Ir pagājis gandrīz gads kopš uz Latvijas ceļiem darbojas 12 Valsts policijas pārvietojamie fotoradari. Šajā laikā nereti ir nācies dzirdēt dažādus viedokļus un mītus par radaru mērķi un darbību. Tāpat Valsts policijas darbiniekiem, kuri ikdienā nodrošina pārvietojamo fotoradaru uzraudzību, nereti nākas saskarties ar tādiem satiksmes dalībniekiem, kuri nekautrējas demonstrēt nepatiku pret fotoradariem šo darbinieku klātbūtnē. Lai kliedētu mītus, kas valda sabiedrībā saistībā ar fotoradariem, Valsts policija uzskaitījusi pāris nepatiesus apgalvojumus, atspēkojot tos ar patiesību. 

Bieži mūsu darbinieki, kuri ikdienā uzrauga fotoradarus, kad tie atrodas uz ceļa darbībā, mēdz dzirdēt apgalvojumu, ka “šie pārvietojamie fotoradari nepieder Valsts policijai, bet gan komersantam un iekasētā soda nauda nonāk komersantu kontā.” Kliedējam mītu – tie ir Valsts policijas fotoradari. Un iekasētā soda nauda nonāk valsts budžetā.

Tomēr, turpinot par šo, ir jāpiemin, ka nereti Valsts policijai tiek pārmests, ka fotoradari tiek uzstādīti ar mērķi papildināt valsts budžetu un sodīt, ne rūpēties par satiksmes drošību. Valsts policija neskaitāmas reizes ir uzsvērusi, ka fotoradari uz Latvijas ceļiem tiek uzstādīti vietās, kur visvairāk tiek apdraudēta ceļu satiksmes drošība. Tie netiek novietoti uz ceļa, lai kaitinātu autobraucējus vai iekasētu soda naudu, bet gan ar mērķi uzlabot satiksmes drošību!

Radaru atrašanās vietas tiek izvēlētas un saskaņotas, sadarbojoties vairākām satiksmes drošībā un satiksmes organizācijā iesaistītajām atbildīgajām institūcijām. Lēmums fotoradaru izvietot konkrētā vietā balstās uz visaptverošu ceļu satiksmes drošības situācijas analīzes kompleksu, kas ietver – ceļu satiksmes negadījumu analīzi (negadījumu, cietušo un bojāgājušo skaits konkrētajā vietā), ceļa posma funkcionālo nozīmi satiksmē, potenciālā braukšanas ātruma pārsniegšanas rezultātā radīto apdraudējumu citiem satiksmes dalībniekiem, tāpat tiek ņemta vērā satiksmes intensitāte un raksturīgās braukšanas tendences.

Ja kādai personai ir pretenzijas pret fotoradaru atrašanās vietām, aicinām vērsties Valsts policijā, ne savu nepatiku izpaust pret konkrētu fotoradaru uzraugošo darbinieku, tādējādi traucējot policijas darbu, piemēram, aizšķērsojot radaru ar savu automašīnu vai pat uzbrūkot policijas darbiniekam. Arī šo likumsargu rīcībā ir tehniski līdzekļi, kas fiksē apkārt notiekošo situāciju un nekavējoties ļauj sazināties ar kolēģiem, kuri steigsies palīgā, ja tiks radīts apdraudējums.

Nereti nākas arī lasīt mītus, ka “fotoradars nespēj fiksēt īsto ātruma pārkāpēja automašīnu, ja automašīnas brauc viena aiz otras vai blakus vairākās joslās” vai “bildē ir vairākas mašīnas, jūs mani nevarat sodīt”.

Ikdienā fotoradars nepārtraukti kontrolē ātrumu un virzienu katram garāmbraucošajam transportlīdzeklim. Valsts policijas rīcībā esošie GATSO fotoradari spēj noteikt ātruma pārkāpumus līdz četrām joslām un tie atšķir vieglās automašīnas no kravas automašīnām. Transportlīdzeklis, kura vadītājs pārsniedz konkrētajā vietā atļauto braukšanas ātrumu, tiek fiksēts fotoattēlā kopā ar citiem uz braucamās daļas esošajiem transportlīdzekļiem brīdī, kad tas šķērso ātruma kontroles līniju.

Tāpat ir gadījies dzirdēt mītu, ka “fotoradara fiksēto pārkāpumu fotoradara uzraugs var izdzēst uz vietas”. To nav iespējams izdarīt. Radara fiksētie ātruma pārkāpumi kodētā veidā tiek nosūtīti uz CSDD, kas apstrādā no fotoradariem saņemto informāciju un nosūta Valsts policijai visu nepieciešamo informāciju. Valsts policijas amatpersona tos pārbauda un pieņem lēmumu par administratīvā soda piemērošanu vai nepiemērošanu. Fotoradara funkcija ir ātruma mērījumu veikšana un fiksēto pārkāpumu dokumentēšana šifrētu failu veidā.

Jāteic gan, ka visi šie mīti iet roku rokā ar konkrētā sabiedrības daļā valdošu uzskatu, ka ceļu satiksmes noteikumi nav jāievēro. Valsts policija vēlreiz atgādina – ja ievērosiet atļauto braukšanas ātrumu, par fotoradariem uz ceļa nemaz nebūs jāuztraucas!

Ar Valsts policijas pārvietojamo fotoradaru atrašanās vietām var iepazīties Valsts policijas mājas lapā

Sabiedrība

Ar Covid-19 saslimuši vairāki pazīstami politiķi; pieaug spiediens par lokdauna ieviešanu Latvijā

  Šonedēļ ar Covid saslimis Valsts prezidents, politiķi Juris Jurašs, Kārlis Šadurskis un Mārtiņš Bondars. Slimība...

Covid-19 izplatība valstī pārsniedz prognozes, ar paziņojumu klajā nāk premjers Kariņš

  Reaģējot uz dramatisko Covid-19 inficēšanās gadījumu pieaugumu pēdējā laikā, ar paziņojumu vietnē "Twitter" svētdien klajā...

Sinoptiķi nāk klajā ar pavisam jaunām ziņām par laiku nākamnedēļ

Nākamajā nedēļā laika apstākļi būs mainīgi - gaidāmas gan pāris siltas dienas, kad termometra stabiņš...

Bez sertifikāta neielaiž Ivo Fomina koncertā, atraidītais apmeklētājs izdara ko prātam neaptveramu

  Par ļoti nepatīkamu incidentu vēsta Tukuma pilsētas kultūras nams un notikušo skaidro Valsts policija. "Informējam, ka...

Aizkustinoši piemin mirušo “Latvijas Sirdsdziesmas” vadītāju Skrastiņu

  Pieminot mūžībā aizsaukto Gunti Skrastiņu, publicēta dziesma "Ziemas" no pēdējā Gunta Skrastiņa un Raimonda Paula...

Liela nelaime sestdien notikusi Rīgā

  Kā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) sniegtās ziņas, sestdien Gaiļezerā Rīgā noslīcis cilvēks. Tiek...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. oktobris

Šī diena izvērtīsies labvēlīga mērķtiecīgam darbam. Viegli spēsi kontrolēt savas emocijas, nebūs viegli novirzīt tevi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 18. – 24. oktobris

  Jau oktobris aizsoļojis pāri pusei un zelta rudeni sola nomainīt kailie koki, lielāks drēgnums un,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. oktobris

Šodien būs iespējams uz dažādām lietām un problēmām paraudzīties no cita skata punkta. Iespējams, varēsi...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. oktobris

Planētu mijiedarbības dēļ šodien var būt nedaudz apgrūtināta loģiskā domāšana, savu ideju un domu izskaidrošana...
Foto: Ville Miettinen/Flickr.com/cc

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. oktobris

  Pirmā dienas puse solās būt labvēlīga dažādiem intelektuāla rakstura darbiem. Tā sakās būt ļoti laba...
stock.tookapic.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. oktobris

  Šī diena solās būt negaidītu notikumu pārpilna, iespējams, radīsies dažādas situācijas, kad nāksies rīkoties spontāni....

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi nāk klajā ar pavisam jaunām ziņām par laiku nākamnedēļ

Nākamajā nedēļā laika apstākļi būs mainīgi - gaidāmas gan pāris siltas dienas, kad termometra stabiņš...
Foto:Flickr.com/Robert Couse-Baker/CC

Nākamnedēļ laiks būtiski mainīsies, brīdina par nakti uz otrdienu

  Sinoptiķis Jānis Trallis savā "Twitter" kontā ieskicējis to, kāds laiks būs nākamnedēļ, īpaši izceļot nakti...

Izskan nepatīkamas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku; pastāsta, kad iespējams pirmais sniegs

  Oktobra sākums ir aizvadīts ar ļoti sausu laiku, taču šonedēļ jau biežāk lija, jo sevišķi...