Tā kā apdrošināšanas prēmiju kāpums noticis gandrīz vienlaikus visiem apdrošinātājiem, cenas kāpums ir būtisks, turklāt OCTA polise ir obligāta, tāpēc šo jautājumu apņēmusies pētīt Konkurences padome, ziņo LTV Panorāma. 

 

Obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb tā dēvēto OCTU prēmiju pieaugums daļai autovadītāju pārsniedzis 100 % – pat tādiem, kuriem ir labs apdrošināšanas stāžs un kuri braukuši bez avārijām.

 

Apdrošinātāji cenu kāpumu pamato ar būtiski pieaugušām izmaksām.

 

Šodien gan tiek ziņots, ka no OCTA Garantiju fonda šā gada pirmajā pusgadā izmaksātā summa ir teju par ceturtdaļu mazāka nekā pērn. OCTA polišu cenas nolēmusi pētīt arī Konkurences padome. Taču, ko īsti ietver OCTA un vai cietušie zina savas tiesības, skaidro LTV Panorāma veidotāji.

 

OCTA jau nosaukumā ietver vārdu obligāts. Tas nozīmē, ka cenu pieaugums OCTA polisēm nes līdzi izmaksu pieaugumu gandrīz visam, ieskaitot sabiedrisko transportu. Lai gan OCTA ir obligāta, tās cenu regulē tirgus, bet cenas pieauguma pamatotību pirms paaugstināšanas neviens nekontrolē.

 

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati liecina, ka pašlaik OCTA polises drīkst tirgot piecas Latvijas apdrošināšanas sabiedrības un sešas ārvalstu apdrošinātāju filiāles. Akciju sabiedrība Balva 2013. gadā ir zaudējusi tiesības apdrošināt.

 

Saskaņā ar Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja datiem, no OCTAS iegādes summas jeb prēmijas aptuveni 70 – 80% tiek atvēlēti zaudējumu segšanai. Pārējais paliek administratīvajām izmaksām.

 

No summas zaudējumu segšanai gandrīz 80% tiek samaksāti par sabojātiem transportlīdzekļiem.

 

Kā LTV Panorāma skaidroja transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju un apdrošinātāju asociācijas (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, atlikušie 20% ir tā summa, kas aiziet dažādos veidos saistībā ar cilvēkiem. Tas ir gan par medicīnu – valsts apdrošinātājiem piestāda rēķinu gan par ātro palīdzību, gan par ārstēšanos slimnīcā, gan par rehabilitācijas periodu, gan ietverti dažādi šie valsts maksātie pabalsti, ko maksā VSAA. Tā kā arī šos pabalstus faktiski valsts izmaksā un pēc tam piestāda rēķinu apdrošinātājam.

 

Abāšins norāda, ja gadījums notiek šodien, ļoti iespējams, ka apdrošinātājs savās grāmatvedībā šo gadījumu varēs aizvērt pēc gadiem 30 vai 50. Apdrošināšanas bizness ir ar ļoti garu asti.

 

Ja cilvēks iet bojā, tad ir bēru izdevumi un vēl kaut kādi izdevumi, kas ir saistīti ar cilvēka aiziešanu. Vēl ir tāds postenis, kas tiek saukts par nemateriālajiem zaudējumiem jeb morālie zaudējumi, kas attiecīgi palicējiem tiek izmaksāta kaut kāda summa. Līdz šim šīs te kompensācijas bija daži simti, tagad tie ir tūkstoši.

 

2014. gada Satversmes tiesas lēmums, iespējams, bija lūzuma punkts atlīdzību izmaksu lielumos. Tiesa secināja, ka pieņemot OCTA likumu tika pārņemtas vairākas Eiropas Savienības direktīvas OCTA jomā, taču vairākās Ministru kabineta noteikumu normās paredzētie apdrošināšanas atlīdzības apmēri bija ievērojami mazāki nekā noteikti direktīvās. Tāpēc šobrīd nāves gadījumā kompensācija var sasniegt 20 tūkstošus, pretēji dažiem simtiem kā tas bija pavisam nesen. 

 

Dažās pozīcijās apdrošinātāju izdevumi palielinājušies objektīvu iemeslu dēļ.  Būtiski pieaugušas izmaksas ne vien par mirušajiem, bet arī par rehabilitāciju avārijās sakropļotajiem. Piemēram, kādam no apdrošinātājiem klienta avārija Somijā izmaksās aptuveni četrus miljonus eiro, jo avārijā sakropļoti divi cilvēki un Somijā ir citas – augstākas ārstēšanās izmaksas.

 

Tomēr tā kā apdrošināšanas prēmiju kāpums noticis gandrīz vienlaikus visiem apdrošinātājiem, cenas kāpums ir būtisks, turklāt OCTA polise ir obligāta, šo jautājumu apņēmusies pētīt Konkurences padome.

 

“Mūsu uzmanību piesaistīja, cik sinhroni noticis šis cenu paaugstinājums un cik pamatoti tas noticis, un ko tas nozīmē – vai ir bijuši objektīvi tirgus apstākļi, kas ir likuši celties OCTA cenām, un vai tas ir noticis godīgas konkurences apstākļos,” paudusi Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

 

Pašlaik Konkurences padome analizē norises tirgū, iegūstot datus, lai varētu izteikt secinājumus.  Ābrama skaidrojusi: “Kā zināms, OCTA cenas netiek regulētas. OCTA cenas ir cēlušās, bet mēs paskatījāmies arī Eiropas statistikas datus un secinājām – jā, ilgus gadus mūsu OCTA cenas bija zem Eiropas vidējā līmeņa un tās ir bijušas arī Lietuvā un Igaunijā. Šķietami mēs ilgus gadus esam pirkuši OCTA par samērā zemu cenu.’’

 

Vienlaikus tiek norādīts, ka  administratīvās izmaksas ir tās, kur ļoti daudz ko var ieslēpt, tostarp nepamatotus maksājumus un pieaugumus.  Konkurences padomes priekšsēdētāja  atzinusi, ka tiks pētīts un skatīts, jo tie dati ir vidējie nozarē, ar ko operē. Padomes darbinieki skatīsies arī atsevišķu uzņēmumu datus, jo interesē pamatotība.

 

Konkurences padomes darba rezultātus varēs uzzināt ne ātrāk kā pēc mēneša.

 

LTV Panorāma veidotāji gan piebilst, ka apdrošinātāji pauduši, ka nākotnē OCTA cenas tikai pieaugs, jo pieaug izmaksas par cilvēkiem nodarīto kaitējumu, piemēram, uz šo pozīciju iespaidu atstāj arī iespējamais algu pieaugums veselības nozarē, kā arī izmaksas pieaug, ja valsts paaugstina, piemēram, pabalstu par apgādnieka zaudējumu.

 

 

Ko par šo situāciju domā tu?

 

Sabiedrība

Decembra sākumā vietām pat 25 cm sniega! Sinoptiķi pastāsta, kas mūs sagaida brīvdienās un nākamnedēļ

  Laika apstākļus Latvijā tuvākajās dienās ietekmēs ciklonu aktivitāte un auksta gaisa masas. Bieži sagaidāmi nokrišņi...

“Kaut sūdi līdz ausīm, bet kārtībai jābūt!” Magones sētā pēkšņi iesperas “X Faktora” leģenda Margarita!

  Attiecībās zudusi dzirksts? Dzīvē bardaks? Trīs 360TV jaunā šova “Ķibeles mūsmājās” vadītāji – Margarita Kolosova,...
NMPD

Vēl teju 1100 Covid-19 gadījumu un 20 cilvēki miruši

  Ceturtdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 1095 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

Traģiski notikumi risinājušies Bauskas pusē

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 24. novembra plkst. 06.30 līdz 25. novembra plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Kad iespējama tuvākā spēcīgā snigšana? Parādās jaunas ziņas par gaidāmo laiku

  Sinoptiķis Jānis Trallis savā "Twitter" kontā dalījies ar jaunāko informāciju par turpmākajās dienās gaidāmo laiku. "Ceturtdien...
Foto:Flickr.com/ Roger Ahlbrand/CC

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 135 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 11 cilvēki un viens gājis...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. novembris

  Diena rādās būt gana saspringta, tostarp iespējamas kādas skarbas viedokļu sadursmes. Izvairies no liekām aktivitātēm...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. novembris

Dienas pirmā daļa ļaus tev rast skaidrāku, objektīvu priekšstatu par savām spējām un iespējām. Apzināsies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. novembris

  Veidi, kādos planētas sevi šodien pozicionēs būs ļoti labvēlīgi un optimistiski, tāpēc, visticamāk, šodien būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. novembris

  Šodien, visticamāk, beidzot sajutīsi savu nozīmi, taču neaizraujies ar savas ietekmes izrādīšanu. Piemērota diena, lai...
Foto:Tharunaya.co.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. novembris

  Šodien tu vieglāk nekā parasti varēsi padarīt savus ikdienas darbus. Tava uzmanība un pacietība aizvien...
Deviant Art

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. novembris

  Šodien, visticamāk, tu kļūsi pārāk kritisks un kategorisks. Daudz radīsies dažādu secinājumu un būs vēlme...

Mājai un Dārzam

Decembra sākumā vietām pat 25 cm sniega! Sinoptiķi pastāsta, kas mūs sagaida brīvdienās un nākamnedēļ

  Laika apstākļus Latvijā tuvākajās dienās ietekmēs ciklonu aktivitāte un auksta gaisa masas. Bieži sagaidāmi nokrišņi...

Kad iespējama tuvākā spēcīgā snigšana? Parādās jaunas ziņas par gaidāmo laiku

  Sinoptiķis Jānis Trallis savā "Twitter" kontā dalījies ar jaunāko informāciju par turpmākajās dienās gaidāmo laiku. "Ceturtdien...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par laika apstākļiem otrdien. Naktī no 22.11....