Vecākiem bērna dzīvē ir nozīmīga loma visa mūža garumā. Un vecāku lomas ir neaizvietojamas – viņi ir pirmie skolotāji, sargātāji un lolotāji. Tēvam un mātei ir ļoti svarīgi būt bērnam klāt un palīdzēt mazajam cilvēkam izaugt un nobriest par pieaugušo, kļūt par personību. Kāpēc tas ir svarīgi un ko īsti darīt?

Vecāku loma sākas jau tajā brīdī, kad bērniņš tiek gaidīts. Vīrietis un sieviete gatavojas lielajiem notikumiem – dzemdībām un kļūšanai par vecākiem. Gaida, kad ieraudzīs savu mazuli, domā par to – kā tas būs, vai visu pareizi mācēs izdarīt, vai pietiekami labi varēs par bērnu parūpēties. Kad bērniņš ir piedzimis sākas auklēšana, barošana, aprūpēšana, vēlāk – mācīšana staigāt, runāt, ēst utt. Taču vecāku lomas ar to vien nebeidzas. Tās ir rūpes visa mūža garumā, it īpaši svarīgi pirmajos 15 dzīves gados.

Vecākiem vienmēr vajadzētu pievērst uzmanību bērna interesēm – kas viņam patīk, kas nepatīk, un palīdzēt mazajam dzīves izzinātājam izpētīt dažādas jaunas lietas, apgūt jaunas prasmes – iegūt jaunas zināšanas. Daudzi skolotāji iedrošina vecākus pārskatīt, ko bērns apgūst skolā un būt lietas kursā par to, kā arī palīdzēt mājas darbos, lai palīdzētu mazajiem labāk izprast dažādas jomas. Kopēja mācīšanās palīdz labāk apgūt nepieciešamo, kā arī saprast, analizēt un izlabot savas kļūdas. Kamēr bērni vēl mazi, vecākiem ik dienu vajadzētu atrast laiku, lai palasītu grāmatas kopā ar savu atvasi. Tas ne tikai palīdzēs attīstīt iztēli, valodu un klausīšanās prasmi, bet radinās bērnā mīlestību un cieņu pret grāmatām. Mūsdienu aizņemtībā bieži gadās bērnam teikt: “Pagaidi! Vēlāk! Strādāju!”, bet to var un vajag kompensēt ar ikdienas nedalītas(!) uzmanības veltīšanu tikai savai mazajai atvasei.

Tā kā viena no vecāku lomām ir izglītošana, tas ir jādara pareizi. Ikdienā bērns nav jānoliek fakta priekšā, ka tagad būs lielā mācīšanās, jaunumu gūšana – šādā veidā mazais cilvēks pietiekoši daudz iemācīsies skolā. Vecākiem ikdienas darbi un sarunas ir jāpārvērš par abpusēji interesantu un izglītojošu procesu. Piemēram, gatavojot pusdienas, bērnam var stāstīt par to, kas tiek darīts, iesaistīt viņu gatavošanas procesā, nevis uzspiest šo nodarbi, bet padarīt interesantu ar darbiņiem, stāstiem, atbildēm uz jautājumiem. Tāpat, piemēram, dodoties iepirkties, kārtojot māju un darot citus ikdienas darbus. Esi bērna draugs, nevis pienākumu uzlicējs. Jo bērnam būs interesantāks šis darbošanās process, jo viņam vairāk paliks atmiņā – viņš vairāk iemācīsies. Taču vienlaikus ir jārada sapratne par to, ka mācīšanās process un šīs zināšanas ir nepieciešamas nevis tāpēc, ka to vēlas vecāki, bet tāpēc, lai mazais cilvēks tās iegūtu sev un uzkrātu turpmākai dzīvei. Tāpēc ir svarīgi, ka bērns iemācās vēlmi un motivāciju mācīties, nevis uzskata to par vecāku kaprīzi. Turklāt, veicinot bērnā vēlmi katru dienu apgūt kaut ko jaunu, viņam rodas interese par mācīšanos.

Dažādi pēdējo laiku pētījumi liecina, ka bērni kuriem ir pietiekoši liela vecāku uzmanība un sadarbība ar viņiem, daudz mazāk kavē skolu, uzvedas labāk, mācību procesā vairāk izpaužas, kā arī vieglāk apgūst mācību priekšmetus, tāpēc nereti var mācīties prestižākās skolās. Ir pierādīts arī tas, ka ģimenēs, kurās vecāki godprātīgi pilda savas lomas, bērniem ir vieglāk mācīties, attīstīties un augt, jo viņi jūtas saprasti, mīlēti un pasargāti. Viņiem netrūkst ne vecāku gādības, ne uzmanības, kas par labu nāk bērnam pieaugot. Līdz ar to, arī mācību process tavai atvasei būs vieglāks, jo bērns sapratīs, ka tas viņam ir vajadzīgs visai dzīvei, nevis vecākiem par prieku.

Vēl viena būtiska vecāku loma, kas saistītaar izglītošanu ir veselības mācība. Interesantā, katra bērna vecumam atbilstošā veidā nepieciešams iemācīt par veselīgu uzturu, par lietām un/vai darbībām, kas īpaši kaitē veselībai. Piemēram, ja bērns labprātāk pavada laiku pie televizora vai datora, nevis dažādās aktivitātēs laukā, ir jāmēģina piedāvāt interesants veids, kā to mainīt. Piemēram, dodoties kopīgos izbraucienos, pārgājienos u.c. lietas. Vecāki nedrīkst aizbildināties ar mūžīgo laika trūkumu, jo bērns nav lelle un prasa ļoti daudz uzmanības – viņam ir jāaug, jāattīstās un jāpilnveidojas. Un sākotnēji atbildība, par šo procesu apgūšanu un pilnveidošanu, gulstas uz vecāku pleciem.

Nav speciāli radītu piemēru, kā tieši vecākiem jāpilda savas lomas. Ir tikai padomi, kurus apzinoties, varam kļūt par aizvien labākiem vecākiem un saprast, ka, ja reiz esam izvēlējušies kļūt par vecākiem, tad šo lomu pildīšana ir mūsu svarīgākais dzīves uzdevums.

Sabiedrība

Foto:Latloto.lv

Oficiāli: Vakcinācijas loterijā varēs laimēt 100 000 eiro

  Latvijā tiks rīkota Vakcinācijas loterija ar iespēju laimēt no 100 līdz pat 100 000 eiro. Pretendēt...

Ceturtdienas vakarā ļoti smaga avārija piedzīvota Ozolnieku pusē – VIDEO

  Smaga avārija ceturtdienas vakarā piedzīvota Ozolnieku pusē, vēsta aculiecinieki vietnē breaking.lv. Pēc aculiecinieku vārdiem autovadītājs nesavaldīja...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Septiņi glābēji cietuši, četri slimnīcā. Rīgā dzēsts milzīgs ugunsgrēks – VIDEO

  Paaugstinātas bīstamības ugunsgrēkā, kas šorīt izcēlās Rīgā, Rumbulas apkaimē, cietuši septiņi ugunsdzēsēji. Četri no viņiem...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Pašizolācijā Tokijā nonākuši četri Latvijas Televīzijas darbinieki – kā tas ietekmēs spēļu atspoguļošanu?

  Četru Latvijas Televīzijas darbinieku nonākšana pašizolācijā olimpisko spēļu atspoguļošanu būtiski neietekmēs, jo visiem nodrošināta iespēja...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Gerald Wiley/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 31. jūlijs

  Šī diena piemērota dažāda veida ceļojumiem - vislabāk, uz tādām vietām, kur nav būts. Ja...
Foto:Unsplash.com/Andrew Branch/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. jūlijs

  Šī diena būs kā radīta tam, lai tu varētu izteikties - nepalaid to garām. Saki...
Foto:Wallpapersas.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. jūlijs

  Šodien pieņemtie lēmumi būs balstīti uz katra paša domām un viedokli. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. jūlijs

  Šodien pacenties pievērst vairāk uzmanības cilvēkiem, kuri ir no zemāka sociālā slāņa. Iespējams, kāds meklēs...
Foto:Flickr.com/Maria Eklind/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. jūlijs

  Politiskā situācija darbā var kļūt diezgan saspringta. Mēģini būt lietas kursā par to, kas ir...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. jūlijs

  Šodien pievērs uzmanību savai veselībai. Ēd veselīgāk, pat, ja iepriekš tev trūka iniciatīvas, nu ir...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par stipru vēju piektdien un sestdien, kā...

Izskan pilnīgi jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šajā un nākošas nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks galvenokārt aktīvu ciklonu darbība - gaidāms...

Sinoptiķi nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās stundās gaidāmajiem laika...