Terminus siltumnīcas efekts un globālā sasilšana pēdējo gadu laikā dzirdam arvien biežāk, bet vai tu zini, ko šīs problēmas mazināšanai vari darīt savā mājoklī?

Kā rodas siltumnīcas efekts?

Saules enerģija sasilda zemes virsmu, un, pieaugot temperatūrai, siltums tiek atstarots atpakaļ atmosfērā – infrasarkanās enerģijas veidā. Daļu tās atmosfērā absorbē siltumnīcas gāzes, kas būtiski ietekmē Zemes gaisa temperatūru. Atmosfēra darbojas līdzīgi kā siltumnīcas sienas, ielaižot gaismu un absorbējot izejošo enerģiju, saglabājot siltumu iekšpusē – šis process tad arī tiek dēvēts par siltumnīcas efektu. Cilvēku saimnieciskās darbības palielina šo gāzu, īpaši:  oglekļa dioksīda, metāna un slāpekļa oksīda daudzumu atmosfērā, pastiprinot šo dabisko efektu, izraisot globālo sasilšanu jeb Zemes atmosfēras un okeāna ūdeņu vidējās temperatūras strauju pieaugumu kopš 20. gadsimta vidus.

Vidējā gaisa temperatūra pēdējos 100 gados ir palielinājusies par nepilnu 10C, kādam tas var šķist neievērojami, taču vides speciālisti uzsver, ka pašreizējās klimata izmaiņas apmēru un ātruma ziņā pārspēj iepriekšējās dabiskās svārstības, kas novērotas tūkstošgadē.

 

Pasākumi siltumnīcas efekta gāzu emisijas samazināšanai jeb ko vari darīt tieši TU:

 • Pērc Latvijā audzētus produktus! Pašsaprotami, gan tāpēc, ka jāatbalsta vietējie tirgotāji, gan tādu iemeslu dēļ, ka importējot šīs preces pie mums ceļo tūkstošiem kilometrus un to pārstāde, iepakošana, kā arī jau minētā transportēšana ir enerģijas patērēšana.

 • Ēd mazāk gaļas! Dzīvnieku audzēšana kaušanai ir daudz lielāka enerģijas un ūdens patērēšana nekā graudu vai dārzeņu kultivēšana.

 • Vairāk pārvietojies kājām vai brauc ar velosipēdu! Jo tas, kas ir labi apkārtējai videi, pozitīvi ietekmēs arī tavu veselību!

 • Brauc gudri! Ja nevari atteikties no automašīnas izmantošanas, lieto degvielu taupošus, tātad – ekonomiskākus spēkratus.

 • Esi inovatīva un atbalsti enerģijas taupības pasākumus! Nozīmīgs veids, kā novērst globālo sasilšanu, ir efektīvu elektroierīču izmantošana, jo, piemēram, novecojušas, vecmodīgas veļas mašīnas patērē pat divas reizes vairāk enerģijas nekā modernāki un ekonomiskāki modeļi. Tas pats attiecas uz ledusskapjiem, elektriskajiem veļas žāvētājiem, trauku mazgājamajām mašīnām un ūdens sildītājiem. Uzsākot modernāku ierīču lietošanu, tai skaitā energoekonomiskajām spuldzēm un regulējamiem termostatiem, ietaupīsi aptuveni 4 – 5 tonnas CO2 izmešu gadā.

 • Lieto ekonomiskās spuldzes! Aizstāj visvairāk lietotās gaismas ķermeņu spuldzes pret ekonomiskajām – tā nodrošinot tikpat vai vēl spilgtāku apgaismojumu, ģenerējot mazāk siltuma un izmantojot mazāk enerģijas. Šādi ietaupīsi gan naudu, gan palīdzēsi apkārtējai videi.

 • Lieto ūdeni efektīvi! Tā taupīšana samazina globālo sasilšanu!

 • Apsver kā vēl vari taupīt enerģiju savā mājoklī! Piemēram, pārliecinies, ka dodoties prom no mājām: televizors, dators un radio ir izslēgts.  Pilnībā atvieno šīs ierīces no elektrības padeves.

 • Domā zaļi! Piemēram, cik vien iespējams izmanto videokonferences nevis brauc uz tikšanos ar auto.

 • Siltini savu mājokli! Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašniekiem vai to pilnvarotai personai ar Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) atbalstu iespējama līdzfinansējuma piesaiste mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanai, lai nodrošinātu energoresursu efektīvu izmantošanu. Atbalsta intensitāte ir līdz 50% vai līdz 60%, ja vismaz 10% no daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem ir noteikts maznodrošinātas personas statuss.

 • Rūpējies par tehnikas stāvokli! Apkure un dzesēšana iekārtu izmantošana mājās veido gandrīz pusi no elektrības rēķina. Lai samazinātu šīs izmaksas, piemēram, regulāri maini gaisa filtrus, pareizi izmanto termostatu. Ja vien tas ir iespējams, nomaini novecojušas mājas apkures un dzesēšanas sistēmas, kas palīdz apkārtējai videi, gan ietaupa kaudzi naudas.

 • Lieto priekšmetus no otrreiz pārstrādātiem izejmateriāliem! Šādi palīdzēsi saglabāt enerģiju, samazināt piesārņojumu un siltumnīcas efekta gāzu emisiju no resursu ieguvēm, ražotnēm un iznīcināšanas vietām. Tāpēc šķiro atkritumus, nodod makulatūru utt. Tāpat dārzā veido kompostu, kas būs ne tikai labs mēslojums augiem, bet arī veids kā samazināt atkritumu apjomu un pastarpināti – gāzu emisiju;

 • Izpēti informāciju par atjaunojamās enerģijas attīstības iespējām Latvijā! Tas ir dabiski atjaunojas un neizsmeļams jaudas avots. Galvenie piemēri:

–          saules starojuma enerģija – saules paneļi uztver saules gaismu, lai no tās ražotu siltumu un elektrību;

–          vēja enerģija – ar vēja ģeneratoru palīdzību tā spēks tiek pārvērsts elektrībā;

–         biomasas enerģija – tā rodas fizisko vai bioloģisko procesu rezultātā, augiem sadegot vai sapūstot. Siltumā un elektrībā biomasa enerģiju pārveido speciāli        projektētās spēkstacijās;

–         Hidroenerģija – tekošu ūdeņu spēks tiek pārvērsts elektrībā ar turbīnu palīdzību;

–         Ģeotermālā enerģija – tā ir pieejama zemes dziļākajos slāņos, to iegūst kā siltuma avotu;

–         Viļņu enerģija – to rada jūru un okeānu paisuma – bēguma procesi.

 • Saimieko mežā gudri, to tas ir dabas plaušas. Slikta mežsaimniecības prakse atbrīvo lielu apjomu siltumnīcas efekta gāzu piesārņojumu, savukārt, pastāvīga un ilgtspējīga mežkopības prakse var mazināt globālās sasilšanas gāzu emisiju un aizsargāt bioloģisko daudzveidību.

 • Iedvesmo citus dzīvot zaļāk! Pastāsti ģimenei un draugiem par enerģijas taupīšanas pasākumu nepieciešamību mūsu apkārtējās vides labā,  šādi samazinot gāzu emisiju un gaisa piesārņojumu. Tikai kopā mēs varam paveikt vairāk!

 

Apdomā šos bengāliešu dzejnieka Rabindranata Tagores vārdus:  „Ar sitieniem no zemes var iegūt tikai putekļus, nevis ražu.”

Sabiedrība

Par Kariņa attēlu publiskošanu – 500 eiro sods – VIDEO

  Datu Valsts inspekcija sodījusi personu, kura sociālajā tīklā “Facebook” publicēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa fotogrāfijas,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Kivičs pārsteidz, atklājot, kādas ir viņa prasības privātos koncertos

  Nav noslēpums, ka mūziķis Andris Kivičs ir visai pieprasīts privātās mājas ballītēs, kāzās un dažādos...

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...
Foto:Flickr.com/Carlos Andrés Reyes/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Šodien tev vajadzēs izmantot savu enerģiju, lai uzturētu sevi un apkārtējos labā, optimistiskā formā. Kādam...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...