Čaukstot un plivinoties piemājas krūmu zaros manāms aizķēries kārtējais maisiņš. Plastmasas maisiņš. Uzraksts uz tā jau pabalējis. Gadās, ka arī uz auto stikla tiek vēja uzmests sapluinīts šīs sugas pārstāvis. Un tie ir visur! Cilvēku rokas radīti, tiek klīst vientuļi pa pasauli, nespējot rast mieru, jo daba nespēj tos pārstrādāt īsā laika termiņā un nenodarot skādi sev (pret savu gribu).

 

Jo tā ir ērtāk?

 

Tālajā 2008. gadā valsts nodokļu veidā par plastmasas maisiņiem ieguva aptuveni 43 000 latu. Šādu nelielu, bet ērtu iepirkuma iesaiņošanu piedāvā gan mazie, gan lielie veikali, kā arī degvielas uzpildes stacijas. Gan pārtikas, gan nepārtikas precēm.

 

Ekoloģisko sistēmu institūta dati par 2005. gadu liecina: tirgotāji pirkumiem pievienojuši pavisam kopā 18 250 kilogramus plastmasas maisiņus. Ar katru gadu šis patēriņš palielinās 5 procentu apjomā. 2010. gadā tie bija jau aptuveni 23 292 kilogrami.

 

Gada laikā viens cilvēks patērē aptuveni 5 kilogramus. No visiem sadzīves atkritumiem, plastmasas maisiņi veido gandrīz 3 procentus.  Austrālijā vien tie ir 4 miljardi maisiņi, kas krājas izgāztuves un visapkārt. Šī valsts jau ir centusies spert soli, lai plastmasas maisiņi pazustu no lielveikaliem. Ķīna rīkojās radikālāk, aizliedzot pavisam plastmasas maisiņu ražošanu un to lietošanu gan lielveikalos, gan veikalos. Kāpēc? Jo Ķīnā patērēto maisiņu daudzums sasniedza 4 miljardus dienā. Pieci miljoni tonnas: tik daudz jēlnaftas tika pārstrādātas, lai saražotu nepieciešamo plastmasu iepakojumam.

 

Šo lielo kvantumu daba nespēj pārstrādāt. Faktiski – neliela daļa maisiņu sadalās 10 līdz 20 gados, pārējā  – nekad… Jāpiebilst, ka plastmasas maisiņu pārstrāde rūpnieciskā veidā ir ļoti sarežģīta un dārga.  Vides aizsardzības organizācijas Ocean Conservancy rīkotajās akcijās no okeāna vien dienas laikā ir izvilkti gandrīz 2 miljoni kilogrami plastmasas maisiņi. Protams, tā ir tikai neliela daļa, milzīgs kvantums šāda veida atkritumu joprojām atrodas jūrās, ezeros, upēs, okeānos visā pasaulē.

 

Plastmasa dabā nesadalās gadsimtiem ilgi, tā nodara lielu postu gan meža, gan pļavu un ūdenspasaules iemītniekiem. Plastmasas atkritumi ūdeņos krājas gan pāris, gan simtiem metru dziļumā. Dēļ tiem katru gadu iet bojā miljoniem ūdensputnu, zivju un simtiem tūkstoši zīdītāju. Tas ir prātam neaptverams skaitlis! Un tikai tāpēc, ka pie kases ir vieglāk paķert kārtējo plastmasas maisiņu savām ērtībām un slinkumam izdabājot.

 

Palīdzi dabai un pats sev!

 

Protams, ka bez plastmasas maisiņiem ir kvantums citu veidu, kā tiek piesārņota apkārtējā vide. Liekas – ko tāds sīkums vispār var nodarīt sliktu? Ērtībai ir liela nozīme mūsdienās, bet plastmasas maisiņiem ir tik daudz alternatīvas:

 

  • pārstrādāti papīra maisiņi, kas dabā viegli sadalās.
  • Bioplastmasas maisiņi.
  • Auduma maisiņi.
  • Kartona kastes.

 

Protams, var oponēt, ka šiem iepakojumiem aiziet arī enerģētiskie resursi, tomēr pārstrādes rūpnīcas cenšas padomāt arī par to. Piemēram, auduma soma (lina audekls ir ļoti izturīgs). To ir viegli iemest parastajā somā un nēsāt līdzi, lai izmantotu pēc nepieciešamības. Tā ir izturīga, izvēlēties var pēc tilpuma nepieciešamības: lielāku, mazāku. Automašīnā vienmēr var stāvēt speciāla kaste iepirkumiem. Tā ir ērta, praktiska un videi draudzīgāka alternatīva. Un, galu galā, iepirkuma tašiņas var iegādāties vai uztaisīt modīgas un smukas, izturīgas – ilglaicīgai lietošanai.

 

Arī Latvijā lielveikali arvien vairāk sāk likt uzsvaru uz videi draudzīgākiem variantiem. Bet Statoil, piemēram, ir pārgājis uz papīra maisiņiem, kas iegūti otreiz pārstrādājot papīru.

 

Ir patīkami rūpēties ne tikai par sevi!

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Gael Varoquaux/CC

Izplatīts brīdinājums par laiku sestdienas rītā

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem sestdienas rītā. 15.05.2021. no rīta...

Sinoptiķis Bricis komentē izskanējušo nepatīkamo prognozi vasarai – kā būs patiesībā? – VIDEO

  Brīvdienas būs siltas, bet cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Stāsta LTV...

Pēc otrā Eirovīzijas mēģinājuma Samanta Tīna neklusē – VIDEO

  Gatavojoties 65. starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa pusfinālam, Latvijas pārstāve Samanta Tīna veiksmīgi  aizvadījusi jau otro...

“Ne visi sapņi piepildās uzreiz…” Dziedātāja Aija Andrejeva izplatījusi skumju vēsti

  Aijas Andrejevas koncertu “Es iešu tālāk”, kas jau iepriekš Covid-19 pandēmijas dēļ tika pārcelts uz...

Diemžēl SPKC epidemiologi nāk klajā ar nepatīkamu ziņu

  Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 453,3* (pirms...

Ļoti nepatīkama avārija šorīt notikusi aiz Siguldas – VIDEO

  Nepatīkama avārija piektdien dienas pirmajā pusē notikusi uz Vidzemes šosejas, pie Līgatnes tilta, soctīklos vēsta...

Horoskopi un Testi

Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. maijs

  Ikviens šajā dienā jutīsies sevišķi darbīgs un mērķtiecīgs. Izmanto šīs dienas zvaigžņu stāvokli, pavadot dienu...

Horoskops: Atklāj, kas biji pagātnē un to, kas būsi nākamajā dzīvē

Vadoties pēc dzimšanas gada ir iespējams saprast, kas esi – kādas ir tavas rakstura īpašības,...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. maijs

  Ko zvaigznes sola piektdienai, 14. maijam?   Auns Auna zīmē dzimušie ir ļoti enerģiski cilvēki un, lai gan...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. maijs

Laba diena dažādu, gan ar darbu, gan personīgajām interesēm saistītu pētījumu veikšanai. Auns Auna zīmē dzimušajiem ieteicams...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. maijs

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...

Horoskops: Katras horoskopa zīmes SIEVIETES PATIESĀ seja

Astrologi apgalvo, ka zina patiesību. To, ka katrai horoskopa zīmei ir gan labās, gan sliktās...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/Gael Varoquaux/CC

Izplatīts brīdinājums par laiku sestdienas rītā

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem sestdienas rītā. 15.05.2021. no rīta...

Sinoptiķis Bricis komentē izskanējušo nepatīkamo prognozi vasarai – kā būs patiesībā? – VIDEO

  Brīvdienas būs siltas, bet cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Stāsta LTV...

Izskan jaunas ziņas par šovasar gaidāmo laiku

  Pazīstamais sinoptiķis Jānis Trallis, kura veidotās prognozes izmanto ziņu aģentūra LETA un līdz ar to...