Vecākiem bērna dzīvē ir nozīmīga loma visa mūža garumā. Un vecāku lomas ir neaizvietojamas – viņi ir pirmie skolotāji, sargātāji un lolotāji. Tēvam un mātei ir ļoti svarīgi būt bērnam klāt un palīdzēt mazajam cilvēkam izaugt un nobriest par pieaugušo, kļūt par personību. Kāpēc tas ir svarīgi un ko īsti darīt?

Vecāku loma sākas jau tajā brīdī, kad bērniņš tiek gaidīts. Vīrietis un sieviete gatavojas lielajiem notikumiem – dzemdībām un kļūšanai par vecākiem. Gaida, kad ieraudzīs savu mazuli, domā par to – kā tas būs, vai visu pareizi mācēs izdarīt, vai pietiekami labi varēs par bērnu parūpēties. Kad bērniņš ir piedzimis sākas auklēšana, barošana, aprūpēšana, vēlāk – mācīšana staigāt, runāt, ēst utt. Taču vecāku lomas ar to vien nebeidzas. Tās ir rūpes visa mūža garumā, it īpaši svarīgi pirmajos 15 dzīves gados.

Vecākiem vienmēr vajadzētu pievērst uzmanību bērna interesēm – kas viņam patīk, kas nepatīk, un palīdzēt mazajam dzīves izzinātājam izpētīt dažādas jaunas lietas, apgūt jaunas prasmes – iegūt jaunas zināšanas. Daudzi skolotāji iedrošina vecākus pārskatīt, ko bērns apgūst skolā un būt lietas kursā par to, kā arī palīdzēt mājas darbos, lai palīdzētu mazajiem labāk izprast dažādas jomas. Kopēja mācīšanās palīdz labāk apgūt nepieciešamo, kā arī saprast, analizēt un izlabot savas kļūdas. Kamēr bērni vēl mazi, vecākiem ik dienu vajadzētu atrast laiku, lai palasītu grāmatas kopā ar savu atvasi. Tas ne tikai palīdzēs attīstīt iztēli, valodu un klausīšanās prasmi, bet radinās bērnā mīlestību un cieņu pret grāmatām. Mūsdienu aizņemtībā bieži gadās bērnam teikt: “Pagaidi! Vēlāk! Strādāju!”, bet to var un vajag kompensēt ar ikdienas nedalītas(!) uzmanības veltīšanu tikai savai mazajai atvasei.

Tā kā viena no vecāku lomām ir izglītošana, tas ir jādara pareizi. Ikdienā bērns nav jānoliek fakta priekšā, ka tagad būs lielā mācīšanās, jaunumu gūšana – šādā veidā mazais cilvēks pietiekoši daudz iemācīsies skolā. Vecākiem ikdienas darbi un sarunas ir jāpārvērš par abpusēji interesantu un izglītojošu procesu. Piemēram, gatavojot pusdienas, bērnam var stāstīt par to, kas tiek darīts, iesaistīt viņu gatavošanas procesā, nevis uzspiest šo nodarbi, bet padarīt interesantu ar darbiņiem, stāstiem, atbildēm uz jautājumiem. Tāpat, piemēram, dodoties iepirkties, kārtojot māju un darot citus ikdienas darbus. Esi bērna draugs, nevis pienākumu uzlicējs. Jo bērnam būs interesantāks šis darbošanās process, jo viņam vairāk paliks atmiņā – viņš vairāk iemācīsies. Taču vienlaikus ir jārada sapratne par to, ka mācīšanās process un šīs zināšanas ir nepieciešamas nevis tāpēc, ka to vēlas vecāki, bet tāpēc, lai mazais cilvēks tās iegūtu sev un uzkrātu turpmākai dzīvei. Tāpēc ir svarīgi, ka bērns iemācās vēlmi un motivāciju mācīties, nevis uzskata to par vecāku kaprīzi. Turklāt, veicinot bērnā vēlmi katru dienu apgūt kaut ko jaunu, viņam rodas interese par mācīšanos.

Dažādi pēdējo laiku pētījumi liecina, ka bērni kuriem ir pietiekoši liela vecāku uzmanība un sadarbība ar viņiem, daudz mazāk kavē skolu, uzvedas labāk, mācību procesā vairāk izpaužas, kā arī vieglāk apgūst mācību priekšmetus, tāpēc nereti var mācīties prestižākās skolās. Ir pierādīts arī tas, ka ģimenēs, kurās vecāki godprātīgi pilda savas lomas, bērniem ir vieglāk mācīties, attīstīties un augt, jo viņi jūtas saprasti, mīlēti un pasargāti. Viņiem netrūkst ne vecāku gādības, ne uzmanības, kas par labu nāk bērnam pieaugot. Līdz ar to, arī mācību process tavai atvasei būs vieglāks, jo bērns sapratīs, ka tas viņam ir vajadzīgs visai dzīvei, nevis vecākiem par prieku.

Vēl viena būtiska vecāku loma, kas saistītaar izglītošanu ir veselības mācība. Interesantā, katra bērna vecumam atbilstošā veidā nepieciešams iemācīt par veselīgu uzturu, par lietām un/vai darbībām, kas īpaši kaitē veselībai. Piemēram, ja bērns labprātāk pavada laiku pie televizora vai datora, nevis dažādās aktivitātēs laukā, ir jāmēģina piedāvāt interesants veids, kā to mainīt. Piemēram, dodoties kopīgos izbraucienos, pārgājienos u.c. lietas. Vecāki nedrīkst aizbildināties ar mūžīgo laika trūkumu, jo bērns nav lelle un prasa ļoti daudz uzmanības – viņam ir jāaug, jāattīstās un jāpilnveidojas. Un sākotnēji atbildība, par šo procesu apgūšanu un pilnveidošanu, gulstas uz vecāku pleciem.

Nav speciāli radītu piemēru, kā tieši vecākiem jāpilda savas lomas. Ir tikai padomi, kurus apzinoties, varam kļūt par aizvien labākiem vecākiem un saprast, ka, ja reiz esam izvēlējušies kļūt par vecākiem, tad šo lomu pildīšana ir mūsu svarīgākais dzīves uzdevums.

Sabiedrība

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

Darba nedēļas izskaņā laika apstākļus noteiks aktīvs ciklons, kas šķērsos Latviju. Daudzviet gaidāms stiprs sniegs,...

“Harijs ir ticis šausmīgi izmantots” – Tramps nespēj klusēt par Meganu Mārklu

Donalds Tramps ir apsūdzējis Saseksas hercogieni par “necieņu” pret karalieni un karalisko ģimeni. Plašā intervijā...

Vēl 712 jauni Covid-19 gadījumi un 19 mirušie, tostarp četrdesmitgadnieks

  Ceturtdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 712 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

“Es nebiju iedomājusies, ka tā būs…” Olgas izgājiens Kasparu padara traku

  Sportista un uzņēmēja Kaspara Kambalas sieva Olga šā gada noslēgumā pirmo reizi pilnībā kaila stājās...

Diemžēl ceturtdienas rīts pienācis ar skumjām ziņām

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 1. decembra plkst. 06.30 līdz 2. decembra plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Žanis Magonei sagādājis jaunas nedienas, sieviete vēršas pēc palīdzības

  "STV" šova "Slavenības. Bez filtra" lielākas zvaigznes Magones vīram Žanim Šutovam ir aizliegums tuvoties gan...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Lielāka iespēja saņemt un izteikt dažādus spēcīgus vārdus un komentārus, tāpēc pēc iespējas centies vairot...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena izrādīsies diezgan labvēlīga, lai komunicētu ar draugiem. Tuvības sajūta ar cilvēkiem kļūs aizvien...
Foto:Flickr.com/Lesley Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

   Ko zvaigznes tieši tev vēsta par decembra pirmo dienu?   Auns Ar visu sparu metīsies jaunos darbos un...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Pirmā dienas  puse solās būt saspringta. Paaugstināsies neiecietība, katrs sīkums var izsist no līdzsvara. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šai dienai nekal Napoleona plānus, bet uzstādi realizējamus mērķus. Ja kaut kas neizdodas, pie vainas...
Foto:Wallapapermani.eu

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. novembris

    Planētu mijiedarbība ir labvēlīga, lai demonstrētu savu šarmu un prasmes publiski. Sociālā saskarsme paies bez...

Mājai un Dārzam

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

Darba nedēļas izskaņā laika apstākļus noteiks aktīvs ciklons, kas šķērsos Latviju. Daudzviet gaidāms stiprs sniegs,...
Foto: Vilis Bukšs

Zināms, kāds laiks mūs sagaida DECEMBRĪ

  Latvijā pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā prognozē decembra mēnesī gaidāmos...

LATVIJA PUTEŅA VARĀ: Notikuši vairāki negadījumi, valsti pārklāj sniega sega – VIDEO, FOTO

  Apkopojam video un foto materiālus, kas tapuši puteņa laikā pirmdien un naktī uz otrdienu -...