Vai esi aizdomājusies, ka grūtniecības laikā visa uzmanība parasti tiek koncentrēta uz topošo māmiņu un viņas labsajūtu, taču kā ir ar bērniņa tēti? Vīrieša organismā nenoris šīs būtiskās fizioloģiskās pārmaiņas, taču tas nenozīmē, ka viņš neizjūt emocionālas pārmaiņas un pat spriedzi!

 

Tēva loma – BĒRNS – mātes loma

Mātes loma ikvienam ir skaidra, taču kā ir ar tēva nozīmi? Vīriešiem nemitīgi tiek stāstīts, ka viņiem ir pilnvērtīgi jāiesaistās mazuļa aprūpē un audzināšanā, taču viņiem visbiežāk netiek paskaidrots kā tieši to paveikt. Mums, sievietēm, jāpalīdz saviem vīriešiem saprast un skaidri norādīt, ka gribam, lai viņi uzņemas vairāk no mūsu – mātes – pienākumiem. Bērnu aprūpes speciālisti uzsver, ka izņemot bērna zīdīšanu, tikpat labi citus pienākumus var paveikt arī vīrietis, jo mazulis neuzskata, ka tēva un mātes lomas atšķiras, taču viņam ir jāiepazīst mātes un tēva pienākumu sadalījumu.

 

ŠAUBAS, NEZIŅA un SITUĀCIJAS RISINĀJUMI

Vīrieša greizsirdība: nenoliedzami, faktu, ka gaidāms bērns vīrieši uztver atšķirīgi. Tomēr tas ne vienmēr ir saistīts ar attiecību statusu, bieži tā ir pat sava veida greizsirdība, jo gaidību laikā nevis viņam, bet sievietei tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Šādas situācijas sekas var būt topošā tēva atsvešināšanās no gaidāmā bērna, jo viņš emocionāli norobežojas no grūtniecības un dzemdībām. Tēvs var izjust greizsirdību uz bērnu, jo viņam tagad ir mazāk uzmanības, līdzās vairs nav mīļotā sieviete, bet māte.

Ne-realitātes sajūta: skaidrs, ka vīrieši neizjūt mazuļa kustības kā tas ir topošajai māmiņai, tāpēc viņi bieži vien nespēj samierināties ar to, ka bērns vēl nav piedzimis, taču tam jau tagad tiek veltīta gandrīz visa sievietes uzmanība. Tieši šī iemesla dēļ vīrietis var justies pamests un izstumts no gaidāmā notikuma. Aizejiet kopā uz nākamo ultrasonogrāfijas apskati, lai topošais tēvs ierauga savu bērniņu, sajūtot viņa klātbūtni ciešāk.

Intimitātes nepieciešamība: gaidību laikā ir būtiski nepārtraukt fizisko kontaktu, jo, lai gan dzimumdzīve šajā posmā ir mainījusies, ja vien nav medicīnisku indikāciju, par to nedrīkst aizmirst! Vīrietim ir jāiedrošina sieviete, ja šajā laikā viņa jūtas seksuāli nepievilcīga, jo patiesībā ļoti daudziem stiprā dzimuma pārstāvjiem ļoti fascinē grūtniecības izraisītās pārmaiņas sievietes organismā, īpaši piebriedušās un daudz izteiksmīgākās krūtis! Sekss grūtniecības laikā palīdz saglabāt arī emocionālo tuvību, sniedzot abiem pozitīvas emocijas. Un galu galā ne jau tikai dzimumakts – dažkārt viss, kas jums vajadzīgs ir otra klātbūtne, glāsti un skūpsti.

Īpaši nozīmīga intīmā tuvība ir pēc dzemdībām, lai nezaudētu kaisli un fizisko saikni, kas jūs vieno.

Šaubas par nākotni: nepārmetiet viens otram, ja attieksme pret grūtniecību mēdz mainīties. Tas, ka vīrietis dažkārt jūtas pacilāts, taču citreiz nomākts, visticamāk, ir tāpēc, ka viņu uztrauc pārmaiņas dzīvē, kas ir pavisam dabiski. Pārrunājiet šo situāciju, lai pārvarētu negatīvās emocijas.

 

Topošais tēvs māmiņu skolā un dzemdībās?

Mums, sievietēm, dažkārt ir ļoti grūti pieņemt savu otro pušu viedokli, piemēram, ja viņš paziņo, ka nevēlēsies piedalīties dzemdībās. Sākotnēji tas var būt pamatīgs šoks un pirmā doma, kas, visticamāk, iezagsies tavā prātā: viņš tevi nemīl un nevēlas jūsu bērniņu. Tomēr mēs taču esam kopā ar saviem vīriešiem, jo cienām un mīlam viņus! Kāpēc gan nerespektēt arī šo viņa vēlmi?

Daudzi psihologi uzsver, ka sieviete nedrīkst vīrietim uzspiest piedalīšanos dzemdībās, ja viņš to nevēlas, jo iespējams pavisam pretējs, tev nevēlams efekts – pēc dzemdībām viņš tevi vairs neuzlūkos kā sievieti, bet vienīgi uzskatīs par sava bērna māti. Tas tāpēc, ka dzemdības ir emocionāli ļoti spēcīgs pārdzīvojums ne tikai sievietei, bet arī vīrietim. Respektē viņa domas, pārrunājiet kāpēc vīrietis šādi uzskata, jo, iespējams, viņš vienkārši ir nobijies (lasi: pārbijies!) un uzskata, ka nespēs būt tavs stiprais balsts un palīgs šajā jums abiem nezināmajā notikumā.

Lai gan nekas neparasts vai nosodāms nav tajā, ka sieviete dzemdību laikā var zaudēt kontroli pār savām emocijām un uzvedību, daudzas no mums, īpaši tās, kurām gaidāmas pirmās dzemdības, baidās kļūt neveiklas un nepievilcīgas savu vīriešu priekšā un aizliedz viņiem piedalīties, ja mīļotais to pat ļoti vēlas. Tomēr tāpat kā nedrīkst vīrietim uzspiest piedalīties dzemdībās, to nedrīkst arī aizliegt, ja topošais tēvs to ļoti vēlas, jo bērniņu rada divi, vienlīdzīgi partneri. Ja vīrietis mīl, viņam dzemdību brīdis nešķitīs nepievilcīgs, tāpēc vēlme piedalīties dzemdībās ir jārespektē un sievietei par to ir jāpriecājas. Šāda mīļotā vēlēšanās vien liecina par to, cik ļoti viņam rūp gan sieviete, gan gaidāmais mazulis, jo sievietei dzemdības ir darbs, taču vīrietim – brīvprātīgs process, tāpēc ir jāciena viņa atturēšanās, bet jāatbalsta un jāpieņem viņa vēlme iesaistīties kopīgā bērna piedzimšanas procesā. Kategorisku aizliegumu vīrietis var iztulkot kā: vari doties, bērns man ir, tevi vairs nevajag!

 

Tēvs un bērns pēc dzemdībām

Tagad jūs esat trīs un pēkšņi jūsu dzīvē viss ir mainījies! Šajā laikā ir jāsaprot, ka gan māte, gan tēvs ideālajā modelī ir vienlīdz atbildīgi par savu mazuli.

Jūsu dzīve ir pilnībā mainījusies, pēkšņi uzmanības centrā ir mazulis, tāpēc ir ļoti būtiski neizstumt kādu no šī attiecību trijstūra. Visbiežāk mājās ar mazo paliek mamma, kura ar bērniņu pavada lielāko dienas daļu, tāpēc tēvam, pārnākot mājās, aktīvi jāiesaistās viņa aprūpē.

Bieži jaunais tēvs ir apjucis, jo īsti nezina kā palīdzēt raudošajam zīdainītim, jo nevar barot viņu ar krūti, kas var radīt viņā sajūtu, ka viņš nav vienlīdzīgās pozīcijās ar māmiņu. Tēvam šajā posmā ir ļoti būtiski nenorobežoties, bet atrasties līdzās, dalīties rūpēs par bērnu, jo viņš var, piemēram, nomainīt autiņbiksītes vai iziet pastaigāties ar mazuli. Neļaujiet pēcdzemdību apjukumam nostāties starp jums, jo ne tikai jaunā māmiņa, ber arī jaunais tētis šajā posmā jūtas apmulsis. Iedrošiniet un uzmundriniet viens otru!

Sievietei ir jāļauj bērna tēvam pavadīt ar mazo laiku divvientulībā, lai starp abiem izveidotos saikne, jo arī vīrietim ir jāapgūst sava jaunā loma.

Māte nedrīkst būt pilnībā pārņemta ar bērniņu, aizmirstot par vīrieti, jo jums abiem jāatceras, ka sākotnēji bijāt divi vien un tikai tad jūsu ģimenē ienāca mazulis, dariet visu, lai saglabātu harmoniskas attiecības. Psihologi uzsver, ka arī pēc bērna ienākšanas ģimenē, vispirms sievietei ir jārūpējas par sevi un partneri, jo tikai tad, kad viņa pati jutīsies labi, būs laimīga līdzās vīrietim, varēs nesavtīgi aprūpēt un mīlēt abu mazuli.

 

IETEIKUMI

  • Ja izlemiet, ka vīrietis nepiedalīties dzemdībās, sarunājiet sievietes atbalstam kādu tuvu cilvēku, kas palīdzēs šajā procesā. Kamēr sieviete ir dzemdību namā, vīrietis var veikt pēdējos sagatavošanas darbus mājās tā, lai pārbraucot no dzemdību vietas – mīļotajai un mazulim nekā netrūktu.

  • Ja izlemjat, ka vīrietis piedalīsies dzemdību procesā, atcerieties, ka viņš būs ne tikai procesa skatītājs, bet arī reāls palīgs un tieši partnera palīdzība dzemdībās ir vislabākā, tāpēc arī māmiņu klubos, kursos un nodarbībās māca praktisko vīrieša palīdzību dzemdībās, jo viņš var sniegt ne tikai emocionālu, bet arī fizisku atbalstu. Ir tikai jāzina kā.

  • Ja jūsu draugu lokā ir mazu bērnu tēvi, tavam mīļotajam ir ieteicams pārrunāt ar viņiem savas emocijas, jo, iespējams, ka šādi tava otra pusīte konstatēs, ka citi ir jutušies līdzīgi.

  • Ja vīrietis visu dienu pavada darbā – ārpus mājām, vakarā viņam jācenšas pavadīt laiku ar mazuli. Iedibiniet kopīgu, bērnam tik nepieciešamo rutīnisko rituālu, piemēram, ik vakara tēva un mazuļa vannošanos, tas būs laiks tikai viņiem!

 

Kā tavs vīrietis jutās tavas grūtniecības laikā?

Sabiedrība

“Ripoja akmens, lejā no kalna…” Andris Ērglis uz skatuves piedzīvojis lielu kaunu – VIDEO

  Viesojoties "STV Pirmā!" raidījumā "Kad viņas satiekas", Latvijā labi pazīstamais mūziķis Andris Ērglis pastāstījis par...

Latvietis darbā Ziemeļīrijā kārtīgi apzogas un sūta guvumu uz Latviju

  Ziemeļīrijas medijos nedēļas nogalē bija lasāma publikācija par noziegumu, kas izdarīts darba vietā, vēsta Īrijas...

Ziņo par smagu avāriju uz Daugavpils šosejas pie Rīgas apvedceļa

  Valsts policija pirmdien īsi pirms plkst. 15.30 ziņo, ka avārija notikusi uz šosejas Rīga -...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai: 20. oktobris

  Planētas šodien dod papildus enerģiju visiem. Izdomā, kur noteikti tev jāliek šis spēks lietā, neiztērē...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. oktobris

Šodien būs jauna motivācija meklēt stabilitāti savā dzīvē. Atrodi to smaguma centru, kas ļaus tev...
saveourferalcats.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 19. – 25. oktobris

  Oktobra nedēļas rit nemanot, klāt atkal jauna! Ielūkosimies zvaigznēs, lai noskaidrotu, ko turpmākās krāsainās rudens...

Mājai un Dārzam

Nedēļas vidū laiks jūtami mainīsies – stāsta sinoptiķis Toms Bricis – VIDEO

  LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis sarunā ar raidījumu "Rīta Panorāma" stāsta par pirmo sniegu...
hdwallpapers.cat

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdien. 18.-19.10.2020. nakts vidū vietām Latvijā...
rudens

Parādās pilnīgi jauna informācija par laiku šonedēļ: Prognoze 7 dienām!

  Tuvākajā nedēļā virs Latvijas valdīs cikloni, līdz ar to gaidāms nokrišņiem bagāts laiks. Nedēļas vidū,...