Neraugoties uz pozitīvajiem motīviem mākslinieces darbos, Džemma Skulme un viņas ģimenes locekļi ir ļoti nobažījušies. 

 

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājamā summa daudziem gadu no gada palielinās, bet atlaides, kas ir pašvaldību ziņā, kļūst arvien ierobežotākas. Lielākie maksājumi ir Rīgā, Pierīgā un Jūrmalā.

 

Par nekustamā īpašuma nodokļa politiku iedzīvotājiem skaidrības nav, bet skaidrs ir tas, ka daudzi samaksāt vairs nevar un parādi pašvaldību kasēs mērāmi miljonos.

 

Nekādu stabilitāti, ar ko rēķināties, atbildīgās amatpersonas nesola arī tuvākajos gados.

 

Šādā situācijā nonākusi arī latviešu gleznotāja, viena no nozīmīgākajām un aktīvākajām padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotājām Džemma Skulme.

 

Deviņdesmit vienu gadu vecā māksliniece mitinās mājā Mežaparkā, kas vienlaikus ir arī viņas darbnīca un darbu krātuve jeb kā viņa to dēvē – garīgā telpa.

 

Šo māju Skulme kopā ar vecākiem sāka būvēt 1958. gadā. Gleznotāja stāsta, ka Mežaparks tolaik bija strādnieku rajons ar daudz lielāku iedzīvotāju blīvumu nekā pašlaik.

 

Pēdējo divdesmit gadu laikā situācija ir mainījusies. Pieaugot kaimiņu ēku darījumu vērtībai, būtiski palielinājušies nodokļi tiem, kuri te dzīvo gadu desmitiem un īpašumu negrasās pārdot.

 

1 m² zemes tirgus vērtība šeit mērāma 70 – 100 EUR. Taču apkaimes ietvaros tā var būtiski atšķirties.

 

Džemma Skulme raidījuma veidotājiem atklājusi, ka tikai nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) viņas īpašumam šobrīd sasniedzis 3490 EUR gadā jeb 291 EUR mēnesī, kas licis ģimenei pārdot dzimtas relikvijas, lai to samaksātu.

 

Mājā mitinās seši cilvēki – trīs pensionāri, diviem ir ļoti niecīgas pensijas, savukārt pārējie vēl mācās.

 

Pašvaldībai nemitīgi ceļot nekustamā īpašuma nodokli, Džemmas Skulmes ģimenei neatliek līdzekļu nu jau nepieciešamajai ēkas rekonstrukcijai un siltināšanai.

 

Turklāt salīdzinot nekustamā īpašuma nodokļa maksājuma paziņojumus par pēdējiem trim gadiem, redzams, ka maksājums būtiski pieaudzis. 2015. gadā tas bijis 2240 EUR, gadu vēlāk jau 3009 EUR, bet vēl pēc divpadsmit mēnešiem gandrīz 3500 EUR.

 

Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas pārstāvji norāda, ka pagājušajā gadā kadastrālo vērtību bāze netika mainīta, pie šāda milzīga nodokļa kāpuma vainojama Rīgas dome.

 

Plašāk skaties LTV raidījuma Panorāma sižetā.

Sabiedrība

Par smagu noziegumu notiesāts latvietis bēguļo no policijas. Esi redzējis? – FOTO

  Divas minūtes - tas ir vidējais laika sprīdis, kādā Eiropas Savienībā policija saņem ziņojumu par...

Šajās piecās pašvaldībās novērots Covid-19 saslimstības samazinājums

  Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs...

Šodien varētu lemt par vēl stingrākiem Covid-19 drošības pasākumiem

  Premjers Krišjānis Kariņš pirmdien paziņoja, ka otrdien sasaukta Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēde,...

Horoskopi un Testi

Foto:Pixabay.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. oktobris

  Iespējams, beidzot skaidrība raisīsies situācijās, kas pēdējā laikā bijušas ne visai saprotamas. Zvaigžņu stāvoklis nozīmē,...
Foto:Wallpapermania.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. oktobris

  Esi uzmanīgs ar visiem saviem finanšu lēmumiem šodien, jo šis ir brīdis, kad visvienkāršāk pieļaut...

Tavs horoskops veiksmīgam NOVEMBRIM

Novembris jau klāt. Rudens straujiem soļiem steidzina lapkriti, aicinot ziemu to nomainīt. Aplūko, kāds šis...

Mājai un Dārzam

Zināms, kāds laiks mūs sagaida oktobra noslēgumā – Prognoze 7 dienām!

  Oktobra pēdējās nedēļas pirmajā pusē gaidāms silts laiks un dienās gaiss iesils līdz +13…+15°, līdz...

Sinoptiķis Bricis pastāsta, kāda būs gaidāmā ziema

  Prognozēs siltumam beigas neredz. Turklāt par siltumu Eiropā gādās pat izbijusi tropiskā viesuļvētra. Vairums ilgtermiņa...
catmoji.com

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par laiku piektdien, 23. oktobrī. 23.10.2020. no...