu laikā šādu krāpnieku upuri – Latvijas valsts piederīgie – arvien biežāk vērsušies pēc palīdzības pie Ineses Asermanes, kura ir Lielbritānijas Iekšlietu ministrijas piesaistītā konsultante.

“Kompānijas ir izdarījušas tikai mazu daļiņu, paņēmušas no cilvēkiem komisijas maksu par šo pakalpojumu, bet statuss līdz galam tā arī nav noformēts. Cilvēki vēršas pie mums, un tad mēs liekam “ielāpus” statusa reģistrēšanās pabeigšanai,” saka Asermane.

Pēc britu Iekšlietu ministrijas konsultantes teiktā, pastāvīgā statusa nelicencētie kārtotāji prasa vidēji 50 britu mārciņas, un tie ir gan pašu tautieši, gan lietuvieši, poļi un briti: “Viņi ir iztērējuši 50 mārciņas, bet tāpat pakalpojums nav līdz galam veikts. Kompānijas, kas prasa par to naudu, nav tiesību veikt šo pakalpojumu, jo tam ir vajadzīga atsevišķa licence, atļauja. Šis pakalpojums ir valsts pasūtījums, un tam ir jābūt bez maksas.”

Un šādu bezmaksas palīdzību britu Iekšlietu ministrijas uzdevumā veic Inese Asermane. Viņa rīko izbraukuma sesijas Anglijas vidienē – Pīterboro, Birmingemā, Koventrijā, Visbīčā, Kingslīnā un citviet – brauc pie tautiešiem mājās viņiem izdevīgos laikos. Pēdējos mēnešos sastop latviešus pat Anglijas bezpajumtnieku patversmēs.

“Ir bezpajumtnieki – nonākuši uz ielas, pie kuriem es vienu reizi nedēļā divas stundas esmu šādā patversmē, kurā es nodarbojos ne tikai ar “settled-status” pildīšanu, bet arī palīdzu rakstīt CV un ar tulkošanas darbiem,” saka Asermane.

Lai arī Brexit ir piešķirts pagarinājums līdz janvārim, taču nav pagarināts “Brexit” pārejas perioda termiņš – 2020.gada 31.decembris, kad beidzas pieteikšanās obligātajam statusam. Tāpēc Latvijas Ārlietu ministrija aicina tautiešus emigrācijā aktīvi turpināt tam reģistrēties, ja nodzīvotu jau 5 gadi, vai arī pieteikties pagaidu statusam (“pre-settlement”)­­, ja Lielbritānijā pavadīts mazāks laiks.

“Ir jāņem vērā, ka nav pagarinājuma pārejas periodam. Lai vai kurā brīdī notiktu Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības, pārejas periods tiek paredzēts līdz nākamā gada beigām. Tas nozīmē, ka to neviens nav pagarinājis, un ar šīm sekām būs jārēķinās visiem,” LNT Ziņām precizēja Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pēdējā pieejamā statistika liecina, ka līdz septembrim obligātajiem statusam Lielbritānijā reģistrējušies 58 tūkstoši Latvijas valsts piederīgo. Britu Iekšlietu ministrijas konsultantes Ineses Asermanes informācijas liecina, ka aktivitāte pamatīgi kāpusi oktobrī, kad bija gaidāms “Brexit”. Jaunākā statistika būs publicēta 14.novembrī.

Sabiedrība

Spontāns lēmums Lielvārdes benzīntankā jaunu pāri atstāj trīcošām rokām

  Spontāniem lēmumiem mēdz būt dažādi iznākumi. Kādai sievietei no Ogres lēmums par vairāku loterijas biļešu...

Ļoti smaga avārija pēcpusdienā notikusi uz Rīgas apvedceļa – VIDEO

  Diemžēl ļoti smaga avārija piektdienas pēcpusdienā notikusi uz Rīgas apvedceļa, ziņo aculiecinieki vietnē "Sadursme". "Apvedceļā starp...

Pirms Jaunā gada no mājām izgājis Roberts… Aizvien nav pārnācis

  Pagājušā gada decembra beigās Rēzeknes pagastā, Miglinieku ciematā, pazuda 62 gadus vecais Roberts Znotiņš. Pēc...

Horoskopi un Testi

Foto:Pixabay.com/Spiritze/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. janvāris

  Šodien veiksmīgi spēsi darīt visu, lai palielinātu savu ietekmi dažādās jomās un uzlabotu reputāciju. Būs...
Foto:Flickr.com/Alvin Smith/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. janvāris

  Šodien ļoti svarīgi būs spēt rast harmoniju ar sevi. Tava spēja radīt iekšējo līdzsvaru un...
Foto:Flickr.com/Bousure/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. janvāris

  Planētas ir izvietojušās tā, ka kopumā veido diezgan pozitīvu tendenci. Šodien veiksmīga būs dažāda veida...

Mājai un Dārzam

coolwallpapers.org

Turpmākajā nedēļā sagaidīsim nelielu salu un sniegu, tomēr ir arī nepatīkama ziņa

  Brīvdienās Latvijas teritorijā pastiprināsies anticiklona ziemeļu daļas ietekme, līdz ar to laiks būs nedaudz vēsāks...

Kāds laiks mūs sagaida februārī? Vai beidzot klāt ziema? Stāsta Toms Bricis

  Sinoptiķis Toms Bricis LTV raidījumā "Rīta Panorāma" stāsta par februārī gaidāmo laiku. Kā jau šoziem ierasts,...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par laiku trešdien. 22.01.2020. dienas vidū...