Mūsu mērķis, viennozīmīgi, nav radīt sašutumu vilni, bet gan pozitīvi informēt tevi, mūsu lasītāj! Mēs izpētījām, kādas vielas parasti ir zobu pastu sastāvā, ko šie nosaukumi slēpj, un vai tām ir kāda ietekme uz mūsu veselību. Lasi, izvērtē un izdari savus secinājumus!

 Šis ir portāla BrīvBrīdis.lv veikts pārbaudījums, kas balstīts vienīgi uz subjektīvu autoru izpētes procesa rezultātu.

Konsultē: zobu higiēniste Anita Zandberga, Siguldas Mutes veselības centra vadītāja.

Speciālistes viedoklis: „Pirmkārt, ar zobu pastu zobi ir jātīra un nevis tā jāēd. Lietojams zirņa lieluma zobu pastas daudzums. Zobu pastu sastāvā ir konservanti, kas satrauc patērētājus, taču šādi un līdzīgi konservanti ir arī pārtikā, kuru mēs lietojam uzturā! Zobu pastās esošās ķīmiskās vielas ir sabalansētas, tā, ka nenodarīs kaitējumu patērētāju veselībai, pretējā gadījumā tās nemaz nevarētu nonākt veikalu plauktos. Sadzīvē plaši pielietotās ķīmiskās vielas ir lētākas un daļa no tām ir zobu pastu sastāvā, tas nosaka arī to cenu, bet līdz ar to arī pieejamību patērētājam. Jo ķīmisko vielu mazāk, jo cena – augstāka! Tomēr jebkura arī laba zobu pasta nevarēs palīdzēt un radīt brīnumus, ja ar to netīrīsim zobus 2 reizes dienā, vismaz 2 minūtes, jo tas ir laiks, lai pastā esošās, konkrētam mērķim domātās vielas iedarbotos. Gribētu vērst uzmanību mutes higiēnas nozīmībai, jo mani, kā speciālistu vairāk satrauc tas, ko ikdienā redzu savā darbā. Mutē dzīvo apmēram 500 sugu baktērijas, kas ir normāli, bet ja netīram zobus, pastāv liela varbūtība kādai no baktēriju sugām savairoties, zūdot līdzsvaram, kas rada jau nopietnas izmaiņas mutes dobumā: kariesu – zoba cieto audu iekaisumu, tautā: caurums zobā, gingivītu –smaganu iekaisumu, tās asiņo un sāp, periodontītu – zoba balstaudu iekaisumu, kad sāk kustēties zobi, jo baktēriju iespaidā ir zudusi žokļa kaula vertikālā kaula plāksnīte kādam zobam, vai, slimībai progresējot, visiem zobiem. Lūk, šī ir lieta ko vecāki nodod savam bērniņam, to mīļojot, bučojot, vēl trakāk, ja aplaiza knupīti vai karotīti. Tāpat kāds no partneriem var kaut no ādas līst ārā, tīrot zobus ar vislabākajām pastām, apmeklēt zobu higiēnistu, bet ja arī otrs nerūpēsies par zobu un mutes veselību, skūpstoties to patogēno – kaitīgo mikrobu daļu saņems arī otrs. Tad nu, lūk, mikrobu toksīni ir tādas indes, kas bojā sirdi un asinsvadus, un citus orgānus! Man ir ļoti žēl, ka šīs lietas nav saprastas un uzmanība ne mirkli netiek tam veltīta. Bērniem obligāti jāizvēlas zobu pastas atbilstoši vecumam, kas šobrīd ir plašā klāstā un tajās būs atbilstošs fluora daudzums, vai tā nebūs nemaz. Arī tas ir jāskata individuāli! Izvērtēt katru konkrēto mutes dobumu un izvēlēties piemērotākos kopšanas līdzekļus palīdzēs speciālisti, ja patērētāju patiešām tas interesē!”

 

BRĪVBRĪDIS.LV PĀRBAUDES APRAKSTS

BrīvBrīdis.lv izvēlējās vienu no Latvijā pieprasītām zobu pastām, kuras nosaukumu neminējām (nosaucām to par zobu pastu „X”), jo mūsu mērķis nav radīt reklāmu vai antireklāmu, bet informēt! Atšifrējām sastāvdaļu nosaukumus, to īpašības un ietekmi uz mūsu veselību. Aicinājām zobu kopšanas speciālisti komentēt zobu pastu sastāvu profesionālā skatījumā.

 

ZOBU PASTAS „X” SASTĀVDAĻAS: Aqua, Hydrated Silica, Sorbitol, Disodium Pyrophosphate, Sodium Lautyl Sulfate, Cellulose Gum, Sodium Hydroxide, Aroma, CI 77891, Carbomer, Sodium Fluoride, Sodium Saccharin, Xanthan Gum, Limonene, CI 74160.

Uz pastas iepakojuma ir sekojoši brīdinājumi:

  • satur nātrija fluorīdu;
  • bērniem vecumā līdz 6 gadiem lietot zirņa lieluma pastas daudzumu un tīrīt zobus pieaugušā uzraudzībā, lai samazinātu norīšanas iespēju;
  • lietojot citus fluoru saturošus produktus, konsultējies ar zobārstu vai ārstu.

 

ZOBU PASTAS „X” SASTĀVA ANALĪZE:

Aqua: ūdens.

Hydrated Silica: silīcija hidrāts, abrazīvs aplikuma noņēmējs un zobu balinātājs. Gatavots no kristalizēta kvarca, smilts un krama maisījuma. Ilgstoši tīrot zobus ar pastu, kuras sastāvā ir šis savienojums, tiek vājināta zobu emalja, jo tā tiek berzta ar raupju līdzekli, tāpat tiek izjaukts emaljas atjaunošanās process. Retos gadījumos iespējami smaganu iekaisumi un/vai mutes dobuma kairinājums.

Sorbitol: saldinātājs, zobu pastas mīkstinātājs mīkstinātājs, aizkavē zobakmens veidošanos. Ja viela organismā nonāk lielās devās, rodas vēdergraizes, meteorisms(vēdera uzpūšanās) un/vai caureja.

!Uzraugi bērnu zobu tīrīšanas procesu, jo dažas želejveida zobu pastas var saturēt līdz pat 70% sorbitola.

Disodium Pyrophosphate: zobakmens noņēmējs.

Sodium Lauryl Sulfate(SLS): viela, kas palīdz zobu pastai putot. Patiesībā tas nemaz nav nepieciešams. Tas ir tīrošs, raupjš ķīmisks tīrītājs, kuru dažkārt izmanto kā motoru ateļļotāju, grīdas mazgāšanas līdzekļos. Šī viela var kairināt mutes gļotādu, izraisīt mutes čūlas, stomatītu vai kontaktekzēmu(ādas iekaisums, kas rodas ādai cieši saskaroties ar kādu alergēnu, rodas apsārtums un nieze) ASV Toksikoloģijas koledžas speciālisti ir atklājuši, ka šī viela, saskaroties ar ādas audiem, lēni un ilglaicīgā laika posmā var radīt acu, smadzeņu, sirds un aknu bojājumus. Pat tikai 0,5% koncentrācijā, var radīt ādas kairinājumu.

Cellulose Gum(vai Carboxymethyl cellulose): celulozes sveķi – biezina zobu pastu, piesaista ūdeni, veidojot tās struktūru.

Sodium Hydroxide: sārms, kuru bieži izmanto ķīmiskā ūdens attīrīšanai, spēcīga bāze dažādiem tīrīšanas līdzekļiem. Var izraisīt ādas kairinājumu.

Aroma: zobu pastas garšas uzlabotājs, kas var izraisīt alerģiskas īpašības – smaganu asiņošanu un to iekaisumus, mutes čūlas. Vairums gadījumu iegūst no naftas atvasinājumiem, kas var būt kancerogēni.

CI 77891, CI 74160: baltais un zilais pigments, zobu pastas krāsvielas, kas tāpat kā garšas pastiprinātājs var izraisīt alerģiskas reakcijas, nervozitāti un koncentrēšanās traucējumus, galvassāpes u.c. reakcijas.

Carbomer: karbomērs – zobus balinoša viela.

Sodium Fluoride: piemīt antibakteriāla ietekme, novērš zobu bojāšanos un stiprina zobu emalju. Ir zinātniskie pētījumi, kuros minēts, ka fluoroze – baltiem pleķiem izraibināti, dzelteni zobi(raksturīgi bērniem), pārmērīga fluorīda uzņemšanas rezultātā, ir saistīta arī ar zobu pastu un citu mutes kopšanas līdzekļu lietošanu. Tomēr šo līdzekļu ražotāji oponē, ka fluoroze veidojas ļoti liela fluora daudzuma, no dažādiem avotiem. Pārliecinies, lai bērns izspļauj zobu pastu! Konsultējies ar savu un bērna zobu kopšanas speciālistu. Tāpat pārmērīgs fluora daudzums organismā veicina osteoporozi, fluorīds izspiež kalciju no kauliem, sirds problēmas. Pārmērīga šīs vielas uzņemšana var izraisīt alerģiskas reakcijas, nelabumu, vemšanu un gremošanas sistēmas traucējumus. Pat minimāls šīs vielas pārsniegšana izraisa nelabumu, caureju, kuņģa kairinājumu un sāpes pakrūtē. Liels nātrija fluorīda daudzums organismā izraisa paralīzi, nespēku un krampjus, sirdsdarbības un elpošanas traucējumus. Fluorīda ieteicamā diennakts deva: 3,5 mg.

Sodium Saccharin: mākslīgi sintezēts organisks savienojums, saldinātājs. Pētījumos pierādīts, šīs vielas saistība ar dzīvnieku pūšļa audzēju veidošanos, potenciāli kancerogēns.

Xanthan Gum: ksantana sveķi – izmanto kā zobu pastas sabiezinātāju un stabilizētāju, jo ksantāns emulsijās regulē viskozitāti un veido želejas pamatus. Lai gan ksantāna sveķus iegūst dabīgi – glikozes fermentācijas procesā ar Xanthomonas campetrisbaktērijām, zinātnieki ir atklājuši šīs vielas saistību, piemēram, ar elpceļu problēmām. Tā kā šo vielu var iegūt no produktiem, kuri ir alergēni, piemēram, sojas, kukurūzas, cilvēkiem, kuriem ir alerģiskas reakcijas, ieteicams nelietot šo vielu saturošus produktus. Iespējamas gremošanas sistēmas problēmas. 2011. gada ASV Pārtikas un Zāļu pārvalde(U.S. Foof and Drug Administration) izdeva paziņojumu, ka priekšlaicīgi dzimušiem mazuļiem nedrīkst lietot uzturā produktu SimplyThick, kura sastāvā kā aktīvā viela ir Hanthan Gum, pastāvot iespējai attīstīties nekrotizējošam enterokolītām – zarnu audu atmiršana.

 

Limonene: limonēns – bezkrāsains ogļūdeņražu šķidrums ar asu citrusu aromātu, plaši izmanto kosmētikas un tīrīšanas līdzekļos, iespējama kā biodegviela. Retos gadījumos veidojas alerģisks jutīgums.

 

Izpētot un izanalizējot zobu pastas sastāvu, BrīvBrīdis.lv secināja, ka desmit sastāvdaļas (no kopumā 15 esošajām) var radīt negatīvu ietekmi uz veselību. Daudz!

 

CITAS zobu pastu sastāvdaļas ar nelabvēlīgu ietekmi uz veselību

Triklozāns: piemīt antibakteriālas īpašības, solot likvidēt nepatīkamo aromātu mutē, patiesībā ir viena no indīgākajām vielām – pesticīdiem pasaulē. Uzkrājas audos un pētījumu procesos atrasta pat mātes pienā. Triklozāns ir kancerogēns, var radīt aknu, nieru, sirds un plaušu bojājumus. Nelabvēlīgi iedarbojas uz imūnsistēmu. Izjauc organisma hormonālo sistēmu.

Glicerīns: biezs, bezkrāsains šķīdums ar saldu garšu, smērviela, palīdz saglabāt zobu pastas mitrumu. Var sausināt ādu ap muti.

9 CI 42090: zila krāsviela. Var izraisīt hiperaktivitāti, radīt ādas kairinājumu. Kā liecina pētījumi, FD un C grupas zilās krāsvielas klātbūtne organismā, izraisa spēcīgas alerģiskas reakcijas, astmas uzliesmojumus un neiroloģiskus traucējumus. Šīs krāsvielas sintezē no naftas!

Carageenan (karagināns): biezinātājs, stabilizētājs un želējošs aģents. Plašāk pazīstams kā E407. Var izraisīt gremošanas sistēmas problēmas, čūlainu stomatītu. Nav ieteicams bērniem. Potenciāli kancerogēns – zinātnieki pēta šīs vielas saistību ar krūts vēža veidošanos.

CI 47005: E104 hinolīna dzeltenais, sintētiska krāsviela, kura var izraisīt astmu, dermatītu, bērnu hiperaktivitāti. Aizliegta ASV, Austrālijā, Norvēģijā un Portugālē.

 

ZOBU PASTĀS PIEĻAUJAMĀS SASTĀVDAĻU NORMAS

 

Abrazīvās vielas pieļaujamas līdz 40%.

Aktīvās vielas, kurām ir tieša ietekme uz zobiem un smaganām: 0,2 – 1,5%(šo vielu skaitā: fluorīds, kas novērš zobu bojāšanos, pieaugušo zobu pastās nedrīkst pārsniegt 0,6 – 1,1%; bērnu: 0,6%)

Tīrošās sastāvdaļas: 0,5 – 3% apjomā.

Smaržas un garšas uzlabotāji: 0,8 – 1,5%.

Mitrinošās vielas: 15 – 30%.

Biezinātāji: 0,4 – 2%.

Konservanti: 0,05 – 0,5%.

Saldinātāji: nav norādes, 50% zobu pastu izmanto ikdienā lietoto saharozi: biešu vai niedru cukuru.

 

Brīvbrīdis.lv secināja, ka patiesība, visticamāk, ir kaut kur pa vidu! Mūsu izanalizētajā zobu kopšanas līdzeklī ir vielas, kuras var kaitēt veselībai. Un, ja mēs apzināmies to, ka šīs kaitīgās vielas sastāv no mazām molekulām, tās caur mutes gļotādu var iesūkties audos un tad asinīs, ar kurām tiek apgādāti dzīvībai svarīgie orgāni… Tomēr uzticēsimies speciālistu viedoklim, ka zobu pastu sastāvdaļas ir pārāk mazās koncentrācijas, kas spētu nodarīt kaitējumu mūsu veselībai, tās visupirms paredzētas zobu kopšanai, tātad šie pasākumi ir būtiskākais, tāpēc rūpēsimies par savu mutes dobuma veselību! Starp citu, kad tu pēdējo reizi biji pie zobārsta vai zobu higiēnista?

Sabiedrība

Nebijis notikums šova “Lauku Sēta” vēsturē

  Piektdien, 24. septembrī, kanālā TV6 plkst. 21.00 realitātes šova “Lauku Sēta” dalībniekus sagaida mākslinieciski darbi,...

Ieskaties! Rudens modes tendences 2021 – grimā, frizūrās, apģērbos, apavos un aksesuāros

Rudens ir īstais laiks, kad varam atļauties gan košākas krāsas tērpā un grimā, gan iekļaut...

Ceturtdien vēl 710 Covid-19 gadījumi un 6 mirušie, tostarp divdesmitgadnieks

  Piektdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 710 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši 6...

Infektologam Dumpim skumjas ziņas par turpmākajos mēnešos gaidāmo – VIDEO

  Cīņā pret Covid-19 patlaban svarīgākā ir primārā vakcinācijas kursa saņemšana un kontaktu samazināšana, LTV "Rīta...

Parādās jauna informācija par smago avāriju uz Ventspils šosejas – VIDEO

  Jau vēstīts, ka ceturtdienas rītā nu jau kārtējā smagā avārija notika uz Rīgas - Ventspils...

Pāragri mūžībā devusies seriāla “Sekss un lielpilsēta” zvaigzne

57 gadu vecumā miris aktieris Villijs Gārsons, kurš pazīstams ar lomu "Sekss un lielpilsēta" seriālā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. septembris

Izvairies no jebkādas vulgaritātes vai rupjības. Nesteidzies iegūt jaunas paziņas vai draugus, tāpat neesi pārāk...

Atklātas horoskopa zīmes, kuras 2022. gadā būs VISNEVEIKSMĪGĀKĀS

Iepriekš informējām par tām horoskopa zīmēm, kuras 2022. gadā solās būt visveiksmīgākās. Nu pienākusi kārta...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. septembris

Pirmā dienas puse tev ir jāizmanto pēc iespējas aktīvāk. Uzņemies iniciatīvu un izmanto savu pašpārliecinātību....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. septembris

  Šī solās būt diezgan labvēlīga diena. Pieaugs optimisms un paaugstināsies entuziasms. Var rasties daži izdevīgi...

“Arī sienas runā” jeb ko tava mājokļa krāsas stāsta par tevi

Straujiem soļiem tuvojas rudens – viens no košākajiem gadalaikiem, kas īpaši izceļas ar spilgtu krāsu...

Atklātas horoskopa zīmes, kuras 2022. gadā būs visveiksmīgākās

Aplūko vai arī tava horoskopa zīme solās nākamgad būt īpaši veiksmīga!   Lauva Lauva joprojām svinēs uzvaras gājienu...

Mājai un Dārzam

Sliktas ziņas par laiku tuvākajās dienās; no svētdienas viss mainīsies

  Tuvākajās dienās virs Latvijas teritorijas laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība - laiks būs mākoņains...

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku ceturtdien un naktī uz piektdienu. 23.09.2021....

Sinoptiķim Bricim neiepriecinoša prognoze tuvākajām dienām, bet ir arī laba ziņa

Uz siltāku laiku cerības nedēļas nogalē, intervijā LTV "Rīta Panorāmai" pirmdien sacīja LTV laika ziņu...