Jau teju 100 000 cilvēku Lielbritānijā parakstījuši interneta petīciju, kuras mērķis ir likt karaliskajai ģimenei pašai apmaksāt 369 miljonus sterliņu mārciņu vērtos Bekingemas pils atjaunošanas darbus, vēsta britu mediji.
Ne visi ir apmierināti ar to, ka tautā kopumā mīlētā karaliene Elizabete II, viņas ģimene un vēl vesela virkne monarhu būtībā dzīvo par valsts naudu, turklāt viņu īpašumā ir vērtīgas ēkas un priekšmeti. Šīs sabiedrības daļas pretenzijas vēl vairāk paspilgtināja 18.novembrī publiskotā informācija, ka Bekingemas pils desmit gadu ilgumā plānotie remontdarbi izmaksās 369 miljonus sterliņu mārciņu (428 miljonus eiro). Karaliene, Edinburgas hercogs un Velsas princis pilnībā atbalstot šos plānotos remontdarbus.
Šo naudu plānots iegūt, ievērojami palielinot karaliskās ģimenes ikgadējo izdevumu budžetu. Savukārt 2027.gadā to plānots atgriezt pašreizējā līmenī. Tomēr tūkstošiem cilvēku uzskata, ka monarhiem pašiem vajadzētu šos remontdarbus apmaksāt. Viņu īpašumi Lielbritānijā ir patiesi iespaidīgi un Bekingemas pils atjaunošana par nodokļu maksātāju naudu nav pieņemama. Petīcijas autors Marks Džonsons norāda, ka valstī ir mājokļu krīze, dažādi atvieglojumu samazinājumi, bet karaliskā ģimene tikmēr vēlas milzu summu pils remontam.
Krīze Kembridžas hercogu ģimenē? Viljams pieļauj neglītu paviršību
Šos darbus, kurus plānots sākt 2017.gada aprīlī, valsts amatpersonas raksturo kā “būtiskus”. Pils apkures katli esot desmitiem gadu veci, nepieciešams nomainīt elektrības kabeļus un dažādas caurules vairāku kilometru garumā, kas nav darīts kopš II Pasaules kara beigām. Protams, tas ne tuvu nav viss.
Tiek lēsts, ka pils ik gadu iegūs papildu 3,4 miljonus mārciņu (3,95 miljoni eiro) – tās darba laiks vasarās būs ilgāks, plānots vairāk privāto ekskursiju un veiktie uzlabojumi palīdzēs ietaupīt arī gāzi, elektrību, ūdeni. Tāpat pēc darbu paveikšanas 1703.gadā atklātā pils būs par 40% videi draudzīgāka ēka kā līdz šim.
Dažādas karalienes rīkotas dārza ballītes, svinīgas pieņemšanas un citi pasākumi kopsummā aizņem aptuveni četrus mēnešus gadā. Bekingemas pili kā karalisko rezidenci pirmā sāka izmantot karaliene Viktorija (1819 – 1901) un tā nav atjaunota kopš 1950.-tajiem gadiem, kad Elizabete II kāpa tronī.
Kuram vajadzētu apmaksāt Bekingemas pils rekonstrukciju – valstij vai pašiem monarhiem?