Ir daudz dzirdēts par rotaļlietu mazajām detaļām, kas bērniem ir nedrošas, tāpēc jāatceras, ka ikdienā tām ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. Kam ir jābūt norādītam uz rotaļlietu iepakojuma?

Veidojot rotaļlietu, ražotājs nosaka bērna minimālo vecumu, kādam tā paredzēta. Ja nepieciešams, tiek norādīti lietošanas vecuma ierobežojumi un/vai tas, ka tā jālieto tikai pieaugušo uzraudzībā. Noteikti esi pamanījusi šādus brīdinājuma uzrakstus un zīmes, piemēram, nosvītrotu 0 – 3 vai rakstītu: “Lietot tikai pieaugušo klātbūtnē”. Latvijas tirgū rotaļlietas drīkst laist apgrozībā tikai tad, ja tās atbilst dažādām drošības jomām šādās kategorijās: higiēna, fiziskās, mehāniskās, ķīmiskās īpašības, uzliesmojamība, radioaktivite u.c. Jebkurai rotaļlietai ir jāatbilst vispārējām higiēnas prasībām, respektīvi, tā nedrīkst izraisīt jebkāda veida saindēšanos vai infekcijas slimības. Fiziskajām un mehāniskajām īpašībām jābūt tādām, lai rotaļlieta tiešām iztur norādīto svaru un slodzi, nedeformējoties un nesalūstot. Tāpat arī visām mehāniskajām detaļām ir jābūt drošām, lai uz tām nevar savainoties. Spēļmantas, kas paredzētas bērniem, kuri ir jaunāki par 36 mēnešiem, nedrīkst saturēt tik sīkas detaļas, kuras var norīt vai ieelpot. Būtisks ir arī iepakojums – tas nedrīkst radīt nosmakšanas vai nožņaugšanās risku. Rotaļlietas nekādā gadījumā nedrīkst saturēt jebkādas vielas, kas var viegli uzsprāgt vai uzliesmot. Elektrisko rotaļlietu strāvas nominālspriegums nedrīkst pārsniegt 24 voltus.

 

Kam jābūt rakstītam uz rotaļlietu iepakojuma?

Uz rotaļlietas jābūt norādītam CE atbilstības marķējumam, preču zīmei vai ražotāja/importētāja nosaukumam un adresei. Pirms rotaļlietas laišanas tirgū to marķē ar CE atbilstības marķējumu, kas apliecina rotaļlietas atbilstību šo noteikumu prasībām, un norāda brīdinājumus saistībā ar rotaļlietas lietojumu, kā arī, ja nepieciešams, pievieno piktogrammu vai citu informatīvu zīmi ar norādi par īpašu risku vai lietojumu. Kā arī, uz rotaļlietas iepakojuma vai lietošanas instrukcijā ir jābūt valsts valodā rakstītai informācijai par visiem iespējamajiem riskiem, kas var rasties to lietojot, kā arī veidiem kā no tiem izvairīties. Piemēram, uz rotaļlietas, kas nav paredzēta bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, iepakojuma ir jābūt attiecīgai norādei, kā arī īsam aprakstam par iespējamajiem riskiem, lai uzzinātu, kāpēc ir noteikts šis ierobežojums. Tādām mantām kā šūpoles, slīdkalniņi u.c. līdzīgiem priekšmetiem, jāsatur brīdinājumu, ka tās ir stabili jāuzstāda, ik pa laikam tās jāpārbauda, kā arī jābrīdina par to, ka šīs spēļu ierīces var būt bīstamas, ja netiek pareizi konstruētas un/vai lietotas. Tādām lietām kā, piemēram, skrituļslidas, kas tirgū tiek dēvētas par rotaļlietām, jāsatur informācija, ka tās jālieto kopā ar aizsargaprīkojumu. Savukārt, roaļlietām, kas paredzētas lietošanai ūdenī, jābūt ar brīdinājumu par to, ka tās jāizmanto tikai seklā ūdenī un pieaugušo uzraudzībā.

 

Kā būt pārliecinātai par to, ka rotaļlieta ir droša?

Visupirms meklē norādi par ražotājvalsti un neizvēlies pašu lētāko. Pārbaudi vai rotaļlieta ir bērna vecumam atbilstoša. Lielākoties uz rotaļlietām ir zīme, kas brīdina, ka mantiņa nav pardzēta bērniem līdz trīs gadu vecumam. Tas nenozīmē, ka bērns nekādā gadījumā nevar ar to rotaļāties, jo tad jāsecina, ka mazais šajā vecumā nevar spēlēties tik pat kā ne ar ko. Tāpēc, iegādājoties jebkuru rotaļlietu, pārbaudi vai tā nesatur sīkas detaļas, kas var izraisīt aizrīšanās risku vai iespēju kā citādi savainoties. Latvijā nopērkamajām bērnu mantām ir jābūt pieejamām ar lietošanas instrukciju un/vai brīdinājumiem valsts valodā. Ja rotaļlietai ir ķīmiska smarža – nepērc to! Kad vēlies iegādāties plastmasas rotaļlietas vai pirkstiņkrāsas, pārbaudi vai to sastāvā nav ftalātu vai citu ķīmisku vielu. Mantas, kas aprīkotas ar skaņas un gaismas ierīcēm, iepriekš noteikti jāpārbauda. Pārlieku liels troksnis bojā bērna dzirdi, bet pārspīlētas gaismas mirgošana – redzi. Ekoloģiskākās, protams, ir koka rotaļlietas, kas mūsdienās ir ļoti dažādas un interesantas. Par to kvalitatīvu krāsojumu var pārliecināties – novelkot pār to ar slapju pirkstu.

Neaizmirsti par to, ka dažāda veida rotaļlietas vari pagatavot arī pati, vai nopirkt no vietējiem amatniekiem. Paturi prātā arī to, ka Patērētāju tiesību aizstāvības centra mājaslapā www.ptac.gov.lv jebkurā laikā vari uzzināt par rotaļlietām, kas ir aizliegtas, par to lietošanas drošības pasākumiem un noteikumiem.
Pārbaudi visu, kas tavos spēkos, bet tik un tā uzraugi rotaļāšanās procesu!

Sabiedrība

VIDEO: Policisti Daugavpils pusē ar 215 km/h vajā pārgalvīgu BMW vadītāju

  Aizvadītajā nedēļas nogalē, 9. maijā, Daugavpils novadā Valsts policijas amatpersonas apturēja kādu 27 gadus vecu...
Foto:Flickr.com/A_Peach (off for a while)/CC

Izskan jaunas un nepatīkamas ziņas par laiku turpmākajās dienās un nākamnedēļ

Pēdējās dienās laika apstākļus virs Latvijas noteica plašs anticiklons virs Krievijas, kā rezultātā bija vasarīgi...
pixabay.com

Valsts pārvaldes darbiniece tikusi pie prātam nepatverama laimesta

  Trešdien, 5. maijā, internetā www.latloto.lv pirkta momentloterijas Bagāts biļete kādai 39 gadus vecai sievietei, kas strādā valsts pārvaldē, atnesa 150...

“Es pieredzēju, kā tiek noslepkavota mana sieva, lūk, kas notika pagājušajā naktī”

Medijus pāršalcis sirdi plosošs notikums. 33 gadus veco Šaralambu Anagnostopulu otrdienas, 11. maija, rītā paša...

Otrdien 729 jauni Covid-19 gadījumi un 6 mirušie; slimnīcās 652 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 729 jauni...

Samantas Tīnas Eirovīzijas pusfinālam jau noteikts uzvarētājs

Jau vēstījām, ka mūsu šī gada pārstāve starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Samanta Tīna aizvadījusi emocionālu...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. maijs

Laba diena dažādu, gan ar darbu, gan personīgajām interesēm saistītu pētījumu veikšanai. Auns Auna zīmē dzimušajiem ieteicams...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. maijs

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...

Horoskops: Katras horoskopa zīmes SIEVIETES PATIESĀ seja

Astrologi apgalvo, ka zina patiesību. To, ka katrai horoskopa zīmei ir gan labās, gan sliktās...
Foto:Wallpapermania.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. maijs

  Nebaidies pastāvēt par sevi un par lietām, kuras tev rūp, taču dari to adekvātā manierē....

Šīs ir trīs neuzticamākās horoskopa zīmes

Horoskopi mēdz būt dažādi, tie spēj noteikt un ietekmēt daudz. Lūk, izdalītas trīs horoskopa zīmes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. maijs

Aizstāvi savas idejas un ar aizrautību tiecies pakaļ saviem mērķiem, taču uzmanies, lai nekļūtu agresīvs...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/A_Peach (off for a while)/CC

Izskan jaunas un nepatīkamas ziņas par laiku turpmākajās dienās un nākamnedēļ

Pēdējās dienās laika apstākļus virs Latvijas noteica plašs anticiklons virs Krievijas, kā rezultātā bija vasarīgi...

Izskan jaunas ziņas par laiku šonedēļ un turpmāk. Stāsta sinoptiķis Bricis – VIDEO

  Kāds laiks gaidāms šonedēļ? Stāsta LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis! "Izskatās, ka trešdiena būs šīs...
Foto:7-themes.com

Tuvākās dienas – sausas un ļoti siltas, pēc tam laiks mainīsies – prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks anticiklons ar centru virs Krievijas, tāpēc gaidāms sauss laiks,...