Raksta autors: Iveta Odiņa

 

Dziesmā Trīs runči jaunais runčuks dzied Man nav, kas jums reiz bija, bet ir, kas jums vairs nav! Interesanti, ko gan viņš ar to domāja? Iespējams, ka tā ir… humora izjūta. Glamorganas universitātes doktors Leslijs Harbidžs apgalvo: Pēc 50 gadu sasniegšanas mēs smejamies divreiz retāk, nekā pusaudžu vecumā, bet 52 gados mēs sākam strauji zaudēt humora izjūtu. Vēl britu zinātnieki izpētījuši, ka bērni smejas apmēram 300 reizes dienā, bet pusaudži – vidēji 6 reizes dienā. Papētīsim šo jautājumu sīkāk.

 

Ir desmitiem zinātnisku teoriju par smiekliem un humora izjūtu un, pie visām to atšķirībām tās ir kopīgas vienā apgalvojumā – attīstīta humora izjūta palīdz cilvēkiem izlādēt agresiju, palīdz sociālajā adaptācijā, atbrīvo no stresa vai situācijas saspringuma. Humors var palīdzēt tur, kur neko nepanāksi ar gribu un spītību, neatlaidību.

 

Ir teorijas, kas apgalvo, ka humora izjūtas trūkums ne tikai sarežģī saskarsmi, bet pat saīsina dzīves ilgumu. Un pretēji – tie, kam patīk smieties, retāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, viņiem ir labāka imunitāte. Ja kāds smejas 100 reizes dienā, tas ir līdzvērtīgi 15 minūšu nodarbībai uz velotrenažiera, bet sievietēm, kas tiek mākslīgi apaugļotas, tas izdodas labāk, ja viņas ir izgājušas klaunu terapijas kursu.

 

Iepazīstoties daudzas sievietes uzskata, ka viena no galvenajām īpašībām, kurai jāpiemīt vīrietim, kurš varētu viņai iepatikties, jābūt humora izjūtai. Veikts pētījums – sieviešu grupai dots izlasīt 20 īsus stāstiņus, ko vīrieši rakstījuši par sevi. Daļa no tiem bija ar ironiju un humora piedevu uzrakstīti, pārējie – bez humora. Eksperimenta rezultātā izrādījās, ka meitenes daudz labprātāk draudzētos vai pat izveidotu romantiskas attiecības tieši ar tiem vīriešiem, kuru stāstos bija humors. Pēc dāmu domām, šie vīrieši vienlaikus ir gudrāki, godīgāki un pat būtu labāki tēvi. Protams, viņu humors ir tāds, kas neizsmej meiteni, bet parādās kā ironija pret sevi.

 

Kas gan nosaka, kāda ir bērna un pieaugušā humora izjūta? Kā tā veidojas bērnam?

Sākumā bērns smaida, ja pazīst vecākus, ja ir apmierināts, jo paēdis un nekas nesāp. Tā gan vēl nav humora izjūta. Vai humora izjūtu var izkopt, attīstīt un vai šīs izjūtas atšķiras? Kādam patīk smalki joki, bet citiem – tā sauktais humors zem jostas vietas. Vai var teikt, ka kāda no humora izjūtām ir sliktāka, to vajag labot? Uz šiem jautājumiem atbildēt lūdzām ārsti psihoterapeiti Eviju Ziemeli.

 

Viņa skaidro, ka humors ir veselīga psihes aizsargreakcija emocionāli lādētās dzīves un attiecību situācijās. Tas ieslēdzas baiļu, dusmu, aizvainojuma, kā arī prieka, izbrīna situācijās mazinot tiešās verbālās un neverbālās šo jūtu izpausmes un ar to saistītos pārdzīvojumus. Ir daudz vieglāk un vienkāršāk atrisināt situācijas ar humoru, nevis tieši dusmojoties. Tas ir veids, kā mēs tiekam galā ar dusmām uz citiem un arī ar neapmierinātību pret sevi. Ar apziņas palīdzību mēs varam humoru uztvert, iztulkot un likt sev kaut kā justies.

 

Humors palīdz nereaģēt tiešā veidā uz dusmām, naidu, aizvainojumu; dod emocionālu izlādi un rada mierīgāku situācijas vai konflikta risinājumu.

 

Humoru var iemācīties no ģimenē esoša attiecību modeļa, kurā humors tiek izmantots kā komunikācijas veids gan pozitīvu, gan negatīvu jūtu izpausmju gadījumos. Joko vecāki, visticamāk, jokos arī bērni, ja nu vienīgi bērni nebūs tik ļoti dusmīgi uz saviem vecākiem, ka negribēs tiem līdzināties, tas nozīmē, ka negribēs arī jokot.

 

Varētu teikt, ka visiem bērniem ir dota iespēja attīstīt humora sajūtu. Bērni smejas spontāni un tad, ja tiek smīdināti. Smiekli pazūd, ja tiek izteikts pārāk daudz aizrādījumu, aizliegumu, kritikas, nosodījuma. Baiļu un dusmu situācijās spraucošie humora asni var tikt nomīdīti, lai nekad vairs neizdīgtu. Bērrnam būs bail ne tikai no visa kā cita, bet arī jokot, jo ar joku var nokaitināt vecākus vēl vairāk. Tādas bailes var kalpot par avotu sarkasma attīstībai.

 

Ja reakcija uz vecāka joku būs smiekli vai humors, tad radīsies drošība, ka jokot un izteikties drīkst un humors brīvi attīstīsies. Humora izjūta, tāpat kā citi mūsu talanti cilvēkam iedzimst un dzīves gaitā tiek vai nu attīstīti vai atstāti novārtā.

 

Savukārt ironija un sarkasms, ir, varētu teikt, līdz galam neizaudzis humors, ar apzinātu vēlmi otru sāpināt vai emocionāli aizskart, ar spēcīgāku dusmu devu, ar mērķi aizstāvēt sevi vai apzināti sāpināt otru.

 

Kā attīstīt bērna humora izjūtu – spēlējoties un runājot ar bērnu izmantojiet jokus, labvēlīgu ķircināšanos. Pret bērnu vērstajiem jokiem vienmēr jābūt labvēlīgiem (uzlieciet viens otram cepuri otrādāk un pasmejieties par to, piemēram), par nežēlīgu ironiju viņš uzzinās vēlāk, dzīves laikā. 5-6 gadu vecumā bērni prot un viņiem patīk smieklīgi atdarināt.

 

Ar humoru attiekties pret sevi un savu rīcību spēj tikai pašpietiekamas personības. Vecākiem jājūt atšķirība starp jēdzieniem pašironija un sevis noniecināšana. Pirmajā gadījumā runa ir par prasmi ar humoru uztvert nepatikšanas, saglabājot pašcieņu un psiholoģisko līdzsvaru. Otrā situācija var novest pie nepilnvērtības kompleksu saasināšanās.

 

Spēlējiet kopā spēles, kas rada jautrību, piemēram, zīmēšana ar aizsietām acīm. Ja bērns stāsta sen dzirdētu anekdoti – neizrādiet to, smejieties. Pusaudžiem gan jau var teikt, ka stāstīt anekdotes ar bārdu ir slikts tonis. Māciet atšķirt humoru no izsmiekla un sarkasma.

 

Izsmejies no sirds un mēģini to darīt biežāk! Humors ir laba veselības deva organismam!

 

Sabiedrība

Atrasta pirms pusgada pazudusi sieviete; pārtikusi no sūnām un zāles

Sieviete, kura pazuda pirms sešiem mēnešiem, tika atrasta dzīvojot teltī nekurienes vidū un izdzīvojusi, ievērojot...

Kašers humpalu bodē piedzīvo pagalam neveiklu situāciju – VIDEO

  Neveiklu situāciju kādā lietoto apģērbu veikalā piedzīvojis STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Kašers jeb...
http://myadoftheday.com/

“Mums dzīvē viss ir nokārtojies!” Jauna vidzemniece laimē prātam neaptveramu summu un nomaksā kredītu

  23. aprīlī kāda 33 gadus veca vidzemniece Simtgades loterijā laimēja 100 000 eiro. “Es zināju, ka reiz pienāks...

Parādās ļoti gaidītas ziņas par laiku turpmāk – prognoze 7 dienām!

Šīs nedēļas otrajā pusē ciklonu ietekme turpinās dominēt - saglabāsies vēss laiks un bieži līs....

Megana Mārkla atklāj, cik patiesībā nelaimīgs ir princis Harijs

Megana Mārkla ir sarakstījusi bērnu grāmatu “Bench” un tajā ir minēts, cik nelaimīgs ir viņas...

Trešdien vēl teju 800 Covid-19 gadījumu un 12 mirušie, tostarp divdesmitgadnieks; slimnīcās 663

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ceturtdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 773 jauni...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. maijs

 Tavs spēcīgākais ierocis šajā dienā būs tavi pateiktie vārdi.   Auns Auna zīmē dzimušie bieži vien iekuļas nepatikšanās,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. maijs

  Auns Auni ir drosmīgi un enerģiski cilvēki, kuri no pašreizējā zvaigžņu stāvokļa ņems visu, ko var...
Foto:Flickr.com/Latvijas armija/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. maijs

  Lai arī lielākā daļa cilvēku jutīsies stipri iedvesmoti darbam (un arī lieliski paveiks savus plānus),...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. maijs

Dienas pirmā puse solās būt diezgan nelabvēlīga īsiem izbraucieniem. Biznesa komunikācija nenoritēs gludi. Tevi var...

Šīs ir piecas bīstamākās horoskopa zīmes

Lūk, šīs zodiaka zīmes nevajadzētu izprovocēt, jo tās dusmu lēkmē var kļūt nekontrolējamas un ticams,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. maijs

Dari, ko uzskati par nepieciešamu darīt, lai pasaule kļūtu labāka, kā arī iedvesmo arī citus...

Mājai un Dārzam

Parādās ļoti gaidītas ziņas par laiku turpmāk – prognoze 7 dienām!

Šīs nedēļas otrajā pusē ciklonu ietekme turpinās dominēt - saglabāsies vēss laiks un bieži līs....

Parādās pilnīgi jauna prognoze par laiku nākamnedēļ

  Kā savā "Twitter" kontā vēsta sinoptiķis Jānis Trallis, nākamnedēļ Latvijā gaidāma ievērojama laika maiņa. "Nu jau...

Izskan nepatīkamas ziņas par laiku maija pirmajā nedēļā – prognoze 7 dienām

  Tuvākajā nedēļā laika apstākļus galvenokārt noteiks ciklonu darbība, tādēļ daudzviet, jo īpaši nedēļas sākumā, ir...