Mums, cilvēkiem, ļoti nepatīk izjust emocionālu sasprindzinājumu un ar mūsu mīluļiem ir līdzīgi. BrīvBrīdis.lv nāk tev talkā, lai pastāstītu par tava mīluļa stresa pazīmēm un šīs situācijas risinājumiem, lai jūsu svētku laiks paietu mierīgi. Šoreiz mūsu uzmanības centrā ir par cilvēku labāko draugu dēvētais – suns.
Stress ir organisma atbildes reakcija uz dažādiem nelabvēlīgiem kairinātājiem, kas var būt gan ārēji – aukstums, izsalkums un skaļš troksnis, gan iekšēji – spēcīgi emocionāli pārdzīvojumi, fiziskas traumas un saslimšanas. Stresam nav tikai negatīva ietekme, jo tas dzīvniekam palīdz pilnvērtīgi augt un attīstīties, taču līdz robežai, kad tas sāk uz mūsu mīluli iedarboties negatīvi. Ilgstošs emocionāls sasprindzinājums var pilnībā izmainīt tava mājas sarga uzvedību un pat izraisīt viņa saslimšanu. Suņa stresa pakāpe atkarīga ne tikai no apkārtējiem notikumiem, bet arī no gada laika, dzīvnieka vecuma un viņa kopējā veselības stāvokļa.
SUŅA STRESA SIMPTOMI:
Netipiska uzvedība: ja suns izjūt stresu, viņš var neklausīt ierastajām komandām un visbiežāk nespēj arī koncentrēties. Mīlulis var būt vai nu netipiski kluss un izvairīties no kontakta vai gluži pretēji – īpaši uzmācīgs. Tāpat suns var atteikties no sava iecienītā ēdiena.
Pārmērīga riešana vai smilkstēšana: ja tavs mājdzīvnieks izjūt emocionālu spriedzi, viņš var būt ļoti skaļš. Tas notiek bez jebkāda iemesla un var būt ļoti apgrūtinoši gan jūsu ģimenei, gan kaimiņiem.
Elsošana: parasti suns elš, kad ir noguris no fiziskajām aktivitātēm vai viņam slāpst, taču tāda rīcība var liecināt arī par mīluļa stresu..
Trīcēšana, drebuļi un nemiers: bailes izraisa stresu, ja suns šādi reaģē, viņš ir pārlieku satraukts un par kaut ko norūpējies. Tāpat suns var būt iespiedis savu asti kājstarpē. Satraukums var izraisīt karstuma viļņus, īpaši raksturīgi tas ir kucītēm.
Destruktīva uzvedība: vairums suņu neadekvāti rīkojas, kad ir nelaimīgi un satraukti, signalizējot par savu diskomfortu vai nervozitāti pret kādu notikumu, cilvēku vai citu dzīvnieku.
Miegainība un apātija: kad sunim ir pastiprināts stress, viņš var kļūt ļoti laisks. Mājdzīvnieks it kā aizmieg, lai izvairītos no nemiera un savām bažām. Šādā situācijā viņš atsakās no jebkādām fiziskām aktivitātēm un spēlēm, pastaigām utt. Viņš pat negribīgi staigā pa māju, visticamāk ir ielīdis kādā stūrī un gulšņā tur visu dienu. Ārkārtējos gadījumos var atteikties no maltītes un ūdens.
Citi simptomi: suns var kost un skrāpēt durvis un savu guļvietu, nokārtoties iekštelpās. Tavam mīlulim iespējama ķepu svīšana, pastiprināta siekalošanās, it kā iekritušas acis un sagumusi ķermeņa poza, un nespēks. Bieža stresa pavadone ir caureja, kurā dažkārt var būt pat asiņu piejaukums, tāpat ādas un apmatojuma problēmas un ievērojams svara zudums.
KĀ PALĪDZĒT UZVEIKT ŠOS SIMPTOMUS?
-
Svētku laikā centies saglabāt suņa ierasto dienas grafiku, tas mazinās viņa stresu. Tomēr, ja nebūs iespējams pavadīt pietiekami daudz laika kopā ar viņu, mēģini sagatavot suni gaidāmajām pārmaiņām, uz brīdi atstāj viņu vienu, pakāpeniski palielinot šo laiku.
-
Neraugoties uz pirmssvētku laika trūkumu un daudzajiem darbiem, atrodi laiku ko pavadīt ar savu mīluli. Cilvēku kontakta un saskarsmes trūkums ar citiem dzīvniekiem var būt suņa stresa iemesls.
-
Ja dodies iepirkties svētkiem, atceries, ka atstāt suni vienu mašīnā nav droši! Labāk, lai viņš paliek viens mājās, savā ierastajā vidē.
-
Brīdini savus ciemiņus par noteikumiem, kas attiecas uz tavu mājdzīvnieku. Piemēram, lai viņu neaiztiek un, ejot ārā no mājas, nejauši neizlaiž laukā.
-
Ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem bīstama ir svinību pārēšanās, pārāk daudz treknu, barojošu ēdienu un saldumu! Nepārbaro savu suni! Tāpat raugi, lai tavsmīlulis neaizrijas ar dāvanu ietinamajiem papīriem, lentām vai svētku rotājumiem, jo šajā laikā tavam mīlulim var būt īpaša interese par šiem priekšmetiem.
-
Ja plāno vērienīgu ballīti, un suns jāatstāj vietā, kur nekad nav pārnakšņojis, personīgi pārliecinies par tās atmosfēru. Pārrunā ar cilvēkiem, kuri parūpēsies par tavu mīluli par visiem nosacījumiem, kas jāievēro, lai tavs mīlulis justos ērti un komfortabli. Izvairies no emocionālām atvadām, atstāj sunim viņa mīļākās rotaļlietas, kas būs daļiņa no viņa ikdienas un atbrīvos no nevēlamā stresa.
-
Neatstāj suni vietā, kur jau ir kāds mājdzīvnieks, šis tavam mīlulim būs papildus stress un pārdzīvojums. Viena no iespējām, ko ir vērts apsvērt ir dzīvnieku atstāt speciālā mājdzīvniekiem paredzētā viesnīcā.
-
Atceries, ka tavs suns neizprot, ka ir svētki un kāpēc pēkšņi viņa mājās nāk daudz cilvēku. Ļauj viņam kaut kur atpūsties klusumā, piemēram, tavā guļamistabā, kur neviens viņu netraucēs.
-
Ja jau iepriekš sunim svētkos ir bijis ārkārtīgi liels stress, īpašas bailes no salūta un viesību kņadas, konsultējies ar viņa veterinārārstu, lai apsvērtu domu par nomierinošu, īpaši dzīvniekiem domātu preparātu lietošanu šajā laikā.