Raksta autors: Iveta Odiņa

 

Dziesmā Trīs runči jaunais runčuks dzied Man nav, kas jums reiz bija, bet ir, kas jums vairs nav! Interesanti, ko gan viņš ar to domāja? Iespējams, ka tā ir… humora izjūta. Glamorganas universitātes doktors Leslijs Harbidžs apgalvo: Pēc 50 gadu sasniegšanas mēs smejamies divreiz retāk, nekā pusaudžu vecumā, bet 52 gados mēs sākam strauji zaudēt humora izjūtu. Vēl britu zinātnieki izpētījuši, ka bērni smejas apmēram 300 reizes dienā, bet pusaudži – vidēji 6 reizes dienā. Papētīsim šo jautājumu sīkāk.

 

Ir desmitiem zinātnisku teoriju par smiekliem un humora izjūtu un, pie visām to atšķirībām tās ir kopīgas vienā apgalvojumā – attīstīta humora izjūta palīdz cilvēkiem izlādēt agresiju, palīdz sociālajā adaptācijā, atbrīvo no stresa vai situācijas saspringuma. Humors var palīdzēt tur, kur neko nepanāksi ar gribu un spītību, neatlaidību.

 

Ir teorijas, kas apgalvo, ka humora izjūtas trūkums ne tikai sarežģī saskarsmi, bet pat saīsina dzīves ilgumu. Un pretēji – tie, kam patīk smieties, retāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, viņiem ir labāka imunitāte. Ja kāds smejas 100 reizes dienā, tas ir līdzvērtīgi 15 minūšu nodarbībai uz velotrenažiera, bet sievietēm, kas tiek mākslīgi apaugļotas, tas izdodas labāk, ja viņas ir izgājušas klaunu terapijas kursu.

 

Iepazīstoties daudzas sievietes uzskata, ka viena no galvenajām īpašībām, kurai jāpiemīt vīrietim, kurš varētu viņai iepatikties, jābūt humora izjūtai. Veikts pētījums – sieviešu grupai dots izlasīt 20 īsus stāstiņus, ko vīrieši rakstījuši par sevi. Daļa no tiem bija ar ironiju un humora piedevu uzrakstīti, pārējie – bez humora. Eksperimenta rezultātā izrādījās, ka meitenes daudz labprātāk draudzētos vai pat izveidotu romantiskas attiecības tieši ar tiem vīriešiem, kuru stāstos bija humors. Pēc dāmu domām, šie vīrieši vienlaikus ir gudrāki, godīgāki un pat būtu labāki tēvi. Protams, viņu humors ir tāds, kas neizsmej meiteni, bet parādās kā ironija pret sevi.

 

Kas gan nosaka, kāda ir bērna un pieaugušā humora izjūta? Kā tā veidojas bērnam?

Sākumā bērns smaida, ja pazīst vecākus, ja ir apmierināts, jo paēdis un nekas nesāp. Tā gan vēl nav humora izjūta. Vai humora izjūtu var izkopt, attīstīt un vai šīs izjūtas atšķiras? Kādam patīk smalki joki, bet citiem – tā sauktais humors zem jostas vietas. Vai var teikt, ka kāda no humora izjūtām ir sliktāka, to vajag labot? Uz šiem jautājumiem atbildēt lūdzām ārsti psihoterapeiti Eviju Ziemeli.

 

Viņa skaidro, ka humors ir veselīga psihes aizsargreakcija emocionāli lādētās dzīves un attiecību situācijās. Tas ieslēdzas baiļu, dusmu, aizvainojuma, kā arī prieka, izbrīna situācijās mazinot tiešās verbālās un neverbālās šo jūtu izpausmes un ar to saistītos pārdzīvojumus. Ir daudz vieglāk un vienkāršāk atrisināt situācijas ar humoru, nevis tieši dusmojoties. Tas ir veids, kā mēs tiekam galā ar dusmām uz citiem un arī ar neapmierinātību pret sevi. Ar apziņas palīdzību mēs varam humoru uztvert, iztulkot un likt sev kaut kā justies.

 

Humors palīdz nereaģēt tiešā veidā uz dusmām, naidu, aizvainojumu; dod emocionālu izlādi un rada mierīgāku situācijas vai konflikta risinājumu.

 

Humoru var iemācīties no ģimenē esoša attiecību modeļa, kurā humors tiek izmantots kā komunikācijas veids gan pozitīvu, gan negatīvu jūtu izpausmju gadījumos. Joko vecāki, visticamāk, jokos arī bērni, ja nu vienīgi bērni nebūs tik ļoti dusmīgi uz saviem vecākiem, ka negribēs tiem līdzināties, tas nozīmē, ka negribēs arī jokot.

 

Varētu teikt, ka visiem bērniem ir dota iespēja attīstīt humora sajūtu. Bērni smejas spontāni un tad, ja tiek smīdināti. Smiekli pazūd, ja tiek izteikts pārāk daudz aizrādījumu, aizliegumu, kritikas, nosodījuma. Baiļu un dusmu situācijās spraucošie humora asni var tikt nomīdīti, lai nekad vairs neizdīgtu. Bērrnam būs bail ne tikai no visa kā cita, bet arī jokot, jo ar joku var nokaitināt vecākus vēl vairāk. Tādas bailes var kalpot par avotu sarkasma attīstībai.

 

Ja reakcija uz vecāka joku būs smiekli vai humors, tad radīsies drošība, ka jokot un izteikties drīkst un humors brīvi attīstīsies. Humora izjūta, tāpat kā citi mūsu talanti cilvēkam iedzimst un dzīves gaitā tiek vai nu attīstīti vai atstāti novārtā.

 

Savukārt ironija un sarkasms, ir, varētu teikt, līdz galam neizaudzis humors, ar apzinātu vēlmi otru sāpināt vai emocionāli aizskart, ar spēcīgāku dusmu devu, ar mērķi aizstāvēt sevi vai apzināti sāpināt otru.

 

Kā attīstīt bērna humora izjūtu – spēlējoties un runājot ar bērnu izmantojiet jokus, labvēlīgu ķircināšanos. Pret bērnu vērstajiem jokiem vienmēr jābūt labvēlīgiem (uzlieciet viens otram cepuri otrādāk un pasmejieties par to, piemēram), par nežēlīgu ironiju viņš uzzinās vēlāk, dzīves laikā. 5-6 gadu vecumā bērni prot un viņiem patīk smieklīgi atdarināt.

 

Ar humoru attiekties pret sevi un savu rīcību spēj tikai pašpietiekamas personības. Vecākiem jājūt atšķirība starp jēdzieniem pašironija un sevis noniecināšana. Pirmajā gadījumā runa ir par prasmi ar humoru uztvert nepatikšanas, saglabājot pašcieņu un psiholoģisko līdzsvaru. Otrā situācija var novest pie nepilnvērtības kompleksu saasināšanās.

 

Spēlējiet kopā spēles, kas rada jautrību, piemēram, zīmēšana ar aizsietām acīm. Ja bērns stāsta sen dzirdētu anekdoti – neizrādiet to, smejieties. Pusaudžiem gan jau var teikt, ka stāstīt anekdotes ar bārdu ir slikts tonis. Māciet atšķirt humoru no izsmiekla un sarkasma.

 

Izsmejies no sirds un mēģini to darīt biežāk! Humors ir laba veselības deva organismam!

 

Sabiedrība

NMPD

Rīgas “Dinamo” no Krievijas atgriežas ar Covid-19 slimniekiem; Lietuvā un Igaunijā 160 jauni gadījumi

  Jau vēstīts, ka piektdien Latvijā konstatēti 17 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi. Pēcpusdienā kļuvis zināms,...

Kivičs publisko attēlu, kuram pat grūti noticēt – FOTO

  Mūziķis Andris Kivičs sociālajos tīklos atklājis teju neticamu foto - abi ar Lieni kopā nobildēti...

Diemžēl piektdien reģistrēti 17 jauni Covid-19 gadījumi

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sestdienas rītā vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti 17 jauni...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. septembris

Šo dienu labāk pavadīt vientulībā vai ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem, kuriem patiesi uzticies. Spēsi strādāt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. septembris

Romantiskajā dzīvē dominēs praktiskums, kas atsevišķos gadījumos nāks tikai par labu. Emocionāli jutīsies droši un...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. septembris

  Tev priekšā ir pārsteigumu pilna diena! Prāts valdīs pār sirdi, kā rezultātā ik viens būs...

Mājai un Dārzam

Pexels

Brīdina par laiku naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par laiku naktī uz piektdienu. 17-18.09.2020. nakts...
jackeeholder.com

Parādās jauna informācija par nākamnedēļ gaidāmo laiku

  Pēc vētrainās ceturtdienas nedēļas izskaņā no rietumiem pakāpeniski sāks pastiprināties anticiklona ietekme. Līdz ar to...

Vētras sākumposmā šorīt Rīgā pavēries fantastisks skats – VIDEO

  "Šodien ne tikai vējains un lietains, bet rīta pusē pāri Rīgai spīdēja spoža varavīksne." vēsta...