Diendienā mēs saskaramies ar dažādiem cilvēkiem un ir tādi, kuri ir tipiski enerģētiskie vampīri. Visbiežāk – paši noliedzot. Arī upuri parasti par to neaizdomājas. Noliedz. To dēvē arī citos vārdos: emocionālā agresija, vardarbība un līdzatkarība.

Ir reizes, kad no šādiem cilvēkiem ir grūti izvairīties, jo emocionāli agresīvs cilvēks var būt mūsu priekšnieks, tante Alma, vecmāmiņa vai mīļotais cilvēks. Jāsaka, ka katrs ir atbildīgs par savu dzīvi. Tomēr ir reizes, kad ir nepieciešams ieskats un atbalsts no malas.

Mazliet izķidāsim šo tēmu,  jo, iespējams, daudzi varētu sevi vai kādu tuvinieku atpazīt vienā vai otrā lomā. (Dzīve ir izrāde, mēs visi esam tikai aktieri uz Zemes, vai ne…?)

 

Sīki emocionāli vardarbības momenti uzplaiksnī teju vai katra dzīvē, ik dienas, ka šķiet – tas ir normāli. Parasti šī procesa sākums ir nelieli meli (otram), cieņas trūkums. Jocīgi, ka to par nepieņemamu cilvēks sāk uzskatīt tikai tad, ja tas skar viņu pašu.

 

Emocionālā vardarbība parasti notiek šādās attiecību kombinācijās: vecāks- bērns, pieaugušais-bērns, priekšnieks-padotais, kolēģis-kolēģis, partneris – partneris, kā arī pusaudžu vidū.

 

Emocionālā vardarbība ir perfekta augsne bailēm, fiziskām un emocionālām slimībām, nepārliecinātībai par sevi, depresijai, neadekvātai, cilvēkam neraksturīgai rīcībai vai tās trūkumam.

 

Emocionālajam varmākām parasti iznīcinošā uzvedība izpaužas vairākās dzīves jomās: darbā, laulībā, attiecībās ar bērniem, mēdz piemist arī sociopātiska rīcība (vienkārši izsakoties: maz vai vispār nav draugu, klaja citu zākāšana nicīgos vārdos, izvairīšanās no ģimeniskiem un draudzīgiem saietiem, aizdomīgums, agresīva un izteikti noliedzoša izturēšanās pret citiem cilvēkiem).

 

Attiecības, kurās pastāv pakļaušana, par līdzvainīgiem vai atbildīgiem ir uzskatāmi abi partneri. Jautājums: kurš no viņiem pirmais atjēgsies un spēs pātraukt šādas attiecības?

 

Emocionālā vardarbība ir psiholoģiski smalks mehānisms. No ārpuses aculiecinieki to nodēvēs par parastām nesaskaņām abu personu starpā, „mīlnieku kašķiem”, lai gan aizkulisēs valda agresīva gaisotne, kurā viens no iesaistītajiem tiek sagrauts psiholoģiski, reizēm – pat fiziski.

Foto:Dailymail.co.uk
Foto:Dailymail.co.uk

Interesanti un skumji vienlaikus – parasti tieši vistuvākie cilvēki kļūst par izteiktas pakļaušanas objektiem. Narcistiska persona cenšas savu partneri kontrolēt, nepieļaujot tā aiziešanu, vienlaicīgi pats baidoties no tuvības un agresijas. Agresijai pakļautais parasti sāk šaubīties par sevi un savām spējām, lēmumiem, bet vainas apziņa pret agresoru neļauj veidot atbildes reakciju.

 

Nav grūti saprast, ka šādas rīcības un attieksmes pamatā agresoram ir neizteikts vārdos vēstījums: „Es nemīlu Tevi!”. Te varētu domāt, ka agresors mīl sevi (narcistiskas tieksmes, tīksmināšanās par savām īpašībām: skaists, gudrs, bagāts utml..), bet patiesībā tie ir ļoti smagi kompleksi.

 

Emocionālā varmākas princips: neļaut otram (upurim) justies brīvi: tas nekad nezina, kas un kad to sagaida, baidās izpausties savā rīcības brīvībā, liekot tam sastingt gan domās, gan emocijās, gan rīcībā. Brīdī, kad agresors pats neapzinās savu rīcību, rodas padziļināts konflikts, jo upuris tiek vainots dubultā. Attiecībās valda nedrošība un nenoteiktība.

 

Apspiešana un partnera pakļaušana rada agresiju, no kuras pats enerģētiskais vampīrēns visvairāk pats baidās un grib izvairīties par katru cenu. Piemēram, tante Alma pateiks visu, ko viņa par Tevi domā: ka Tu neko neproti, nespēj un visu speciāli dari, lai viņai ieriebtu, netieši izaicinot uz destabilizētu pretreakciju. Bet, tiklīdz otrs pavērs muti vaļā, tā Almas tante pacels rokas gaisā: „Es šo visu netaisos klausīties!”. Almas tante vēl demonstratīvi varētu “piepaķert” ožamo spirtu, bet partnerattiecībās parasti agresors: izies laukā no telpas, atstājot upuri apjukušu, izsistu no līdzsvara, nometīs telefona klausuli, iesitīs, sāks kliegt un pazemot otru.

 

Agresoram bieži ir ļoti svarīgi tas, lai viņu novērtē: uzslavas, komplimenti, lai gan pats ar šādiem elementiem ļoti reti, kad mētāsies  (labākajā gadījumā – paklusēs). Viņš tiecas pēc pilnības sevī, aizpildīt savu baiļpilno tukšumu, tāpēc nemitīgi tiecas pēc uzmanības, kuru pats spēj kontrolēt: tās daudzumu, biežumu. Piemēram, emocionālais vampīrs – priekšnieks, – skopojas ar uzslavām; bieži vien liek pārtaisīt darbus – klaji izrādot par to neapmierinātību, pats bieži vien pieļaujot paviršības kļūdas; regulāri norāda konkrētam darbiniekam (-iem) par viņu neprofesionalitāti, kā arī teksti no sērijas: „Tu nekas neesi, neko nesasniegsi, viss, ko dari ir nepareizi, slikti utt.”. Nav jauki, vai ne? Bet tagad šo visu pielāgojam un ievietojam partnerattiecību modelī. Dramatiski un skumji…

 

Partnerattiecībās agresors mēdz būt izteikti greizsirdīgs, aizdomīgs, kas sakņojas viņa paša nepārliecinātībā par sevi. Esot sabiedrībā kopā ar savu partneri, viņš izturas atturīgi, bet privātīpašnieciskums var pazibēt acumirklī, interpretējot pēc savas iekšējās pasaules kāda cita rīcību attiecībā uz viņa partneri. Parasti ir tikai divi varianti: skandāls uz vietas, skandāls mājās. Visbiežāk tie ir abi un tikai trešdaļā vai mazāk tiek iesaistīta persona no malas. Parasti pa mizu un dusmu jūru dabū upuris.„Tu TĀ paskatījies uz viņu!”, „Es zināju, ka vajadzēja palikt mājās un neļaut tev špaktelēties!”, „Tu biji pārāk ilgi prom tualetē (pie bāra, ārsta kabinetā, autoservisā, sporta klubā utt.).

 

Agresors parasti tur otru neziņā. Viņš nestāsta, kur dodas, ar ko, kāpēc, savus plānus tur noslēpumā, lēmumus paziņo pēdējā brīdī vai pat vienkārši var pateikt: šodien kravājies, mēs pārceļamies! Tā būs labāk!

 

Partnerattiecībās agresors mēdz otru nemitīgi kritizēt: kā tu runā, kā tu izskaties, kā tu paskatījies uz mani, kā tu ej, kā tu sēdi, kā un ko tu runā ar citiem. Tiek kritizēts apģērbs, rīcība vai tās trūkums, komunikācija ar citiem cilvēkiem. Otrs dzīvo pastāvīgā kontrolē, neziņā – ko lai vēl tādu izdara, lai izpatiktu agresoram.

Foto:Deerval.com
Foto:Deerval.com

Partnerattiecībās izskaidrošanos/ runāšanu pieļauj tikai vardarbības iniciators: viņš nosaka vai, kad un ko runāt. Otra iebildumi un vēlme izrunāties ir sviestaina lirika, kurai otrs negrasoties pakļauties. Lieki piebilst, ka nereti upuris tiek pataisīts par vainīgu, pat pats nodēvēts par agresīvu un netolerantu.

 

Upuris tiek mērdēts badā apzināti. Bada veidi parasti ir elementi, kas upurim ir svarīgi, tāpēc agresors tos lieliski izmanto: tiek liegtas nodarbes vai lietas, kas ļauj otru padarīt par atkarīgu: sekss, komunikācija (sarunas), hobiji, pat ēdiens, apģērbs un higiēnas lietas (šis raksturīgs vairāk vīriešu agresoriem – kontrolēt, piemēram, cik un kādus tamponus un zeķbikses sieva nopērk). Rodas jautājums: kāpēc cilvēks, pret kuru tiek izmantota emocionālā vardarbība, paliek? Mīlestība un līdzatkarība: upuris cer vēl un cenšas laboties pats, lai izpatiktu otram, tveroties pie pēdējā salmiņa.

 

Agresīvais partneris nereti spiež uz otra vainas apziņu: sak’, tu esi atbildīgs, ka es (mūsu attiecības) esmu mainījies. Upuris cenšas saprast, pielāgoties. Ja upuris jutīsies nomākts, tas tiks vai nu ignorēts, vai tiks pavērsts pret viņu. Netieši tiek doti mājieni, ka upuris ir slikts, viņa necienīgs. Partnerattiecībās tiek izmantots arī elements; kā kaut kas, tā agresors meklē citas attiecības vai draud ar to.

 

Emocinālās vardarbības periodā (ilgstošas), cietušajam var parādīties psiholoģiskas un fizioloģiskas izmaiņas, saslimšanas. Pārlieku liela vai vāja apetīte, depresija, trauksme, bezmiegs, hormonālie traucējumi (menstruālā cikla izmaiņas, vīrietim: problēmas ar potenci), imunitātes pavājināšanās (biežas saaukstēšanās, bronhīti, klepus, iesnas), fibromiaļģija (t.s. skeleta sāpes), traumatisms, uzmanības un koncertēšanās spēju krišanās, apātija vai satraukums, kuņģa problēmas, veģetatīvās nervu sistēmas distonija, panikas lēkmes, galvassāpes, asinsspiediena un sirds ritma traucējumi, pat onkoloģiskas saslimšanas, ja emocionālie pārdzīvojumi ir ilguši gadu desmitus.

 

Agresors atsakās uzņemties atbildību par savas rīcības sekām. Ja otrs sāk slimot, zaudē darba spējas, varmāka kļūst vēl agresīvāks. Ja otrs izlemj aiziet, viņš norobežojas no šī lēmuma un reaģē parasti ar ignorēšanu, iespējams, padarot šķiršanās procesu (ja tas ir juridisks) par nepanesamu, ignorē otra aicinājumus sakārtot līdz galam visu, kas skar abus.

 

Ir vēl daudz lietu, ko pavilkt zem visa ši apakšā, bet nākošā reizē būs piemēri, kā tas izskatās dažādu attiecību modeļos, kā arīdzan to, kā atpazīt situācijas, kad tu vairs nespēj/ nedrīksti būt tu pats.

 

Gaidot nākošo daļu, sirsnīgi aicinu izvērtēt katram pašam savu attieksmi pret līdzcilvēkiem un rīcības cēloņus. Iespējams, kādā no lomām atpazini sevi. Jo katrs tikai un vienīgi pats var sev palīdzēt. Vienalga, kurā lomā Tu esi un izjūti sekas un neapmierinātību ar sevi un savu dzīvi. Par upuriem mēs padarām sevi paši, izdarot izvēli: palikt ar tiem cilvēkiem, kas mums dara pāri, vai nemainot savu rīcību un attieksmi. Ja nevari mainīt situāciju, pavisam ne – otru cilvēku, maini savu attieksmi. Sākot jau pats ar sevi. Cieni sevi! Bet dari to mīloši, sirsnīgi, neko nepieprasot, neuzstājot. Nedz sev, nedz citiem.

 

TU esi tas, ko TU pats par sevi domā, nevis – ko domā kāds cits. Pat ne tuvākais cilvēks…

Sabiedrība

AP

Pabeigta izmeklēšana traģēdijā Kurzemē, kur pēc aizdedzināšanas vēlāk slimnīcā miris vīrietis

  Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa amatpersonas ir pabeigušas izmeklēšanu kriminālprocesā, kur konflikta laikā...
Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl Cēsu pusē pazudusī Ilze atrasta mirusi

13.05.2021 pulksten 09:56 Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Cēsu iecirknis pārtrauc meklēt Ilzi Šņori. Sieviete diemžēl...

Svētdien 147 jauni Covid-19 gadījumi un 3 cilvēki miruši, bet slimnīcās jau 715

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pirmdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 147 jauni...

No sinoptiķa Briča izskan nepatīkamas ziņas – VIDEO

  Par šonedēļ gaidāmo laiku LTV "Rīta Panorāmā" stāsta LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. Labā ziņa...
Foto:Flickr.com/Michel Filion/CC

Diemžēl nedēļa sākusies ar skumjām vēstīm

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 74 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietis 21 cilvēks un viens gājis...

“Viss notiek savādāk, nekā bijām iztēlojušies” – izskan jaunas vēstis par Samantas Tīnas komandu Eirovīzijā

  Svētdienas vakarā Roterdamā oficiāli tika atklāts 65. starptautiskais Eirovīzijas dziesmu konkurss, kurā Latviju ar dziesmu...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. maijs

Izmanto šo dienu, lai ar savu talantu palīdzību attīstītu sev nozīmīgus un cēlus mērķus.   Auns Auna zīmē...
Foto:Pixabay.com/smarko/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 17.-23. maijs

  Jauna maija nedēļa atkal ir klāt! Piedāvājam ielūkoties gaidāmajos notikumu pavērsienos!   Auns Zvaigznes iezīmē, ka ir pienācis...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. maijs

  Ko zvaigznes tev sola svētdienai, 16. maijam?   Auns Auna zīmē dzimušajiem ir pamats uztraukumam. Tu bieži esi...
Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. maijs

  Ikviens šajā dienā jutīsies sevišķi darbīgs un mērķtiecīgs. Izmanto šīs dienas zvaigžņu stāvokli, pavadot dienu...

Horoskops: Atklāj, kas biji pagātnē un to, kas būsi nākamajā dzīvē

Vadoties pēc dzimšanas gada ir iespējams saprast, kas esi – kādas ir tavas rakstura īpašības,...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. maijs

  Ko zvaigznes sola piektdienai, 14. maijam?   Auns Auna zīmē dzimušie ir ļoti enerģiski cilvēki un, lai gan...

Mājai un Dārzam

No sinoptiķa Briča izskan nepatīkamas ziņas – VIDEO

  Par šonedēļ gaidāmo laiku LTV "Rīta Panorāmā" stāsta LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. Labā ziņa...

Izskan sarūgtinošas ziņas par laiku šonedēļ – prognoze 7 dienām!

  Laikapstākļus virs Latvijas šajā nedēļā noteiks ciklonu darbība, kā rezultātā dienas būs mākoņainas un vēsākas...

Pazīstamais laika vērotājs Bukšs nācis klajā ar būtisku ziņu

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā "Twitter" kontā sestdien nācis...