Pusaudze Bronte Doina (19) izmisīgi centās pievērst ārstu uzmanību savai veselībai un izjūtām, taču kā atbildi saņēma aizrādījumu: “Beidz meklēt Google sev dažādas kaites! Tas tevi nogalinās!”

 

Meitene nomira 2013. gada martā, 16 mēnešus pēc aknu vēža operācijas. Tas bijis ļoti rets vēža paveids, kas skar vien 200 cilvēkus (visā pasaulē) gada laikā. 2011. gadā, kad viņai tika veikta operācija, viss izdevās veiksmīgi, viņa sāka atlabt un justies labāk, taču, diemžēl, šis vēža veids ir tendēts uz atkārtotu izveidošanos organismā. Tieši tas notika arī ar jauno sievieti, ziņo ārzemju mediji.

Foto:Newsteam
Foto:Newsteam

Meitene ilgstoši jutās slikti, līdz sākusi vērsties pie mediķiem, kuri nekādu kaitējumu viņas veselībai nav atraduši. Vien piedēvējuši Brontei akūtu vēlmi pēc uzmanības un pesimismu, atsakoties viņu hospitalizēt, bet iesakot turpmāk mazāk meklēt sev vainas internetā. Vien dažas nedēļas pirms nāves jaunā meitene teikusi: “Man ir nepieciešamas atbildes. Es vēlos zināt, kas notiek. Kaut kas nav pareizi. Es esmu pārgurusi no tā. Es nevaru pateikt, kāpēc tā uzskatu un jūtos, zinu vien to, ka onkologi kaut ko dara nepareizi. Man ir apnicis viņiem uzticēties.”

 

Nu Brontes māte Lorēna Doina atklājusi sabiedrībai savas meitas likteni.

 

“Manai meitai tika liegta sāpju mazināšana, izmeklēšana regulāri tika atlikta, kavēta, informācija netika sniegta, viss notika ļoti izvairīgi. Viņas bailes par to, ka simptomi liecina, ka vēzis ir atgriezies, izrādījās pamatotas. Es gribu, lai cilvēki redz un saprot, ko mana meita pārdzīvoja, lai ārsti saprot, ka cilvēku sūdzībām jāpievēršas nopietnāk, mums katram ir tikai viena dzīve, veselība ir jātaupa un mediķi ir tam paredzēti, lai mums palīdzētu,” stāsta mirušās meitenes māte.

 

Doinas kundze teica: “Mums nebija nekādas informācijas, vienīgie avoti mēs bijām sev pašas, viss, ko uzzinājām pētot internetā. Mēs atradām “Fibrolamellar Cancer Foundation” mājas lapu, kas bija ASV veidots starptautisks forums. Tas nebija vienkāršs Google atrasts savārstījums, tās bija Baltā nama apstiprinātas publikācijas, un tas bija vienīgais informācijas avots un atbalsts, kas mums bija, lai iegūtu kaut kādu izpratni par šo slimību. Diemžēl, šo informāciju noraidīja mediķi. Es viņiem teicu, ka zinu, kas notiek ar manu meitu, ka kaut ko vajadzētu darīt, taču man vienmēr atbildēja līdzīgi – pārtrauciet “rakāties” Google.”

 

Bronte nomira 16 mēnešus pēc tam, kad pirmo reizi sūdzējās par lielām kuņģa sāpēm. Pirmo reizi viņu hospitalizēja 2011. gada septembrī ar aizdomām par apendicīta iekaisumu

 

Bronte nomira tikai 16 mēnešus pēc tam, kad viņa pirmo reizi sūdzējās smagas sāpes kuņģa. Izrādījās, ka meitenei bija izveidojušās aknu šūnu karcinomas, taču pēc operācijas ārsti apgalvoja, ka par to vairs nav jāuztraucas, viss ļaunākais ir aiz muguras un ne veselībai, ne dzīvībai vairs briesmas nedraudot. Taču Bronte un viņas ģimene, vadoties pēc pašu iegūtās informācijas, zināja, ka ir liela iespējamība, ka vēzis var atgriezties.

Šobrīd ārsti atzīst: “Jā, šķiet, neieklausījāmies pietiekami uzmanīgi.”

 

Brontes ieraksti sociālajā tīklā Twitter un savā personīgajā dienasgrāmatā parāda, cik lielas bija meitenes bailes no nāves, jo ārsti neuztvēra nopietni viņas teikto. Meitenes ieraksts mēnesi pirms nāves: “Mamma mēģināja runāt ar manu ārstu, bet viņš neko daudz nepalīdzēja. Viņai pat nācās lūgties, lai nosūta mani pie onkologa. Tiešām nesaprotu, kāpēc neviens neuztver nopietni mūsu jautājumus.” Slimnīcā slimo meiteni neviens neuzņēma, apgalvojot, ka viņai ir slimīga tieksme meklēt internetā slimības un tās piedēvēt sev. Aptuveni sešas nedēļas pirms nāves Bronte rakstījusi: “Es biju tik nikna, jo ārsts bija rupjš pret mani un, kad uzdevu konkrētus jautājumus, viņš tikai paraustīja plecus. Viņš vienīgi izteica sarkastiskus komentārus, piemēram, – tu vari gulēt te, bet mēs neko nedarīsim…” Pirms nāves meitene aktīvi “čivināja” arī Twitter: “Mans ķermenis nejūtas visai labi #palidzietman”

 

Visbeidzot Bronte tika nogādāta slimnīcā (10 dienas pirms nāves), kur ir pusaudžu vēža uzticības vienība, kur radās nedaudz vairāk cerību, jo mediķi apgalvoja, ka nekas īpašs meitenei nekaišot, taču, ja bijusi operācija, viņi tuvākos gadus meiteni paturēs redzeslokā. Tas Brontei lika justies vismaz nedaudz atvieglotākai. Meitenes māte atceras: “Tā bija pirmā vieta, kur mums pateica, ka tik retu vēža formu ārstēt ir ļoti grūti, arī ar operācijas palīdzību to grūti pareizi apkarot, tāpēc saziņai starp ārstu un pacientu ir jābūt par vienu no galvenajām prioritātēm.”

Slimnīcas, kura atteica Brontes uzņemšanu, galvenais ārsts teicis: “Mums bija jāizpēta visas iespējamās procedūras, pētījumi, diemžēl, nebija iespējamas progresīvas turpmākās ķirurģijas iespējamības, ķīmijterapijas vai citas ārstniecības metodes. Mēs atvainojamies, ka komunikācija ar Bronti un viņas ģimeni bija tik nekvalitatīva. Mēs pietiekami neieklausījāmies. Mums daudz ātrāk vajadzēja censties sniegt meitenei nepieciešamo palīdzību. Mums ir krietni vien jāmācās no Brontes pieredzes. Viņas māte palīdzēs mums uzlabot spēju palīdzēt citiem.”

 

Brontes ieraksti Twitter un dienasgrāmatā. [Teksti oriģinālvalodā – red.]

 

 

 

 

Sabiedrība

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku piektdienas rītā. 30.09.2022. nakts vidū vietām...

Magonei jauna ideja, kā tikt galā ar uzmācīgiem faniem; palīgā steidz arī Kivičs

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone beidzot tikusi pie jauna sētas žoga, lai uzmācīgie...
Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

Septembris bija mitrs un dzestrs, daudzviet zāles virskārtā tika novērota arī salna. Tomēr, beidzoties aktīvajam...

Publiskots oficiālais karalienes Elizabetes II nāves iemesls

Skotijas Nacionālais reģistrs publiskoja izrakstu no Viņas Majestātes miršanas apliecības. Mirušo personu reģistrā tiek teikts,...

Izskan jaunas ziņas nepacietīgākajiem seriāla “UgunsGrēks” faniem

  28. septembrī, Bīriņu pilī pulcējās seriāla “UgunsGrēks. Atgriešanās” radošā komanda, lai svinētu un nodotu vērtējumam...

Uģis Kuģis sarūpē dārgu dāvanu, par kuru sieva nav sajūsmā

  Šova "Ģimene burkā" zvaigzne Uģis Kuģis, būdams manāmi satraucies, pasniedz Lindai nopirktās biļetes uz Indiju...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. septembris

Šī diena var izrādīties diezgan saspringta. Pirmajā tās pusē vajadzētu atturēties no dažādu lietu iegādes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. septembris

  Šodien pamanīsi, ka apkārtējie tādā vai citādā veidā, bet pakļaujas Tavai ietekmei un aktīvajai rīcībai....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. septembris

Šodien veiksmīgi solās būt dažādi izbraukumi, jo īpaši, ja pats esi to iniciators. Daudz kas...
Foto:Blog.centerparcs.co.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. septembris

  Tev šodien vajadzētu īpaši rūpīgi izvēlēties savus partnerus. Diskusijas par tēmām var izrādīties nepatīkamas vai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. septembris

  Šī būs ļoti emocionāla diena. Tās laikā var palielināties vēlme izteikt savas jūtas un emocijas....
Foto:Flickr.com/Bernard Spragg. NZ/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. septembris

  Šī izrādīsies emocionāli grūta diena. Tavs stresa līmenis aizvien pieaugs dienas laikā. Neplāno jebkādus svarīgus...

Mājai un Dārzam

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku piektdienas rītā. 30.09.2022. nakts vidū vietām...
Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

Septembris bija mitrs un dzestrs, daudzviet zāles virskārtā tika novērota arī salna. Tomēr, beidzoties aktīvajam...

Kādas laika pārmaiņas mūs gaida šonedēļ? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis

  Sākusies septembra pēdējā nedēļa un atvasaru tā arī neesam sagaidījuši. Brīvdienās daudzviet atkal bijusi salna,...