Šī gada sākumā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes amatpersonas pabeidza izmeklēšanu atsevišķos kriminālprocesos par vairāku personu slepkavību Kokneses un Ludzas novadā, kā arī Rīgā. Noziedzīgie nodarījumi tika izdarīti 2017. gadā, kad noslepkavotā persona sākotnēji tika izsludināta kā bezvēsts pazudusi, un 2018. gadā, kad noslepkavoto personu līķi tika sadedzināti. Veicot virkni operatīvo izmeklēšanas darbību, likumsargi noskaidroja aizdomās turētās personas un noziegumu motīvus. Visām aizturētajām personām tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Jau iepriekš publiski izskanējusi informācija, ka pagājušā gada 12. augustā kādā privātmājā Kokneses novada Iršu pagastā ar vardarbīgas nāves pazīmēm mirusi tika atrasti 1960. gadā dzimusi sieviete un 1953. gadā dzimis vīrietis. Abi mirušie atrasti, nodzēšot ugunsgrēku vienstāvu dzīvojamā mājā, kur dega sadzīves mantas desmit kvadrātmetru platībā. Par minēto noziedzīgo nodarījumu tajā pašā dienā tika aizturēti divi 1986. gadā dzimuši vīrieši, kuriem tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Veicot virkni operatīvo pasākumu un izmeklēšanas darbību, Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes amatpersonām radās aizdomas, ka abas aizdomās turētās personas ir izdarījušas vēl vienu slepkavību 2018. gada jūnijā Ludzas novadā. Sākotnēji gan tika uzskatīts, ka persona gājusi bojā nevērīgas rīcības ar uguni dēļ.

Tomēr noskaidrots, ka abos gadījumos aizdomās turētie vīrieši slepkavības izdarījuši personīgu motīvu vadīti, kā arī centušies slēpt izdarītos noziegumus un iznīcināt pierādījumus –nodedzinot mājas kopā ar noslepkavoto personu līķiem.

Lai atklātu noziedzīgos nodarījumus un iegūtu pietiekamu pierādījumu kopumu, tika nopratinātas vairāk nekā 20 personas, nozīmētas vairāk nekā 20 ekspertīzes, veiktas kratīšanas, apskates un citas izmeklēšanas darbības.

Abi vīrieši tiek turēti aizdomās par divu cilvēku slepkavību, kas izdarīta personu grupā, un pēc kuras izdarīta līķa apgānīšana, par zādzību un mantas tīšu bojāšanu, kas izdarīta ar dedzināšanu. Tāpat vīrieši tiek saukti pie kriminālatbildības par personas sevišķi cietsirdīgu slepkavību, kas izdarīta personu grupā, kā arī par mantas tīšu iznīcināšanu, kas izdarīta ar dedzināšanu. Vīrieši var tikt sodīti ar mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no 15 līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Šī gada 7. februārī, pēc septiņu mēnešu ilgas izmeklēšanas, Valsts policijas Krimināizmeklēšanas pārvaldes amatpersonas lietu nodeva Zemgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Savukārt 2017. gada 21. aprīlī Valsts policijā tika saņemts iesniegums par kādas personas pazušanu nenoskaidrotos apstākļos. Nekavējoties tika uzsākta viņa meklēšana. Operatīvo un izmeklēšanas pasākumu veikšanas laikā policijas darbiniekiem izdevās noskaidrot, ka vīrietis ticis noslepkavots un viņa līķis – paslēpts. Tāpat likumsargi noskaidroja, ka vīrieša slepkavība saistīta ar viņa profesionālo darbību, peļņas un ienākumu gūšanas avotiem, kā arī noziedzīgajā nodarījumā, proti, pazudušā vīrieša noslepkavošanā, ir iesaistīts viņa biznesa partneris, kurš noslepkavotajam bija parādā lielu naudas summu par automašīnas iegādi.

Pēc vīrieša slepkavības izdarīšanas aizdomās turētais mēģinājis slēpt savas noziedzīgās darbības, iznīcinot lietiskos pierādījumus un paslēpjot līķi meža masīvā – bedrē, zem koku zariem.

Aizdomās par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturēts 1970. gadā dzimis vīrietis, kurš tiek saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 117. panta devītā punkta – par slepkavību, ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā. Par šādu noziegumu likumā paredzēts mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšana uz laiku no desmit līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Tā kā kriminālprocesa ietvaros ir veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai nostiprinātu iegūto pierādījumu bāzi, 2019. gada 16. janvārī tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Valsts policija norāda, ka ikviena nozieguma izmeklēšanā tiek ieguldīts rūpīgs darbs, taču slepkavību atklāšanas mēdz būt sarežģītākas un laikietilpīgas. “Tas nav vienas dienas darbs. Dažkārt slepkavību izmeklēšanās iesaistās vairākas policijas struktūrvienības un katrai ir sava loma nozieguma atklāšanā. Īpaši svarīgi ir iegūt spēcīgus un neapgāžamus pierādījumus, turklāt ekspertīžu veikšana un rezultātu apstrāde nenotiek acumirklīgi,” skaidro Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas priekšnieks Romāns Jašins.

Sabiedrība

Izskan nopietns brīdinājums par laiku svētdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši oranžo brīdinājumu par karstumu svētdien. 25.06.2022. vakarā vēl...
Foto:Flickr.com/ Roger Ahlbrand/CC

Jāņu dienā noticis traģisks negadījums

  Kā vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Jāņu dienā, 24. jūnijā, no kāda dīķa Trapenes...

Aija un Līga divatā gatavo Jāņu gardumus daudzu Anglijas latviešu galdiem – VIDEO

  Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem celt Jāņu galdā īstu latviešu ēdienu ir goda lieta. Taču ne vienmēr...

“Iziešu pie vīra un te palikšu!” – ukrainiete Juļa cer, ka viņas Jāņu nakts vēlēšanās piepildīsies – VIDEO

  Daudzās Latvijas sētās šogad Jāņus svin arī no kara atbēgušie ukraiņi. LTV filmēšanas grupa devās...

Liela nelaime notikusi Gaujā pie Cēsīm; nu peldēties tur liegts

  Jau vairākas dienas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki turpina meklēt trešdien Gaujā pazudušo vīrieti....

Nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par sestdien, 25. jūnijā, gaidāmo laiku. Brīdinājums...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūnijs

  Planētu pozīcija dienas pirmajā pusē nodrošinās diezgan intensīvus notikumu apstākļus. Tava uzvedība var kļūt noteiktāka,...
Foto:Pexels.com/Tarek Ansary/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūnijs

  Šo dienu varētu raksturot kā diezgan aktīvu un veiksmīgu. Ļoti svarīgi šodien izmantot savu enerģiju...
Foto:Elīna Lūse-Mūrniece/BrīvBrīdis.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūnijs

  Izmanto savu personīgo šarmu - tad solās būt panākumi un komunikācija ar cilvēkiem patīkamāka. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Šī diena izrādīsies produktīva dažādām iepriekš pārdomātām un izskaitļotām darbībām. Godīgas un apdomīgas rīcības novedīs...
Foto:Flickr.com/Feggy Art/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

  Šī diena būs piemērota uzdevumiem, kas saistīti ar mājas dzīvi. Šodien objektīvi varēsi novērtēt savu...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Šodien negatīvisms nav pieņemams pat vismazākajās tā izteiksmēs. Dari visu tā, lai smaids un optimisms...

Mājai un Dārzam

Izskan nopietns brīdinājums par laiku svētdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši oranžo brīdinājumu par karstumu svētdien. 25.06.2022. vakarā vēl...

Nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par sestdien, 25. jūnijā, gaidāmo laiku. Brīdinājums...

Sinoptiķi pirms Jāņiem atklāj, kad gaidāms pirmais karstuma vilnis

  Tuvākās dienas anticiklona ietekmē būs saulainas un sausas, bet gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstināsies. Jaunnedēļ gaidāms...