“Šodien jūs lidosiet ar mani!” Tik daudzsološu frāzi izteica vīrietis, kurš nenojauta, ka pēc mirkļa veiks savu pēdējo lēcienu mūžā.
28 gadus vecais itāliešu basejumping lēcējs Armīns Šmīders todien vēlējās darīt to, kas sagādā patiesu baudu un neaizmirstamu emociju devu.
Nolēmis savu kārtējo lēcienu ar Wing Suit Francijas Alpos parādīt sekotājiem Facebook tiešraidē, vīrietis lēnām gatavojās lidojumam, ko filmēja un traslēja ar telefona palīdzību. Ierakstā redzams, ka labā noskaņojumā esošais Šmīders, sakārto savu ekipējumu.
Īsi pirms lēciena viņš ielika tālruni kabatā un devās pēc kārtējās adrenalīna devas, nenojaušot, ka šis lēciens ir pēdējais viņa mūžā.
Drīz vien pēc tam ierakstā ir dzirdams kliedziens un haotiska kritiena skaņas.
Zināms, ka tiešraides vērotāji notiekošo uztvēruši ar šausmām. Cerot saņemt kādu ziņu no Šmīdera, viņam pat tika sūtītas ziņas. Sportistam lūdza uzrakstīt vai pateikt kaut ko, apliecinot, ka nav noticis nekas briesmīgs.
Tomēr viss, ko varēja sadzirdēt bija klusums, ko ik pa laikam pārtrauca govju zvanu radītā šķindoņa.
Tiesībsargājošo instanču pārstāvji atklājuši, ka Armīns Šmīders savu pēdējo lēcienu veicis no kalna virsotnes netālu no Kanderstegas Šveicē.
Vīrieša mirstīgās atliekas tika uzietas netālu no vietas, ko tik ļoti ir iecienījušu basejumping sportisti.
Zināms, ka Šmīders dzīvo Freiburgā Breisgavā – pilsētā Vācijas dienvidrietumos.
Viņa draugs atklājis, ka bojā gājušais vīrietis nesen kļuvis par tēvu.
Šmīders bija pieredzējis izpletņlēcējs, taču ar Wing Suit lidoja vien pirmo gadu.
Traģiskā negadījuma iemesls joprojām tiek izmeklēts.
UZZIŅĀM
B.A.S.E. Basejumping – tā ir lekšana ar izpletni no fiksētiem objektiem. Ar burtiem BASE apzīmē vārdus no angļu valodas: Building – ēka, Antenna – antena, Span – tilts, Earth – zeme. No šiem objektiem attiecīgi visbiežāk arī lec Basedžamperi. No parastās izpletņlēkšanas BASE atšķiras ar to, ka tas ir daudz bīstamāk un sarežģītāk. Ar to nodarbojas cilvēki, kuri meklē īpaši asas izjūtas un bīstamas situācijas, kurās nepieciešama zibenīga reakcija. Lecot no lidmašīnas izpletņa atvēršana parasti notiek 800 m virs zemes, tātad līdz zemes sasniegšanai vēl ir vismaz 16 sekundes, lai veiktu nepieciešamās darbības dzīvības glābšanai, bet veicot BASE lēcienu, kur objekta augstums ir 100 – 300 m, laiks rīcībai ir tikai 2 – 5 sekundes.
Wing Suit ir spārnots kombinezons. Lecot ar speciālu kostīmu, kur pie rokām un kājām ir piešūti papildus spārni, var atrasties brīvajā kritienā līdz pat 4 minūtēm un pa šo laiku noplanēt 6 – 7 km pa horizontāli, ja lec no standarta augstuma – 4 km un atverot izpletni 1km augstumā. Tērpam starp rokām un ķermeni, un starp kājām tiek iešūti papildus spārni, kas izgatavoti no speciāla auduma un pēc formas līdzinās lidmašīnas spārnam. Krītot spārni piepildās ar gaisu un aerodinamika rada papildus celtspēju, kas lidojumu būtībā pārvērš par planēšanu. Līdz ar to krišanas ātrumu iespējams samazināt no 180 km/h līdz 70 km/h, bet horizontālais ātrums var būt līdz pat 90 – 150 km/h. Šajā kostīmā iespējams planēt uz muguras vai ar skatu uz zemi, rotēt un mainīt virzienu, var lidot viens vai kopā ar citiem un justies kā gājputni kāsī. Īpašu popularitāti Wing suit iemantojis beiseru jeb B.A.S.E. lēcēju vidū.
________
Terminu skaidrojumam izmantots http://www.freefly.lv/