Pēc Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) Austrumeiropas imigrantu seniori bažījas, kas notiks ar pensiju piemaksām. Tās kā papildu ienākumu gūšanas stratēģiju izmanto arī seniori-imigranti no Latvijas. Tā ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

 

Interneta sociālo tīklu ieraksti liecina, ka referendums par izstāšanos no ES ir satraucis lielu daļu Austrumeiropas imigrantu senioru. Uz jautājuma zīmes esot viņu plāni ar nopelnīto Lielbritānijas pensiju un pensiju piemaksām atgriezties savās izcelsmes valstīs.

 

Par savu pensiju neziņā ir arī raidījuma uzrunātā Mārīte Tera, kura uz Angliju emigrēja pirms desmit gadiem. Tas bija izmisuma solis kredītu dēļ. Kad parādi bija nomaksāti, Mārīte turpināja dzīvot svešumā, jo vēlējās iegūt Lielbritānijas pensiju. Pēc desmit nostrādātiem gadiem salātu pakošanas fabrikā Anglijas pilsētā Vīganā Mārīte sasniegusi pensionēšanās vecumu.

 

“Šobrīd par manu britu pensiju nekas skaidri nav zināms, un pēc šī trakā referenduma es vēl mazāk kaut ko sajēdzu no šīs britu pensijas,” atzīst Mārīte.

 

Pirms mēneša viņa darbu fabrikā pameta un nu gaida britu valsts pensiju kopā ar privātajā fondā iemaksāto un darbavietas pensiju. “Ja tās būtu 140 mārciņas nedēļā, tas būtu “very excellent”, kā angļi saka. Bet nezinu, neesmu par to pārliecināta. Neredzu es piķīti savā bankomātā,” norāda Mārīte. Viņa bažījas – ja tagad aizbrauc no Anglijas un ja viņai nav pilsonības, vai tiešām tad var naudu nesūtīt uz Latviju.

 

Lai arī britu oficiālās iestādes vēl klusē par to, kā izstāšanās no ES ietekmēs pabalstus imigrantiem, latviešu konsultāciju un tulkošanas birojā Anglijas pilsētā Spaldingā mierina, ka britu valsts pensijas no nomaksātā sociālā nodokļa neviens nevar atņemt. Taču jautājums ir, kas notiks ar pensiju kredītu jeb pensiju piemaksām. Tā ir summa, ko piemaksā, lai sasniegtu iztikas minimumu. Tieši šīs pensiju piemaksas imigrantu senioriem ir lielākas nekā pati valsts pensija, un zināmā mērā imigrantu senioriem tā ir kā viegli iegūstama nauda.

 

“Jebkurš no vecvecākiem var pieprasīt pensijas kredītu, kaut arī te nekad nav dzīvojis un strādājis. Saņem pensijas kredītu tikpat lielu kā vietējais iedzīvotājs. Tas atkarīgs no tā, cik pensiju saņem Latvijā, bet aptuveni tā summa būtu no 100 līdz 150, reizēm ir pat vairāk mārciņu nedēļā,” komentēja konsultāciju un tulkošanas biroja Anglijā vadītāja Laima Brencs.

 

Šādu papildu ienākumu stratēģiju izmanto seniori-imigranti no Latvijas, aizbraucot pieskatīt savus mazbērnus. Tad Lielbritānijas pensijas piemaksu aprēķina no Latvijas pensijas apmēra. Taču tagad tiek pieļauts, ka šādi vieglai naudai drīz Lielbritānijā varētu pienākt gals.

 
Tomēr Mārīte spriež – lai vai kādas būs izmaiņas, šobrīd pat pirms-pensijas vecuma cilvēkiem ir daudz vieglāk Lielbritānijā nekā Latvijā. “Ja es nebūtu aizbraukusi uz Angliju, tad es nebūtu arī bišķi paceļojusi. Esmu bijusi Tenerifē, Kubā, Meksikā, Islandē. Ja tev piķītis ir, tad tikai dragā,” saka Mārīte.

 

 

 

Sabiedrība

Kašers un Jānis pirms kāzām “saceļ kājās” Kopenhāgenu; parādās negaidītas grūtības

  "STV Pirmā" šovs "Slavenības. Bez filtra" turpina vēstīt par Latvijas slavenāko geju Kašera un Jāņa...

“Tad nu par visu!” Žanis no Magones saņem pamatīgu sutu

  Gatavojoties karstajai vasarai, Žanis ir nodzinis gan ūsas, gan matus un kā smej pati Magone...

“Paldies Dievam, ka vispār esmu dzīvs!” Kā šobrīd klājas tautā iemīļotajam profesoram Danilānam?

  Jau vairākkārt vēstīts, ka tautā iemīļotais gastroenterologs, ārsts un profesors Anatolijs Danilāns decembrī nopietni saslima...

Atraitne pastāsta par skumjo nakti, kad no mums atvadījās leģendārais mūziķis Meijers

  Izdevuma "Privātā dzīve" 22.jūnija - 5. jūlija numurā 17. jūnijā mirušā mūziķa Gunāra Meijera atraitne...

Īpaši brīdina par laiku Līgo dienā un vakarā; izskan prognoze par laiku pēc svētkiem

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par laiku līgo dienā, 23....

Jāņus vairs nesagaidīs… Atpūta pie ūdens kompānijai beidzas traģiski – VIDEO

  Jēkabpilī vairāku apstākļu kopums novedis pie traģēdijas – vienā no pilsētas ūdenstilpēm noslīka cilvēks. Latvijā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūnijs

  Dienas pirmajā pusē nav ieteicam īsi izbraucieni – tie var izvērsties pārāk emocionāli negatīvā aspektā....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Iespējams, šodien nāksies krietni vien pasvīst dažādos darbos, kas radīs aizkaitināmību, līdz ar to būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

Esi piesardzīgs, jo ir skaidrs, ka šajā dienā apkārt valdīs sarkasms, kurš atsevišķos gadījumos var...
Foto:Wall321.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Zvaigznes ikvienu šajā dienā padarīs nedaudz stūrgalvīgāku un spītīgāku kā ierasts gan privātajā, gan sociālajā...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūnijs

  Šajā dienā ieteicams tomēr ļauties komunikācijai ar apkārtējiem, jo sevišķi svaigā gaisā. Esiet uzmanīgi karstumā!     Auns Auna...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. jūnijs

  Vasaras saulgrieži, Līgo vakars un Jāņu diena šonedēļ priecēs daudzus jo daudzus. Ko mums visiem...

Mājai un Dārzam

Īpaši brīdina par laiku Līgo dienā un vakarā; izskan prognoze par laiku pēc svētkiem

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par laiku līgo dienā, 23....

Sinoptiķi atjaunojuši sarkano brīdinājumu – tas ir spēkā līdz Līgo vakaram

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi atjaunoši iepriekš izplatīto sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu....

Parādās jauna informācija par laiku Līgo svētkos; precizē, kad beigsies karstums

  Sinoptiķi Toms Bricis un Jānis Trallis pavēstījuši jaunākās ziņas par tuvākajās dienās gaidāmo laiku. Kad...