Aptuveni puse no vairāk nekā 30 apzinātiem ģimenes ārstiem atteikušies vai netieši izvairījušies savās praksēs uzņemt bēgļus, kas Latvijā varētu ierasties nākamajā gadā, liecina LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veiktais eksperiments, kura laikā žurnālisti uzdevās par nevalstiskās organizācijas pārstāvjiem, kas apzina bēgļu iespējas Latvija.

 

 

Zīmīgi gan, ka ārstu profesijas ētika aizliedz ārstiem šķirot pacientus, un piemēram, beidzot Stradiņu universitāti, nākamajiem ārstiem jāsola: “Solos ar vislielāko rūpību un bez izvairīšanās jebkurā laikā ikvienam cilvēkam sniegt palīdzību neatkarīgi no viņa reliģijas, tautības, rases, politiskās pārliecības vai sociālā stāvokļa.”

 

 

Eksperiments parādīja, ka daudziem ģimenes ārstiem nebija nekas iebilstams, ja viņu praksēs būtu cilvēki no Sīrijas vai Eritrejas – valstīm, no kurām gaidāmi potenciālie bēgļi.

 

 

“Sakarā ar to, ka es personiski ar tādiem cilvēkiem sešus gadus studiju laikā kontaktējos, es varu, teiksim, nebaidīties no viņiem. Jo es zinu, ka tas ir cilvēki, kuri parasti, izglītoti labās iestādēs,” skaidroja ģimenes ārste Liepājā, Tatjana Kosova. Arī Kuldīgas ģimenes ārste Ināra Andersone teica, ka neko nešķirojot:  Tas, ka jau pie mums Kuldīgā parādās melnādaini, citu tautību, te ir japāņi jau. Un arī mulatiņi, melnie, kas meitenes ieprecējušās un vēl. Lēnām jau sāk radināties. Ja jau sēž vienā rinda ar čigāņu tautību, ar krievu tautībām, nu kas, cilvēks jau vien viņš ir.”

 

 

Daļa ārstu atteica un aizbildinājās, ka viņu ārstu prakses jau ir pilnas, tāpēc nekādus bēgļus uzņemt vairs nevar. Piemēram, Inese Lejniece no Pļaviņu novada: “Man prakse ir pilna, paldies. Man pietiek darbiņa ar savējiem.” Arī Jūrmalas ģimenes ārste Inta Simsone apgalvoja līdzīgi: “Ļoti daudz pacientu, ļoti daudz problēmu, daudz darba.” Tajā pašā laikā kā vienai, tā otrai, kā liecina Nacionālā veselības dienesta informācija, ārsta prakses tomēr nav pilnas. Intai Simsonei pat ir par aptuveni trešdaļu mazāk pacientu nekā citiem saviem kolēģiem Bulduros.

 

 

Daži ģimenes ārsti sīkākās sarunās vispār neielaidās. Piemēram, ārsts Sergejs Antonovs no Aglonas novada, izdzirdējis jautājumu par bēgļiem, ātri noskaldīja kategorisku “nē” un nolika klausuli.  

Taču vairāki ārsti pret bēgļiem izrādīja pat tiešu nepatiku, liekot zvanīt uz citām ārstu praksēm vai apgalvojot, ka bēgļus pierakstīs tikai tad, ja kāds spiedīs to darīt.

 

 

Ģimenes ārsts Kārlis Zvērs no Madonas novada sprieda, ka tas būtu tāpat kā strādāt ar noziedzniekiem: “Es jau ar tādiem esmu pieradis. (..) Te mums vietējie jau ir tādi, kas jau brutāli cilvēki.” Viņš piekritīšot bēgļus pierakstīt, ja vien viņi nākšot apsardzes pavadībā. Jautāts, vai ārsta ētika nesaka ko citu, viņā atbildēja šādi: “Ārsta ētika, ak Dievs, augstais! Drīz Latvijā vairs nebūs neviena ārsta, tad jūs runāsiet par ētiku…”

 

 

Savukārt visatklātāk pret bēgļu uzņemšanu uzstājās Alojas novada ģimenes ārsts Zigurds Ozoliņš: “Teikšu jums godīgi un bez diplomātijas. Es uzskatu, ka šeit pie mums nav jābūt nevienam no viņiem, nekādā variantā.” Kā ārsts viņš gan bēgļus pierakstīšot, gan norādot, ka tas viņam būšot uzspiests pasākums. Sarunas noslēgumā gan viņš piebilda: “Zvaniet citiem un jautājat, varbūt te kādu varēs piesaistīt  ar kaut kādiem “grantiņiem”, kaut ko iedot un kaut kādā veidā.”

 

 

Ģimenes ārstu Zigurdu Ozoliņu raidījums intervēja arī atkārtoti, jau ar lielo televīzijas kameru,un jautāts, vai šāda pārliecība neapdraud ārsta objektivitāti pret pacientu un vai tajā nav saskatāms ārsta ētikas pārkāpums, viņš iebilda:

 

 

“Pirmkārt, katrs cilvēks ir pilsonis un viņam jāizsaka savs pilsoniskais viedoklis. (..) Jā, es kā pilsonis būšu spiests to [ārstēt – red.] darīt. (..) Šeit nav nekādi ārsti, šeit mēs visi esam savas valsts pilsoņi, patrioti, cik nu šodien tas iespējams.”

 

 

Jāatgādina arī, ka Latvijas jaunāko laikā vēsturē jau bijuši gadījumi, kad ārsta politiskā pārliecība aizmiglojusi profesionālo apziņu. 2010.gadā atklātībā nonāca ASV dzīvojoša latviešu ārsta Aivara Sluča elektronisko vēstuļu sarakste ar bijušo ārlietu ministru Ģirtu Valdi Kristovski, kurā Slucis norādījis, ka viņš „kā ārsts nevarētu ārstēt krievus vienlīdzīgi latviešiem”.

 

 

Par šādu ārsta pozīciju Sluci uz karstām pēdām izslēdza no partijas Pilsoniskā Savienība, kurā viņš bija, savukārt klīnika, kurā viņš strādāja ASV, izplatīja paziņojumu, ka norobežojas no šādiem diskriminējošiem un ārstam necienīgiem izteikumiem.

Sabiedrība

Kašers un Jānis pirms kāzām “saceļ kājās” Kopenhāgenu; parādās negaidītas grūtības

  "STV Pirmā" šovs "Slavenības. Bez filtra" turpina vēstīt par Latvijas slavenāko geju Kašera un Jāņa...

“Tad nu par visu!” Žanis no Magones saņem pamatīgu sutu

  Gatavojoties karstajai vasarai, Žanis ir nodzinis gan ūsas, gan matus un kā smej pati Magone...

“Paldies Dievam, ka vispār esmu dzīvs!” Kā šobrīd klājas tautā iemīļotajam profesoram Danilānam?

  Jau vairākkārt vēstīts, ka tautā iemīļotais gastroenterologs, ārsts un profesors Anatolijs Danilāns decembrī nopietni saslima...

Atraitne pastāsta par skumjo nakti, kad no mums atvadījās leģendārais mūziķis Meijers

  Izdevuma "Privātā dzīve" 22.jūnija - 5. jūlija numurā 17. jūnijā mirušā mūziķa Gunāra Meijera atraitne...

Īpaši brīdina par laiku Līgo dienā un vakarā; izskan prognoze par laiku pēc svētkiem

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par laiku līgo dienā, 23....

Jāņus vairs nesagaidīs… Atpūta pie ūdens kompānijai beidzas traģiski – VIDEO

  Jēkabpilī vairāku apstākļu kopums novedis pie traģēdijas – vienā no pilsētas ūdenstilpēm noslīka cilvēks. Latvijā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūnijs

  Dienas pirmajā pusē nav ieteicam īsi izbraucieni – tie var izvērsties pārāk emocionāli negatīvā aspektā....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Iespējams, šodien nāksies krietni vien pasvīst dažādos darbos, kas radīs aizkaitināmību, līdz ar to būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

Esi piesardzīgs, jo ir skaidrs, ka šajā dienā apkārt valdīs sarkasms, kurš atsevišķos gadījumos var...
Foto:Wall321.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Zvaigznes ikvienu šajā dienā padarīs nedaudz stūrgalvīgāku un spītīgāku kā ierasts gan privātajā, gan sociālajā...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūnijs

  Šajā dienā ieteicams tomēr ļauties komunikācijai ar apkārtējiem, jo sevišķi svaigā gaisā. Esiet uzmanīgi karstumā!     Auns Auna...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. jūnijs

  Vasaras saulgrieži, Līgo vakars un Jāņu diena šonedēļ priecēs daudzus jo daudzus. Ko mums visiem...

Mājai un Dārzam

Īpaši brīdina par laiku Līgo dienā un vakarā; izskan prognoze par laiku pēc svētkiem

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par laiku līgo dienā, 23....

Sinoptiķi atjaunojuši sarkano brīdinājumu – tas ir spēkā līdz Līgo vakaram

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi atjaunoši iepriekš izplatīto sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu....

Parādās jauna informācija par laiku Līgo svētkos; precizē, kad beigsies karstums

  Sinoptiķi Toms Bricis un Jānis Trallis pavēstījuši jaunākās ziņas par tuvākajās dienās gaidāmo laiku. Kad...