Ir daudz dzirdēts par rotaļlietu mazajām detaļām, kas bērniem ir nedrošas, tāpēc jāatceras, ka ikdienā tām ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. Kam ir jābūt norādītam uz rotaļlietu iepakojuma?

Veidojot rotaļlietu, ražotājs nosaka bērna minimālo vecumu, kādam tā paredzēta. Ja nepieciešams, tiek norādīti lietošanas vecuma ierobežojumi un/vai tas, ka tā jālieto tikai pieaugušo uzraudzībā. Noteikti esi pamanījusi šādus brīdinājuma uzrakstus un zīmes, piemēram, nosvītrotu 0 – 3 vai rakstītu: “Lietot tikai pieaugušo klātbūtnē”. Latvijas tirgū rotaļlietas drīkst laist apgrozībā tikai tad, ja tās atbilst dažādām drošības jomām šādās kategorijās: higiēna, fiziskās, mehāniskās, ķīmiskās īpašības, uzliesmojamība, radioaktivite u.c. Jebkurai rotaļlietai ir jāatbilst vispārējām higiēnas prasībām, respektīvi, tā nedrīkst izraisīt jebkāda veida saindēšanos vai infekcijas slimības. Fiziskajām un mehāniskajām īpašībām jābūt tādām, lai rotaļlieta tiešām iztur norādīto svaru un slodzi, nedeformējoties un nesalūstot. Tāpat arī visām mehāniskajām detaļām ir jābūt drošām, lai uz tām nevar savainoties. Spēļmantas, kas paredzētas bērniem, kuri ir jaunāki par 36 mēnešiem, nedrīkst saturēt tik sīkas detaļas, kuras var norīt vai ieelpot. Būtisks ir arī iepakojums – tas nedrīkst radīt nosmakšanas vai nožņaugšanās risku. Rotaļlietas nekādā gadījumā nedrīkst saturēt jebkādas vielas, kas var viegli uzsprāgt vai uzliesmot. Elektrisko rotaļlietu strāvas nominālspriegums nedrīkst pārsniegt 24 voltus.

 

Kam jābūt rakstītam uz rotaļlietu iepakojuma?

Uz rotaļlietas jābūt norādītam CE atbilstības marķējumam, preču zīmei vai ražotāja/importētāja nosaukumam un adresei. Pirms rotaļlietas laišanas tirgū to marķē ar CE atbilstības marķējumu, kas apliecina rotaļlietas atbilstību šo noteikumu prasībām, un norāda brīdinājumus saistībā ar rotaļlietas lietojumu, kā arī, ja nepieciešams, pievieno piktogrammu vai citu informatīvu zīmi ar norādi par īpašu risku vai lietojumu. Kā arī, uz rotaļlietas iepakojuma vai lietošanas instrukcijā ir jābūt valsts valodā rakstītai informācijai par visiem iespējamajiem riskiem, kas var rasties to lietojot, kā arī veidiem kā no tiem izvairīties. Piemēram, uz rotaļlietas, kas nav paredzēta bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, iepakojuma ir jābūt attiecīgai norādei, kā arī īsam aprakstam par iespējamajiem riskiem, lai uzzinātu, kāpēc ir noteikts šis ierobežojums. Tādām mantām kā šūpoles, slīdkalniņi u.c. līdzīgiem priekšmetiem, jāsatur brīdinājumu, ka tās ir stabili jāuzstāda, ik pa laikam tās jāpārbauda, kā arī jābrīdina par to, ka šīs spēļu ierīces var būt bīstamas, ja netiek pareizi konstruētas un/vai lietotas. Tādām lietām kā, piemēram, skrituļslidas, kas tirgū tiek dēvētas par rotaļlietām, jāsatur informācija, ka tās jālieto kopā ar aizsargaprīkojumu. Savukārt, roaļlietām, kas paredzētas lietošanai ūdenī, jābūt ar brīdinājumu par to, ka tās jāizmanto tikai seklā ūdenī un pieaugušo uzraudzībā.

 

Kā būt pārliecinātai par to, ka rotaļlieta ir droša?

Visupirms meklē norādi par ražotājvalsti un neizvēlies pašu lētāko. Pārbaudi vai rotaļlieta ir bērna vecumam atbilstoša. Lielākoties uz rotaļlietām ir zīme, kas brīdina, ka mantiņa nav pardzēta bērniem līdz trīs gadu vecumam. Tas nenozīmē, ka bērns nekādā gadījumā nevar ar to rotaļāties, jo tad jāsecina, ka mazais šajā vecumā nevar spēlēties tik pat kā ne ar ko. Tāpēc, iegādājoties jebkuru rotaļlietu, pārbaudi vai tā nesatur sīkas detaļas, kas var izraisīt aizrīšanās risku vai iespēju kā citādi savainoties. Latvijā nopērkamajām bērnu mantām ir jābūt pieejamām ar lietošanas instrukciju un/vai brīdinājumiem valsts valodā. Ja rotaļlietai ir ķīmiska smarža – nepērc to! Kad vēlies iegādāties plastmasas rotaļlietas vai pirkstiņkrāsas, pārbaudi vai to sastāvā nav ftalātu vai citu ķīmisku vielu. Mantas, kas aprīkotas ar skaņas un gaismas ierīcēm, iepriekš noteikti jāpārbauda. Pārlieku liels troksnis bojā bērna dzirdi, bet pārspīlētas gaismas mirgošana – redzi. Ekoloģiskākās, protams, ir koka rotaļlietas, kas mūsdienās ir ļoti dažādas un interesantas. Par to kvalitatīvu krāsojumu var pārliecināties – novelkot pār to ar slapju pirkstu.

Neaizmirsti par to, ka dažāda veida rotaļlietas vari pagatavot arī pati, vai nopirkt no vietējiem amatniekiem. Paturi prātā arī to, ka Patērētāju tiesību aizstāvības centra mājaslapā www.ptac.gov.lv jebkurā laikā vari uzzināt par rotaļlietām, kas ir aizliegtas, par to lietošanas drošības pasākumiem un noteikumiem.
Pārbaudi visu, kas tavos spēkos, bet tik un tā uzraugi rotaļāšanās procesu!

Sabiedrība

Latvijā atklāts Covid-19 perēklis: Diemžēl pirmdien ir 34 jauni saslimušie

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) otrdienas rītā vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti 34 jauni...

Samanta Tīna beidzot paskaidro, kādēļ pasākumos vairs nav redzams viņas draugs

  "STV Pirmā" šova "Slavenības. Bez filtra" 21. septembra epizodē dziedātāja Samanta Tīna atzinusi, ka pašķīrusies...

Pārķemmēti meži Rebenoka mājas apkārtnē; advokāts pret savu drošību izturējies pavirši – VIDEO

  Laupīšana, nevis pasūtījuma slepkavība – šādu versiju, turpinot advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības izmeklēšanu, arvien vairāk...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. septembris

  Šī diena būs par un ap komunikāciju. Ik viens vēlēsies pateikt visu, kas uz sirds,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. septembris

  Šī diena būs siltas un draudzīgas enerģijas piepildīta. Zvaigznes mīlas dzīvē ieaicinās stabilitāti, aizrautību un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. septembris

  Septembris jau pāri pusei, esam pieredzējuši pirmās rudens vētras un lietavas. Ko šajā rudenīgajā laikā...

Mājai un Dārzam

Ko varam sagaidīt no šīs nedēļas? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis – VIDEO

  Pagājušajā nedēļa piedzīvojām gan vasarīgu karstumu, gan vētru, brīvdienas bija saulainas, bet daudzviet svētdienas rītā...
Foto: LVĢMC

Izskan jaunas ziņas par šonedēļ gaidāmo laiku: Prognoze 7 dienām!

  Tuvākajās dienās Latvijā saglabāsies silts un sauss laiks, nedēļas vidū, termometra stabiņam sasniedzot +24...+25° atzīmi,...
Foto:Weheartit.com

Nav patīkamu ziņu par svētdienas rītā gaidāmo laiku

  Svētdienas agrā rītā daudzviet Latvijā gaidāma salna, ziņo LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. "Jāņem vērā,...