Uzzini faktus par Ziemassvētku vecīti un dažādiem nozīmīgiem šo svētku simboliem.

ZIEMASSVĒTKU VECĪTIS UN…

Ziemassvētku vecīša tēls ir cēlies no leģendārā kristiešu svētā, Miras bīskapa IV gadsimta sākumā – Svētā Nikolaja. Bari – ostas pilsētā Itālijas dienvidrietumos Adrijas jūras krastā bazilikā atrodas šī mūsdienu Ziemassvētku vecīša, Santa Klausa, Sinterklaas,Nikolasa utt. prototipa kaps. Viņu aprakstīja kā slepenu dāvanu nesēju bērniem tradicionāli 5. – 6. decembrī Nīderlandē un Beļģijā, kā arī citviet Centrāleiropā. Svētā Nikolaja pīšļus no mūsdienu Turcijas teritorijas XI gs. nozaga itāliešu jūrnieki, izraisot starptautisku skandālu. Dzimis Patarā – mūsdienu Turcijas teritorijā, viņš ir pasaulē vispopulārākais ar Bībeli nesaistītais svētais.

 

Agrīnajās ilustrācijās Svētais Nikolajs attēlots kā bargs, komandējošs tēls, kuram rokās ir bērza žagars. Viņš bija drīzāk disciplīnas un soda simbols, nekā priecīgais, apaļīgais mūsdienās ierastais Ziemassvētku vecīša tēls.

UUU

Foto:En.wikipedia.org                                                                                                                                                                                                                      Foto:Imaginesfotosde.com

Arī Vikingu Dievs Odins tiek uzskatīts par vienu no mūsdienu Ziemassvētku vecīša jeb Santa Klausa priekštečiem. Saskaņā ar mītu, viņš jāja uz sava lidojošā zirga Sleipnir, kuram bija astoņas kājas, ko simboliski uzskata par ziemeļbriežu priekštečiem. Ziemā Odins izdalīja dāvanas, kā arī sodīja par nepaklausību.

 

Ziemassvētku vecīša uzticamajiem palīgiem, lidojošajiem ziemeļbriežiem ir vīriešu vārdi: Dašers, Dansers, Pransers,Viksens, Komēta, Kupids, Donners, Blitzens un Rūdolfs, taču kā zināms šajā gada laikā ziemeļbriežu tēviņi nomet ragus, tad nu daudzi ironiski norādījuši, ka, iespējams, sarkanā kostīmā tērptā vīra kamanas patiesībā vel briežu mātītes.

 

ZIEMASSVĒTKI…

350. gadā pāvests Jūlijs I – Romas bīskaps (no 337. – 352. gadam), pasludināja 25. decembri par oficiālu svētku dienu par godu Jēzus Kristus dzimšanai.

 

Svētku nosaukuma Ziemassvētki (angļu val.: Christmas) izcelsmi saista ar Kristus Mesi (Christ’s Mass), kas ir atvasināts no senā Angļu – Cristes mæsse, kas pirmo reizi pierakstīts 1038. gadā.

 

Vācijā Heiligabend jeb Ziemassvētku vakars tiek uzskatīts par maģisku laiku, kad sirdsšķīstie cilvēki spēj sadzirdēt un saprast dzīvnieku valodu.

 

Alabama bija pirmais Amerikas štats, kurā oficiāli atzina Ziemassvētkus. Tas notika 1836. gadā. Savukārt, Oklahoma pēdējais – 1907. gadā .

 

Ziemassvētki nebija oficiāla brīvdiena Amerikā līdz to apstiprināja par tādu – 1870. gada 26. jūnijā.

 

Trīs tradicionālās Ziemassvētku krāsas ir zaļa, sarkana un zelta. Zaļā jau izsenis ir dzīvības un atdzimšanas simbols; sarkanā simbolizē Jēzus Kristus asinis, savukārt, zelta krāsa – attēlo gaismu, kā arī turību un cēlumu.

 

Attiecību speciālisti ir norādījuši, ka divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem ir ļoti populārs laiks, kad pāri nolemj pārtraukt attiecības.

L

Foto:Thoughtcatalog.com

Pretēji izplatītajai pārliecībai, pašnāvību īpatsvars Ziemassvētku laikā ir zems, neraugoties uz drūmo laiku un daudzu pelēcīgajām domām. Visaugstākie rādītāji ir pavasarī.

 

Ik gadu aptuveni 20 tūkstoši Ziemassvētku vecīšu visā Amerikā iziet sezonālo apmācību, lai varētu pildīt šo nozīmīgo lomu:Renta – a – Santas. Viņus īpaši apmāca tam, kā saglabāt jautru attieksmi, neraugoties uz to, ja savu pienākumu laikā izjūt negatīvu spiedienu. Kā arī šīm personām sniedz dažādus praktiskus padomus, piemēram, nekādā gadījumā nepieņemt kukuļusno bērnu vecākiem, kā arī pirms pienākumu veikšanas pusdienās neēst ķiplokus, sīpolus vai pupiņas.

 

Bolīvijā Ziemassvētku vakarā svin Misa del Gallo vai gaiļa misi, cilvēki uz pusnakts misi ņem līdzi gaiļus, kā žestu, kas simbolizē pārliecību, ka tieši šis putns bija pirmais dzīvnieks, kurš pavēstīja par Jēzus Kristus piedzimšanu.

 

ZIEMASSVĒTKU EGLĪTE UN CITI SVĒTKU SIMBOLI…

Pirmā izgaismotā Ziemassvētku eglīte daudzos avotos tiek saistīta ar augustīniešu ordeņa mūku, mācītāju, teologu, profesoru, baznīcas reformu ideologu Mārtiņa Lutera vārdu. Viņu uzskatīta par pirmo personu, kura rotāja šo svētku simbolu. Kā vēsta leģenda, Luteru dziļi aizkustināja zvaigznes, kas spīdēja egles zaros, viņš pārveda mājās mūžzaļo koku un izdekorēja to ar svecēs, lai dalītos šajā skaistumā ar bērniem.

 

Pirmā liecība par Ziemassvētku eglīti drukātā veidā datēta ar 1531. gadu, Vācijā.

 

Amerikā Ziemassvētku eglītes pārdod kopš 1850. gada un tās parasti ir vismaz 15 gadus vecas.

Berlin Citizens Shop For Christmas Trees

Foto:Baltimore.cbslocal.com                   

                              

Vācieši ir tie, kuri radīja pirmo mākslīgo eglīti. Tā tika izgatavota no krāsotām zosu spalvām.

 

Apkārtējās vides aizstāvis, divdesmit sestais ASV prezidents Teodors Rūzvelts savas prezidentūras laikā no 1901. gada 14. septembra – 1909. gada 4. martam aizliedza Baltajā namā novietot Ziemassvētku eglīti. Viņa ārpilsētas mājās bija vesels zoodārzs ar lauvām, hiēnām, koijotiem, lāčiem, zebrām u.c. dzīvniekiem. Reiz viņš atteicās nošaut sagūstītu lācēnu un pēc šī notikuma plīša lācīšus sāka dēvēt par tedijiem.

 

Amerikā ir ~ 21 tūkstotis Ziemassvētku eglīšu audzētavu.

 

Amerikā ik gadu pārdod aptuveni 30 – 35 miljonus dzīvo eglīšu.

 

Saskaņā ar Ginesa pasaules rekordu garākā jebkad nozāģētā un uzstādītā Ziemassvētku egle bija 67, 361 m augsta, tā 1950. gadā rotāja Northgate iepirkšanās centru Sietlā, Vašingtonas štata rietumos, ASV.

 

Vissenākie zināmie eglītes rotājumi ir āboli. Ziemassvētku laikā viduslaiku aktieri izmantoja paradīzes ābolus, lai attainotu Paradīzes ainu ar Ādamu un Ievu.

 

Ik gadu tikai Amerikā vien tiek izsūtīti 3 miljardi Ziemassvētku apsveikumu.

 

ASV pirmā Ziemassvētku pastmarka tika izdota 1962. gadā.

 

runā, tradicionālā Ziemassvētku zeķe, ko mūsdienās svētku laikā izvieto mājās, lai piepildītu ar saldumiem, esot aizgūta no stāsta par kādām trim māsām, kuras bija pārāk nabadzīgas, lai sagādātu sev pūru, tāpēc bija nolemtas prostitūcijai. Kādu dienu Svētais Nikolajs nolaidies pa skursteni un bagātīgi, ar zelta monētām piepildīja viņu zeķes, lai sievietēm nebūtu jānodarbojas ar šo profesiju.

 

mistletoe_2766917k

Foto:Theornamentshop.co.uk

 

 

 

Pasaulē lielākā Ziemassvētku zeķe radīta 2007. gada 14. decembrī Londonā, labdarības pasākuma ietvaros. Tā bija 32,56 m gara un 14,97 m plata. Ziemassvētku simbolā ietilpa vairāk nekā 1000 dāvanas.

 

Daudziem britiem baudot Ziemassvētku vakariņas galvā ir papīra kroņi. Savukārt, Poļi uzskata, ka egli ir jārotā zirnekli, uzskatot to par labestības un labklājības simbolu.

 

Ziemassvētku filmās bieži redzams, ka mājās pie griestiem vai pie ieejas ir pakārts āmuļ saišķītis, zem kura stāvošajiem ir jāsaskūpstās. Izrādās šī 30 – 60 cm augtā ziemzaļā pusparazītiskā krūma nosaukums cēlies no anglosakšu vārda misteltan, kas nozīmē – mazs mēslu zariņš, jo augs izplatās arī ar putnu izkārnījumu palīdzību.

 

Senās tautas, piemēram, Druīdi uzskatīja āmuļi ir svēti, jo tie paliek zaļi un nes augļus ziemā, kad visi citi augi it kā mirst. Viņi nocirta to ar zelta sirpi un rūpīgi uzmanīja, lai augs neskar zemi, svēti ticot, ka tas spēj ārstēt neauglību, nervu kaites, kā arī atvairīt ļaunumu.

 

Saistībā ar pagāniskajām asociācijām gan akmeņozola, gan efejas, kā arī citu augu zaļie zari tika aizliegti māju rotāšanā 6. gs. Brāgas kristiešu padomē.

 

Ziemassvētku pirkumi Amerikā veido 1/6 no visa mazumtirdzniecības pārdošanas apjoma.

 

 

Vai zini vēl kādu interesantu faktu?

Sabiedrība

Traktora pēdas un “nomizoti” koki… Pārdroša zādzība Jēkabpilī raisa spraigas diskusijas – VIDEO

  Jēkabpilī šonakt nozagts pretrunīgi vērtētais lielgabals – daļa no pieminekļa, zem kura saskaņā ar vēsturiskajiem...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku trešdien. 24.02.2021. nakts otrajā pusē un...

Diemžēl otrdien atkal teju 1000 Covid-19 gadījumu, miruši vēl 17 cilvēki; slimnīcās 806

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 983 jauni...

Magonei pēc vīra aizbraukšanas pienākuši grūti laiki

  Populārā STV šova "Slavenības. Bez filtra" viena no galvenajām varonēm, dzejniece Magone Šutoviene, nu uz...

Sinoptiķis Bricis atklāj jaunas ziņas par februāra pēdējās dienās un martā gaidāmo laiku – VIDEO

  Brīvdienās Latvijā strauji kļuva siltāks, lielā daļā valsts ir sācies meteoroloģiskais pavasaris. Tomēr vai tik...
Foto:Pexels.com/Kote Baeza/CC

Rīdziniece saņem patīkamu zvanu par bērnu pabalstu 500 eiro apmērā – pēc brīža viss sagriežas kājām gaisā

Jau ziņots, ka Valsts policija aizvien turpina saņemt iesniegumus no iedzīvotājiem, kuri iekrituši telefonkrāpnieku lamatās.  ...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Bousure/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. februāris

    Auns Pielūko, lai pastāvot par savu taisnību, tu nepalaid garām kādus vērtīgus padomus un norādījumus no...
flickr.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. februāris

  Šī kopumā būs diezgan pasīva diena. Labākais, ko vari darīt, pilnvērtīgi atpūsties un/vai doties pastaigā...
Photo by Postmans from Pexels

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. februāris

  Izvairies no pārlieku lielas būšanas uzmanības centrā. Ko vēl zvaigznes sola otrdienai, 23. februārim? Auns Auni...
Foto:Wallpaperbeta.com;Meteo.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. februāris

  Esi piesardzīgs, tomēr neļauj bailēm ņemt virsroku un traucēt tevi ceļā uz mērķi. Ko vēl...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. februāris

Šī diena būs piemērota dažādiem svarīgiem notikumiem un lietām, kas kaut kādu iemeslu dēļ vairākkārt...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 22. – 28. februāris

Ziemas pēdējais mēnesis mērķtiecīgi ieiet finiša taisnē! Uzzini, ko turpmākās februāra dienas paredzējušas tieši tev....

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku trešdien. 24.02.2021. nakts otrajā pusē un...

Sinoptiķis Bricis atklāj jaunas ziņas par februāra pēdējās dienās un martā gaidāmo laiku – VIDEO

  Brīvdienās Latvijā strauji kļuva siltāks, lielā daļā valsts ir sācies meteoroloģiskais pavasaris. Tomēr vai tik...

Šonedēļ laiks ievērojami mainīsies – prognozes 7 dienām!

  Aizvadītajā nedēļā tika pārspēti divi minimālās gaisa temperatūras rekordi: 16.02. Bauskā termometra stabiņš noslīdēja līdz...