Terminus siltumnīcas efekts un globālā sasilšana pēdējo gadu laikā dzirdam arvien biežāk, bet vai tu zini, ko šīs problēmas mazināšanai vari darīt savā mājoklī?

Kā rodas siltumnīcas efekts?

Saules enerģija sasilda zemes virsmu, un, pieaugot temperatūrai, siltums tiek atstarots atpakaļ atmosfērā – infrasarkanās enerģijas veidā. Daļu tās atmosfērā absorbē siltumnīcas gāzes, kas būtiski ietekmē Zemes gaisa temperatūru. Atmosfēra darbojas līdzīgi kā siltumnīcas sienas, ielaižot gaismu un absorbējot izejošo enerģiju, saglabājot siltumu iekšpusē – šis process tad arī tiek dēvēts par siltumnīcas efektu. Cilvēku saimnieciskās darbības palielina šo gāzu, īpaši:  oglekļa dioksīda, metāna un slāpekļa oksīda daudzumu atmosfērā, pastiprinot šo dabisko efektu, izraisot globālo sasilšanu jeb Zemes atmosfēras un okeāna ūdeņu vidējās temperatūras strauju pieaugumu kopš 20. gadsimta vidus.

Vidējā gaisa temperatūra pēdējos 100 gados ir palielinājusies par nepilnu 10C, kādam tas var šķist neievērojami, taču vides speciālisti uzsver, ka pašreizējās klimata izmaiņas apmēru un ātruma ziņā pārspēj iepriekšējās dabiskās svārstības, kas novērotas tūkstošgadē.

 

Pasākumi siltumnīcas efekta gāzu emisijas samazināšanai jeb ko vari darīt tieši TU:

 • Pērc Latvijā audzētus produktus! Pašsaprotami, gan tāpēc, ka jāatbalsta vietējie tirgotāji, gan tādu iemeslu dēļ, ka importējot šīs preces pie mums ceļo tūkstošiem kilometrus un to pārstāde, iepakošana, kā arī jau minētā transportēšana ir enerģijas patērēšana.

 • Ēd mazāk gaļas! Dzīvnieku audzēšana kaušanai ir daudz lielāka enerģijas un ūdens patērēšana nekā graudu vai dārzeņu kultivēšana.

 • Vairāk pārvietojies kājām vai brauc ar velosipēdu! Jo tas, kas ir labi apkārtējai videi, pozitīvi ietekmēs arī tavu veselību!

 • Brauc gudri! Ja nevari atteikties no automašīnas izmantošanas, lieto degvielu taupošus, tātad – ekonomiskākus spēkratus.

 • Esi inovatīva un atbalsti enerģijas taupības pasākumus! Nozīmīgs veids, kā novērst globālo sasilšanu, ir efektīvu elektroierīču izmantošana, jo, piemēram, novecojušas, vecmodīgas veļas mašīnas patērē pat divas reizes vairāk enerģijas nekā modernāki un ekonomiskāki modeļi. Tas pats attiecas uz ledusskapjiem, elektriskajiem veļas žāvētājiem, trauku mazgājamajām mašīnām un ūdens sildītājiem. Uzsākot modernāku ierīču lietošanu, tai skaitā energoekonomiskajām spuldzēm un regulējamiem termostatiem, ietaupīsi aptuveni 4 – 5 tonnas CO2 izmešu gadā.

 • Lieto ekonomiskās spuldzes! Aizstāj visvairāk lietotās gaismas ķermeņu spuldzes pret ekonomiskajām – tā nodrošinot tikpat vai vēl spilgtāku apgaismojumu, ģenerējot mazāk siltuma un izmantojot mazāk enerģijas. Šādi ietaupīsi gan naudu, gan palīdzēsi apkārtējai videi.

 • Lieto ūdeni efektīvi! Tā taupīšana samazina globālo sasilšanu!

 • Apsver kā vēl vari taupīt enerģiju savā mājoklī! Piemēram, pārliecinies, ka dodoties prom no mājām: televizors, dators un radio ir izslēgts.  Pilnībā atvieno šīs ierīces no elektrības padeves.

 • Domā zaļi! Piemēram, cik vien iespējams izmanto videokonferences nevis brauc uz tikšanos ar auto.

 • Siltini savu mājokli! Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašniekiem vai to pilnvarotai personai ar Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) atbalstu iespējama līdzfinansējuma piesaiste mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanai, lai nodrošinātu energoresursu efektīvu izmantošanu. Atbalsta intensitāte ir līdz 50% vai līdz 60%, ja vismaz 10% no daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem ir noteikts maznodrošinātas personas statuss.

 • Rūpējies par tehnikas stāvokli! Apkure un dzesēšana iekārtu izmantošana mājās veido gandrīz pusi no elektrības rēķina. Lai samazinātu šīs izmaksas, piemēram, regulāri maini gaisa filtrus, pareizi izmanto termostatu. Ja vien tas ir iespējams, nomaini novecojušas mājas apkures un dzesēšanas sistēmas, kas palīdz apkārtējai videi, gan ietaupa kaudzi naudas.

 • Lieto priekšmetus no otrreiz pārstrādātiem izejmateriāliem! Šādi palīdzēsi saglabāt enerģiju, samazināt piesārņojumu un siltumnīcas efekta gāzu emisiju no resursu ieguvēm, ražotnēm un iznīcināšanas vietām. Tāpēc šķiro atkritumus, nodod makulatūru utt. Tāpat dārzā veido kompostu, kas būs ne tikai labs mēslojums augiem, bet arī veids kā samazināt atkritumu apjomu un pastarpināti – gāzu emisiju;

 • Izpēti informāciju par atjaunojamās enerģijas attīstības iespējām Latvijā! Tas ir dabiski atjaunojas un neizsmeļams jaudas avots. Galvenie piemēri:

–          saules starojuma enerģija – saules paneļi uztver saules gaismu, lai no tās ražotu siltumu un elektrību;

–          vēja enerģija – ar vēja ģeneratoru palīdzību tā spēks tiek pārvērsts elektrībā;

–         biomasas enerģija – tā rodas fizisko vai bioloģisko procesu rezultātā, augiem sadegot vai sapūstot. Siltumā un elektrībā biomasa enerģiju pārveido speciāli        projektētās spēkstacijās;

–         Hidroenerģija – tekošu ūdeņu spēks tiek pārvērsts elektrībā ar turbīnu palīdzību;

–         Ģeotermālā enerģija – tā ir pieejama zemes dziļākajos slāņos, to iegūst kā siltuma avotu;

–         Viļņu enerģija – to rada jūru un okeānu paisuma – bēguma procesi.

 • Saimieko mežā gudri, to tas ir dabas plaušas. Slikta mežsaimniecības prakse atbrīvo lielu apjomu siltumnīcas efekta gāzu piesārņojumu, savukārt, pastāvīga un ilgtspējīga mežkopības prakse var mazināt globālās sasilšanas gāzu emisiju un aizsargāt bioloģisko daudzveidību.

 • Iedvesmo citus dzīvot zaļāk! Pastāsti ģimenei un draugiem par enerģijas taupīšanas pasākumu nepieciešamību mūsu apkārtējās vides labā,  šādi samazinot gāzu emisiju un gaisa piesārņojumu. Tikai kopā mēs varam paveikt vairāk!

 

Apdomā šos bengāliešu dzejnieka Rabindranata Tagores vārdus:  „Ar sitieniem no zemes var iegūt tikai putekļus, nevis ražu.”

Sabiedrība

Zināms cilvēks, kurš atbildīgs par lielgabala aizvākšanu Jēkabpilī; tas iemests Daugavā

  Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona....

Svētdien pavisam maz testu, teju 200 Covid-19 gadījumi un 4 mirušie, bet slimnīcās 813

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pirmdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 194 jauni...

Cik ilgi turpināsies aukstais laiks? Sinoptiķis Bricis nāk klajā ar jaunām prognozēm – VIDEO

  Lai arī marta pirmais datums Latvijā atnāca ar siltuma rekordiem, pēdējās dienas bijušas ziemīgas. Sals,...

“Apsteidzošie” lēmumi iepaliek jaunā Covid-19 paveida ienākšanai. Kam mums gatavoties?

  To, ka Latvijā ir jāapsver nopietni, apsteidzoši pasākumi, lai nepieļautu trešo Covid-19 vilni līdz ar...

Skandāls turpinās: Magones bijušais atklāj ļoti neglaimojošu informāciju

  TV zvaigznes Magones Šutovienes kādreizējais mīļotais un dēla tēvs Ventis Vītols izdevuma "Kas jauns" 23....

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Horoskopi un Testi

Foto: gopixpic.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 8. marts

  Šo dienu nedrīkst aizēnot zemapziņas satraukumi un mazvērtības kompleksi. Šai dienai vajadzētu pieiet ar maiguma...
Foto:Crafthubs.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 8.-14. marts

  Klāt jau otrā pilnā marta nedēļa. Uzzini, kādus notikumu pavērsienus tev un mīļajiem tā sagādās!   Auns Negaidīti...
Foto:E.standard.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. marts

  7. martā sadali savas prioritātes tā, lai varētu pagūt izpildīt gan savus darba pienākumus, gan...
Foto:Flickr.com/FHKE/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. marts

  Šī būs labvēlīga diena visa veida jūtu izpausmēm. Vajadzētu pievērsties arī iesāktu projektu pabeigšanai, jo...
Foto:Unsplash.com/Gabor Juhasz/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. marts

  Šajā laikā visām horoskopa zīmēm vairāk jāmēģina iekļauties savos plānos, lai produktīvi apmierinātu savas vajadzības....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. marts

Zīmēm, kurām pēdējā laikā bijušas grūtības ar stūrgalvību un ieslīgšanu rutīnā, šodien varētu izdoties no...

Mājai un Dārzam

Cik ilgi turpināsies aukstais laiks? Sinoptiķis Bricis nāk klajā ar jaunām prognozēm – VIDEO

  Lai arī marta pirmais datums Latvijā atnāca ar siltuma rekordiem, pēdējās dienas bijušas ziemīgas. Sals,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Līdztekus jau spēkā esošajiem brīdinājumiem par augstu ūdens līmeni, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra...