Pusaudze Bronte Doina (19) izmisīgi centās pievērst ārstu uzmanību savai veselībai un izjūtām, taču kā atbildi saņēma aizrādījumu: “Beidz meklēt Google sev dažādas kaites! Tas tevi nogalinās!”

 

Meitene nomira 2013. gada martā, 16 mēnešus pēc aknu vēža operācijas. Tas bijis ļoti rets vēža paveids, kas skar vien 200 cilvēkus (visā pasaulē) gada laikā. 2011. gadā, kad viņai tika veikta operācija, viss izdevās veiksmīgi, viņa sāka atlabt un justies labāk, taču, diemžēl, šis vēža veids ir tendēts uz atkārtotu izveidošanos organismā. Tieši tas notika arī ar jauno sievieti, ziņo ārzemju mediji.

Foto:Newsteam
Foto:Newsteam

Meitene ilgstoši jutās slikti, līdz sākusi vērsties pie mediķiem, kuri nekādu kaitējumu viņas veselībai nav atraduši. Vien piedēvējuši Brontei akūtu vēlmi pēc uzmanības un pesimismu, atsakoties viņu hospitalizēt, bet iesakot turpmāk mazāk meklēt sev vainas internetā. Vien dažas nedēļas pirms nāves jaunā meitene teikusi: “Man ir nepieciešamas atbildes. Es vēlos zināt, kas notiek. Kaut kas nav pareizi. Es esmu pārgurusi no tā. Es nevaru pateikt, kāpēc tā uzskatu un jūtos, zinu vien to, ka onkologi kaut ko dara nepareizi. Man ir apnicis viņiem uzticēties.”

 

Nu Brontes māte Lorēna Doina atklājusi sabiedrībai savas meitas likteni.

 

“Manai meitai tika liegta sāpju mazināšana, izmeklēšana regulāri tika atlikta, kavēta, informācija netika sniegta, viss notika ļoti izvairīgi. Viņas bailes par to, ka simptomi liecina, ka vēzis ir atgriezies, izrādījās pamatotas. Es gribu, lai cilvēki redz un saprot, ko mana meita pārdzīvoja, lai ārsti saprot, ka cilvēku sūdzībām jāpievēršas nopietnāk, mums katram ir tikai viena dzīve, veselība ir jātaupa un mediķi ir tam paredzēti, lai mums palīdzētu,” stāsta mirušās meitenes māte.

 

Doinas kundze teica: “Mums nebija nekādas informācijas, vienīgie avoti mēs bijām sev pašas, viss, ko uzzinājām pētot internetā. Mēs atradām “Fibrolamellar Cancer Foundation” mājas lapu, kas bija ASV veidots starptautisks forums. Tas nebija vienkāršs Google atrasts savārstījums, tās bija Baltā nama apstiprinātas publikācijas, un tas bija vienīgais informācijas avots un atbalsts, kas mums bija, lai iegūtu kaut kādu izpratni par šo slimību. Diemžēl, šo informāciju noraidīja mediķi. Es viņiem teicu, ka zinu, kas notiek ar manu meitu, ka kaut ko vajadzētu darīt, taču man vienmēr atbildēja līdzīgi – pārtrauciet “rakāties” Google.”

 

Bronte nomira 16 mēnešus pēc tam, kad pirmo reizi sūdzējās par lielām kuņģa sāpēm. Pirmo reizi viņu hospitalizēja 2011. gada septembrī ar aizdomām par apendicīta iekaisumu

 

Bronte nomira tikai 16 mēnešus pēc tam, kad viņa pirmo reizi sūdzējās smagas sāpes kuņģa. Izrādījās, ka meitenei bija izveidojušās aknu šūnu karcinomas, taču pēc operācijas ārsti apgalvoja, ka par to vairs nav jāuztraucas, viss ļaunākais ir aiz muguras un ne veselībai, ne dzīvībai vairs briesmas nedraudot. Taču Bronte un viņas ģimene, vadoties pēc pašu iegūtās informācijas, zināja, ka ir liela iespējamība, ka vēzis var atgriezties.

Šobrīd ārsti atzīst: “Jā, šķiet, neieklausījāmies pietiekami uzmanīgi.”

 

Brontes ieraksti sociālajā tīklā Twitter un savā personīgajā dienasgrāmatā parāda, cik lielas bija meitenes bailes no nāves, jo ārsti neuztvēra nopietni viņas teikto. Meitenes ieraksts mēnesi pirms nāves: “Mamma mēģināja runāt ar manu ārstu, bet viņš neko daudz nepalīdzēja. Viņai pat nācās lūgties, lai nosūta mani pie onkologa. Tiešām nesaprotu, kāpēc neviens neuztver nopietni mūsu jautājumus.” Slimnīcā slimo meiteni neviens neuzņēma, apgalvojot, ka viņai ir slimīga tieksme meklēt internetā slimības un tās piedēvēt sev. Aptuveni sešas nedēļas pirms nāves Bronte rakstījusi: “Es biju tik nikna, jo ārsts bija rupjš pret mani un, kad uzdevu konkrētus jautājumus, viņš tikai paraustīja plecus. Viņš vienīgi izteica sarkastiskus komentārus, piemēram, – tu vari gulēt te, bet mēs neko nedarīsim…” Pirms nāves meitene aktīvi “čivināja” arī Twitter: “Mans ķermenis nejūtas visai labi #palidzietman”

 

Visbeidzot Bronte tika nogādāta slimnīcā (10 dienas pirms nāves), kur ir pusaudžu vēža uzticības vienība, kur radās nedaudz vairāk cerību, jo mediķi apgalvoja, ka nekas īpašs meitenei nekaišot, taču, ja bijusi operācija, viņi tuvākos gadus meiteni paturēs redzeslokā. Tas Brontei lika justies vismaz nedaudz atvieglotākai. Meitenes māte atceras: “Tā bija pirmā vieta, kur mums pateica, ka tik retu vēža formu ārstēt ir ļoti grūti, arī ar operācijas palīdzību to grūti pareizi apkarot, tāpēc saziņai starp ārstu un pacientu ir jābūt par vienu no galvenajām prioritātēm.”

Slimnīcas, kura atteica Brontes uzņemšanu, galvenais ārsts teicis: “Mums bija jāizpēta visas iespējamās procedūras, pētījumi, diemžēl, nebija iespējamas progresīvas turpmākās ķirurģijas iespējamības, ķīmijterapijas vai citas ārstniecības metodes. Mēs atvainojamies, ka komunikācija ar Bronti un viņas ģimeni bija tik nekvalitatīva. Mēs pietiekami neieklausījāmies. Mums daudz ātrāk vajadzēja censties sniegt meitenei nepieciešamo palīdzību. Mums ir krietni vien jāmācās no Brontes pieredzes. Viņas māte palīdzēs mums uzlabot spēju palīdzēt citiem.”

 

Brontes ieraksti Twitter un dienasgrāmatā. [Teksti oriģinālvalodā – red.]

 

 

 

 

Sabiedrība

“Apsteidzošie” lēmumi iepaliek jaunā Covid-19 paveida ienākšanai. Kam mums gatavoties?

  To, ka Latvijā ir jāapsver nopietni, apsteidzoši pasākumi, lai nepieļautu trešo Covid-19 vilni līdz ar...

Skandāls turpinās: Magones bijušais atklāj ļoti neglaimojošu informāciju

  TV zvaigznes Magones Šutovienes kādreizējais mīļotais un dēla tēvs Ventis Vītols izdevuma "Kas jauns" 23....

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Lemberga sieva pastāsta par pēdējo dienu pirms vīra apcietināšanas

  Apcietinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga (67) kundze Kristīne izdevumam "Privātā dzīve" stāsta par ikdienu pēc...
Foto:Crafthubs.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 8.-14. marts

  Klāt jau otrā pilnā marta nedēļa. Uzzini, kādus notikumu pavērsienus tev un mīļajiem tā sagādās!   Auns Negaidīti...

Četru bērnu tēvs Busulis atklāj, kā ģimene tērēs pabalstu – 500 eiro par bērnu

  Pazīstamais mūziķis Intars Busulis, kurš ir arīdzan četru bērnu tēvs, izdevumam "Privātā dzīve" atklājis, kā...

Horoskopi un Testi

Foto: gopixpic.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 8. marts

  Šo dienu nedrīkst aizēnot zemapziņas satraukumi un mazvērtības kompleksi. Šai dienai vajadzētu pieiet ar maiguma...
Foto:Crafthubs.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 8.-14. marts

  Klāt jau otrā pilnā marta nedēļa. Uzzini, kādus notikumu pavērsienus tev un mīļajiem tā sagādās!   Auns Negaidīti...
Foto:E.standard.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. marts

  7. martā sadali savas prioritātes tā, lai varētu pagūt izpildīt gan savus darba pienākumus, gan...
Foto:Flickr.com/FHKE/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. marts

  Šī būs labvēlīga diena visa veida jūtu izpausmēm. Vajadzētu pievērsties arī iesāktu projektu pabeigšanai, jo...
Foto:Unsplash.com/Gabor Juhasz/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. marts

  Šajā laikā visām horoskopa zīmēm vairāk jāmēģina iekļauties savos plānos, lai produktīvi apmierinātu savas vajadzības....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. marts

Zīmēm, kurām pēdējā laikā bijušas grūtības ar stūrgalvību un ieslīgšanu rutīnā, šodien varētu izdoties no...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Līdztekus jau spēkā esošajiem brīdinājumiem par augstu ūdens līmeni, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra...
Vilis Bukšs

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Piektdien, kā arī nedēļas nogalē daudzviet gaidāms sniegs, slapjš sniegs, brīžiem snigs stipri. Gaidāms arī...