Krāpnieciskās SMS īsziņas nav nekāds jaunums, taču ļaundari savus uzbrukumus arvien pilnveido un lietotājiem sūta tādas īsziņas, kas izskatās arvien ticamākas. Antivīrusu programmu “eScan” izstrādātāji atklāj, kā izskatās jaunie krāpnieku uzbrukumi.

 

“Apple” produktu, īpaši “iPhone” un “iPad”, popularitāte ir piesaistījusi kiberkrāpnieku uzmanību, kas tagad ir fokusēta uz “Apple ID” izmantošanu, cenšoties savos tīklos ievilināt naivākus lietotājus. Vairumā krāpniecisko kampaņu viedtālruņu lietotājiem tiek sūtītas īsziņas ar saitēm, kas ved uz neīstām interneta vietnēm.

 

“Visbiežāk krāpnieki īsziņās brīdina par it kā apturētu “Apple ID” kontu vai tā derīguma termiņa beigām, lietotāji tiek aicināti pārbaudīt savas pieslēgšanās “Apple” vietnē. Taču īsziņā ievietotā saite ved uz neīstu interneta vietni, kurā krāpnieki piesavinās lietotāju ievadāmo “Apple ID” un pieslēgšanās paroli,” stāsta “eScan” antivīrusu programmu izplatītāja, uzņēmuma “Baltimax” tirdzniecības vadītājs Deivids Pelenis.

 

Pieslēdzoties lietotāju kontiem, krāpnieki iegūst pieeju viņu fotogrāfijām un īsziņām, bet tas savukārt paver ceļu tālākai krāpšanai un pat šantāžai. Nereti krāpnieki izmanto lietotāju lētticību un lūdz norādīt ne tikai viņu “Apple” konta pieslēgšanās datus, bet arī kredītkaršu vai personas datus.

 

Drošības eksperti ir fiksējuši gadījumus, kad hakeri uzbrūk ne tikai angliski, bet arī citās valodās runājošiem lietotājiem, veidojot atsevišķas krāpnieciskas vietnes viņu dzimtajā valodā. Tiek pilnveidots arī pašu krāpniecisko īsziņu saturs. Piemēram, īsziņas beigās tiek sniegta instrukcija, kā var atteikties no šādu paziņojumu saņemšanas – tieši tā, kā to dara legāli darbojošies uzņēmumi.

 

“Krāpnieki cenšas iegūt lietotāju uzticēšanos pāris sekunžu laikā, tāpēc izmanto ne tikai zināmas preču zīmes, bet arī ražotāju lietotās klientu apkalpošanas frāzes, bet krāpnieciskās vietnes izveido maksimāli līdzīgas oriģinālajām – tas viss tiek darīts tāpēc, lai lietotājs darītu to, ko no viņa prasa,” atzīst D.Pelenis.

 

Viens no jaunākajiem krāpšanas veidiem, kas vērsts pret “Apple” lietotājiem, ir īsziņas, kas informē par pazaudētas ierīces atrašanu un aicina pārbaudīt tās atrašanās vietu pievienotajā saitē. Kā norāda “eScan” drošības eksperti, tā krāpnieki izmanto lietotāju pašaizsardzības instinktu un ziņkārību – lietotājam patiešām ir interesanti uzzināt, kādu viņa tālruņa vai planšetdatora atrašanās vietu rāda sistēma, pat ja ierīce nav pazaudēta un atrodas kabatā.

 

“Apple” faniem ieteicams nekādā gadījumā nespiest uz krāpnieciskajās īsziņās ievietotajām saitēm, īpaši ja tajās norādīta neierasta interneta vietnes adrese vai arī tā sākas nevis ar “https”, bet ar “http”. Ieteicams šādas saites iesniegt “Google Safe Browsing” komandai – ja tiks konstatēts, ka vietne ir krāpnieciska, nākamreiz lietotāji par to tiks brīdināti “Chrome” un citos interneta pārlūkos. Par krāpnieku uzbrukumiem un tos īstenojošiem tālruņu numuriem var paziņot savam mobilo sakaru operatoram.

 

 

Sabiedrība

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Diemžēl liela nelaime šorīt notikusi Latgalē

  Par traģiskiem notikumiem piektdienas rītā vēsta Valsts policijas Latgales reģiona pārvalde. 2021. gada 23. jūlijā ap...

Slavenības, kuru bērni izskatās kā pilnīgas vecāku kopijas

Par bērniem nereti saka, ka viņi ir kā vecāku kopijas, taču interesanti ielūkoties slavenību aprindās...

Meganas Mārklas tēvs sacēlis skandālu un sūdzēs meitu tiesā

Meganas Mārklas atstumtais tētis ir teicis, ka viņš ir gatavs vērsties tiesā pret savu meitu...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūlijs

  Šī būs negaidītu ziņu diena. Tā ietvers pretrunas – laimīgus un ne tik pozitīvus brīžus....

Kā vasaras karstums ietekmē katru horoskopa zīmi?

Vasara, karstums… Lielākajai daļai cilvēku tas Latvijā ir ļoti nepierasts, pat nepanesams, un pat kārtējās...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Tomēr parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...