Pazīstamā latviešu dzejnieka Vitauta Ļūdēna meitai nepieciešama palīdzība.

“Es cīnos par savu dzīvību. Taču visapkārt vīruss, karantīna, epidēmija…. Nu jau nedēļu dzīvoju bez zālēm, kas man vitāli nepieciešamas, jo nepaspēju savākt naudu”,  šādu ierakstu Laima ir publicējusi savā Facebook profilā.

Laimai ir divi bērni – 13 un 15 gadus veci. Pirms 7 mēnešiem viņai atklāts vēzis.

Laimai ir jālieto īpašas zāles– jaunākās paaudzes preparāts, kas spēj ievērojami apturēt vēža šūnu augšanas procesu, bloķējot to attīstību. Agrāk medikamentus Laimai piegādāja no Lietuvas, kur tie ir maksā lētāk – 350 eiro. Taču tagad zāles ir jāpērk Latvijā – nu jau par 520 eiro. Šī cena ir jau ar valsts piešķirto 50% atlaidi.

Lai palīdzētu Laimai savākt naudu zālēm, labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu.

Kontam ir piesaistīts programmas “Zaļā lampa” ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 (1, 42 eiro par zvanu)

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Laimai Ļūdēnai

 

Kad zālēm ir dzīvības cena…

Laima pēc profesijas ir horeogrāfe, viņa pasniedza un iestudēja dejas, profesionāli nodarbojās ar fotogrāfiju. Taču smagā slimība tam visam pārvilka pāri strīpu. Aiz muguras jau ir trīs ķīmijterapijas seansi. Pirms trim mēnešiem pēc ķīmijterapijas kursa Laima zaudēja samaņu un salauza kāju. Lūzums izrādījās ļoti smags, nācās veikt divas operācijas. Priekšā vēl ir trešā – lai izņemtu metāla konstrukciju. “Visu mūžu esmu dzīvojusi pēc principa – sargā sevi pats, un Dievs tevi sargās. Slēpošana, slidošana, kalnos kāpšana – tas nav par mani. Kājas ir mans darba instruments, es vienmēr esmu tās saudzējusi”, stāsta Laima.

Šodien Laima ir gatava ķerties pie jebkura darba – kā fotogrāfe un dizainere viņa piedāvā profesionālas fotosesijas, telpu noformējumu. Laima līdz pēdējam brīdim cerēja tikt galā saviem spēkiem un negribēja nevienam lūgt palīdzību. Taču tagad ir skaidrs, ka pašai atrisināt problēmu ar zālēm neizdosies. Visi iekrājumi ir iztērēti ārstēšanai un operācijām, šobrīd Laimas vienīgais iztikas avots ir niecīgais pabalsts, ko valsts maksā viņai un bērniem. Par laimi, ar bērniem palīdz vecmāmiņa – bijušā vīra mamma. Vērsties labdarības fondā pēc palīdzības Laimu pierunāja pazīstamā ratiņtenisa trenere Terēza Stenclava, ar kuru Laima iepazinās pavisam nesen, ieraugot sludinājumu par to, ka trenere meklē kādu, kurš varētu uzņemt videoklipu par viņas audzēkņiem – bērniem ar īpašām vajadzībām.

Laima kā brīvprātīgā piedāvāja trenerei savus pakalpojumus. Kad Terēza uzzināja par Laimas situāciju, viņa burtiski piespieda Laimu vērsties pēc palīdzības, faktiski – Terēza pati pirmā uzrakstīja labdarības fondam BeOpen. Bet Laima ilgi nevarēja saņemties, viņa arī šobrīd jūtas neveikli un neērti – visu laiku domā par to, ka ir daudz citu cilvēku, lielu un mazu, kuriem vēl vairāk nepieciešams atbalsts… Taču Terēzai Stenclavai izdevās pārliecināt Laimu par to, ka šīs zāles ir dzīvības jautājums, par to, ka jādomā par bērniem. Un par to, ka gaidīt ilgāk vairs nedrīkst.

Mūsu sarunas laikā Laima vairākas reizes atkārtoja, ka ļoti gribētu atrast iespēju piepelnīties. Viņa var ne tikai fotografēt un veidot dizainu, bet arī tulkot tekstus (no latviešu un angļu valodas). Laimas tulkojumi ir ļoti kvalitatīvi, jo viņa jau kopš bērnības aizraujas ar literatūru – raksta pasakas un dzeju. Šo talantu Laima ir mantojusi no tēva – pazīstamā latviešu dzejnieka Vitauta Ļūdēna, kurš ir daudzu dziesmu tekstu un bērnu grāmatu autors. Starp citu, grāmatu “Laimiņas valoda”, dzejoļi no kuras ir iekļauti skolas mācību grāmatās, viņš ir veltījis savai meitai.

Laima arī sapņo izdot savu grāmatu ar pasakām, kuru galvenais varonis ir viņas taksītis Susa. Taču tas pagaidām vēl ir tikai plānos.

Laimas mīļākais tēva dzejolis bija par krokodilu: “Upes ūdens zaļi zils / Tajā dzīvo krokodils.”  Vēl bērnībā viņa ļoti mīlēja tēva grāmatu «Princis iet pa mākoņiem” – par ģimenes ruņčuku Princi, kurš bija ļoti līdzīgs tīģerēnam.

“Droši vien jūs bērnībā sapņojāt būt princese?”, mēs pajautājām Laimai.

“Es gribēju kļūt par sētnieku. Man šķita, ka tas ir pats labākais darbs – ar lielu lāpstu tīrīt pagalmā sniegu. Tad astoņu gadu vecumā es izlasīju grāmatu “Grāfs Monte-Kristo” un nolēmu kļūt par advokātu, lai aizstāvētu netaisnīgi notiesātos cilvēkus. Es pat iestājos juridiskajā fakultātē, taču pavisam drīz sapratu, ka nespēšu apvienot mācības ar darbu un bērniem… Taču cilvēktiesību aizsardzības jautājums mani vienmēr ir ļoti satraucis…  Tagad es pati esmu izrādījusies situācijā, kad mana dzīvība ir elementāri atkarīga no naudas. Ņemot vērā manu diagnozi, ja man nav naudas zālēm, sanāk, ka man nav tiesību uz dzīvi…

Laima ir ļoti spēcīgs un aktīvs cilvēks. Viņa nebaidās no grūtībām un tic labajam. Bērnībā viņa ļoti gribēja būt līdzīga Astrīdas Lindgrēnas pasaku varonei Ronijai, laupītāja meitai. Viņas mīļākā filma ir “Vējiem līdzi”. Laima, gluži kā filmas varone Skārleta, tic, ka bezizejas situāciju nav. Un mēs, savukārt, varam palīdzēt Laimai uzvarēt slimību.

Reāla iespēja

Pie mums onkoloģija vēl joprojām bieži tiek uztverta kā nāves spriedums. Speciālisti tam kategoriski nepiekrīt. Katru gadu parādās arvien jauni preparāti, kas ļauj apturēt slimības attīstību, dodot cilvēkam iespēju turpināt pilnvērtīgi dzīvot vēl daudzus gadus.

Taču šie medikamenti ir ļoti dārgi. Paši ārsti saka, ka tie netiek izrakstīti pacientiem, kuriem nav cerību uz izveseļošanos. Šādas zāles tiek nozīmētas darbspējīgiem cilvēkiem aktīvā vecumā, kuriem reālas izredzes…

Preparāts, kurš ir nepieciešams Laimai, vēl pavisam nesen nebija iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Šobrīd valsts apmaksā 50% no tā vērtības. Tas jau ir liels solis uz priekšu.

Taču kāpēc tas netiek apmaksāts pilnībā? Diemžēl, uz šo jautājumu atbildes nav. Mēs neesam ne politiķi, ne ierēdņi, un viņu vietā šos jautājumus risināt mēs nevaram. Mūsu spēkos ir tikai piesaistīt uzmanību šai tēmai. Un vismaz nedaudz palīdzēt konkrētam cilvēkam – divu bērnu māmiņai – glābt savu dzīvību, dodot vajadzīgo spēku un atbalstu.

Kā mēs varam palīdzēt?

Programmas “Zaļā lampa” ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 (1, 42 eiro par zvanu)

Rekvizīti ziedojumu pārskaitījumiem:

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Laimai Ļūdēnai

 

Sabiedrība

Liela skāde notikusi Magones sētā

  Ilgstošais karstums un sausums nodarījis lielu skādi šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Magones Šutovienes mazdārziņam...

Liels notikums grupā “Eolika” – VIDEO

  Jau nākamnedēļ viena no Latvijā ilgspēlējošākām grupām “Eolika” ieskandinās savu 40 gadu jubilejai veltīto koncerttūri....

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par karstumu trešdien, kā arī ugunsbīstamību mežos. 28.07.2021....

Smaga avārija šorīt notikusi Jūrmalā

  Kā soctīklos vēsta aculiecinieki, trešdienas rītā smaga avārija notikusi Jūrmalā. Tur divu auto sadursmē Lienes ielā...
Foto:Pexels.com/Hakan Erenler/CC

Trešdiena diemžēl sākusies ar traģiskām vēstīm

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 129 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 29 cilvēki un viens gājis...

Maestro Pauls nāk klajā ar skumju paziņojumu sava talanta cienītājiem

  Kā izdevuma "Kas jauns" 27. jūlija - 2. augusta numuram atklājis pats maestro Raimonds Pauls...

Horoskopi un Testi

Foto:Wallpapersas.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. jūlijs

  Šodien pieņemtie lēmumi būs balstīti uz katra paša domām un viedokli. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. jūlijs

  Šodien pacenties pievērst vairāk uzmanības cilvēkiem, kuri ir no zemāka sociālā slāņa. Iespējams, kāds meklēs...
Foto:Flickr.com/Maria Eklind/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūlijs

  Politiskā situācija darbā var kļūt diezgan saspringta. Mēģini būt lietas kursā par to, kas ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūlijs

  Šodien pievērs uzmanību savai veselībai. Ēd veselīgāk, pat, ja iepriekš tev trūka iniciatīvas, nu ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūlijs

  Šī būs konfliktu diena, taču tu tos atrisināsi dienas beigās, ja neizvairīsies no piepūles, ko...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par karstumu trešdien, kā arī ugunsbīstamību mežos. 28.07.2021....

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās stundās gaidāmajiem laika...

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks mūs sagaida jūlija pēdējās dienās un augusta sākumā – VIDEO

Šonedēļ karstākais laiks gaidāms pirmdien, nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks, sarunā ar raidījumu "Rīta Panorāma"...