Mums katram mājās ir vismaz pāris virtuves dēlīši, uz kuriem griežam gaļu, dārzeņus, augļus un citus pārtikas produktus. Bet vai tev ir zināms, kā tos pareizi izvēlēties, lietot un kopt? BrīvBrīdis.lv šoreiz meklē atbildes uz šiem jautājumiem.

 

Katrā virtuvē ir vismaz viens dēlītis, taču būtu labi, ja to būtu vairāk, vismaz četri vai pieci. Agrāk populārākie bija koka dēlīši, taču pēdējā laikā tos aizvien vairāk aizstāj plastmasa. Taču bakrērijas nebaida neviena virsma – ja dēlīši netiek pienācīgi kopti, tās vairojas mežonīgā ātrumā, radot iespēju tās pārnest uz pārtiku, kas tiek griezta uz šīs pamatnes. Protams, dēlīša izvēle paliks tevis pašas ziņā, taču, ņem vērā dažus padomus par materiāliem un to kopšanu.

 

Plastmasa

Parasti tie ir vislētākie, turklāt pieejami dažādās krāsās, izmēros, un biezumos, ir pat elastīgi un plāni. Elastīgie dēlīši ir ērti lietojami, jo sagrieztos gabaliņus var iebērt teju jebkurā traukā, taču tie arī ātrāk nolietojas, jo griezuma vietas plānā materiāla dēļ strauji dilst. Cietie plastmasas dēļi ir ļoti izturīgi, turklāt, tie var kalpot arī kā paliktņi. Plastmasas dēlīši ir arī vieni no drošākajiem cīņā ar baktērijām, jo ir viegli tīrāmi un tos iespējams mazgāt arī trauku mazgājamajā mašīnā.

 

Rūdītais stikls

Tie ir ļoti skaisti, un to faktūra ir gluži kā dekors – pieejami ar dažādiem attēliem. Šīs stikla virsmas ir ļoti izturīgas (arī pret karstumu), kā arī viegli kopjamas. Taču mīnuss ir tāds, ka uz šiem dēļiem ātrāk notrulinās naži, un tie ir krietni smagāki par pārējiem.

 

Koks

Tos parasti gatavono kļavas. Mūsdienās ļoti populāri kļuvuši bambusa dēlīši, jo tie ir ļoti cieti un izturīgi pret baktērijām. Priekšrocība ir tāda, ka naži uz šiem dēļiem tik ātri nenotrulinās, kā arī neveido skaļus trokšņus, nazim atsitoties pret šo virsmu. Trūkums gan ir tāds, ka šīs ir visgrūtāk kopjamās dēlīšu virsmas, līdz ar to uz tām arī baktērijas ir visgrūtāk iznīcināmas. Koka dēlīšos viegli iespējams radīt bojājumus, tajos bieži rodas plaisas, kas ir īpaši laba augsne baktērijām.

 

Ieteikumi dēlīšu kopšanai:

  • Neatkarīgi no materiāla veida, dēlīši pēc lietošanas jāmazgā karstā ziepjūdenī, reizi pa reizei dezinficējot tos ar verdošu ūdeni.
  • Trauku mazgājamajā mašīnā stikla un koka dēļus likt nav ieteicams.
  • Pēc mazgāšanas tos rūpīgi jānožāvē un tikai tad jānovieto vietā, kur tie mājās tiek uzglabāti.
  • Ja radušies kādi bojājumi vai plaisas, labāk iegādāties jaunu griežamvirsmu, jo bojātās vietas nav iespējams pilnībā notīrīt, tāpēc tajās var iemājot daudz baktēriju.
  • Nevajadzētu izmantot vienu un to pašu dēli, lai grieztu neapstrādātu pārtiku, piemēram, jēlu gaļu un sagatavotu pārtiku. Svaigiem, neapstrādātiem produktiem vajadzētu atsevišķu dēlīti.
  • Koka griežamvirsmas ir videi un tev pašai visdraudzīgākās. Ja ēdienā nonāk skaidiņa no koka, tas nav tik kaitīgi kā gadījumā, ja ēdienā nonāks plastmasa.

 

Ja jau drīzumā plāno doties uz veikalu, lai iegādātos jaunus virtuves dēlīšus, izvēlies vismaz pamatkomplektu: vienu, kas kalpos tikai neapstrādātiem produktiem, otru dārzeņiem, trešo augļiem, ceturto sieriem un piekto citiem produktiem. Pievērs uzmanību arī tam, lai dēļi būtu dažādu izmēru. BrīvBrīdis.lv cer, ka šis ceļvedis tev noderēja.

Sabiedrība

Kašera un Jāņa kāzas Dānijā izmaksājušas bargu naudu; Kašers vairs neklusē

  Lai arī kāzas nenoliedzami ir viens no gaidītākajiem mirkļiem Kašera un Jāņa dzīvēs, puiši ir...

Ar paziņojumu klajā nācis veikalu tīkls “Rimi”

Līdz ar Līgo svētkiem ir veiktas izmaiņas Rimi veikalu darba laikos. Tāpat izmaiņas gaidāmas arī...

Sinoptiķi atjaunojuši sarkano brīdinājumu – tas ir spēkā līdz Līgo vakaram

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi atjaunoši iepriekš izplatīto sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu....

Parādās jauna informācija par laiku Līgo svētkos; precizē, kad beigsies karstums

  Sinoptiķi Toms Bricis un Jānis Trallis pavēstījuši jaunākās ziņas par tuvākajās dienās gaidāmo laiku. Kad...

Nākušas klajā jaunas ziņas par princeses Diānas nāves patiesajiem apstākļiem

Princese Diāna palika Parīzē, lai izvairītos no lielās pretreakcijas, kas radās pret viņas sauszemes mīnu...
Foto:Wallpaperhd.com

Pirms vakcīnas saņemšanas šodien Kongresu namā miris cilvēks

  "Kongresu nama vakcinācijas punktā šodien pirms vakcinācijas saņemšanas, ir miris cilvēks," pirmdien vēsta Veselības ministrijas...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

Esi piesardzīgs, jo ir skaidrs, ka šajā dienā apkārt valdīs sarkasms, kurš atsevišķos gadījumos var...
Foto:Wall321.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Zvaigznes ikvienu šajā dienā padarīs nedaudz stūrgalvīgāku un spītīgāku kā ierasts gan privātajā, gan sociālajā...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūnijs

  Šajā dienā ieteicams tomēr ļauties komunikācijai ar apkārtējiem, jo sevišķi svaigā gaisā. Esiet uzmanīgi karstumā!     Auns Auna...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. jūnijs

  Vasaras saulgrieži, Līgo vakars un Jāņu diena šonedēļ priecēs daudzus jo daudzus. Ko mums visiem...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. jūnijs

 Centies vērst skatu uz apkārt notiekošo pēc iespējas tālāk un plašāk.   Auns Auna zīmē dzimušajiem, kuri ir...
Foto:Wallshark.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. jūnijs

  Ikvienam ieteicams smelties Auniem raksturīgo entuziasmu, tomēr neaizmirst jau laikus apzināt iespējamos sarežģījumus savu plānu...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi atjaunojuši sarkano brīdinājumu – tas ir spēkā līdz Līgo vakaram

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi atjaunoši iepriekš izplatīto sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu....

Parādās jauna informācija par laiku Līgo svētkos; precizē, kad beigsies karstums

  Sinoptiķi Toms Bricis un Jānis Trallis pavēstījuši jaunākās ziņas par tuvākajās dienās gaidāmo laiku. Kad...

Vai šogad Līgo naktī gaidāmi nokrišņi?

  Tā kā Līgo svētki visbiežāk tiek svinēti svaigā gaisā un pie dabas, viens no aktuālākajiem...