Bērns izaug tik ātri, pat pārāk ātri! Vēl nesen pārbraucāt mājās no dzemdību nama, bet nu jau jāsāk domāt par bērnudārza gaitām. Tomēr daudzām no mums ir šaubas par šo jautājumu. Vainīgas ir ne tikai garās rindas uz pirmskolas izglītības iestādēm, bet arī mūsu personīgās domas – vai dārziņš maz ir vajadzīgs tavai atvasei? Un šobrīd, kad mācību gads vēl nav galā, bet nākamais nav vairs aiz kalniem, ir īstais laiks par to izlemt!

Novērtē bērna spējas: speciālisti uzskata, ka tas vai bērnam piemērotāks ir bērnudārza apmeklējums, vai palikšana mājās ar mammu vai auklīti, atkarīgs no viņa nervu sistēmas stabilitātes, spējas apgūt jaunas iemaņas un parūpēties pašam par sevi. Dzīve bērnu dārzā nozīmē – pašam ēst, saģērbties, iet uz podiņu un spēt pastāstīt par savām sajūtām, taču vai tavs bērns jau ir spējīgs to darīt patstāvīgi? Protams, ka audzinātājas un auklītes palīdz, taču vai viņu uzmanības vienlīdzīgi pietiek visiem bērniem, tas ir cits jautājums!

 

Izvērtē izvēlēto pirmskolas izglītības iestādi: liela daļa bērnu tikai iegūst no tā, ka paši par sevi prot pastāvēt un parūpēties. Tomēr būtisks nosacījums ir labu, saprotošu pedagogu atbalsts, viņu ieguldījums bērnu attīstībā. Jo, lai nu kā mums to varbūt negribētos pieņemt, arī audzinātājas ir dažādas ne tikai mūsu bērni ir ar dažādiem untumiem un iegribām. Ne vienmēr izveidojas abpusēji laba komunikācija. Šādu situāciju nedrīkst atstāt bez ievērības, jāizrunā gan ar bērnu, gan audzinātāju par problēmas iemesliem. Rūpīgi izvērtē izvēlēto pirmskolas izglītības iestādi. Ņem vērā ne tikai pedagogu un vadības stāstīto, bet arī konkrētās pirmskolas izglītības apstākļus, telpu kārtību un aprīkojumu, gaisa kvalitāti, kopējo gaisotni, veiktos drošības pasākumus un daudz ko citu! Objektīvi izvērtē visu dzirdēto par šo iestādi, pakonsultējies ar kādu no vecākiem, kuru bērns apmeklē šo bērnudārzu.

 

Konsultējies ar speciālistiem: ja šaubies – vest vai nevest bērnu dārziņā, aprunājies ar atvases pediatru, viņš spēs noteikt kā norisināsies bērna pielāgošanās laiks. Noteiks vai viņš ir emocionāli un fiziski gatavs doties uz bērnudārzu, jo tas rada lielu organisma un psihes sasprindzinājumu. Ja pediatrs vai kāds cits speciālists brīdina tevi, ka iespējams tavai atvasei būs problēmas ar adaptāciju, apsver iespēju laist viņu šajā mācību iestādē vēlāk vai meklē citas alternatīvas.

 

Bērna izjūtas un pārdzīvojumi: pierodot pie bērnu dārza vides, bērns iziet adaptācijas periodu, kam raksturīgas histērijas un kaprīzes, bailes, nervozitāte, draudus izjūta par savu drošību, bailes izdarīt kaut ko nepareizi, tikt sodītiem, pārdzīvojumi, ka vecāki neatbrauks viņiem pakaļ. Stresu rada atraušana no vecākiem, īpaši no mammas, kas nesen visu laiku bija līdzās. Tava atvase izjūt nodevību, jo pēkšņi ir iemests vidē, kurā jārīkojas citādāk nekā līdz šim mājās, ko viņš vēl nemāk.

 

Palīdzība bērnam adaptācijas periodā: pieradini viņu pie dažādām situācijām, apmeklējiet atšķirīgus kultūras pasākumus, komunicējiet ar bērniem.

  • Neapspriediet sava bērna klātbūtnē šaubas, kas attiecas uz bērnu dārzu. Viņš uzsūks sevī šīs idejas un pasniegs kā savas, sāks uztraukties un baidīties pirms laika.

  • Krietnu laiku pirms jādodas uz bērnu dārzu, pārrunājiet kas un kā tur notiks, noskaņo bērnu pozitīvi. Informē viņu, ka būs jāpaliek vienam, taču būsi viņam pakaļ.

  • Nekad neizmanto bērnu dārzu kā draudu, kā soda līdzekli, jo reiz šāda darbība dārgi atmaksāsies!

  • Saudzē bērna nervu sistēmu uzsākot bērnu dārza gaitas, rūpējies par viņa miega kvalitāti, un, jo īpaši uzturiet draudzīgas attiecības ģimenē.

 

Lasītāju viedokļi: PAR pirmskolas izglītības iestādes apmeklēšanu:

 

Jana, 4 gadīgā Artūra māmiņa: „Esmu par dārziņa apmeklēšanu, jo uzskatu, ka dēlam jau no mazām dienām jāmācās pastāvēt par sevi, komunicēt, īpašu ar bērniem, kuriem ir dažādi raksturi. Jāiemācās adaptēties dažādām dzīves situācijām, jo mēs, vecāki, nevarēsim turēt viņu siltajā azotē visu mūžu.”

Laura, 2,9 gadīgās Keitas māmiņa: „Pirms doties uz dārziņu, konsultējos ar bērnu psihologu un piekrītu viņa teiktajam, ka bērns, kurš apmeklē bērnudārzu ir gan psihiski, gan fiziski spēcīgāks, attīstītāks, es to lieliski jūtu pēc savas meitiņas izmaiņām.”

Laila, 4 gadīgā Kārļa māmiņa: „Bērnudārzs ir dēla tiešais pienākums, tāpat kā man – darbs, tas viņam jāapgūst jau no mazotnes! Vēlāk, kad būs jādodas uz skolu, neviens nejautās – ies vai neies!? Tāda nu ir tā lietu kārtība.”

 

Lasītāju viedokļi: PRET pirmskolas izglītības iestādes apmeklēšanu:

 

Līva, 2,2 gadīgās Loretas māmiņa: „Esmu PRET bērna laišanu dārziņā, jo pati esmu mājās, neplānoju strādāt 8 stundu darbadienu, jo daru darbu no mājām un tas mani ļoti apmierina. Strādāju pati pie saviem projektiem, mēģinu atrast piemērotāko un sev tīkamāko veidu, lai nopelnītu un nesteidzos meklēt darbu tikai tāpēc, lai tāds būtu. Ja pati esmu mājās un varu pieskatīt bērnu, neuzskatu, ka viņam ir jāiet dārziņā tikai tāpēc, ka visi to dara vai tāpēc, lai man būtu vairāk laika pašai sev. Tā ir kā sava veida nodevība – ak, tu man traucē ikdienā, tāpēc tagad iesi uz bērnudārzu. Turklāt, bērnudārzā bērni vairāk pakļauti dažādām vīrusu infekcijām tieši tāpēc, ka vēl ir pavisam mazi. Skolā aizejot, tik traki nav. Iespējams, lomu spēlē arī tas, ka pati neesmu gājusi bērnu dārzā…Man tāpēc nav aizkavējusies nedz attīstība, nedz jūtos kaut ko zaudējusi. Esmu tikai ieguvusi, jo varēju līdz 1. klasei dzīvot mājās, man mīļā un patīkamā vide. Ar bērniem tāpat satikos – radiem, ģimenes draugu bērniem. Nejūtos arī kā izstumta no apkārtējo komunikācijas. Ne agrāk man tas kaut ko atņēmis, ne dzīvē kopumā – vienkārši mani vecāki bija tik gudri, ka nelika man iet dārziņā, ja bija citas iespējas – tāpat pēc tam 16 gadus nācās dzīvot režīmā – skola, augstskola. Ar to pietek. Uzskatu, ja bērnam ir iespēja izbaudīt bērnību mājās – to vajag izmantot!”

Maija, 3 gadīgā Klāva māmiņa: „Mēs saskārāmies ar situāciju, ka grupiņā, kurā dēls uzsāka mācīties, neveidojās labs kontakts ar audzinātāju. Apzinos, ka, iespējams, dažbrīd mans mazais nav tas paklausīgākais, rātnākais, taču jau no paša sākuma jutām no viņas puses asāku reakciju, pat nepatiku, viņai bija izteikti mīlulīšu un man ar vīru tas nebija pieņemams. Es nevarēju palikt mājās ar dēlu, man bija jāatgriežas darbā, tāpēc pieņēmām auklīti un varu apgalvot, ka tā bija labākā izvēle, jo lai nu kā – auklīte ir labāka par sliktu audzinātāju.”

Jekaterīna, 3,5 gadīgās Sofijas māmiņa: „Mēs atteicāmies no dārziņa apmeklējuma, jo meita nepārtraukti slimoja. Sākumā uztvēru to mierīgi, taču, kad tas pārvērtās par praksi: vienu nedēļu dārziņā, otru – mājās, neizturēju. Man var apgalvot daudz ko, ka slimot maziem bērniem ir normāli, pat vēlams, man tas nešķiet normāli. Kāpēc man jāpakļauj meita augstai temperatūrai, galvassāpēm un pārdzīvojumiem? Nē, es to nedarīšu!”

 

Kā domā tu?

Sabiedrība

Brīdina par aizdomīgiem baltiem busiņiem, kuri lēni brauc pa privātmāju rajoniem – VIDEO

  Pēdējā laikā aizvien biežāk iedzīvotāji pamanījuši baltas krāsas kravas autobusus, kas izteikti lēni pārvietojas pa...

Ar paziņojumu klajā nāk leģendārā grupa “Sestā jūdze”

  Viena no visu laiku labākajām un titulētākajām latviešu kantrī muzikas grupām “Sestā jūdze”, laidusi klajā...
RUSLANS ANTROPOVS

Parādījušās jaunas ziņas par skatuves leģendu Andri Bērziņu

  Leģendārais aktieris Andris Bērziņš pagājušajā nedēļā nosvinējis 69. dzimšanas dienu, vēsta izdevuma "Privātā dzīve" 3.-9....

Sliktākās parkošanās iemaņas Latvijā? Šo VIDEO ir sāpīgi skatīties!

  Sociālajos tīklos ievietots kāds Rīgā, Iļģuciemā, nofilmēts video, kurā redzams, kā "Mazda" vadītāja vienā mirklī...
Publicitātes foto

Milzīgas pārmaiņas dziedātāja Dzintara Čīčas dzīvē

  Kā vēsta izdevuma "Privātā dzīve" 3.-9. augusta numurs, pazīstamais dziedātājs Dzintars Čīča dzīvē piedzīvojis lielas...

“Faktiski mani atlaida, jo neesmu vakcinēta.” Darbu zaudējusi pazīstama latviešu aktrise

  Kā vēsta izdevuma "Privātā dzīve" 3.-9. augusta numurs un ziņo arī tādi izdevumi kā "Kas...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...
Foto:Flickr.com/Carlos Andrés Reyes/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Šodien tev vajadzēs izmantot savu enerģiju, lai uzturētu sevi un apkārtējos labā, optimistiskā formā. Kādam...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. augusts

  Mēģini šodien atrisināt lietas, kas jau kādu laiku tev ir traucējošas. Neatstāj novārtā neko svarīgu,...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...

Izplatīts ļoti nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina par laiku naktī uz pirmdienu un dienā. 01.-02.08.2021. naktī...