Sākoties maija svētku brīvdienām, kad daudzi ir ieplānojuši doties atpūsties uz ārzemēm, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija  (Regulators) aicina Latvijas iedzīvotājus sargāt savus mobilos telefonus, lai izvairītos no to izmantošanas krāpnieciskos nolūkos. Vienlaikus Regulators aicina pievērst uzmanību interneta lietošanai viesabonēšanā, kā arī situācijās, kurās mobilais telefons var nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā, lai izvairītos no negaidīti lieliem rēķiniem.

 

 

Mobilie telefoni tiek zagti ar nolūku pēc tam tos izmantot dažādās krāpniecības shēmās. Iekārots tiek nevis mobilais telefons, bet mobilā telefona SIM karte, ar kuras palīdzību var izkrāpt ievērojamas naudas summas.

 

 

Ja tiek konstatēts, ka telefons ir pazudis vai nozagts, nekavējoties jāsazinās ar savu mobilo operatoru. Tāpat kā pazaudējot bankas karti nekavējoties tiek zvanīts vai rakstīts e-pasts savai bankai ar lūgumu to nobloķēt, arī mobilā telefona pazaudēšanas gadījumā jārīkojas līdzīgi – steidzami jāsazinās ar savu operatoru.

 

 

Iedzīvotājiem ir jāsazinās saskaņā ar līgumā atrunāto kārtību ar savu mobilo operatoru, zvanot vai rakstot e-pastu, ja nav izdevies iepriekš sazvanīt. Laicīgi informējot mobilo operatoru, iedzīvotāji sevi pasargās no liekiem un neplānotiem tēriņiem. Iedzīvotājiem jārūpējas, lai telefona aparāts un SIM karte būtu aizsargāta ar drošām parolēm, kas ļaundaru plānus apgrūtina.

 

 

„Regulatora rīcībā esošā informācija liecina, ka personas, kuras nodarbojas ar krāpnieciskiem darījumiem, izmanto nozagtajā telefonā esošo SIM karti, lai ar datora palīdzību ģenerētu izsaukumus. Tā rezultātā pat stundas laikā var tikt veikti telefona izsaukumi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tradicionāli izsaukumi tiek veikti uz valstīm ārpus Eiropas Savienības,”  norāda Regulatora sabiedrisko attiecību vadītāja Ieva Bethere.

 

 

Ja klients nebūs brīdinājis savu mobilo sakaru operatoru par telefona pazušanu vai nozagšanu, krāpnieciskos zvanus nāksies apmaksāt klientam pašam. Ja operators ir brīdināts, tad no tā brīža, kad informācija ir saņemta, telefonu zagļu radītos izdevumus par izsaukumiem, sedz operators.

 

 

„Ja esi konstatējis, ka tavs mobilais telefons ir nozagts vai pazaudēts, nekavējoties ziņo par to savam operatoram,”  aicina Regulators.

 

 

Vienlaikus Regulators aicina, pirms uzsākt izmantot datu pārraidi jeb interneta pakalpojuma izmantošanu viesabonēšanā, rūpīgi iepazīties ar visiem nosacījumiem, kas attiecas uz konkrēto pakalpojumu un ir pieejami komersantu mājaslapās. “Tādējādi iedzīvotāji sevi pasargās no iespējami negaidītām situācijām, kad, atgriežoties no ceļojuma, tiek saņemts neplānoti liels rēķins par interneta pakalpojuma lietošanu,” norāda I. Bethere, piebilstot, ka dodoties uz ārvalstīm ir arī jāpārliecinās, ka mobilajā ierīcē ir deaktivizēta datu pārraides izmantošana viesabonēšanā.

 

 

Regulators aicina mobilo sakaru lietotājus būt uzmanīgiem arī situācijās, kad mobilais telefons nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā, jo tad maksa var sasniegt pat vairākus eiro par minūti.

 

 

Tie iedzīvotāji, kuri pārvietojas ārpus Latvijas robežām, būs ievērojuši, ka mobilo sakaru operators katru reizi, kad jūs sasniedzat citas valsts teritoriju, nosūta informatīvu īsziņu par to, kuras valsts mobilo sakaru tīkla teritorijā jūs atrodaties, un izmaksām, ja veiksiet zvanus, sūtīsiet īsziņas vai lietosiet internetu. Šādu pienākumu mobilo sakaru operatoriem uzliek Eiropas Savienības regula.

 

 

Tomēr Regulators vērš uzmanību, ka šāds pienākums nav situācijās, kurās mobilais telefons nonāk mobilo sakaru satelīta tīklā. Šādi var notikt, ja atrodaties lidmašīnā vai uz kuģa, kur parasti sasniedzams tikai satelīta tīkls. Izņēmums var būt situācijā, ja atrodaties tuvu krastam un attiecīgās valsts tīkla signāls ir pietiekami spēcīgs.

 

 

Lai arī lidmašīnās lietot mobilos telefonus ir aizliegts, kādēļ iespēja, ka mobilais telefons pieslēgsies satelītu tīklam, ir minimāla, uz kuģiem situācija ir atšķirīga. Brīdī, kad pietiekami attālināsieties no krasta, mobilais telefons var pieslēgties satelītu tīklam. Ir svarīgi zināt, ka mobilā telefona lietošana satelītu tīklā izmaksā ievērojami vairāk nekā citas valsts sauszemes tīklā – maksa par sarunas minūti var sasniegt vairākus eiro.

 

 

Eiropas telekomunikāciju organizācija (BEREC) ir sniegusi vadlīnijas, informēt lietotājus arī tad, ja lietotājs nonāk satelītu tīklā. Tā kā pārslēgšanās starp sauszemes tīkliem un satelīta tīkliem viena ceļojuma laikā var notikt vairākkārt, informēšana katru reizi var nebūt samērīga. Tādēļ mobilo sakaru operatori parasti informē lietotājus brīdī, kad mobilais telefons ceļojuma laikā pirmo reizi tiek identificēts satelītu tīklā. 

 

 

Ja jūsu mobilais operators nenodrošina visa ceļojuma laikā informāciju katru reizi, kad nonākat satelītu tīklā, lai izvairītos no nejaušas pieslēgšanās satelīta tīklam un pārmērīgām izmaksām, attiecīgajās situācijās Regulators aicina pievērst uzmanību mobilā telefona uzstādījumiem, aktivizējot manuālu tīkla uzstādīšanas funkciju. “Svarīgi atcerēties, ka arī automātiska tīkla meklēšanas funkcija pieļauj uzstādīt konkrētu mobilo tīklu, tomēr tas nenodrošina, ka vēlāk mobilais telefons atkal nepieslēgsies satelītu tīklam. Tādēļ ir svarīgi, ka esat uzstādījuši tieši manuālu tīkla uzstādīšanas funkciju un uzstādījuši atbilstošo tīklu. Protams, izvairīties no izmaksām var arī, ja izslēdzat mobilo telefonu,” norāda Regulatora pārstāve.

 

 

Regulators katru gadu saņem ievērojamu sūdzību skaitu no Latvijas iedzīvotājiem par situācijām, kas saistītas ar negaidītām mobilo sakaru, tostarp interneta pakalpojumu lietošanas izmaksām viesabonēšanā. Līdz ar to Regulators aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un sekot līdzi pakalpojumiem, kurus izmanto, atrodoties ārpus Latvijas robežām.

Sabiedrība

Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par gaidāmo laiku brīvdienās un pēc tām – VIDEO

  Latvijā sācies siltuma periods, kas vairs nebūs tikai dienu vai divas ilgs, savos sociālo tīklu...
RUSLANS ANTROPOVS

Parādās jaunas ziņas par leģendāro aktieri Andri Bērziņu

  Pirms kāda laika izdevums "Privātā dzīve" jau vēstīja, ka aktieris Andris Bērziņš (68) kopā ar...

Izskan skumja ziņa par “UgunsGrēka” Mildiņu – aktrisi Ilzi Vazdiku

  Kā savā 30. marta - 12. aprīļa numurā vēsta izdevums "Privātā dzīve", leģendārā Dailes teātra...

Piektdien vēl 654 jauni Covid-19 gadījumi, miruši 6 cilvēki; slimnīcās 630

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sestdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 654 jauni...
Vilis Bukšs

Izskan ziņas par laiku brīvdienās; nākamnedēļ tas jūtami mainīsies

  Gaidāmajās brīvdienās virs Latvijas laikapstākļus noteiks anticiklona dienvidu daļa un gaidāms pavasarīgi silts un daudzviet...

Vīrietis Engures pusē ieiet skolā, piedraud nogalināt skolotāju un viņu aplaupa, nodarot sāpes

  Trešdien, 14. aprīlī, kādā Engures novada izglītības iestādē iegāja vīrietis, kurš, pielietojot vardabību un izsakot draudus,...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Billy Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. aprīlis

  Centies palielināt savu produktivitāti, taču uzmanies, lai nekļūtu pārāk emocionāls un jūtīgs. Ko vēl zvaigznes...
Foto:Flickr.com/Bardia Photography/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. aprīlis

  Zinātkāri cilvēki labprāt pavada laiku ārpus mājas. Apsver iespēju šodien doties brīvā dabā vai apgūt...
Foto:Unsplash.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. aprīlis

  Šajā dienā ieteicams kritiski paskatīties uz savu dzīvi un uz to, kādu ietekmi atstāj uz...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. aprīlis

 Ieteicams ievērot piesardzību un nekāpt vienam uz otra „varžacīm”.   Auns Auna zīmē dzimušie šodien kļūs agresīvāki, cenšoties...
Foto:Flickr.com/Jitze Couperus/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. aprīlis

  Lielākā iezīme, kas no pašreizējā zvaigžņu stāvokļa šajā dienā būs jūtama un redzama, būs vēl...
Foto:Pexels.com/Tim Gouw/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. aprīlis

  Ieteicams dienu pavadīt, darot lietas, kas aizrauj un ieviest nelielu devu kaislības arī pavisam ikdienišķās...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par gaidāmo laiku brīvdienās un pēc tām – VIDEO

  Latvijā sācies siltuma periods, kas vairs nebūs tikai dienu vai divas ilgs, savos sociālo tīklu...
Vilis Bukšs

Izskan ziņas par laiku brīvdienās; nākamnedēļ tas jūtami mainīsies

  Gaidāmajās brīvdienās virs Latvijas laikapstākļus noteiks anticiklona dienvidu daļa un gaidāms pavasarīgi silts un daudzviet...

No šodienas laiks jūtami mainīsies – prognoze 7 dienām

  Ciklona ietekmē tuvākajās dienās vēl vietām gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš, bet, tam virzoties uz...