Sākoties maija svētku brīvdienām, kad daudzi ir ieplānojuši doties atpūsties uz ārzemēm, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija  (Regulators) aicina Latvijas iedzīvotājus sargāt savus mobilos telefonus, lai izvairītos no to izmantošanas krāpnieciskos nolūkos. Vienlaikus Regulators aicina pievērst uzmanību interneta lietošanai viesabonēšanā, kā arī situācijās, kurās mobilais telefons var nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā, lai izvairītos no negaidīti lieliem rēķiniem.

 

 

Mobilie telefoni tiek zagti ar nolūku pēc tam tos izmantot dažādās krāpniecības shēmās. Iekārots tiek nevis mobilais telefons, bet mobilā telefona SIM karte, ar kuras palīdzību var izkrāpt ievērojamas naudas summas.

 

 

Ja tiek konstatēts, ka telefons ir pazudis vai nozagts, nekavējoties jāsazinās ar savu mobilo operatoru. Tāpat kā pazaudējot bankas karti nekavējoties tiek zvanīts vai rakstīts e-pasts savai bankai ar lūgumu to nobloķēt, arī mobilā telefona pazaudēšanas gadījumā jārīkojas līdzīgi – steidzami jāsazinās ar savu operatoru.

 

 

Iedzīvotājiem ir jāsazinās saskaņā ar līgumā atrunāto kārtību ar savu mobilo operatoru, zvanot vai rakstot e-pastu, ja nav izdevies iepriekš sazvanīt. Laicīgi informējot mobilo operatoru, iedzīvotāji sevi pasargās no liekiem un neplānotiem tēriņiem. Iedzīvotājiem jārūpējas, lai telefona aparāts un SIM karte būtu aizsargāta ar drošām parolēm, kas ļaundaru plānus apgrūtina.

 

 

„Regulatora rīcībā esošā informācija liecina, ka personas, kuras nodarbojas ar krāpnieciskiem darījumiem, izmanto nozagtajā telefonā esošo SIM karti, lai ar datora palīdzību ģenerētu izsaukumus. Tā rezultātā pat stundas laikā var tikt veikti telefona izsaukumi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tradicionāli izsaukumi tiek veikti uz valstīm ārpus Eiropas Savienības,”  norāda Regulatora sabiedrisko attiecību vadītāja Ieva Bethere.

 

 

Ja klients nebūs brīdinājis savu mobilo sakaru operatoru par telefona pazušanu vai nozagšanu, krāpnieciskos zvanus nāksies apmaksāt klientam pašam. Ja operators ir brīdināts, tad no tā brīža, kad informācija ir saņemta, telefonu zagļu radītos izdevumus par izsaukumiem, sedz operators.

 

 

„Ja esi konstatējis, ka tavs mobilais telefons ir nozagts vai pazaudēts, nekavējoties ziņo par to savam operatoram,”  aicina Regulators.

 

 

Vienlaikus Regulators aicina, pirms uzsākt izmantot datu pārraidi jeb interneta pakalpojuma izmantošanu viesabonēšanā, rūpīgi iepazīties ar visiem nosacījumiem, kas attiecas uz konkrēto pakalpojumu un ir pieejami komersantu mājaslapās. “Tādējādi iedzīvotāji sevi pasargās no iespējami negaidītām situācijām, kad, atgriežoties no ceļojuma, tiek saņemts neplānoti liels rēķins par interneta pakalpojuma lietošanu,” norāda I. Bethere, piebilstot, ka dodoties uz ārvalstīm ir arī jāpārliecinās, ka mobilajā ierīcē ir deaktivizēta datu pārraides izmantošana viesabonēšanā.

 

 

Regulators aicina mobilo sakaru lietotājus būt uzmanīgiem arī situācijās, kad mobilais telefons nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā, jo tad maksa var sasniegt pat vairākus eiro par minūti.

 

 

Tie iedzīvotāji, kuri pārvietojas ārpus Latvijas robežām, būs ievērojuši, ka mobilo sakaru operators katru reizi, kad jūs sasniedzat citas valsts teritoriju, nosūta informatīvu īsziņu par to, kuras valsts mobilo sakaru tīkla teritorijā jūs atrodaties, un izmaksām, ja veiksiet zvanus, sūtīsiet īsziņas vai lietosiet internetu. Šādu pienākumu mobilo sakaru operatoriem uzliek Eiropas Savienības regula.

 

 

Tomēr Regulators vērš uzmanību, ka šāds pienākums nav situācijās, kurās mobilais telefons nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā. Šādi var notikt, ja atrodaties lidmašīnā vai uz kuģa, kur parasti sasniedzams tikai satelīta tīkls. Izņēmums var būt situācijā, ja atrodaties tuvu krastam un attiecīgās valsts tīkla signāls ir pietiekami spēcīgs.

 

 

Lai arī lidmašīnās lietot mobilos telefonus ir aizliegts, kādēļ iespēja, ka mobilais telefons pieslēgsies satelītu tīklam, ir minimāla, uz kuģiem situācija ir atšķirīga. Brīdī, kad pietiekami attālināsieties no krasta, mobilais telefons var pieslēgties satelītu tīklam. Ir svarīgi zināt, ka mobilā telefona lietošana satelītu tīklā izmaksā ievērojami vairāk nekā citas valsts sauszemes tīklā – maksa par sarunas minūti var sasniegt vairākus eiro.

 

 

Eiropas telekomunikāciju organizācija (BEREC) ir sniegusi vadlīnijas, informēt lietotājus arī tad, ja lietotājs nonāk satelītu tīklā. Tā kā pārslēgšanās starp sauszemes tīkliem un satelīta tīkliem viena ceļojuma laikā var notikt vairākkārt, informēšana katru reizi var nebūt samērīga. Tādēļ mobilo sakaru operatori parasti informē lietotājus brīdī, kad mobilais telefons ceļojuma laikā pirmo reizi tiek identificēts satelītu tīklā. 

 

 

Ja jūsu mobilais operators nenodrošina visa ceļojuma laikā informāciju katru reizi, kad nonākat satelītu tīklā, lai izvairītos no nejaušas pieslēgšanās satelīta tīklam un pārmērīgām izmaksām, attiecīgajās situācijās Regulators aicina pievērst uzmanību mobilā telefona uzstādījumiem, aktivizējot manuālu tīkla uzstādīšanas funkciju. “Svarīgi atcerēties, ka arī automātiska tīkla meklēšanas funkcija pieļauj uzstādīt konkrētu mobilo tīklu, tomēr tas nenodrošina, ka vēlāk mobilais telefons atkal nepieslēgsies satelītu tīklam. Tādēļ ir svarīgi, ka esat uzstādījuši tieši manuālu tīkla uzstādīšanas funkciju un uzstādījuši atbilstošo tīklu. Protams, izvairīties no izmaksām var arī, ja izslēdzat mobilo telefonu,” norāda Regulatora pārstāve.

 

 

Regulators katru gadu saņem ievērojamu sūdzību skaitu no Latvijas iedzīvotājiem par situācijām, kas saistītas ar negaidītām mobilo sakaru, tostarp interneta pakalpojumu lietošanas izmaksām viesabonēšanā. Līdz ar to Regulators aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un sekot līdzi pakalpojumiem, kurus izmanto, atrodoties ārpus Latvijas robežām.

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl sestdiena sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 157 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 25 cilvēki un viens gājis bojā. 23/07/2021 plkst.08:51...

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Diemžēl liela nelaime piektdien notikusi Latgalē

  Par traģiskiem notikumiem piektdienas rītā vēsta Valsts policijas Latgales reģiona pārvalde. 2021. gada 23. jūlijā ap...

Slavenības, kuru bērni izskatās kā pilnīgas vecāku kopijas

Par bērniem nereti saka, ka viņi ir kā vecāku kopijas, taču interesanti ielūkoties slavenību aprindās...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūlijs

  Šī būs negaidītu ziņu diena. Tā ietvers pretrunas – laimīgus un ne tik pozitīvus brīžus....

Kā vasaras karstums ietekmē katru horoskopa zīmi?

Vasara, karstums… Lielākajai daļai cilvēku tas Latvijā ir ļoti nepierasts, pat nepanesams, un pat kārtējās...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...