Bērns izaug tik ātri, pat pārāk ātri! Vēl nesen pārbraucāt mājās no dzemdību nama, bet nu jau jāsāk domāt par bērnudārza gaitām. Tomēr daudzām no mums ir šaubas par šo jautājumu. Vainīgas ir ne tikai garās rindas uz pirmskolas izglītības iestādēm, bet arī mūsu personīgās domas – vai dārziņš maz ir vajadzīgs tavai atvasei? Un šobrīd, kad mācību gads vēl nav galā, bet nākamais nav vairs aiz kalniem, ir īstais laiks par to izlemt!

Novērtē bērna spējas: speciālisti uzskata, ka tas vai bērnam piemērotāks ir bērnudārza apmeklējums, vai palikšana mājās ar mammu vai auklīti, atkarīgs no viņa nervu sistēmas stabilitātes, spējas apgūt jaunas iemaņas un parūpēties pašam par sevi. Dzīve bērnu dārzā nozīmē – pašam ēst, saģērbties, iet uz podiņu un spēt pastāstīt par savām sajūtām, taču vai tavs bērns jau ir spējīgs to darīt patstāvīgi? Protams, ka audzinātājas un auklītes palīdz, taču vai viņu uzmanības vienlīdzīgi pietiek visiem bērniem, tas ir cits jautājums!

 

Izvērtē izvēlēto pirmskolas izglītības iestādi: liela daļa bērnu tikai iegūst no tā, ka paši par sevi prot pastāvēt un parūpēties. Tomēr būtisks nosacījums ir labu, saprotošu pedagogu atbalsts, viņu ieguldījums bērnu attīstībā. Jo, lai nu kā mums to varbūt negribētos pieņemt, arī audzinātājas ir dažādas ne tikai mūsu bērni ir ar dažādiem untumiem un iegribām. Ne vienmēr izveidojas abpusēji laba komunikācija. Šādu situāciju nedrīkst atstāt bez ievērības, jāizrunā gan ar bērnu, gan audzinātāju par problēmas iemesliem. Rūpīgi izvērtē izvēlēto pirmskolas izglītības iestādi. Ņem vērā ne tikai pedagogu un vadības stāstīto, bet arī konkrētās pirmskolas izglītības apstākļus, telpu kārtību un aprīkojumu, gaisa kvalitāti, kopējo gaisotni, veiktos drošības pasākumus un daudz ko citu! Objektīvi izvērtē visu dzirdēto par šo iestādi, pakonsultējies ar kādu no vecākiem, kuru bērns apmeklē šo bērnudārzu.

 

Konsultējies ar speciālistiem: ja šaubies – vest vai nevest bērnu dārziņā, aprunājies ar atvases pediatru, viņš spēs noteikt kā norisināsies bērna pielāgošanās laiks. Noteiks vai viņš ir emocionāli un fiziski gatavs doties uz bērnudārzu, jo tas rada lielu organisma un psihes sasprindzinājumu. Ja pediatrs vai kāds cits speciālists brīdina tevi, ka iespējams tavai atvasei būs problēmas ar adaptāciju, apsver iespēju laist viņu šajā mācību iestādē vēlāk vai meklē citas alternatīvas.

 

Bērna izjūtas un pārdzīvojumi: pierodot pie bērnu dārza vides, bērns iziet adaptācijas periodu, kam raksturīgas histērijas un kaprīzes, bailes, nervozitāte, draudus izjūta par savu drošību, bailes izdarīt kaut ko nepareizi, tikt sodītiem, pārdzīvojumi, ka vecāki neatbrauks viņiem pakaļ. Stresu rada atraušana no vecākiem, īpaši no mammas, kas nesen visu laiku bija līdzās. Tava atvase izjūt nodevību, jo pēkšņi ir iemests vidē, kurā jārīkojas citādāk nekā līdz šim mājās, ko viņš vēl nemāk.

 

Palīdzība bērnam adaptācijas periodā: pieradini viņu pie dažādām situācijām, apmeklējiet atšķirīgus kultūras pasākumus, komunicējiet ar bērniem.

  • Neapspriediet sava bērna klātbūtnē šaubas, kas attiecas uz bērnu dārzu. Viņš uzsūks sevī šīs idejas un pasniegs kā savas, sāks uztraukties un baidīties pirms laika.

  • Krietnu laiku pirms jādodas uz bērnu dārzu, pārrunājiet kas un kā tur notiks, noskaņo bērnu pozitīvi. Informē viņu, ka būs jāpaliek vienam, taču būsi viņam pakaļ.

  • Nekad neizmanto bērnu dārzu kā draudu, kā soda līdzekli, jo reiz šāda darbība dārgi atmaksāsies!

  • Saudzē bērna nervu sistēmu uzsākot bērnu dārza gaitas, rūpējies par viņa miega kvalitāti, un, jo īpaši uzturiet draudzīgas attiecības ģimenē.

 

Lasītāju viedokļi: PAR pirmskolas izglītības iestādes apmeklēšanu:

 

Jana, 4 gadīgā Artūra māmiņa: „Esmu par dārziņa apmeklēšanu, jo uzskatu, ka dēlam jau no mazām dienām jāmācās pastāvēt par sevi, komunicēt, īpašu ar bērniem, kuriem ir dažādi raksturi. Jāiemācās adaptēties dažādām dzīves situācijām, jo mēs, vecāki, nevarēsim turēt viņu siltajā azotē visu mūžu.”

Laura, 2,9 gadīgās Keitas māmiņa: „Pirms doties uz dārziņu, konsultējos ar bērnu psihologu un piekrītu viņa teiktajam, ka bērns, kurš apmeklē bērnudārzu ir gan psihiski, gan fiziski spēcīgāks, attīstītāks, es to lieliski jūtu pēc savas meitiņas izmaiņām.”

Laila, 4 gadīgā Kārļa māmiņa: „Bērnudārzs ir dēla tiešais pienākums, tāpat kā man – darbs, tas viņam jāapgūst jau no mazotnes! Vēlāk, kad būs jādodas uz skolu, neviens nejautās – ies vai neies!? Tāda nu ir tā lietu kārtība.”

 

Lasītāju viedokļi: PRET pirmskolas izglītības iestādes apmeklēšanu:

 

Līva, 2,2 gadīgās Loretas māmiņa: „Esmu PRET bērna laišanu dārziņā, jo pati esmu mājās, neplānoju strādāt 8 stundu darbadienu, jo daru darbu no mājām un tas mani ļoti apmierina. Strādāju pati pie saviem projektiem, mēģinu atrast piemērotāko un sev tīkamāko veidu, lai nopelnītu un nesteidzos meklēt darbu tikai tāpēc, lai tāds būtu. Ja pati esmu mājās un varu pieskatīt bērnu, neuzskatu, ka viņam ir jāiet dārziņā tikai tāpēc, ka visi to dara vai tāpēc, lai man būtu vairāk laika pašai sev. Tā ir kā sava veida nodevība – ak, tu man traucē ikdienā, tāpēc tagad iesi uz bērnudārzu. Turklāt, bērnudārzā bērni vairāk pakļauti dažādām vīrusu infekcijām tieši tāpēc, ka vēl ir pavisam mazi. Skolā aizejot, tik traki nav. Iespējams, lomu spēlē arī tas, ka pati neesmu gājusi bērnu dārzā…Man tāpēc nav aizkavējusies nedz attīstība, nedz jūtos kaut ko zaudējusi. Esmu tikai ieguvusi, jo varēju līdz 1. klasei dzīvot mājās, man mīļā un patīkamā vide. Ar bērniem tāpat satikos – radiem, ģimenes draugu bērniem. Nejūtos arī kā izstumta no apkārtējo komunikācijas. Ne agrāk man tas kaut ko atņēmis, ne dzīvē kopumā – vienkārši mani vecāki bija tik gudri, ka nelika man iet dārziņā, ja bija citas iespējas – tāpat pēc tam 16 gadus nācās dzīvot režīmā – skola, augstskola. Ar to pietek. Uzskatu, ja bērnam ir iespēja izbaudīt bērnību mājās – to vajag izmantot!”

Maija, 3 gadīgā Klāva māmiņa: „Mēs saskārāmies ar situāciju, ka grupiņā, kurā dēls uzsāka mācīties, neveidojās labs kontakts ar audzinātāju. Apzinos, ka, iespējams, dažbrīd mans mazais nav tas paklausīgākais, rātnākais, taču jau no paša sākuma jutām no viņas puses asāku reakciju, pat nepatiku, viņai bija izteikti mīlulīšu un man ar vīru tas nebija pieņemams. Es nevarēju palikt mājās ar dēlu, man bija jāatgriežas darbā, tāpēc pieņēmām auklīti un varu apgalvot, ka tā bija labākā izvēle, jo lai nu kā – auklīte ir labāka par sliktu audzinātāju.”

Jekaterīna, 3,5 gadīgās Sofijas māmiņa: „Mēs atteicāmies no dārziņa apmeklējuma, jo meita nepārtraukti slimoja. Sākumā uztvēru to mierīgi, taču, kad tas pārvērtās par praksi: vienu nedēļu dārziņā, otru – mājās, neizturēju. Man var apgalvot daudz ko, ka slimot maziem bērniem ir normāli, pat vēlams, man tas nešķiet normāli. Kāpēc man jāpakļauj meita augstai temperatūrai, galvassāpēm un pārdzīvojumiem? Nē, es to nedarīšu!”

 

Kā domā tu?

Sabiedrība

Izplatīts brīdinājums par laiku naktī

  Līdztekus jau spēkā esošajiem brīdinājumiem par augstu ūdens līmeni, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra...

Ceļu uzturētājam pamatīgs misēklis uz Dienvidu tilta – VIDEO

  Aculiecinieks vietnē "Sadursme" publicējis uz Dienvidu tilta Rīgā uzņemtu video, kurā redzama ceļu uzturētāju kļūda. Redzams,...

Liels notikums TV zvaigznes Magones dzīvē – VIDEO

  Liels notikums piedzīvots TV šova "Slavenības. Bez filtra" lielākās zvaigznes Magones Šutovienes dzīvē. Aizvadītās nedēļas...

Piektdien teju 600 jaunu Covid-19 gadījumu un 7 mirušie; slimnīcās 728 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sestdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 595 jauni...

Šausmīgi notikumi risinājušies daudzdzīvokļu namā Siguldā – VIDEO

  Kāda sirmgalve no Siguldas savā kāpņu telpā pie pašas dzīvokļa durvīm atradusi dēlu guļam uz...

Pēdējā laika smagākajā negadījumā Kurzemē letāls iznākums

  Piektdienas pēcpusdienā uz ceļa Tukums - Kuldīga noticis smags negadījums, kas prasījis cilvēka dzīvību. Starp Zemīti...

Horoskopi un Testi

Foto:E.standard.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. marts

  7. martā sadali savas prioritātes tā, lai varētu pagūt izpildīt gan savus darba pienākumus, gan...
Foto:Flickr.com/FHKE/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. marts

  Šī būs labvēlīga diena visa veida jūtu izpausmēm. Vajadzētu pievērsties arī iesāktu projektu pabeigšanai, jo...
Foto:Unsplash.com/Gabor Juhasz/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. marts

  Šajā laikā visām horoskopa zīmēm vairāk jāmēģina iekļauties savos plānos, lai produktīvi apmierinātu savas vajadzības....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. marts

Zīmēm, kurām pēdējā laikā bijušas grūtības ar stūrgalvību un ieslīgšanu rutīnā, šodien varētu izdoties no...
Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. marts

  Šodien vairāk laika vajadzētu pavadīt savās mājās un veltīt laiku tam, lai vairotu prieku un...

Horoskopa zīmes, kurām MARTS būs īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku naktī

  Līdztekus jau spēkā esošajiem brīdinājumiem par augstu ūdens līmeni, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra...
Vilis Bukšs

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Piektdien, kā arī nedēļas nogalē daudzviet gaidāms sniegs, slapjš sniegs, brīžiem snigs stipri. Gaidāms arī...

Trešdien un ceturtdien rūpīgi jāvēro laiks – varēs pateikt, kāds būs rudens un nākamā ziema

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā "Twitter" kontā stāsta, kādēļ...