Terminus siltumnīcas efekts un globālā sasilšana pēdējo gadu laikā dzirdam arvien biežāk, bet vai tu zini, ko šīs problēmas mazināšanai vari darīt savā mājoklī?

Kā rodas siltumnīcas efekts?

Saules enerģija sasilda zemes virsmu, un, pieaugot temperatūrai, siltums tiek atstarots atpakaļ atmosfērā – infrasarkanās enerģijas veidā. Daļu tās atmosfērā absorbē siltumnīcas gāzes, kas būtiski ietekmē Zemes gaisa temperatūru. Atmosfēra darbojas līdzīgi kā siltumnīcas sienas, ielaižot gaismu un absorbējot izejošo enerģiju, saglabājot siltumu iekšpusē – šis process tad arī tiek dēvēts par siltumnīcas efektu. Cilvēku saimnieciskās darbības palielina šo gāzu, īpaši:  oglekļa dioksīda, metāna un slāpekļa oksīda daudzumu atmosfērā, pastiprinot šo dabisko efektu, izraisot globālo sasilšanu jeb Zemes atmosfēras un okeāna ūdeņu vidējās temperatūras strauju pieaugumu kopš 20. gadsimta vidus.

Vidējā gaisa temperatūra pēdējos 100 gados ir palielinājusies par nepilnu 10C, kādam tas var šķist neievērojami, taču vides speciālisti uzsver, ka pašreizējās klimata izmaiņas apmēru un ātruma ziņā pārspēj iepriekšējās dabiskās svārstības, kas novērotas tūkstošgadē.

 

Pasākumi siltumnīcas efekta gāzu emisijas samazināšanai jeb ko vari darīt tieši TU:

 • Pērc Latvijā audzētus produktus! Pašsaprotami, gan tāpēc, ka jāatbalsta vietējie tirgotāji, gan tādu iemeslu dēļ, ka importējot šīs preces pie mums ceļo tūkstošiem kilometrus un to pārstāde, iepakošana, kā arī jau minētā transportēšana ir enerģijas patērēšana.

 • Ēd mazāk gaļas! Dzīvnieku audzēšana kaušanai ir daudz lielāka enerģijas un ūdens patērēšana nekā graudu vai dārzeņu kultivēšana.

 • Vairāk pārvietojies kājām vai brauc ar velosipēdu! Jo tas, kas ir labi apkārtējai videi, pozitīvi ietekmēs arī tavu veselību!

 • Brauc gudri! Ja nevari atteikties no automašīnas izmantošanas, lieto degvielu taupošus, tātad – ekonomiskākus spēkratus.

 • Esi inovatīva un atbalsti enerģijas taupības pasākumus! Nozīmīgs veids, kā novērst globālo sasilšanu, ir efektīvu elektroierīču izmantošana, jo, piemēram, novecojušas, vecmodīgas veļas mašīnas patērē pat divas reizes vairāk enerģijas nekā modernāki un ekonomiskāki modeļi. Tas pats attiecas uz ledusskapjiem, elektriskajiem veļas žāvētājiem, trauku mazgājamajām mašīnām un ūdens sildītājiem. Uzsākot modernāku ierīču lietošanu, tai skaitā energoekonomiskajām spuldzēm un regulējamiem termostatiem, ietaupīsi aptuveni 4 – 5 tonnas CO2 izmešu gadā.

 • Lieto ekonomiskās spuldzes! Aizstāj visvairāk lietotās gaismas ķermeņu spuldzes pret ekonomiskajām – tā nodrošinot tikpat vai vēl spilgtāku apgaismojumu, ģenerējot mazāk siltuma un izmantojot mazāk enerģijas. Šādi ietaupīsi gan naudu, gan palīdzēsi apkārtējai videi.

 • Lieto ūdeni efektīvi! Tā taupīšana samazina globālo sasilšanu!

 • Apsver kā vēl vari taupīt enerģiju savā mājoklī! Piemēram, pārliecinies, ka dodoties prom no mājām: televizors, dators un radio ir izslēgts.  Pilnībā atvieno šīs ierīces no elektrības padeves.

 • Domā zaļi! Piemēram, cik vien iespējams izmanto videokonferences nevis brauc uz tikšanos ar auto.

 • Siltini savu mājokli! Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašniekiem vai to pilnvarotai personai ar Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) atbalstu iespējama līdzfinansējuma piesaiste mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanai, lai nodrošinātu energoresursu efektīvu izmantošanu. Atbalsta intensitāte ir līdz 50% vai līdz 60%, ja vismaz 10% no daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem ir noteikts maznodrošinātas personas statuss.

 • Rūpējies par tehnikas stāvokli! Apkure un dzesēšana iekārtu izmantošana mājās veido gandrīz pusi no elektrības rēķina. Lai samazinātu šīs izmaksas, piemēram, regulāri maini gaisa filtrus, pareizi izmanto termostatu. Ja vien tas ir iespējams, nomaini novecojušas mājas apkures un dzesēšanas sistēmas, kas palīdz apkārtējai videi, gan ietaupa kaudzi naudas.

 • Lieto priekšmetus no otrreiz pārstrādātiem izejmateriāliem! Šādi palīdzēsi saglabāt enerģiju, samazināt piesārņojumu un siltumnīcas efekta gāzu emisiju no resursu ieguvēm, ražotnēm un iznīcināšanas vietām. Tāpēc šķiro atkritumus, nodod makulatūru utt. Tāpat dārzā veido kompostu, kas būs ne tikai labs mēslojums augiem, bet arī veids kā samazināt atkritumu apjomu un pastarpināti – gāzu emisiju;

 • Izpēti informāciju par atjaunojamās enerģijas attīstības iespējām Latvijā! Tas ir dabiski atjaunojas un neizsmeļams jaudas avots. Galvenie piemēri:

–          saules starojuma enerģija – saules paneļi uztver saules gaismu, lai no tās ražotu siltumu un elektrību;

–          vēja enerģija – ar vēja ģeneratoru palīdzību tā spēks tiek pārvērsts elektrībā;

–         biomasas enerģija – tā rodas fizisko vai bioloģisko procesu rezultātā, augiem sadegot vai sapūstot. Siltumā un elektrībā biomasa enerģiju pārveido speciāli        projektētās spēkstacijās;

–         Hidroenerģija – tekošu ūdeņu spēks tiek pārvērsts elektrībā ar turbīnu palīdzību;

–         Ģeotermālā enerģija – tā ir pieejama zemes dziļākajos slāņos, to iegūst kā siltuma avotu;

–         Viļņu enerģija – to rada jūru un okeānu paisuma – bēguma procesi.

 • Saimieko mežā gudri, to tas ir dabas plaušas. Slikta mežsaimniecības prakse atbrīvo lielu apjomu siltumnīcas efekta gāzu piesārņojumu, savukārt, pastāvīga un ilgtspējīga mežkopības prakse var mazināt globālās sasilšanas gāzu emisiju un aizsargāt bioloģisko daudzveidību.

 • Iedvesmo citus dzīvot zaļāk! Pastāsti ģimenei un draugiem par enerģijas taupīšanas pasākumu nepieciešamību mūsu apkārtējās vides labā,  šādi samazinot gāzu emisiju un gaisa piesārņojumu. Tikai kopā mēs varam paveikt vairāk!

 

Apdomā šos bengāliešu dzejnieka Rabindranata Tagores vārdus:  „Ar sitieniem no zemes var iegūt tikai putekļus, nevis ražu.”

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Alex de Haas/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī un no rīta

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz trešdienas...

Latviešu politiķis: “zaļā sertifikāta” ideja sevi izsmēlusi, jo rada viltus drošības sajūtu

  “Šobrīd arvien vairāk ir skaidrs, ka ar Covid-19 slimo gan vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki. Tāpēc...

Pēdējā laika sliktākā Covid-19 statistika; miruši vēl 7 cilvēki

  Otrdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāts 2241 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, bet miruši vēl...

“Es sapratu, ka mirstu…” Latvijā populārs mūziķis kovidu izslimojis ļoti smagi

  Izdevuma "Kas jauns" 11.-17. janvāra numurā ar savu pieredzi dalās mūziķis un producents Kaspars Ansons,...

Nopietnu negadījumu nofilmē Ventspilī – VIDEO

  Vietnē "Sadursme" publiskots video, kurā redzama nopietna avārija, kas sestdien notika Ventspilī, Talsu ielā. Diennakts tumšajā...
Foto:Flickr.com/Jürgen Mangelsdorf/CC

Diemžēl liela nelaime šonakt notikusi Rīgā

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 10. janvāra plkst. 06.30 līdz 11.janvārim plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. janvāris

  Šī diena nebūs piemērota lielu lēmumu pieņemšanai un milzīgam enerģijas patēriņam. Pat normāla fiziskā piepūle...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. janvāris

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...
Foto:Flickr.com/Sean/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. janvāris

  Šodien iespējams pašapziņas trūkums un nav izslēgts, ka radīsies dažādi iekšējie konflikti. Varētu būt grūti...
Foto:Nature.desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. janvāris

  Šī diena kopumā būs dažādu emociju piepildīta - gan interesanta, gan garlaicīga, satraukumu un vienaldzības...
Foto:Flickr.com/photogramma1/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 10.-16. janvāris

  Vēl viena nedēļa aiz muguras un jauna klāt, tās mainās strauji, gadam atkal ritot uz...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 9. janvāris

  Šī diena var radīt emocionālu diskomfortu, jo priekšā gada pirmā pilnā darba nedēļa. Lai arī...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/Alex de Haas/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī un no rīta

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz trešdienas...

Kad beigsies bargais sals un kas notiks tālāk? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis

  Brīvdienās Kurzemi piemeklēja stipra snigšana - dažviet Ziemeļkurzemē vakar sniega kārta bija ap 40 centimetriem....

Tuvākajās dienās laiks pilnībā mainīsies – zināma prognoze visai nedēļai!

  Tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstāka gaisa masa - vietām naktīs termometra stabiņš noslīdēs pat līdz...