Tā kā pēdējos gados īsta ziema ar kārtīgu sniegu ir retums, katru reizi, kad uzsnieg un piesalst, tūkstošiem pašmāju ziemas prieku cienītāju steidz uz kādu no slēpošanas trasēm un kalniem. Laiks ļaudīm ir tik dārgs, ka viņi gatavi riskēt ar veselību, lai tikai ātrāk nostātos kalna galā un uz dēļa vai slēpēm trauktos lejup, vēsta LNT Degpunktā.

 

 

Izrādās, ka iesildīšanos praktizē tikai retais Latvijas slēpošanas kalnu apmeklētājs. Patiesībā pat ļoti vēlams nedaudz izstaipīties, izlocīties, varbūt par uzskriet kādu mazu riksīti.

 

 

Ja esat iesācējs, nepārvērtējiet savas spējas! Ietriekšanās kādā citā atpūtniekā ar 50 km/h un vairāk var beigties ļoti smagi un pat letāli. Pat ja vēlaties visu apgūt pašmācības ceļā, instruktora padoms vismaz sākumā ir gana vērtīgs. Palūdziet, lai jums parāda kaut pamata lietas.

 

 

Izrādās, uz slēpošanas kalniem, līdzīgi kā ceļu satiksmē, pastāv noteikumi par to, kurš tad ir atbildīgs, ja notikusi sadursme ar citu atpūtnieku. Nereti cilvēki pārāk riskē un lejup dodas tādā ātrumā, kas jau apdraud citus slēpotājus. Tādēļ pastāv noteikumi, ka jāizvēlas pareizs braukšanas ātrums – atbilstošs tavām prasmēm, laika apstākļiem un netraucētu citiem. Ja tu ieskrien priekšā braucošajā slēpotājā, tad esi vainīgs, jo neesi pareizi novērtējis šo situāciju.

 

 

 

Notriektu vai kur ieskrējušu slēpotāju par katru cenu nevajag uzreiz stutēt kājās. Ja gūta kāda nopietna trauma, tas var cietušā stāvokli tikai pasliktināt. Pareiza rīcība būtu nostāties pie cietušā, izsaukt mediķus un nodrošināt to, ka viņam neuztriecas kāds cits.

 

 

Lai gan visi slēpošanas trašu apmeklētāji Latvijā tiek informēti par noteikumiem un uzvedību uz kalna, nereti atrodas kāds gudrinieks, kuram “jūra līdz ceļiem”. Sākumā trases darbinieki agresīviem slēpotājiem aizrāda. Ja neseko reakcija, tiek atņemta braukšanas biļete. Ja nelīdz arī tas, talkā tiek saukti likumsargi. Šādu gadījumu gan esot maz, vien pāris gadā.

 

 

Latvijā tas vēl nav tik ļoti izplatīts, bet dodoties uz ārzemēm, cilvēki apdrošina savu civiltiesisko atbildību (līdzīgi kā OCTA pie mums). “Ja es uztriekšos kādam virsū un būšu kaut ko viņam salauzis, man būs jāapmaksā operācija. Tās ir milzīgas summas, it sevišķi ārzemēs,” norāda instruktors.

 

 

Visvairāk izsaukumu uz slēpošanas trasēm mediķiem ir janvārī un februārī, bet tas atkarīgs arī no sniega daudzuma un noturības. Viens izsaukums mediķiem bijis novembrī, pārējie visi tagad – janvārī. Slimnīcā no trasēm šī gada sākumā nogādāti 19 cilvēki, traumas ir salīdzinoši nopietnas, bet ne dzīvību apdraudošas. Aptuveni pusē gadījumu lauzta kāja, nedaudz mazāk ir roku lūzumi, atsevišķos gadījumos tās ir plecu traumas, atslēgas kaula lūzums.

 

 

Mediķi pārliecinājušies, ka cietušo vidū nav vienas izteiktas vecuma grupas. Jaunākajam cietušajam šogad ir septiņi gadi, vecākajam – 60. Lielākoties tie gan ir jauni cilvēki ap 30. Aptuveni ceturtā daļa cietušo parasti ir bērni.  Lielākoties traumas šogad gūtas slēpojot, citus gadus biežāk cietuši snovotāji. Visbiežāk ļaudis atzīst, ka notikušajā vainojami paši. Pēdējos gados samazinājies alkohola reibumā cietušo slēpotāju skaits. Ņemiet vērā, ka dzērumā gūtas traumas ārstēšanu neviens apdrošinātājs jums nekompensēs!

 

 

Ja nepieciešama mediķu palīdzība, trauma ir smaga un nav iespējams paša spēkiem nokļūt ārstniecības iestādē, zvaniet 113! Protams, neviens, arī mediķi ne, nevēlas atturēt latviešus no došanās uz kalniem un ziemas prieku baudīšanas. Vienkārši jāievēro piesardzība!

 

Sabiedrība

Jau zināms, kāds laiks būs brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar brāzmaino vēju tuvākajās dienās pie mums ieplūdīs aukstāka gaisa masa un visā valstī...

Nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno un oranžo brīdinājumu par ceturtdien gaidāmo...

Izskan ārkārtīgi nopietns brīdinājums autovadītājiem

  Patlaban Saldus apkārtnē snieg un putina, un braukšanas apstākļi pa Liepājas šoseju posmā no Blīdenes...

Vēlreiz teju 5000 inficēto un miruši 14 cilvēki, tostarp četrdesmitgadnieks

  Ceturtdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 4885 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, kas ir pārliecinoši...

Profesors Dumpis: “Slimnīcās šobrīd ir klusums pirms vētras. Protams, ka situācija pasliktināsies”

  Esošā situācija saistībā ar Covid-19 pacientu skaitu slimnīcās ir klusums pirms vētras, LTV raidījumā "Panorāma"sacīja...

Ģimenes ar bērniem martā saņems vienreizēju atbalstu no valsts – cik liels tas būs un kam pienāksies?

  Cilvēkam, kuram ir tiesības uz bērna kopšanas pabalstu par bērnu līdz viena gada vecumam, ģimenes...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. janvāris

Nāksies turpināt apdomīgi un taktiski spert savus ikdienas soļus. Vajadzētu izmantot šodienas pretrunas un ķildas...

Tavs HOROSKOPS veiksmīgam FEBRUĀRIM

  Šī gada pirmais mēnesis jau tūliņ ir galā, bet te nākamais jau steidz – jāsaka...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. janvāris

  Rīts var sagādāt pārsteigumus. Kādi tie būs – viss atkarīgs tikai un vienīgi no mums...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. janvāris

  Šī diena kopumā solās būt harmoniska un mierīga. Šī diena dos tev daudz pozitīvu emociju...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. janvāris

  Šodien būs grūti pretoties jebkāda veida kārdinājumiem. Neaizmirsti par to, kas tev ir svarīgs un...
wallpapersis.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. janvāris

  Šodien vairāk varētu nākties iesaistīties savstarpējās attiecībās, paužot savas simpātijas. Ja kāds ar tevi flirtē,...

Mājai un Dārzam

Jau zināms, kāds laiks būs brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar brāzmaino vēju tuvākajās dienās pie mums ieplūdīs aukstāka gaisa masa un visā valstī...

Nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno un oranžo brīdinājumu par ceturtdien gaidāmo...
Rīgas satiksme/Facebook

Rīgas dome pirms spēcīgās vētras izplatījusi brīdinājumu iedzīvotājiem

  Pirmdien, 17. janvārī, Rīgā gaidāma viena no stiprākajām vētrām pēdējo gadu laikā. Sagaidāms, ka vislielāko...