Vecākiem bērna dzīvē ir nozīmīga loma visa mūža garumā. Un vecāku lomas ir neaizvietojamas – viņi ir pirmie skolotāji, sargātāji un lolotāji. Tēvam un mātei ir ļoti svarīgi būt bērnam klāt un palīdzēt mazajam cilvēkam izaugt un nobriest par pieaugušo, kļūt par personību. Kāpēc tas ir svarīgi un ko īsti darīt?

Vecāku loma sākas jau tajā brīdī, kad bērniņš tiek gaidīts. Vīrietis un sieviete gatavojas lielajiem notikumiem – dzemdībām un kļūšanai par vecākiem. Gaida, kad ieraudzīs savu mazuli, domā par to – kā tas būs, vai visu pareizi mācēs izdarīt, vai pietiekami labi varēs par bērnu parūpēties. Kad bērniņš ir piedzimis sākas auklēšana, barošana, aprūpēšana, vēlāk – mācīšana staigāt, runāt, ēst utt. Taču vecāku lomas ar to vien nebeidzas. Tās ir rūpes visa mūža garumā, it īpaši svarīgi pirmajos 15 dzīves gados.

Vecākiem vienmēr vajadzētu pievērst uzmanību bērna interesēm – kas viņam patīk, kas nepatīk, un palīdzēt mazajam dzīves izzinātājam izpētīt dažādas jaunas lietas, apgūt jaunas prasmes – iegūt jaunas zināšanas. Daudzi skolotāji iedrošina vecākus pārskatīt, ko bērns apgūst skolā un būt lietas kursā par to, kā arī palīdzēt mājas darbos, lai palīdzētu mazajiem labāk izprast dažādas jomas. Kopēja mācīšanās palīdz labāk apgūt nepieciešamo, kā arī saprast, analizēt un izlabot savas kļūdas. Kamēr bērni vēl mazi, vecākiem ik dienu vajadzētu atrast laiku, lai palasītu grāmatas kopā ar savu atvasi. Tas ne tikai palīdzēs attīstīt iztēli, valodu un klausīšanās prasmi, bet radinās bērnā mīlestību un cieņu pret grāmatām. Mūsdienu aizņemtībā bieži gadās bērnam teikt: “Pagaidi! Vēlāk! Strādāju!”, bet to var un vajag kompensēt ar ikdienas nedalītas(!) uzmanības veltīšanu tikai savai mazajai atvasei.

Tā kā viena no vecāku lomām ir izglītošana, tas ir jādara pareizi. Ikdienā bērns nav jānoliek fakta priekšā, ka tagad būs lielā mācīšanās, jaunumu gūšana – šādā veidā mazais cilvēks pietiekoši daudz iemācīsies skolā. Vecākiem ikdienas darbi un sarunas ir jāpārvērš par abpusēji interesantu un izglītojošu procesu. Piemēram, gatavojot pusdienas, bērnam var stāstīt par to, kas tiek darīts, iesaistīt viņu gatavošanas procesā, nevis uzspiest šo nodarbi, bet padarīt interesantu ar darbiņiem, stāstiem, atbildēm uz jautājumiem. Tāpat, piemēram, dodoties iepirkties, kārtojot māju un darot citus ikdienas darbus. Esi bērna draugs, nevis pienākumu uzlicējs. Jo bērnam būs interesantāks šis darbošanās process, jo viņam vairāk paliks atmiņā – viņš vairāk iemācīsies. Taču vienlaikus ir jārada sapratne par to, ka mācīšanās process un šīs zināšanas ir nepieciešamas nevis tāpēc, ka to vēlas vecāki, bet tāpēc, lai mazais cilvēks tās iegūtu sev un uzkrātu turpmākai dzīvei. Tāpēc ir svarīgi, ka bērns iemācās vēlmi un motivāciju mācīties, nevis uzskata to par vecāku kaprīzi. Turklāt, veicinot bērnā vēlmi katru dienu apgūt kaut ko jaunu, viņam rodas interese par mācīšanos.

Dažādi pēdējo laiku pētījumi liecina, ka bērni kuriem ir pietiekoši liela vecāku uzmanība un sadarbība ar viņiem, daudz mazāk kavē skolu, uzvedas labāk, mācību procesā vairāk izpaužas, kā arī vieglāk apgūst mācību priekšmetus, tāpēc nereti var mācīties prestižākās skolās. Ir pierādīts arī tas, ka ģimenēs, kurās vecāki godprātīgi pilda savas lomas, bērniem ir vieglāk mācīties, attīstīties un augt, jo viņi jūtas saprasti, mīlēti un pasargāti. Viņiem netrūkst ne vecāku gādības, ne uzmanības, kas par labu nāk bērnam pieaugot. Līdz ar to, arī mācību process tavai atvasei būs vieglāks, jo bērns sapratīs, ka tas viņam ir vajadzīgs visai dzīvei, nevis vecākiem par prieku.

Vēl viena būtiska vecāku loma, kas saistītaar izglītošanu ir veselības mācība. Interesantā, katra bērna vecumam atbilstošā veidā nepieciešams iemācīt par veselīgu uzturu, par lietām un/vai darbībām, kas īpaši kaitē veselībai. Piemēram, ja bērns labprātāk pavada laiku pie televizora vai datora, nevis dažādās aktivitātēs laukā, ir jāmēģina piedāvāt interesants veids, kā to mainīt. Piemēram, dodoties kopīgos izbraucienos, pārgājienos u.c. lietas. Vecāki nedrīkst aizbildināties ar mūžīgo laika trūkumu, jo bērns nav lelle un prasa ļoti daudz uzmanības – viņam ir jāaug, jāattīstās un jāpilnveidojas. Un sākotnēji atbildība, par šo procesu apgūšanu un pilnveidošanu, gulstas uz vecāku pleciem.

Nav speciāli radītu piemēru, kā tieši vecākiem jāpilda savas lomas. Ir tikai padomi, kurus apzinoties, varam kļūt par aizvien labākiem vecākiem un saprast, ka, ja reiz esam izvēlējušies kļūt par vecākiem, tad šo lomu pildīšana ir mūsu svarīgākais dzīves uzdevums.

Sabiedrība

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde

Paldies ikvienam, pazudusī skolniece ir atrasta

  Jau vēstīts, ka Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres iecirknis meklēja bezvēsts prombūtnē esošo 2007....

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku sestdienas rītā. 01.10.2022 nakts vidū atsevišķos...

Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...

Pēkšņi mirusi pazīstamā miljonāre Dina Zuzāne

  Piektdien, 30. septembrī, mūžībā devusies Andreja Žagara kultūras attīstības fonda valdes locekle, mākslas un mūzikas...

Nepatīkami notikumi risinājušies šovā “Lauku sēta”

  Šo piektdien, 30. septembrī, kanālā TV6 plkst. 21.00 šovā “Lauku sēta” jaunā darba nedēļa sāksies...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. oktobris

  Šodien sāksi just enerģijas pieplūdumu. Mēģini saprast un apzināties savas pamatvērtības. Mēģini savas šīs dienas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. oktobris

  Šodien ir īstais brīdis, lai strādātu un attīstītu savu pašdisciplīnu. Atceries lietas, ko iepriekš nācies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. septembris

Šī diena var izrādīties diezgan saspringta. Pirmajā tās pusē vajadzētu atturēties no dažādu lietu iegādes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. septembris

  Šodien pamanīsi, ka apkārtējie tādā vai citādā veidā, bet pakļaujas Tavai ietekmei un aktīvajai rīcībai....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. septembris

Šodien veiksmīgi solās būt dažādi izbraukumi, jo īpaši, ja pats esi to iniciators. Daudz kas...

Mājai un Dārzam

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku sestdienas rītā. 01.10.2022 nakts vidū atsevišķos...

Zināms, kāds laiks mūs sagaida OKTOBRĪ

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...
Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

Septembris bija mitrs un dzestrs, daudzviet zāles virskārtā tika novērota arī salna. Tomēr, beidzoties aktīvajam...