Līdz ar adventes laiku, lai vairotu svētku sajūtu Ziemassvētku gaidīšanas laikā, mājokļos sāk parādīties krāšņi adventes vainagi ar svecītēm. Ikvienam, kurš vēlas savā mājoklī ienest mazliet sveču gaismas, der atcerēties par ugunsdrošības noteikumiem, lai no sveces liesmas neizceltos ugunsgrēks. Tāpēc Gjensidige Latvija ir sagatavojusi padomus, kā ievērot ugunsdrošību adventa laikā.

Adventes vainagi un svecīšu gaisma mājoklī ir lielisks veids, kā aukstajos gada mēnešos radīt svētku sajūtu. Taču vainagos ievītās sveces ir arī liels uguns drauds, kam nepieciešams pievērst īpašu uzmanību. Tā kā sveces ātri kļūst karstas un vasks var viegli izplatīties uz blakus esošajiem priekšmetiem, uguns, kas izcēlusies no sveces, var izraisīt nopietnus īpašuma bojājumus. Tāpēc būtiski, ka mājoklī ir ierīkots dūmu detektors, kas laicīgi signalizēs par izcēlušos ugunsgrēku.

“Varētu šķist, ka sveces izraisītās liesmas viegli varēs nodzēst ar ūdeni, taču nereti šāds risinājums var izraisīt vēl lielākus bojājumus. Ūdens var likt karstajam vaskam izšļakstīties, kā arī, ja svece atrodas stikla traukā, karstā vaska ietekmē tas varētu saplīst. Turklāt, karstajam vaskam izšļakstoties, riskējam, ka uguns izplatīsies uz apkārt esošajām mēbelēm. Visveiksmīgāk liesmu apslāpēsi ar ugunsdzēšamo aparātu, taču, ja tāds nav pieejams, tad uguni var apturēt ar kādu biezu drēbi, atņemot tai skābekli. Svarīgi atcerēties, ka nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot sintētiska materiāla audumu, jo tas nenodzēsis uguni, bet gan aizdegsies. Ja pie rokas nav nekā, kas palīdzēs nodzēst uguni, un tā strauji izplatās, nekavējoties sazinies ar glābējiem un pamet telpas,” skaidro Gjensidige Latvija Īpašuma un personu apdrošināšanas produktu vadītāja Kitija Lase.

Droša distance no apkārt esošajiem priekšmetiem!

Nereti sveces izraisīts ugunsgrēks izceļas pēc liesmas saskares ar kādu no blakus esošajiem priekšmetiem. Šī iemesla dēļ pirms sveces izmantošanas pārliecinies, ka viegli uzliesmojuši priekšmeti, piemēram, aizkari, mēbeles un pats adventes vainags ir drošā distancē no sveces liesmas. Tāpat būtiski adventes vainagu novietot tālu no citiem siltuma avotiem, piemēram, televizora vai iekurta kamīna.

Īpaši piesardzīgam jābūt ar tādiem adventes vainagiem, kas veidoti no skujkoku zariem. Jo ilgāk adventes vainags stāv mājoklī, jo sausāki paliek tajā ievītie zari, kas tos padara viegli uzliesmojamus. No adventes vainaga pamatnes aizdegšanās pasargās stabils un nedegošs sveces turētājs. Taču būtiski pārliecināties, ka izvēlētais sveces turētājs ir pietiekami liels, lai tajā ietilptu svece un pietiktu vieta arī visam notecējušam vaskam, lai tas nenonāktu uz paša vainaga.

Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības!

Lai gan varētu šķist, ka uz īsu brīdi atstājot sveces bez uzraudzības nekas ļauns nenotiks, nekad nav iespējams paredzēt, cik ilgi patiesībā būsi prom. Tāpēc, ikreiz pametot istabu, nodzēs sveces un pārliecinies, ka tās tiešām ir izdegušas un deglis vairs nespīd. Kā arī, ja iespējams, izvairies no sveču nopūšanas, jo tas var izplatīt dzirksteles. Labākais rīks liesmas nodzēšanai būs tam speciāli paredzēts sveču slāpētājs, kas neļaus skābeklim piekļūt liesmai un droši to nodzēsīs.

Tāpat iedegtas sveces nekādā gadījumā nevajadzētu atstāt viegli pieejamā vietā bērniem vai mājdzīvniekiem. Mazākie mājokļa iemītnieki var tās apgāzt vai pat apdedzināties, tāpēc Ziemassvētku gaidīšanas laikā noteikti atgādini bērniem par ugunsdrošību.

Lai sveces neapgāztos, svarīgi pārliecināties, ka pamats zem adventes vainaga ir stabils. Vainagus un sveču kompozīcijas ieteicams novietot uz stikla, metāla vai keramikas šķīvja, kas aizsargās mēbeles un pasargās tās no potenciāliem uguns draudiem. Tāpat adventes vainagu nevajadzētu novietot uz virsmām, kas pārklātas ar galdautu vai kādu citu viegli uzliesmojošu materiālu, tā būtiski samazinot ugunsnelaimes risku.

Izmanto sveci, ievērojot ražotāja norādījumus!

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka obligāti ir jāievēro uz iegādāto sveču iepakojuma ir atrodama pamācībā, kā tās pareizi dedzināt un kādiem gadījumiem tās ir paredzētas. Katras sveces dedzināšanas ilgums, kā arī pareiza iedegšana un nodzēšana atšķiras, tāpēc pirms tās izmantošanas rūpīgi izlasi un ievēro ražotāja norādījumus.

Savukārt, dedzināšanas laikā jāpievērš uzmanība sveces liesmai un tās deglim. Lai liesma nebūtu pārāk liela un nemirgotu, viegls un efektīvs veids, kā to kontrolēt, ir pirms katras sveces dedzināšanas reizes nedaudz nogriezt tās degli. Tāpat vērts atcerēties, ka sveci nevajadzētu pilnībā izdedzināt. Ja svece tiek dedzināta pārāk ilgi, uz tās degļa var uzkrāties ogleklis un padarīt to nestabilu, kas izraisīs bīstami lielu liesmu, dūmus un kvēpus.

Sabiedrība

Kuram tiks iespaidīgā naudas summa no šova “Dejo ar zvaigzni”?

  Šo svētdien, 4. decembrī, gaidāms TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” fināls. Par uzvaru un galveno...

Jaunas ziņas par populāro režisoru Intaru Rešetinu

  Latvijas Leļļu teātris izsludinājis februāra repertuāru un uzsācis biļešu pārdošanu teātra kasē Rīgas Latviešu biedrības...

Tirgotājs “Maxima” pirms svētkiem nāk klajā ar jauku ziņu

  Sākoties Ziemassvētku gaidīšanas laikam, “Maxima Latvija” izveidojusi grandiozu rotaļu lāci, kas sagaidīs ģimenes un bērnus...

Kurš brauks uz Eirovīziju Liverpūlē? Noslēgusies dziesmu pieteikšana Latvijas Televīzijas konkursam “Supernova”

  1. decembrī noslēdzās pieteikšanās Latvijas Televīzijas (LTV) dziesmu konkursam “Supernova” – kopā šogad iesniegta 121...

Magones cīņa ar nelūgtiem viesiem beidzas pavisam nelāgi

  “Avotiņu” mājas pakšos iemitinājušās žurkas, kuras STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone cer iznīdēt...

Kiviči piedzīvo nepatīkamu atklājumu bērnu preču veikalā

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Kiviču pāris plāno kristīt savu meitiņu, taču izaicinājumu sagādā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Zvaigznes šodien brīdina – neieslīgsti rutīnā, īpaši, ja ikdienā esi enerģiska un dinamiska personība. Elpo...
Foto:Mindymetivier.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena sniegs pozitīvas tendences tavas personības attīstībā, mudinot nebūt pārāk piesardzīgiem un baudīt dzīvi...
Foto:Flickr.com/Tambako The Jaguar/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

  Šodien var nākties sastapties ar situācijām, kas šķitīs pavisam neparastas. Jūties brīvi, izsakot savas domas,...

Horoskopa zīmes, kurām DECEMBRIS solās būt īpaši labvēlīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...
Foto:Wallpapers.mi9.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Novembra pēdējā diena nebūs tā reize, kad varēsi atļauties lidināties 10 centimetrus virs zemes un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šo dienu raksturos optimistiska attieksme. Vari drosmīgi uzņemties lietas, kas vienmēr šķitušas neērtas. Nešaubies par...

Mājai un Dārzam

Izskan jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognozes 7 dienām!

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi decembrī varētu saglabāties sals; prognozē turpmāko

  Ziema vēl tikai nupat sākusies, bet brīvdienās sniega un apledojuma dēļ Latvijā notika daudz smagu...

Latvijai tuvojas vēl aukstākas gaisa masas – laika prognoze 7 dienām!

  Šajā nedēļā laiks būs lielākoties mākoņains, brīžiem arī snigs un sniega sega kļūs vēl par...